Odpověď terapeuta - PORIA (pórnatka kokosová)

Otázka Přírodní lékárna

Dobrý den,
co si mám představit pod pojmem posiluje slezinu? Dostala jsem na tuto houbu doporučení, že posiluje imunitu, ale nic takového tady nepíšete.
J.K

Odpověď Přírodní lékárna
Dobrý den,
 
ano, máte pravdu, nic takového tu nepíšeme, protože nesmíme. Dle platné legislativy můžeme u produktů uvádět pouze to, co povolila kontrolní komise Evropské unie.
 
Nicméně Vám mohu odpovědět na Váš dotaz s odkazy na zdroje, kde si objektivní informace můžete ověřit sama. Všechny medicinální houby, kam patří i PORIA mají příznivý vliv na imunitní systém, protože obsahují látky, kterým se říká betaglukany.
 
Z pohledu čínské medicíny však v sobě tyto houby mají i další látky a esence, které mají vliv na mechanismus čchi (energie) v těle.
 
Nejvýraznější funkcí této houby je, že odvádí vodu a odfiltrovává vlhkost a posiluje slezinu. S úspěchem ji používám u stavů tzv. prázdnoty čchi sleziny, která se může projevovat vyčerpaností, bezvládností, řídkou stolicí, bílým výtokem u žen a celkovým hromaděním vlhkostí v těle (otoky, pocity těžké hlavy a končetin apod.)
Pojem posiluje slezinu je myšlen z pohledu čínské medicíny, kde nehovoříme o samotných orgánech, ale o jejich tzv. čchi, která je odpovědná z mnoho mechanismů - mimo jiné je to základní zdroj tvorby energie z jídla a podpora procesu trávení. Bylo by to na dlouhé vysvětlování. 
Zde pro ilustraci uvádím odstavec z knihy: TAO správného stravování, Bob Flaws, Anahita 2011, str. 23
Žaludek je kotlem středního ohřívače a slezina je jednak ohněm pod tímto kotlem, jednak destilační kolonou, k níž je tento kotel připojen. Tak jako se rmut rozkládá a zraje v kotli, tak se potrava a tekutiny rozkládají v žaludku a jsou zde "uvařeny". V řeči čínské medicíny to znamená, že potraviny a tekutiny se rozkládají a jsou uvařeny a čisté a nečisté nebo-li kalné frakce těchto potravin a tekutin jsou od sebe oddělovány. Poté je úkolem sleziny předestilovat a dopravit vzhůru nejčistší část potravy a tekutiny, tzv. nejjemnější esenci tekutin a potravy (qing wei zhi yin shi), přičemž čistou část potravy posílá nahoru plícím a čistou část tekutiny srdci. Čistá část potravy zvaná pět chutí se stává základem pro tvorbu qi v plicích. Čistá část tekutin se stává základem pro tvorbu krve v srdce. Posílání čisté části potravy a tekutin prováděné slezinou se nazývá stoupání čistého a je v čínské medicínské teorii hlavní funkcí sleziny.
 
V tradiční čínské terapii je houba ceněna také pro své protinádorové a antimutagenní účinky. 
 
Já osobně pozoruji zlepšení u klientů i v oblasti nervozity, nespavosti a malátnosti. Je to díky tomu, že posílená slezina dostatečně vyživuje srdce.
 
Snad jsem na Váš dotaz odpověděla dostatečně.
 
Budete-li mít jakékoliv otázky, neváhejte opět napsat.
 
S pozdravem