Přidatné látky v doplňcích a kosmetice

Přidatné látky jsou složky, které jsou součástí produktu (doplňku stravy či kosmetiky), které tam jsou přidány za účelem konzervace, zbarevní nebo proto, aby tableta držela pohromadě. Mohou být přírodního původu nebo jsou vyrobeny chemicky. To však ještě neznamená, že jsou pro naše tělo špatné. Lidský organismus je chemická továrna, takže ne vždy platí, že chemie = špatně.
 
Tento souboru neustále doplňujeme a snažíme se přinést informace o tom, co jednotlivé látky znamenají a zda jsou bezpečné.
Benzyl benzoate - stabilizátor a rozpouštědlo v kosmetice.
Cetearyl Alcohol - konzervant a emulgátor.
Cetyl Palmitate - zahušťovadlo.
CI - Colour Index  - barviva použítá v kosmetice 
Ethylhexylglycerin - konzervant a ihibitor pachu.
Maltodextrin - plnidlo, zahušťovadlo a konzervant v potravinách.
Pentylene glycol - přispívá k roztíratelnosti.
Sodium lactate - konzervant v kosmetickcýh přípravcích.
Sodium Cetearyl Sulfate - emulgátor a pěnidlo. 
Tocopherol (Vitamin E) - konzervant (prodlužuje životnost olejů)
Xantanová guma - stabilizátor a zahušťovadlo emulzí
 
 

Glycerin (přírodního původu)

Rostlinný glycerin je běžnou součástí přírodní kosmetiky. Je běžnou součástí přírodních tuků (což jsou např. oleje) a přirozeně se vyskytuje i v našem těle. Vzniká jako vedlejší produkt výroby. Jedná se o čirou látku, která se v kosmetice používá pro hydrataci. Je tedy častou součástí krémů, ale najdeme jej i v zubních pastách.
 

Hydroxypropylmethylcelulóza

Připravuje se chemicky z celulózy. V doplňcích stravy se používá jako pojivo či jako stabilizátor.
Je považována za bezepčnou látku, nicméně při vyšším množství může způsobovat nadýmání. Označení má E464.
 
Přidatné látky

Mikrokrystalická celulóza

Polysacharid nerozpustný ve vodě, základní stavební jednotka rostlinných buněčných stěn. V práškové formě bílá látka bez zápachu. Označení má E460.
Pro člověka je nestravitelná a proto ji většinou vyloučí. V doplňcích stravy působí jako plnidlo, emulgátor či zahušťovadlo.V tabletách se přidává jako protipékavá látka.
Celulóza nevykazuje žádné nežádoucí účinky a je považována za bezpečnou látku. 
Mikrokrystalická celulóza je vyráběna z běžné celulózy působením kyseliny chlorovodíkové, prášková celulóza se vyrábí mechanickým narušením a přečištěním celulózy z rostlinných vláken.
 

Oxid křemičitý

Látka, která se v potravinářském průmyslu používá jako plnidlo, nosič či protispékavá látka. Může být použit pro vegetariány, vegany i pro všechna náboženství.
Je to látka běžně se vyskytující v přírodě jako písek či křemen. Pro potravinářský průmysl je většinou vyráběna. Není živočišného původu, je neškodná pro děti a není alergen.
Označení má E551.
 

Oxid titančitý (Titanium dioxide)

Jedná se chemickou sloučeninu kyslíku a titanu. V přírodě se vyskytuje v několika minerálních formách, po vytežení je však nutně jej vyčistit pomocí syntetických postupů.
Je to běžná součást kosmetických produktů, často je používán jako pigment (má vysoký jas, vysoký index lomu a je odolný UV záření - často se proto používá v opalovacích krémech).
V potravinách jej najdeme jako barvivo žvýkaček a bonbónů. Označení má E171.

Je považován za bezpečnou a nedráždivou látku, která je vhodná i pro citlivé jedince. Nevstřebává se do pokožky a nedráždí ji. Je povolenou jej používat v přírodní certifikované kosmetice. Nedoporučuje se však jej používat ve formě nano částic.
 

Stearan hořečnatý

Též také stearát hořečnatý je bílá pevná látka tající při 88°C. Jedná se o organickou sloučeninu, která je nerozpustná ve vodě a obecně je považována za bezpečnou součást stravy člověka. Díky této neškodnosti a vzhledem ke svým vlastnostem je často používán jako kluzná látka při výrobě lékových tablet, tobolek a prášků.
Zdrojem této látky je obvykle hovězí tuk. U výrobků, které jsou vhodné pro vegetariány a vegany obsahují stearan hořečnatý z rostlinných zdrojů (tato informace tam musí být uvedena, pokud není je zdroj živočišný).
Jako potravinová přísada má kód E572.
 

Uhličitan vápenatý

Uhličitna vápenatý se získává z přírodních minerálů (vápenec, mramor, aragonit či korály) a pro užití v potravinách i kosmetice musí být testován na olovo, rtuť a kadmium. Pro nás je mnohem známější název - křída. Označení má E170.
Nejčastěji se používá jako regulátor kyselosti, plnidlo žvýkaček nebo jako leštidlo v zubních pastách. Najdeme jej také jako stabilizátor kandovaného ovoce.
Při nadměrném používání může způsobit nadýmání a zácpu (dávka by však musela být velmi vysoká). V medicíně se používá proti průjmům a nebo proti pálení žáhy.
 

Xylitol

Xylitol patří mezi cukry, přesněji mezi cukrové alkoholy. Bývá též nazýván dřevný nebo březový cukr. V přírodě ho můžeme najít v malinách, švestkách, jahodách, ale i ovsu a dalších přírodních zdrojích. Jedná se o přírodní sladidlo, kterým jsou často doslazovány sirupy. Je také často používán jako plnidlo různých cucavých tablet pro dětí. Snižuje tvorbu zubního plaku a na rozdíl od klasických sladkostí nevytvřá živnou půdu pro plísně.

Výběr produktů bez přídatných látek