Odpovědi na poradny - přírodní léčba

ePoradna stále funguje. Jen odkazy na této ukázkové stránce nemusí být úplně aktuální, protože nestíháme je aktualizovat. Taky bych na ty starší dotazy už odpověděla jinak, ale to s vývojem prostě souvisí :-). Třeba tu najdete to, co hledáte.
I ve vyhledávači můžete hledat fulltextově. Stačí zmáčknout CTRL+F a do okénka napsat klíčové slovo.
Jana1
Jak můžete položit své otázky
 • Napsat do formuláře v ePoradně. Jen prosím mrkněte na odkaz, který tam je uvedený - Jak správně psát otázky do poradny.
 • Objednat online konzultaci.
 • Mrkněte na stránku webináře, třeba tam je zrovna téma, které vás zajímá.

Otázka Přírodní lékárnaFemigard a antidepresiva 11. 10. 2022

Dobrý den,
na harmonizaci cyklu a ženské problémy jsem dostala doporučení na Femigard. Beru ovšem antidepresiva Cipralex 10mg a koukám, že Femigard obsahuje třezalku. Lze používat současně s AD nebo raději ne?
Předem děkuji za odpověď.
M.

Odpověď Přírodní lékárna
Dobrý den,
obecně musím napsat, že třezalka se s antidepresivy neslučuje a vyhýbala bych se jí. Tak by zněla krátká odpověď. Nicméně mi to nedá. Nevím co potřebujete harmonizovat ani jaké máte potíže, takže jiné doporučení dát nemohu.
Přírodní medicína je o celostním přístupu. Tedy o tom, že se na své zdraví (psychické i fyzické) podíváte z ptačí perspektivy a s tím, že vše souvisí se vším. Z položeného dotazu o vás vůbec nic nevím, takže pro poradenství bych potřebovala, aby dotaz zněl dle tohoto návodu:
 
Nicméně psychický stav (i ten řešený antidepresivy) může vést k hormonální nerovnováze. V těle máme 4 základní regulační mechanismy - centrální nervovou soustavu, imunitní systém, hormonální systém a GALT (střevní lymfatická tkáň). Ty se navzájem ovlivňují a udržují tělo v homeostáze (zdraví - rovnováha). Vychýlení jednoho je pak jak sněhová koule. Nabalují se další a další potíže.
 
Tudíž k vyřešení "ženských" potíží, potřebujete nejdříve vyřešit tu psychiku a odstranit ze života důvod, proč potřebujete užívat AD. Což z mého pohledu bude podle mě znamenat uvolnit staganci čchi, která často vede k pocitům napětí a úzkosti. Možná doplnit krev XUE a srdeční XUE. Ale jak jsem psala výše, ke konkrétnímu doporučení potřebuji mnohem více informací.
Malinko více informací ještě ZDE:
 
Mgr. Jana Kubíčková


Otázka Přírodní lékárnaPotíže v klimakteriu (20.02.2017)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli děhel opravdu pomáhá v klimakterium a jak se muže dlouho užívat. Ted užívám DANG GUI LIU HUANG WAN (Sedmero důvěrníků) a zatim to nezabírá. Nebo jestli je něco přírodního a funkčního na mé potíže.
Děkuji za odpověď.
S.

Odpověď Přírodní lékárna
Vážená paní Sedláčková,
já Vám na Váš dotaz nedokážu odpovědět.
 
Děhel opravdu pomáhá v klimakteriu, pokud příčina klimakterických potíží je v tzv. prázdnotě krve a čchi.
Vzhledem k tomu, že (Sedmero důvěrníků jako nosnou bylinu obsahuje právě Anděliku čínskou (tedy děhel), tak pochybuji, že by Vám samotný děhel pomohl. Příčina Vašich potíží bude zřejmě někde jinde. I když nevím jak dlouho tu směs užíváte, nějaké výsledky lze pozorovat po cca 3 měsících podávání, někdy i zvýšené dávky.
 
Klimakterium není nemoc. A navíc přírodní medicína nefunguje tak, že nějaká bylinka = řešení problému. Vždy je nutné znát proč se to děje. Klimakterické potíže vznikají, když je v tělo něco v nerovnováze. My jsme si to hezky pojmenovali hormony, ale ty jsou také až vrcholek.
Pokud tedy opravdu chcete své problémy řešit, najděte si dobrého terapeuta, který zhodnotí Váš celkový stav a dle toho nasadí byliny. Jinak budete kupovat produkty ze zaručených rad, které ale pomohli někomu, kdo může mít úplně jinou nerovnováhu, než máte vy.
 
Pro lepší pochopení něco z moudrých knih (Na frekvenci čínské medicíny)
Klimakterium je období kolem 50. roku života, kdy končí reprodukční fáze, ukončuje se menstruace a dochází k úbytku ženských vaječníkových hormonů (estrogenů), což vede k relativnímu nadbytku mužského hormonu (testosteronu). Z hlediska tradiční čínské medicíny pak dochází k úbytku YIN jak v ledvinách, tak v játrech a srdci. YIN v tomto případě představuje tekutiny s esencí. Situaci můžeme přirovnat k úbytku oleje a vody v motoru, který se pak velice snadno přehřívá. A právě toto „přehřívání“ je u žen vyjádřeno různými příznaky, nejčastěji to jsou návaly, které se rády opakují. Rovněž pocity horka, nadměrné pocení, zvláště v noci, bušení srdce, nervozita, podrážděnost, přecitlivělost, pocit sucha v ústech, nespavost, probouzení se v noci, divoké rušivé sny. Dle čínské medicíny jde o tzv. falešné horko, které je způsobeno právě prázdnotou YIN. V zásadě jde o fyziologický stav přeměny v ženském životě. Problémy, které žena pociťuje v podstatě závisí na tom, jak dostatečnou „výbavu“ celkové YIN má.
 
O tom, čím si oslabujeme YIN bych tu mohla psát hodiny. Nejvíce stresem a emočním vypětím.
 
Více Vám touto cestou asi neporadím. Osobně nejčastěji doporučuji směs Svěžest podvečerní pagody. Klidně v dávce 8-0-8 tablet, přičemž první dílčí výsledky mohou být citelné cca po 20 dnech – opět ale závisí na tom, jak jste se rezervoár YIN vyčerpávala.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaZvýšená funkce štítné žlázy (22. 11. 2016)

Dobrý den,
je mi 43 a léčím se na autoimunitní hypertyreózu již dva roky. Užívala jsem thyrozol na zvýšenou funkci štítné žlázy. Thyrozol mi byl zkušebně na 3 měsíce vysazen. K tomu ještě trpím hormonální nerovnováhou, která se projevuje disfunkčním krvácením mimo cyklus. Chtěla jsem začít užívat GYNEX, měl by mimo jiné léčit onemocnění a poruchy hormonálního systému (včetně štítné žlázy) a poruchy cyklu, ale dočetla jsem se, že obsahuje Chaluhu bublinatou, která je velkým zdrojem přírodního jódu (píší, že se užívá zejména při snížené činnosti štítné žlázy) a tak nevím, zde je tento přípravek pro mne vhodný? Bylo mi řečeno, že tento přípravek ale upravuje jak zvýšenou, tak i sníženou funkci štítné žlázy.
Prosím o Vaši radu, zda mohu gynex užívat, nebo prosím o radu, jaké přírodní produkty jsou vhodné na mé problémy?
Děkuji moc.  

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
asi bych se nebála Gynex nasadit. Jedná se o bylinnou směs, nelze tedy brát účinky jednotlivých bylin. Jde právě o ten poměr, v tom je síla bylinných směsi. Účinky jednotlivých bylin se navzájem podporují i potlačují.
 
Vždy je však otázka, kde je příčina
 1. Jakmile je nemocná štítná žláza, je vždy na vině "hlava". Štítná žláza je hlavní emoční štít a jakmile je hyperaktivní, je to vždy o tom, že se příliš staráte o ostatní na úkor sama sebe a pak hlavně očekáváte to stejné od nich, což se samozřejmě neděje. Je to jakoby takový druh vzteku. Těžko se to vysvětluje po emailu. Takže klidně pomáhejte, pokud to tak cítíte, ale nic neočekávejte. Ale pomáhejte jen pokud opravdu chcete, obecně bych vám spíše řekla, naučte se říkat ne.
 2. No a hledání příčiny je pak o tom, co dalšího se v těle děje. Jak ta krev mimo cyklus vypadá (červená, hnědá, je to jen špinění)?  Motá se Vám hlava? Potíte se v noci? Bolí Vás záda? Objevuje se i výtok? Jsou přítomny bolesti kloubů? Je to krvácení spojené s bolestí? Objevuje se deprese? Každý další příznak terapeuta navede na příčinu. Tu je pak potřeba řešit. Diagnóza dle západní medicíny je jedna věc – je to jakési pojmenování problému. Jenže vy musíte odstranit to, proč k tomu problému došlo. Když mi napíšete více, můžu Vám zkusit něco poradit. Gynexem určitě nic nezkazíte, je to takové pohlazení celkového hormonálního systému. Můžete k tomu dát Černý jeřáb – Aronie. Dle mého však tím zůstáváte příliš na povrchu.
Snad Vám odpověď trochu pomohla.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaStrie na kůži (22. 11. 2016)

Dobrý den,
chtěla bych zakoupit nějaký doplněk stravy z čínské medicíny na potíže se suchou kůži.
Mám popraskanou pokožku - strie na hýždích, stehnech a lýtkách. Strie se tvoří neustále nové a nové. Nejsem těhotná. Proto bych chtěla doporučit něco na zlepšení stavu pokožky její hydrataci apod. Používám oleje a krémy, ale nic nezabírá.
Někde jsem četla, že na prevenci strií v těhotenství je dobrý Růst hory Thaj, ale já nejsem těhotná.
Děkuji za jakoukoli odpověď.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
suchá pokožka a tvořící se strie mohou mít několik příčin. Konkrétně strie nejsou úplně v čínské medicíně nějak konkrétně popsány a asi bych pro nějakou konkrétnější diagnózu potřebovala vědět více informací o vašem zdravotním stavu - co jiného vás subjektivně trápí, zda berete HAK apod. Takto se mohu pouze domnívat.
 
Je-li suchá pokožka a tvoří se na ní strie, není dostatečně vyživená. Je otázka, zda je to v důsledku špatně fungující lymfy nebo jsou tam jiné příčiny. Rozhodně bych se podívala na "kvalitu krve" a na to jak dobře "proudí čchi jater". Taky zda nejsou tekutiny někde zablokovány, což už ale souvisí s výše uvedeným.
 
Směs Růst hory Tchaj (Danggui shaoyao wan) se mi zdá dobrá volba. Není vhodná jen v těhotenství, je to směs, která vyživuje krev, zprůchodňuje játra, posiluje slezinu a odvádí vlhkost. Ale jak jsem psala výše, pro opravdu vhodnost nasazení bych potřebovala více info.
 
Možná by stálo za to, střídat ji se směsí Zklidněné zčeřené hladiny (Jiawei xiaoyao wan).
 
Daly by se tam vymyslet i další směsi, ale bez podrobnějších informací více neporadím. Nějaké zlepšení lze očekávat za cca 3 - 4 měsíce podávání. Hodně to také závisí na tom, zda užíváte HAK.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaMyom (15. 3. 2016)

Dobrý den, před týdnem mi byl objeven myom o velikosti 54mm. Byla mi nasazena hormonální léčba Esmya (navodící uměle přechod, pokus o zmenšení myomu). Myom zřejmě tlačí na močový měchýř, takže mám velmi časté nucení na močení každou půl až 1 hodinu. Zajímalo by mě jestli mohu léčbu podpořit bylinkami, nebo se to nemá míchat? Je mi 40, nejsem obézní. Děkuji za odpověď Š.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
Váš dotaz naprosto přesahuje možnosti internetové poradny. Myom je problém s kterým si často nedokáži poradit ani v rámci dlouhodobé terapie, která se skládá z byliny, stimulace akupunkturních bodů a cvičení. Vždy je potřeba nalézt příčinu a deseti žen s myomem může být deset příčin.
 
Obecně Vám mohu odpovědět takto:
 
Myom je z pohledu východní medicíny stagnace - je tedy nutné cvičení - v tomto případě hormonální jóga.
 
Bylinky můžete s hormonální léčbou míchat, pokud budete pod nějakým vedením zkušeného fytoterapeuta. Ten opět posoudí příčinu a dle toho zvolí terapii.
 
K hormonální terapii navozující umělý přechod se nechci vyjadřovat.
 
Vše lze řešit, když zapojíte práci sama se sebou. Proč stagnujete v oblasti ženství? Atd...
 
Více Vám po internetu poradit neumím.
 
S pozdravem
 


Otázka Přírodní lékárnaAtopický ekzém u dítěte (15. 3. 2016)

Dobrý den, máme malého syna (1,5 roku), který má lehkou formu atopického exému. Rádi bychom aplikovali nějakou přírodní léčbu na podporu imunity a správnou funkci kůže. Dočetla jsem se, že výborná je penízovka a černý rybíz, které jsou obsaženy v kúře K14. Je možné ji - vzledem k obsahu alkoholu - v malých dávkách podávat i dětem?
Děkuji, s pozdravem S. Č.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
u všech doplňků stravy je uvedeno, že jsou vhodné od 3 let (až na různé výjimky). Je to legislativní požadavek, který má někdy opodstatnění a někdy nikoliv. Vždy je tak trochu potřeba vzít svůj selský rozum.
 
Já osobně bych alkoholické tinktury malému dítěti nedávala. Někde možná najdete informace jiné, ale u mě je dostávají děti tak cca od 4-5 let.
 
U atopického ekzému je hlavně potřeba upravit jídelníček. Je to v podstatě projev alergie, takže je nutné vysadit vše, co by mohlo dráždit. Nejčastěji je to tropické ovoce, mléko a sladké (popř. smažené, což ale asi dítěti nedáváte).
 
Z doplňků stravy bych volila kolostrumprobiotika. Ošetří jak imunitní systém, tak střevo. Z pohledu celostní medicíny je pokožka často spojená se stavem tlustého střeva, potažmo plic jako párového orgánu.
 
S úpravou jídelníčku by mohlo dojít ke zlepšení do cca 3 měsíců. Pokud ne, doporučuji vyhledat terapeutickou pomoc. Přírodní medicína je o nalezení příčiny a to takto virtuálně není možné.
 
Více Vám asi touto cestou neporadím.
S pozdravem
 


Otázka Přírodní lékárnaNadměrné zahlenění (3. 1 .2016)

Dobrý den, jsem nepřiměřeně zahleněná, můžete mi na to něco účinného poradit?
Děkuji Jitka

Odpověď Přírodní lékárna
Dobrý den,
 
bohužel nemohu.
 
Nevím, kde jste zahleněná, jak dlouho to trvá, jakou barvu má hlen. Neznám Váš celkový zdravotní stav a ani nevidím Vaši konstituci. Nejsem tedy schopna odhalit příčinu Vašeho zahlenění a tedy nemohu doporučit bylinu.
 
Pravděpodobně nic nezkazíte SLZOVKOU.
 
Také by bylo dobré udělat režimová opatření jako vyřadit mléčné výrobky, omezit pečivo a snídat teplé (ovecé kaše, polévky apod.).
 
Více Vám touto cestou bohužel neporadím. Celostní medicína je o nalezení příčiny.
 
S pozdravem
 


Otázka Přírodní lékárnaDeprese a únava (2. 11. 2015)

Prosím poradíte mi co s velkou únavou a depresí? Již 4 roky užívám léky na depresi a poslední půl rok se cítím stále hůře a hůže. Jen navyšování léků ale cítím se stále unavená, nezájem o nic. A je pravda že mé stravování je taky z důvodu neustálé práce mimo domov dost špatné. Snažím se nosit sebou krabičky jídel ale stejně únava je velká. Prosím poradíte mi  co si koupit?

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
bohužel Vám neporadím co koupit. Není to totiž tak jednoduché. Zobání bobulek, ať už chemických nebo přírodních dojde vždy k tomu, že tu nejdůležitější změnu musíte udělat vy. V sobě uvnitř a to je terapeutická práce.
Takže pokud chcete opravdu, aby se Váš stav zlepšil, najděte si dobrého terapeuta, který použije byliny vhodné právě pro Vás a hlavně Vám pomůže najít samu sebe.
Napište mi odkud jste, když budu ve Vašem okolí o někom vědět, pošlu Vám kontakt.
 
S pozdravem
 


Otázka Přírodní lékárnaPálení v dýchacích cestách (26.8.2015)

Dobrý den, chci se zeptat na následující věc. Je mi 42. Mám lehké pouze sezónní astma. Alergické. Tedy jaro. Letošní zimu jsem měl několik viróz. Dvě těžké. Celá rodina. V lednu mi lékař řekl, že mám dle spirometrie CHOPN. Jenže spirometrie v březnu a dvě další v průběhu roku byli už normální. Tedy ne CHOPN. To měření kde byla definována CHOPN bylo právě po těžké viroze. Cca měsíc potom. Zhruba od konce května se objevilo něco jako"pálení" v dýchacích cestách. Často provokované třeba chladným vzduchem. Tento problém měla i manželka. Ale té to odeznělo cca po 2 měsících. Mně ne. Stále se mi to objevuje a mění to intenzitu a příznaky. Někdy musím jakoby "odkašlat" jakoby mi tam něco v dýchací trubce vadilo, něco jakoby hlen. Ale žádný nevykašlávám. Kašel nemám. Nemám problém ani plavat, dušnost také ne, uběhnu 3 km v dobrém čase. Ale to pálení, či pocit zvýšené citlivosti a jakoby zahlenění zůstáva. Někdy je menší, někdy skoro vůbec a pak se to vrátí. Občas čepy na madlích. Ale CRP 0,6. Tedy zánět se nekoná. Teploty ne. Dle lékaře na plicním je to pálení příznak cca 5 nemocí. Ale dle spirometrie
ani jednu nemám. Jediné co mám je psychická nepohoda a stres. Tedy je to psychosomatické? Ale to teď řeším. Stres. Co to je a jak to řešit ? Dík za názor, radu. Byl jsem i 12 dní u moře. Zlepšení jen mírné.
A.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
na Váš dotaz je poměrně složitá odpověď a po internetu téměř nemožná. Doporučuji Vám najít ve svém okolí dobrého terapeuta, který udělá řádnou diagnostiku a podle toho nasadí vhodnou léčbu.
 
Já ze mohu pouze odhadovat a třeba Vás trochu navést, ale rozhodně to neberte jako nějakou striktní radu.
 
První co se pokusím zodpovědět je otázka, zda je to psychosomatické. ANO. Každý nemoc má počátek "v hlavě" nebo spíše v tom jaké emoce námi zmítají a jak je prožíváme nebo naopak potlačujeme. Z pohledu čínské medicíny jsou všechny jinové orgány spojeny s nějakou emocí - její nadměrné nebo nedostatečné prožívání pak vytváří disharmonii a následně nemoc. Příklad může být např. na vzteku. Od malička jsme učeni jej potlačovat, pak se neumíme dostatečně vybít, když nás něco naštve. Vztek tedy zůstane uvězněn v těle a začne poškozovat čchi jater - to je velmi jednoduše řečeno. Stres je pak něco, co se vytváří na základě našich reakcí a emocí, které jsou uvnitř uloženy. Zbavení se tedy samotného stresu (např. vztahy v práci) může pomoci, ale vždy je lepší si odpovědět na otázku PROČ REAGUJI NA SITUACE ZROVNA TAKTO? Nevím, zda je to takto písemně dostatečně srozumitelné.
 
Když se podívám na Vaše symptomy, tak tam jednoznačně nebude úplně OK Vaše obranyschopnost. Z pohledu čínské medicíny se u imunity držíme linky ledviny - plíce - slezina. Podle dalších symptomů se pak hledá konkrétní příčina, což teď u Vás nemohu, protože další projevy vašeho těla neznám.
Ten pocit překážky v krku směřuje na nějakou stagnaci, která velmi často bývá emocionální. Bohužel bez diagnostiky nejsem vůbec schopna říci, kde ta stagnace je.
 
Sám můžete začít s užívání např. Cordycepsu, ale jak jste jistě pochopil základ úspěšné léčby je dobrá diagnostika.
 
S pozdravem
 
 


Otázka Přírodní lékárnaPodpůrná léčba při RS a astmatu (22.6.2015)

Dobrý den,
chtěla bych se optat, zda-li máte nějakou podpůrnou léčbu pro diagnozu roztroušená skleróza, astma, obezita a psychické vyčerpání?
S díky a přáním pěkného dne děkuji za odpověď K.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
tak trochu nevím jak mám na Vás dotaz odpovědět.
 
Podpůrnou léčbu Vám takto nabídnout nemohu, to bohužel nejde. Mohla bych Vám tu vypsat preparáty a byliny, které jsou vhodné při těchto problémech, ale vůbec by vám nemusely pomoci. Přírodní medicína je totiž o tom, že hledá odpovědi na otázku PROČ? Kde je příčina Vašich problémů a teprve na to se potom nasazují vhodné preparáty. A to jak jistě uznáte, nelze dělat po emailu.
Věřím, že se najdou poradny, které Vám napíšou seznam produktů, ale to já udělat nemohu. Pokud chcete své problémy řešit pomocí celostní medicíny, je nutná terapeutická péče a HLAVNĚ Vaše přičinění. Bez Vaši aktivity to nepůjde.
 
Když se podívám na Vaše problémy, bude to určitě o imunitním systému – konkrétně autoimunitě. Určitě by tam bylo vhodné dát preparáty na modulaci imunity (např. Hericium, Reishi, ImunoBran ...) Opět se však ptám. PROČ Váš imunitní systém napadá Vaše vlastní buňky? Všechny nemoci začínají v hlavě. Přírodní preparáty jsou obrovskou pomocí na cestě k uzdravení, bez životních změn jsou však jen malou berličkou, která přestane být po nějaké době účinná.
Můžete tedy chodit po různých birezonančních přístrojích a užívat byliny. Pokud však nezměníte rezonanci svých myšlenek, budete pořád na startovní čáře.
 
Napište mi odkud jste a třeba budu vědět o někom ve vašem okolí, ke komu byste se mohla objednat a začít u něj s terapií.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaVypadávání vlasů a změna jejich kvality (11.5.2015)

Dobrý den,
již přes rok mi padají vlasy ve velkém množství. Celý tento rok se snažím zabránit padání, ale bohužel se mi to nedaří. Vyzkoušela jsem od šamponu, vodiček, sér, čajů, kapek, vitamínů, změnu jídelníčku a i ostříhání se, nic však nefunguje. Vlasy padají dál,jejich kvalita a struktura se taky změnila, mám je jemné a připomínájí chmýří a hlavně je jich málo. Krevní testy taky v pořádku,včetně homonů. Už nevím co by mi aspoň trošku pomohlo, aby vlasy přestaly padat, bojím se že o ně příjdu úplně. Jsem v psychické nepohodě, kvůli tomuto problému. Je mi 40 let, léky zádné neberu, diety nedržím.Prosím poradte mi děkuji G.
 
P.S. Uvažovala jsem o návštěve psychologa, pokud bych tento problém nevyřešila, jsem ze Zlínska, pokud byste mi doporučily někoho z této oblasti a taky v oblasti mého problému s padáním vlasů.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
jako většina mých odpovědí, i tato bude začínat tím, že je opravdu složité něco radit po emailu. Nevidím Vás před sebou, takže neznám Vaši konstituci, zbarvení pleti, postoj .... To vše je potřeba k nějaké diagnóze - tedy nalezení příčiny.
 
Na Zlínsku bohužel o nikom konkrétním nevím, ale zkuste se kolem sebe porozhlédnout. Návštěvu psychologa jen doporučuji. Každý fyziologický problém začal někde v hlavě. Kvalitní psycholog Vám pomůže odhalit problémy ve Vašich vzorcích chování a pomoci v mnoha věcech.
 
Nevím co přesně bych Vám měla takto na dálku doporučit. Nevím, co jiného se u Vás objevuje. Příčina padání vlasů totiž může být spousta. Růst a hustota vlasů závisejí ve velké míře na stavu ledvinjater. Konkrétně na krvi jater a esenci ledvin. Může se však objevit nějaká horkost krve, jež způsobí vypadávání vlasů vysušováním vlasových cibulek (většinou se s tím objeví i nějaká bolest hlavy, celkově pocit horka v tvářích, žízeň apod.) U prázdnoty krve jater se zase může objevovat brnění končetin, suché rty atd.
Takže vidíte, že je to celkem složité a bez řádné diagnózy to prostě nejde. Řešení je však nějaké vždy, ale je potřeba, abyste si našla dobrého terapeuta, který Vám v tom pomůže.
 
S pozdravem
 
 


Otázka Přírodní lékárnaVysoký krevní tlak (14.4.2015)

Mám zájem, aby jste mi doporučila přírodní přípravky na snížení vysokého krevního tlaku. Před třemi léty jsem měla kolísavý krevní tlak, ten se mi upravil, nyní mám 140 na 85, měla jsem ze začátku 160 na 90 - nyní piji čaje a doplňky stravy, tlak se snížil na 140 na 85,
ale to není zdaleka ten nejlepší a myslím si že někdy je i vyšší. Nevím konkrétně z jaké příčiny, ale měla jsem dlouhodobě stresy a nedostatek spánku a nyní mám menší otoky pod očima a váhu o 10 kilo vyšší. Můžete mi poradit kombinaci přípravků, které by mi mohly pomoci. V minulosti jste mi poradila na zvýšený cholesterol, který se upravil a nyní se objevil vysoký krevní tlak.
Děkuji
P.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
i zde musím zopakovat, že bez znalosti příčiny a bez toho, aniž bych Vás před sebou viděla, je velmi složité něco doporučit. Mohu jen odhadovat.
 
Pokud tam byl dříve zvýšený i cholesterol, mohlo by se jednat o tzv. metabolický syndrom. Většinou se k tomu ještě přidá zvýšená hladina cukru. Pokud tam jsou přítomny stresy a z toho nespavost, může tam být nějaká vnitřní tenze, která způsobuje mírný spazmus a z toho zvýšený krevní tlak.
 
Zkusila bych pracovat na zklidnění té psychiky a celkovém zlepšení metabolismu a krevního oběhu. Na 2 měsíce zkuste:
TryptoZEN - 1 kapsle ráno
Nápoj pěti hvězd - dle návodu
Maitake - 2 - 0 - 2

Pokud by za ty dva měsíce nedošlo ke zlepšení, tak bych doporučila najít nějakého terapeuta přírodní medicíny, který Vám pomůže jit hlouběji v hledání příčiny.

Klientům s metabolickým syndromem také doporučuji vždy tak 2 měsíce v roce udělat bezlepkovou dietu.

S pozdravem

Mgr. Jana Kubíčková

 Otázka Přírodní lékárnaVysazení antikoncepe a akné (1.4.2015)

Dobry den, laskave Vas zadam o radu. Deset let uzivam hormonalni antikoncepci, kterou chci po dobrani stavajiciho blistru vysadit. Nechci otehotnet, ale take se nechci krmit chemickymi hormony. Bohuzel me to v jistych vecech hodne ovlivnuje (metlicky, celulitida, zadrzovani vody, depresivni nalady, atd). V mnoha diskusich jsem cetla o velkem problemu s akne po vysazeni. Muzete mi prosim poradit co delat, abych tomuto problemu predesla nebo ho alespon co nekvice zmirnila? Jake vitaminy, mineraly, stopove prvky, bylinky nebo potravinove doplnky uzivat? Co pouzivat na cisteni pleti, atd?  Rada bych se vyhnula nejakym chemickym vecem, ktere to mnohdy jeste vice zhorsi. Moc Vam dekuji!

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
nejprve musím říci, že neexistuje univerzální odpověď ani rada. Každá jsme úplně jiná a jedna může mít po vysazení HAK problémy s pletí a druhá nikoliv. A u každé, která problém s pletí má, může být úplně jiná příčina.
 
Budu vycházet z toho co jste naspala, ale i tak je to trochu výstřel do tmy. A velmi Vám schvaluji rozhodnutí vysadit antikoncepci.
 
HAK (hormonální antikoncepce) z pohledu čínské medicíny tzv. "stravuje krev". Poznáte to podle toho, že je menstruační krvácení čím dál slabší a po vysazení třeba vůbec nepřijde. Není tu prostor se tu moc o tom rozepisovat - pěkně to vysvětlil MUDr. Hoffman ve svém článku: http://www.prirodnilekarna.cz/clanky-hormonalni-antikoncepce-z-pohledu-tradicni-cinske-mediciny.html
 
Tzv. prázdnota krve je pro ženy velmi nepříjemná. Ne nadarmo se říká, že žena by měla být krev a mléko ... Krev představuje životodárnou tekutinu, vybarvuje nám tváře, rty, vyživuje dělohu, zdravě zvlhčuje atd.
K této prázdnotě se pak kaskádovitě přidružují další problémy, jako je např. prázdnota YIN, patologická vlhkost a pak může vznikat horkost a akné je na světě. Akné také může být způsobeno tzv. Disharmonií ústřední dráhy a dráhy početí, kde HAK působí přímo a ne zrovna příznivě.
 
Takže vidíte, že je poměrně složité něco konkrétně doporučit. Podle toho co popisujete u sebe, bych tak trochu mířila k tzv. prázdnotě krve sleziny, ale bez řádné diagnostiky je to tak trochu výstřel do tmy.
 
Obecně Vám mohu doporučit:
 
Podávat minimálně po dobu 3 měsíců, dle potřeby i déle. Pak dlouhodobě Nápoj čínských mudrců.
 
Co se týče kosmetiky, tak na to odborník moc nejsem. Problémy kůže vycházejí zevnitř, ale dobré zkušenosti mám s konopnou kosmetikou.
 
Pokud byste měla další otázky, opět se na nás obraťte.
 
S pozdravem
 


Otázka Přírodní lékárnaNadměrné vypadávání vlasů (25.3.2015)

Dobrý den,
prosila bych o doporučení nějakých doplňků při padání vlasů. Vlasy mi padají dlouhodobě. Myslím, že je to stresem, ale možná i překyselením organismu. Hodně jím sladkosti.
Jaké prostředky je vhodné užívat při překyselení?
Ještě bych chtěla doporučit něco pro děti na imunitu (4 a 7 let)
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
K.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
na Váš dotaz je poměrně složitá odpověď, navíc v přírodní medicíně je hodně přístupů, ale u všech bychom měli dojít ke stejnému závěru a vždy by jakémukoliv doporučení mělo předházet nějaké doporučení ohledně stravy.
 
Zkusím Vám nějak odpovědět, ale moje základní doporučení vždy je - najděte si ve svém okolí dobrého terapeuta, který zhodnotí příčinu problému a pomůže Vám se zorientovat.
 
V první řadě omezte sladkosti. Nadměrná chuť na sladké může mít několik příčin a ta hlavní je velké vyčerpání - sladké Vám dodává rychlou energii, ale v důsledku to oslabuje. Toto vyčerpání může být příčinou i vypadávání vlasů, ale nemusí. To takto nezjistím.
Překyselení je teorie, kterou se moc nezabývám. Je to jen důsledek nějaké nerovnováhy v organismu. Pokud neodstraníte tu nerovnováhu, tak se můžete odkyselovat do nekonečna. Je potřeba jít hlouběji a to po internetu opravdu nejde.
 
V obecném přístupu bych Vám doporučila:
Nápoj čínských mudrců - ráno šálek - vypít teplé - jako první co si ráno dáte.
Pak bych určitě doporučila doplnit základní vitamíny a minerály - SKIN KOMPLEX (Vápník, hořčík a zinek)
A rozhodně by stálo za to, vlasovou pokožku nějak ošetřit - na to mám dobré zkušenosti s tonikem SHATONE.
 
Dobu užívání bych doporučila tak 3 měsíce a pak podle výsledků doporučit co dál. Bez úpravy jídelníčku a hlavně omezení sladkostí to ale nepůjde.
 
Co se týče dětí, tak na posílení imunity u dětí mám nejraději kolostrum. Je pro ně přirozené a je velmi účinné. Dětské nemoci je však také potřeba řešit v kontextu více aspektů - rodinné prostředí, vztahy ve škole a školce atd. Hodně problémů u dětí je způsobeno emocemi a i když kolostrum je můj nejoblíbenější doplněk na posílení imunity, tak není vždy všespásné.
 
Nevím, zda Vám má odpověď pomohla, ale je velmi těžké odpovídat po internetu.
 
S pozdravem
 
 
 
 


Otázka Přírodní lékárnaCHOPN a doplňky stravy (1.2.2015)

Dobrý den,
mám CHOPn IV. stupně + emfyzém. Velmi se zadýchávám při sebemenší námaze (ujdu např. necelých 100 m a musím si odpočinout). Beru řadu léků (Seretide, Daxas, Spiriva R.
Též chronická rýma a kašel. bude mi 70 let.
Domníváte se, že by mi Cordyceps alespoň trochu pomohl?
Děkuji za odpověď MB

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
U CHOPN mám spíše lepší zkušenosti s REISHI, což je medicinální houba stejně jako Cordyceps. Jen má trochu jiné účinky.
V těchto případech se doporučuje dávkovat 3g účinné látky za den – dlouhodobě. Doporučuji užívat biomasu, nikoliv extrakt. (REISHI - biomasa)
 
Medicinální houby se používají na stimulaci a modulaci imunitního systému, což Vám při CHOPN jen prospěje. Ať už jako prevence různých viróz a bakteriálních onemocnění, tak jako nějaká podpora regenerace.
 
Přírodní medicína je však mnohem složitější. Není jen o jedné bylině, je o komplexním přístupu, který zahrnuje i pohled na život a životní styl. Nemoc je volání těla o pomoc, chce změnu. U plicních onemocnění bych se Vás asi zeptala, co nemůžete rozdýchat nebo jaký smutek Vás trápí.
Je to také o tom, jak správně dýchat. Mnoho lidí s plicními problémy se musí učit znovu dýchat v rámci svých možností a obnovit tak čerpání životodárné síly, kterou vzduch je.
 
Při každém onemocnění je potřeba si uvědomit, že léky ani bylinky Vás nezachrání, pokud nezměníte to, proč k nemoci došlo.
 
Pokud byste měla další otázky, neváhejte opět napsat.
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaVliv bylin na hormonální antikoncepci (2.1.2015)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda bylina Puškvorec může ovlivnit hormonální antikoncepci?
Děkuji

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
na tento dotaz Vám nejsem schopna odpovědět. Mnohdy se nedělají klinické výzkumy na kombinaci předepisovaných léků, natož bylin a bylinných přípravků, které obsahují množství účinných látek.
Neexistuje ani validní výzkum, zda HAK ovlivňuje užívání paracetamolu (nejčastěji užívaný lék), takže těžko najdeme kontraindikace s nějakou konkrétní bylinou.
Četla jsem nějakou studii, že účinky HAK snižuje Třezalka tečkovaná, což je však nejvíce zdokumentovaná bylina vůbec. Není mnoho bylin, které by měly tak zdokumentovaný background. Já bych z tohoto pohledu asi byla opatrná u bylin, které mají obecně detoxikační účinek, tedy odvádí toxiny z těla, kam patří např. dnes tak oblíbená chlorella. Ale to je spíše moje domněnka, než vědecký fakt.
 
Doporučila bych Vám také se na užívání HAK podívat z jiné strany:
 
S pozdravem
Mgr. Jana Kubíčková


Otázka Přírodní lékárnaProblémy po vysazení antikoncepce (13.12.2014)

Dobrý den,
prosím o radu ohledně mé 18tileté dcery. Gynekoložka ji před dvěma lety napsala antikoncepci kvůli úpravy menstruačního cyklu - až kolapsové stavy v prvním dnu menstruace. Dcera ji brala rok a po vysazení během dvou měsíců nabrala až 13 kg a trpí také od té doby akné. Byla na třech lymfatickým masážích a užívá čínské byliny. Paní, která ji je doporučila také zakázala mléko a sladkosti. Dcera se sice snaží, ale zatím bez úspěchu - strava není stoprocentně bez těchhle věcí - školní jídelna atd. A taky ji chybí pohyb - nikdy na sport moc nebyla. Chtěla bych se zeptat, co ještě máme zkoušet a ráda bych jí koupila nějaký přírodní krém na obličej. Jak dlouho může trvat než se organismus zase dá do pořádku?
Děkuji mnohokrát za radu.


Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
pokud jste již vyhledali terapeutickou pomoc, tak prosím následujte jejich rad. Není dobré míchat více přístupů do sebe a vždy chvíli trvá, než se dostaví nějaké výsledky, protože dostat tělo do rovnováhy je vždy celkem fuška.
Naprosto souhlasím s tím, že je nutné vysadit mléko a sladkosti. Tato rada by zazněla i ode mne a je to velmi důležité. Nemusí to být na 100%, ale na těch 90% uričtě. Uzdravení je vždy jen na nás samotných, na nikom jiném.
Myslím také, že určitě dostala byliny na vyloučení nějaké toxické horkosti a na doplnění krve. 
 
Krémy a jiná péče o pokožku je také důležitá. Na první místě je však potřeba udělat pořádek "uvnitř".
Z kosmetiky ráda používám řadu AKNEA z konopné řady: http://www.prirodnilekarna.cz/eshop-kategorie-konopna-kosmetika.html
 
Buďte trpěliví. S Vaším přispěním a aktivitou se určitě výsledky dostaví, ale může to trvat i několik měsíců nebo let. Záleží na tom, jakou neplechu tam HAK způsobila. Ale znovu opakuji, výsledky jsou odvislé od toho, jak k tomu přispěje dcera. 
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaNadměrné slinění (19.11.2014)

Dobry den,chci se prosim zeptat, zacala jsem mit v puse jako by vice slin. Musim casteji polykat nebo plyvat. Na zaklade toho jsem zasla na ORL kde mi zjistili masivni kvasinky v ustech candidozu.  Zda je mozne ze to slineni zpusobuji ty kvasinky? Po jidle mam slineni mensi, nikdy se mi to nestalo. Tak mam obavy. Diky.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
z pohledu čínské medicíny může nadměrné slinění souviset s oslabenou čchi (energií) sleziny. Zda tomu je tak u Vás, nejsem schopná bez nějaké další diagnostiky zhodnotit, ale vzhledem k nálezu kvasinek, bych se k tomu přikláněla.
Z mého pohledu tedy slinění nezpůsobují kvasinky. Ty jsou až vrcholkem právě oslabené energie sleziny (neberte to prosím, že máte nemocnou slezinu).
 
Doporučila bych Vám následující:
1) Úplně vysaďte mléčné výrobky a cukr.
2) Nejezte syrovou zeleninu - vše teplně upravte, hlavně teď v zimě. 
3) Ráno doporučuji Nápoj čínkých mudrců: http://www.prirodnilekarna.cz/eshop-napoj-cinskych-mudrcu.html - minimálně po dobu 6 měsíců.
4) Kvasinky nepodceňujte, je potřeba posílit imunitní systém, zde bych doporučila Colostrum CANDIDA: http://www.prirodnilekarna.cz/eshop-symbiotics-colostrum-candida-s-probiotiky.html - dávku 1 kapsle na 15 kg váhy po dobu 6 měsíců.
5) Snídejte teplé - ideálně polévku, kaše nebo smažená vajíčka.
 
Více Vám nejsem schopna po internetu bez nějaké podrobnější diagnostiky poradit.
 
S pozdravem
Mgr. Jana Kubíčková


Otázka Přírodní lékárnaExistuje přírodní antikoncepce? (11.10.2014)

Dobrý den, ráda bych se zeptala na přírodní antikoncepci, slyším z různých stran, že se rodičovství plánuje i např. mezi domorodci v Africe či Austrálii, že používají různé byliny, ale nikde jsem nedohledala jaké.
Předem děkuji za odpověď. M.K

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
položila jsem tuto otázku odborníkovi na peruánské byliny a odpověděl mi toto:
 
Co se týká přírodní antikoncepce, jednou z bylin (údajně velmi účinnou) je Uncaria tomentosa (Una de Gato/Vilcacora) u které je dokonce nařízeno informovat spotřebitele, že by neměly užívat ženy těhotné a plánující otěhotnění. Ovšem ruku do ohně za 100% funkčnost nedám.
 
I já jsem to o této bylině slyšela tuto informaci. V jiném výzkumu jsem četla, že hormonální působení může mít při vyšších dávkách Stevia, v souvislosti s tím, že by se zvýšené konzumaci měly vyhýbat ženy, které chtějí přijít do jiného stavu. Nejsem schopna však říci, co znamená vyšší konzumace.
 
Je nutné také říci, že domorodé ženy, které žijí v souladu s přírodou mají diametrálně odlišný vztah ke svému tělu. Dokaží své plodné a neplodné dny poznat jen podle pocitu. Vnímají malé odchylky apod. Velmi zkomají svou menstruační krev a podle ní určují svůj zdravotní stav. Nelze tedy vzít jen jednu součást (bylinu) a aplikovat ji na západní ženu, která naprosto bez okolku ze sebe dělá robota a užívá hormonální antikoncepci.
K tomuto tématu doporučuji:
 
Přeji hodně úspěchu v plánovaném těhotenství.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaGemmoterapie a alergie (10.11.2014)

Dobry den, mohu gemmoterapeutické tinktury uzivat,pokud mam alergii na jarni stromy-obzvlaste brizu? Vadi mi v dobe kvetu. Vsechny kúry prave brizu obsahuji.
Dekuji J.S.

Odpověď Přírodní lékárna
Dobrý den,
pokud jste na břízu alergická, neměla byste ji užívat ani vnitřně. Jedná se sice o výluh z pupenů a ne z květu, ale asi bych zvolila nějaký jiný postup. Maximálně zkuste brát třetinové dávky.
S pozdravem
 


Otázka Přírodní lékárnaDetoxikace celého těla (29.7.2014)

Dobrý den,
dostala jsem Rakytník oil forte, ale bohužel se nemohu dopátrat, zda se užívá před nebo po jídle. Dále by mě zajímalo, zda se dá dělat něco více pro detoxikaci. Žádné léky neužívám, ale jsem silná kuřačka a plánujeme s manželem miminko. Chtěla jsem detox celého těla. Moc děkuji za info.
M.Z

Odpověď Přírodní lékárna
Dobrý den,
obecně se doporučuje užívat byliny nalačno a poté asi půl hodiny nejíst.
 
Já moc nemám ráda slovo detoxikace. Když plánujete miminko je potřeba tělo vyčistit, hlavně pokud jste kuřačka. Zároveň je však nutné jej i doplnit, abyste měla dostatek síly plod udržet a v pořádku donosit.
Rakytník je velkým zdrojem Vitamínu C a dalších důležitých vitamínů. Pro kuřáky je velmi vhodný, protože eliminuje dopad oxidu uhličitého na destrukci buněk.
Na „detox“ celého těla nejsem schopna ni nabídnout. Nic takového neexistuje. Produkty se nasazují podle toho, jaké další zdravotní problém a „diskomfort“ člověk má. Jedná se o problémy, které s tím zdánlivě nesouvisí, ale ukazují na to, s čím by člověk mohl mít problém a co by potřeboval pročistit.
Zkuste mi o sobě napsat více a pokusím se Vám něco poradit.
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaZápach z úst (29.7.2014)

Trápí mě zácpach z úst. Můžete mi něco poradit?
A.A.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
Váš dotaz byl poměrně stručný.
 
Zápach z úst může mít více příčin, ostatně jako všechny nemoci. Každý z nás je jiný a deset lidí s naprosto identickým problémy bude mít úplně jinou příčinu.
 
Mezi ty nejzákladnější patří:
 • Bakterie v ústech – to lze zjistit u Vašeho zubního lékaře. Tam by měla vést první cesta při tomto problému.
 • Pak to mohou být různá zanícení a čepy na mandlích – což může souviset také s těmi bakteriemi – tam bych doporučila vyzkoušet Cucací kolostrum v kombinaci se sprejem Pohlazení ranní rosy.
 • Zápach z úst může souviset se žaludkem – žaludeční šťávy mohou být tak agresivní, že se dostávají až do úst. Zde doporučuji změnit stravu. Pokud je příčina v tomto, tak je na místě začít žaludek řešit. Mohla by to být předzvěst zánětů nebo nějakých jiných patologií.
Bohužel po e-mailu nejsem schopna posoudit příčinu a nemohu tedy touto cestou poradit více.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaOpakované vaginální mykózy (16.7.2014)

Dobrý den,
trpím na opakované nebo spíš stálé vaginalní mykózy už jsem zkusila snad vše, lékařka už mě nemůže vystát, tak jsem začala chodit k léčitelce a ta mi doporučila kapky Naděje vhodné na candidu albicans.
Dále jsem začala brát tablety Candivac a držím protikvasinkovou dietu. Chci se zeptat jestli lze užívat tablety a kapky současně, protože na příbalovém letáku candivacu je napsáno, že se nedoporučuje současně imunobiologická léčba.
Děkuji za odpověď
H.P.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
vše můžete klidně užívat dohromady. Imunobiologická léčba nemá s tinkturami paní Podhorné nic společného.
 
Pokud však chodíte k léčitelce, měla byste následovat její a nekombinovat nic navíc. Nevím jak při terapii postupovala ani ja dělala diagnózu, takže se k tomu nemohu jakkoliv vyjádřit. Ze své praxe však vím, že není dobré kombinovat nic, co není osvědčené.
 
Dále je dobré znát příčinu problémů. I když máte opakovaný výtok, nemusí se jednat o kvasinkovou infekci. Takže připravky proti Candida Albicans a protikvasinková dieta jsou zbytečné. O kvasinku se většinou jedná když je výtok nažloutlý, zapáchající a svědivý. Pokud je bílý a nesvědivý, vůbec tam žádná infekce být nemusí a je to jen důsledek špatné stravy (většinou nadmíra mléčných výrobků a syrov zeleniny = zachlazený organismus a zpomalené trávení). Heldání příčiny je poměrně složité, ale bez ní nelze přírodní medicínou téměř nic dlouhodobě vyřešit.
Pokud byste měla další otázky, neváhejte opět napsat.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaBolesti kolen (7.7.2014)

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na svoji maminku. Je jí 47let,od přírody hubený jedinec. Poslední dobou ji trápí silná bolest v kolenou pouze při dlouhém stání. Poté ji dlouho trvá než kolena rozhýbe. Říká,že má pocit jak když ji kolenní kloub dře. Bolest ustoupí až když si sedne nebo lehne a odpočívá alespoň hodinu.
Prosím o radu co by mohlo mamince pomoct od bolesti.
Děkuji M.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
tohle je přesně případ, kdy je velmi složité radit přes internet. Mám tak totiž velmi málo informací. Přírodní medicína je o celostním přístupu a potřebovala bych vědět o zdravotním stavu mnohem více - i věci, které s klouby zdánlivě vůbec nesouvisí.
 
Pokusím se Vám tedy poradit obecně a můžeme to po emailu dál rozvádět.
 
Je totiž otázka, jakým způsobem se na to podíváme. Pokud budu vycházet z toho, že v kloubech "dře", doporučila bych doplnit KolagenVitamin C, který chrání kolagen před destrukcí. Pokud byste chtěla něco silnějšího, tak Kolagen a ANTHOGENOL.
Zkusila bych to nasadit tak na měsíc a pak zhodnotila, jak velká je úleva. Tato kombinace (hlavně s tím Anthogenolem) by byla vhodná, pokud se mamince objevují také např. popraskané žilky, má problémy s nedokrvováním končetin a třeba se i v poslední době trochu zhoršil zrak.
 
Pak se na to můžeme podívat z pohledu čínské medicíny. Kdy kolena mohou souviset s QI ledvin. Zde bych ale potřebovala znát více informací. Např. zda je v poslední době více unavená, začala chodit v noci na záchod, je zimomřivá ... atd.
 
Může to takou souviset s celkovou prázdnotou JIN. Což je složka, která tělu dodává vlhkost a chlad. Pokud je maminka hubená, mohl by to být tento problém. Navíc JIN začíná u žen ubývat hlavně před klimakteriem. Pokud má žena malé zásoby JIN, tak má i horši projevy v období přechodu (větší návaly, pocení atd.). U prázdnoty YIN se pak nejčastěji objevuje pocení v noci, bolesti a únava z chladu, sušší stolice - zácpa, pocit sucha v ústech nebo odpolední horkost (samozřejmě se nemusí objevit vše z toho). 
 
Zkuste mi na základě těchto informací napsat více a zkusíme něco vymyslet.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaSkvrny na kůži (13.6.2014)

Dobrý den, před lety se mi na obličeji udělalo několik skvrn-výstupků na kůži. Ma kožním odd. mi byly odstraněny tekutým dusíkem. Ted´mám takových nepěkných skvrn i jinde na těle. Jde to odstranit přírodními prostředky-potíráním třeba česnekem? Děkuji Janka

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
odstranit přírodními prostředky to jistě lze, ale asi ne potíráním. 
 
Problém na kůži není problém kůže, ale je to někde uvnitř. Na kůži se to jen projevuje (tzv. se to "dere ven"). Potíráním a zatlačováním dovnitř se problém většinou zhoršuje. Škodlivina se pak zatlačuje hlouběji a hlouběji.
Je velmi složité to vysvětlit po internetu. Systém přírodní medicíny má svá pravidla a musí se na něj nahlížet trochu jinak, než jsme zvyklí, tedy celostně. Kožní řeší kůži, ale příčina může být úplně někde jinde.
 
Nalezení příčiny může být celkem detektivní práce a kladení mnoha otázek. Terapeut musí vědět co přesně se v těle děje.
Pokud se tvoří červené skvrnky na kůži, je potřeba vědět, zda jsou na pohmat horké (teplejší než okolí), za jsou vystouplé nebo ne, zda jsou svědivé a při rozškrábání z nich vytíká tekutina. To ukazuje na nějakou patologickou horkost. Mohou se s tím objevit další příznaky jako je sucho v ústech, pocení v noci, obecně sušší pokožka atd.
Teprve na základě zjištění příčiny lze nasadit vhodný prostředek na léčbu. Proto je dobré navštívit zkušeného terapeuta, který Vám v tomto poradí. Napište mi odkud jste, zkusím Vám někoho doporučit.
 
Obecně bych Vám mohla poradit, že nic nezkazíte touto komabinací:
Nasadit tak na 3 - 4 měsíce a poté zhodnotit výsledky.
Pokud byste měla další otázky, neváhejte znovu napsat.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaOpakované rýmy a následné bakteriální infekty (17.2.2014)

Chtěla bych se zeptat na dávkování ImunoBranu pro 4 leté dítě-od počátku listopadu dostávalo 250 mg ImunoBranu v tabletách, ale o vánocích první antibiotika, v únoru pak další, přestože jsme dávku navýšili až na 500-1000 mg denně.
Osobně mám Imunobran vyzkoušený na sobě, že skvěle funguje, zachránil před dvěma začínajícími chřipkami, virózami a dodával mi energii při chronickém onemocnění provázeném velkou únavou, ale u syna jaksi nefunguje. V dřívějším období jsme vyzkoušeli u syna i Kolostrum a to bylo zcela bez efektu. Porucha imunity nebyla u syna zjištěna, trpí na opakované rýmy a následné bakteriální infekty. Napadlo mě, jestli by nebylo vhodnější nasadit Imunobran Plus v dávkování např.5 tablet denně v kombinaci třeba s hlívou, reishi popř. k tomu zkusit jako doplněk kolostrum. Obecně Imunobran v prášku i hůře přijímá, samotný ho dusí, ve vodě rozpuštěný ho odmítá, musíme ho rozpouštět v kakau, aby ho pozřel, tablety polyká po rozkousání bez problému.
Děkuji za odpověď.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
jsme ráda, že máte s ImunoBranem dobré zkušenosti. Já sama ho při začínající viróze užívám také s velkým úspěchem. Stačí pár sáčků a efekt je téměř okamžitý. Nicméně u dětí ho nerada používám. Mám pocit, že je na děti až příliš silný a většinou to u nich není nutné, pokud tam není nějaký závažný stav. I když to co píšete, mi moji teorii vyvrací.
 
Já bych na to však šla trochu jinak. Pokud tam jsou bakteriální infekty, je opradu spíše na místě podávat colostrum, vzhledem k ATB bych určitě nasadila Colostrum CANDIDA. Ale ještě bych před tím udělala 10 denní kúru - kombinace EchinaceaLichořeřišnice v aktuním dávkování. Tedy Echinacea každé 2 hodiny 10 kapek a Lichořeřišnice 15 kapek každé 2 hodiny - první 3 dny. Pak pokračovat v doporučeném dávkování.
 
Pak bych dlouhodobě nasadila výše zmíněné Colostrum CANDIDA v dávce 1 kapsle na 10 kg váhy a MycoBaby dračí sirup. Zkusila bych tak 3 měsíce.
 
Pokud tam není zjištěna žádná porucha imunity, podívala bych se i na stravování. V případě zahlenění bych určitě omezila mléčné výrobky. Na měsíc bych to zkusila úplně a pak bych podávala v omezeném množství. Další otázka je tropické ovoce. Nevím v jaké míře jej má v jídleníčku, ale u dětí v zimě tam nemá co dělat. Výrazně ochlazuje a snižuje obranyschopnost. V terminologii čínské medicíny chlad narušuje weičchi ...
 
Nějakému zvýšenému podávání hub a silných houbových extraktů jako je např. ImunoBran, bych se zatím vyhnula. Hlavně pokud tam není prokázana snížená imunita.
 
Pokud byste měla jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat.
S pozdravem
 
 
 
Pokračování komunikace
 
Dobrý den, děkuji za odpověď.
Zkusíme jak jste doporučila.
Mléčné výrobky má omezené už rok, moc to pomohlo, dáváme převážně kozí mléko a sýry, kravské hodně omezujeme. Dračí sirup jsme už kdysi zkoušeli, malému chutnal hlavně kvůli tomu obrázku, ale brali jsme ho jen necelé 2 měsíce, což bylo asi málo a sám o sobě by asi nestačil.
Jinak Imunobran je malý zázrak, já díky tomu přežívám už 3 měsíce chronický zánět dutin, když mi bylo moc špatně a měla jsem únavový syndrom, tak mě vždycky za hodinu neuvěřitelně nakopl a dodal energii, utlumil bolesti. Škoda, že ta cena je tak vysoká.

Děkuji za odpověď.
V.Otázka Přírodní lékárnaVýhřez ploténky - bylinná léčba (3.2.2014)

Dobrý den,
chtěla bych poradit, zda Vámi uvedené masti nebo tinktury jsou vhodné pro potíže 
u výhřezu plotýnky L4, L5 s útlakem na nervový kořen přecházející silné bolesti do levé nohy?
Děkuji A.

Odpověď Přírodní lékárna
Dobrý den,
nevím přesně jaké tinktury a masti máte z našeho eshopu na mysli.
 
Obecně lze říci, že příčina výhřezu ploténky je prázdnota jangu ledvin a celkové vyčerpání kloubního aparátu v důsledku nadměrné zátěže. Je celkem složité hledat příčinu po internetu. Pokud chcete své problémy řešit prostřednictvím celostní medicíny, je dobré si najít kvalitního terapeuta a problém řešit s ním. Je velmi důležité správné cvičení, vhodná fyzioterapie (doporučuji např. Dornowu metodu).
Také je potřeba najít psychosomatickou příčinu – proč máte tak velkou zátěž na zádech? Atd.
 
Z doplňků stravy a bylin já většinou doporučuji kombinaci:
Cordyceps v dávce 2 kapsle
Vigoral v dávce 2 kapsle
A na pomazávání Šaolinový olej - dle potřeby, ale alespoň 2 x denně.
Takto podávat minimálně 3 – 5 měsíců. Podle toho, jak dlouho problémy trvají. Poté bych zhodnotila stav a řešila co dál.
Nicméně je nutné zároveň s tím řešit i výše uvedené terapie. "Bobule" jsou velmi účinné, ale vždy je nutné se na to podívat z více pohledů, aby byla řešena skutečná příčina problémů.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaPrůjmy (23.12.2013)

Dobry den, chtela jsem se zeptat casto chodim na zachod na velkou. Hlavne kdyz nekde mam jit, nebyva mi dobre a mam boleni bricha. Podle doktoru jsem zdrava. Koupila jsem si zazvor v tabletach, tak by me zajimalo jestli mi to pomuze, kdyz mi byva casto spatne a na prujmi? Dekuji.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
já nevím, zda Vám zázvor v tabletách pomůže. Pokud chcete své zdravotní problémy řešit přírodní medicínou, je nunté přijít na příčinu problému. Bez znalosti příčiny nelze nasadit bylinku, ani doplněk stravy.
Zázvor Vám může pomoci, ale může problém i zhoršit. Určitě Vám pomůže v případě, že mají průjmy příčinu ve špatném stravování a působení nějakých "jedů" z potravy (např. "éčka"). Je velmi vhodý, pokud jsou průjmy způsobené chladem, což se projevuje studenými bolestmi v oblasti žaludku. Celkově může pociťovat chlad více, než ostatní atd.
Pokud je však příčinu průjmů nějaká vlhká horkost nebo prázdnota ledvin, tak tam nebude mít žádný velký vliv. U symptomů horka může problém i přechodně zhoršit.
Já stále opakuji, že bez znalosti příčiny problému, nelze problém řešit přírodní medicínou. A k tomu, aby byla nalezena příčina, bych potřebovala mnohem více informací a na to už by byla nutná osobní konzultace. Doporučila bych Vám najít si okolí dobrého terapeuta a problém s ním řešila individuálně. V přírodní medicíně neexistují obecné rady, pouze individuální řešení.
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaPrevence proti rýmě (17.12.2013)

Dobrý den, potřebovala bych poradit, syn (4 roky) navštěvuje MŠ a dost často má rýmu, měli jsme např. před 2 týdny rýmu s kašlem, byla jsem u paní doktorky, ale na poslech byl čistý a sliznice v krku taky neměl zarudlé, tak mi doporučila podávat, to co je normálně dostupné v lékárně (mucosolvan, hedelix atd.), asi po 10 dnech se nám rýma a kašel opět vrátili (v menší míře).
Preventivně mu podávám prevenar. Mohla byste mi něco doporučit na prevenci proti rýmě?
Děkuji. S pozdravem V. P.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
já v tomto případě nejčastěji doporučuji přípravky z kolostra. Vzhledem k tomu, že se objevuje kašel, tak bych doporučila hlavně cucací tablety v dávce 2 x denně.
Na kašel bych Vám doporučila mít v lékárničce Mišpulníkový sirup. Při řešení záchvatovitých kašlů nemá konkurenci.
Dále je potřeba i trochu upravit jídelníček. Hodně omezit mléčné výrobky a nyní v zimě nedávat vůbec citrusové plody. To hodně pomůže vyřešit zahlenění.
Obecně je celkem běžné, že jsou děti po nástupu do školky častěji nemocné. Jejich kolektivní imunita se musí teprve vytvořit. Já velmi ráda doporučuji v tomto případě právě kolostrum. Pomůže dětskému tělu, aby se s nemocemi mnohem lépe "popralo" a není pak potřeba tak často podávat ATB a jiné léky. Díky tomu, si pak tělo začne vytvářet své vlastní protilátky a imunitní systém se tak posílí velmi přirozeně.
Pokud byste měla další otázky, neváhejte opět napsat.


Otázka Přírodní lékárnaŠpatné vstřebávání vápníku (14.12.2013)

Dobrý den, zjistili mně nadbytek vápníku a ten se mi ukládá do ramene (svalů, měkkých tkání) a mám takzv. zamrzlé rameno - impingement syndrom. Omezení hybnosti ruky při zvedání a rotace 120°. Mohl byste mi něco poradit? Děkuji A.K.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
Váš dotaz trochu přesahuje možnosti internetové poradny. Pokud chcete problém řešit celostním přístupem (tedy přírozenou - přírodní cestou), tak je nutné znát kořen problému. Tedy příčinu - proč se vápník dostatečně nemetabolizuje.
A příčin může být mnoho a také záleží z kterého konce to vezmete.
Když nepůjdeme úplně ke kořeni, tak bych začala tím, že pro správné vstřebávání vápníku je nutný hlavně vitamín D. Bez jeho dostatečného množství se vápník nemá šanci vstřebat. "Déčko" do sebe dostanete opalováním nebo ve formě vitamínů. Jenže k tomu, aby se vitamin D dostatečně metabolizoval, musí být v pořádku funkce ledvin a jater. To už jsme trochu hlouběji.
Přičina může být i v nějakých zažívacích problémech - nespecifické záněty střev - kdy je celkově problém cokoliv zmetabolizovat.
Někdy mohou způsobit zhoršené vstřebávání vápníku léky, které užíváte na jiné onemocnění. Mohou to být i dnes běžně předepisované léky na cholesterol atd.
Takže k tomu, abych Vám mohla v tomto případě poradit, bych potřebovala znát mnoho dalších informací, abych byla schopná odhadnout příčinu. Doporučila bych Vám najít si v okolí dobrého terapeuta čínské nebo indické medicíny a řešila to individuálně. Vždy je lepší být pod dohledem někoho, kdo přírodní medicíně rozumí a dokáže odhalit skutečnou příčinu problému. 
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaStreptokok (27.11.2013)

Dobry den, chtela bych se zeptat co by jste mi doporucilIi. Uz rok me trapi streptokok v krku i vaginalne. Dale trpim bakteriemi candida a gardenella. Kvuli streptokokovi mi byly odstraneny krcni mandle, ale potize stale pretrvavaji. Mohl/a by jste mi prosim poradit co zakoupit,abych se toho uplne zbavila?
Predem dekuji za odpoved.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
na Váš dotaz je poměrně komplikovaná odpověď a rozhodně nemá jednoduché řešení.
 
Streptokok je poměrně resistentní bakterie a je na imunitním systému, jak si s ní poradí. Vzhledem k přemnožení dalších bakterií je vidět, že není dostatečně osídlená střevní mikroflóra těmi "hodnými" bakteriemi. Na vině je v tomto případě tlusté střevo. Když to řeknu velmi jednoduše a zkráceně, tak sliznice tlustého střeva je takový mikrokosmos našeho organismu. Rovnováha "špatných a hodných" bakterií pak ovlivňuje celkově náš zdravotní stav.
 
Postupovala bych asi tak, že bych osídlila střevní mikroflóru, posílila imunitní systém a zároveň podpořila nějaký detoxikační proces. Je však potřeba počítat minimálně s dobou 3 - 6 měsíců užívání. Většinou mi vychází, že terapie trvá polovinu doby, co problém samotný. Dostat tělo do harmonie a rovnováhy je dlouhodobá záležitost.
 
Doporučila bych Vám asi tuto kombinaci:
Fungilen (20 kapek ráno a 20 kapek večer) - podává se nalačno.
Symbiotics Colostrum CANDIDA (1 kapsle na 15 kg vaší váhy - rozdělte do 2 - 3 dávek v průběhu dne) - podává se nalačno.
Cordyceps 2 kapsle denně - po jídle.
 
Takto užívat po dobu 3 - 6 měsíců (podle toho, jak se bude Váš stav vyvíjet).
 
Pokud byste měla jakékoliv další otázky, neváhajte opět napsat.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaStrava při rakovině tlustého střeva (15.11.2013)

Dobrý den, moji mamince zjistili nedávno rakovinu tlustého střeva. Chtěla bych vědět jaky konkrétně tip stravy je pro ni vhodný? Vím že to mám být strava lehce stravitelná a plná vlákniny, bez slupek a jadérek,.. Dají se za dobře stravitelné považovat i potraviny jako: kuskus, rýžové vločky, jáhly, houba shiitake, vařená zelenina (která neobsahuje tvrdou slupky: mrkev, květák, brokolice) a cizrna, červená čočka? A co například ovoce - jablka, jsou vhodná nebo ryba - tuňák? Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
výživa onkologického pacienta je velmi individální záležitostí.
 
Všechno co popisujete je vhodné a jistě na místě. Důležité je aby vše bylo tepelně upravné - je to mnohem lépe stravitelnější. Takže i ovoce je dobré nepodávat úplně syrové. Jablka např. zalít horkou vodou. Doporučila bych vysadit úplně mléčné výrobky a omezit lepek. Hodně doporučuji podávat vývary, které mají vliv na posílení ledvin.
 
Já bych na Váš dotaz odpověděla těmito odkazy:
 
Prostudujte si je a pokud byste pak měla další otázky, neváhejte opět napsat.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaDuhové elixíry (12.11.2013)

Vážení přátelé,
nedávno jsem koupil sadu 5 duhových elixírů fungilen-detoxilen-fructavit-imunex-psychoregen. Vím podle informací z internetu, že pro základní detoxikaci je nutná sada prvních tří elixírů v postupném pořadí, zajímá mne ale, kdy brát imunex a psychoregen,jestli nasadit současně s první trojicí elixírů nebo až po postupném dobrání prvních 3 elixírů dále postupně pokračovat v imunexu a psychoregenu. Prosím,poraďte.
Děkuji Vám moc a jsem s přátelkým pozdravem M.K.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
já moc často tyto elixíry v praxi nepoužívám. Spíše jako doplňky k dalším produktům na doplnění účinku (např. Fungilen v protikvasinkovém balíčku apod.). Takže neznám konkrétní odpověď na Váš dotaz.
Nicméně podle toho co o produktech vím, bych začala s tou detoxikací a k tomu vzala Psychoregen a až ho doberete tak Imunex.
Možná by Vám více poradili tam, kde jste produkty koupil.
Přeji hezký den.


Otázka Přírodní lékárnaFibroadenom (29.10.2013)

Dobrý den, v levém prsu mi byl zjištěn fibroadenom. Chtěla jsem se zeptat zda by mi pomohl produkt Jeřáb oskerušeJeřáb ptačí? Pokud ano, jak se tyto produkty užívají? A může mi po užívání totoho produktu fibroadenom i zcela zmizet?
Děkuji za odpověď

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
na tento dotaz Vám nedokáži odpovědět.
Pravděpodobná příčina vzniku fibroadenomu je hormonální dysregulace. Tudíž bych se nebála uvedené byliny nasadit. Odpovědět však na otázku, zda může zcela zmizet nedokáži. Vzhledem k tomu, že se jedná o novotvar, který lze odstranit pouze chirurgicky, tak se nejsem jistá, zda by mohly byliny takto pomoci.
Takovýto problém bych si netroufla řešit při osobní konzultaci natož po internetu, takže Vám bohužel nejsem schopna více poradit.
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaZvětšená děložní sliznice (18.10.2013)

Dobrý den, na preventivní prohlídce mi ženská lékařka diagnostikovala příliš zvětšenou děložní sliznici (cca 16mm) v důsledku nadměrné tvorby hormonů a doporučila mi objednat se na další návštěvu ihned po skončení menstruace, kde by, pokud by se sliznice nezmenšila, nasadila hormonální léčbu. Je mi 36 let, dosud jsem nerodila, před 6 lety jsem se hormonálně léčila (Dufaston) poté, co se mi po vysazení antikoncepce neobjevila menstruace, nyní mám menstruaci posledních 5let více méně pravidelnou (posun max. cca 2-3dny). Můžete mi prosím doporučit případnou alternativní přírodní cestu, další hormonální léčbě bych se pokud možno ráda vyhnula. Předem moc děkuji. K.S.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
nedokáži takto po internetu zhodnotit skutečnou příčinu zvětšené děložní sliznice. Nebo lépe řečeno z jakého důvodu u Vás dochází k hormonální nerovnováze. Při léčení bylinami je totiž důležité hledat příčinu. Nefunguje to stejně jako s léky - problém = tabletka. Je tam potřeba najít proč se to děje.
 
Na základě informací, které od Vás mám, bych zkusila kombinaci:
Jeřáb ptačí - dle uvedeného dávkování.
Gynex - 18 kapek denně (6 - 6 - 6).
 
Je to taková první kombinace, po které bych sáhla a nasadila cca na 1 měsíc. Pokud by nedošlo k nějaké výrazné pozitivní změně, muselo by se hledat hlouběji. Ale to už opravdu pak není na řešení po emailu.
 
Pokud byste měla jakékoliv další otázky, nebo chtěla cokoliv doplnit, opět napište.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaBulozní pemfigem (15.10.2013)

Dobrý den, dceři je 18 let ,před měsícem se jí na těle vysely puchýře. Závěr po hystologii je bulozní pemfigem. Prý je to neléčitelné. Máte nějaké zkušenosti ? 
Děkuji S.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
nemám s tímto vůbec žádné zkušenosti. Musela jsem si nastudovat informace o co se vlastně jedná. Nejsem Vám však schopna takto po emailu jakkoliv poradit.
 
Z pohledu čínské medicíny může mít vznik puchýřů několik příčin. Pro její odhalení je potřeba znát, zda jsou tuhé, vznikají na červených skvrnách, jak jsou velké a zda svědí atd. Navíc je to potřeba propojit s případnými dalšími problémy a to nelze dělat po internetu.
 
Zkuste ve svém okolí najít dobrého terapeuta čínské medicíny. Je to problém, který bude vyžadovat cílenou a dlouhodobou terapii. Není však neřešitelný, pokud se vezme za správný konec.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaNespavost u dítěte (9.10.2013)

Dobrý den,
máme doma 9. měsíčního caparta, který špatně spí. To znamená, že usíná kolem 22h, pak se vzbudí o půlnoci a dál každou hodinu až do sedmi-osmi do rána. Přes den spí +- dvě hodiny. V noci ho tedy chováme a každé dvě hodiny kojím. Pokud v noci vstáváme méně než 6x, bereme to jako výhru. Jsme poněkud unavení a i když v jiných případech nám hodně pomohla homeopatie (těhotenství, porod, zimní chřipky, první zoubky), teď se nám nějak nedaří . Přátelé nám doporučili tyto přípravky, prý je používali u svých dětí:
http://www.prirodnilekarna.cz/eshop-lipa-p28.html
http://www.prirodnilekarna.cz/eshop-trezalka-salvej-medunka-mata-t41.html
Mě by zajímalo, jestli jsou vůbec vhodné pro tak malé dítě a na jeho konkrétní potíže.
Moc děkuji za odpověď. M

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
nevím, zda Vám dokáži na Váš dotaz adekvátně odpovědět. Bylinky, které jste uvedla mají lehce sedující a antidepresivní účinky. Dítě tím jistě zklidníte. A nebála bych se je podávat malým dětem. Je tu však otázka, proč to dítě nespí. Je řešení ho zklidnit a utlumit? Děti jsou velmi citlivé a mohou reagovat na situace, které Vám připadají běžné. Např. elektronika v místě, kde spí, zvuky, emocionální závislost na Vás, špatné sny. To však nedokáži úplně posoudit.
 
Zkuste v první řadě odstranit všechny rušivé elementy a hlavně se vy uklidněte. Nechoďte spát s myšlenkou, že se zase nevyspíte, protože k němu budete muset několikrát za noc vstávat.
 
Můžete také zkusit aromaterapii. Např. vykuřování levandule má zklidňující účinek.
Pokud byste přeci jen chtěli zkusit bylinky, dala bych tam jen tu lípu. Není tak razantní.
 
Máte-li jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaProblémy s otěhotněním (5.10.2013)

Dobrý den,
Již rok(od 09/2012)se snažíme s přítelem o mimi, v červenci když už se zadařilo jsem samovolně bohužel potratila, proč to nevím. Myslím si, že to mohlo být způsobeno i léčením vředu v květnu silnými antibiotiky. Měla jsem střevní a žaludní potíže (helicobactera).
Před snažením jsem brala 10let antikoncepci. Po vysazení antikoncepce mě začaly bolet prsa a natékat dle cyklu, do toho při menším promáčknutí mi vytéká z prsou žlutotmavá, někdy namodralá tekutina. Cyklus mám pravidelný (po 28 dnech).
Prosím o Váš názor, eventuelně jaké doplňky by mi mohly pomoci.
Předem děkuji
Pěkný den

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
Váš dotaz přesahuje možnosti internetové poradny. Může tam být několik aspektů od špatně posazené pánve, po hormonální disbalanc v důsledku dlouhodobého podávání antikoncepce.To však nemohu po emailu nijak posoudit a dávala bych Vám rady, které by spíše byly výstřely do tmy.
 
Doporučila bych Vám najít někoho v okolí, kdo dělá tzv. Dornovu metodu – to by Vám mělo pomoci v případě problémů v oblasti pánve a páteře. Pak bych Vám doporučila zkusit akupunkturu. Podle toho co popisujete, tam může být zablokován čchi jater a pravděpodobně i celého středního ohniště. Tím bych začala. V první řadě se musíte dát dohromady vy. Pokud máte v žaludku H.pylori není Vaše trávení a Vaše vnitřní prostředí asi úplně čisté a tam se miminku líbit nebude. Zkuste to vzít za tento konec.
 
Co se týče doplňků, tak byste určitě měla užívat Kyselinu listovou, ale to už určitě užíváte. Já třeba ještě doporučuji Jeřáb ptačí. Ale prioritně bych Vám doporučila výše uvedené.
 
Pokud byste měla jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat.
 
S pozdravem
Mgr. Jana Kubíčková


Otázka Přírodní lékárnaPadání vlasů (4.10.2013)

Prosím o radu, jaké vitamíny aminokyseliny, šampony, ... použít při vypadávání vlasů u mé téměř 17 leté dcery. Podle náběrů má testy v pořádku, snad je to ze stresu. Má kudrnaté dlouhé vlasy, lehce mastné a občas s lupy, které jí už 2 roky vypadávájí více než je normální. Je vrcholový sportovec, silnější postavy, má problémy i s akné. Děkuji za radu.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
padání vlasů může mít několik příčin nebo spíše je otázka, z jakého směru se na to podívat.
 
Z pohledu nutričního je potřeba doplnit hlavně zinekvitamíny skupiny B
 
Z pohledu východní medicíny za kvalitu vlasů odpovídá čchi ledvin. Vzhledem k tomu, že se objevuje i akné, tak bych poukazovala na hormonální nerovnováhu, takže bych se zase vrátila k B-komplexu. Vrcholoví sportovci si však svými aktivitami svou čchi ledvin velmi vyčerpávají, takže jsem zase u ledvin.
 
Když tyto dva pohledy spojím, tak ledviny z pohledu čínské medicíny odpovídají i za hormonální nerovnováhu (a v důsledku toho špatně funguje např. štítná žláza).
 
Takže já se většinou snažím tyto dva pohledy propojit.
 
Na posílení ledvin bych doporučila nasadit Cordyceps. To ocení i jako sportovec, protože při užívání dochází k rychlejší regeneraci, ale hlavně si nevyčerpává svůj ledvinový potenciál, který se pak v budoucnu velmi těžko doplňuje. Dala bych tam dávku 3 kapsle denně.
 
B-Komplex a zinek na doplnění nutričních látek, tam po jedné kapsli denně.
 
Co se týče kosmetiky, tak tam bych zkusila Panthehair šampón . Ale kosmetika není tak důležitá, jako nutriční podpora. Ta je na první místě.
 
Takto podávat 3 – 4 měsíce. Pokud ani poté nedojde ke zlepšení, tak by chtělo silnější nutriční podporu v porovnání ke sportovní aktivitě. To však takto po emailu nedokáži posoudit.
 
Pokud byste měla jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat.
 
S pozdravem
Mgr. Jana Kubíčková
 


Otázka Přírodní lékárnaPotravinová intolerance (17.9.2013)

Prosím o radu jaký typ colostra mám použít při potravinové intoleranci na lepek a vajíčka. Na trhu je velké množství preparátů tohoto typu.
Je vhodné používat colostrum na posílení snížené imunity? Lze jím nahradit léky typu Luivac nebo Broncho-Vaxom. Je mi 34 let. Děkuji

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
výrobky z kolostra jsou doplňky stravy, takže jimi nelze nahradit léky. Nicméně dle mé zkušenosti při dlouhodobém podávání funguje kolostrum lépe. Jsou to však mé subjektivní zkušenosti a nelze je nijak objektivizovat a nahrazovat tím léky.
 
Já při jakýchkoliv potravinových intolerancích nasazuji Symbiotics Colostrum CANDIDA. Hlavně kvůli tomu, že tento produkt je kombinací kolostra a poměrně kvalitních probiotik. Obě tyto látky na sebe synergicky působí a pomáhají regenerovat sliznice střeva. Ty bývají totiž dost často narušeny právě iritací nesnášených potravin.
Doporučuji dávku 1 kapsle na 20 kg váhy – dlouhodobě (ideálně stále).
Většinou k tomu ještě tak na půl roku doporučuji Coriolus Versicolor. Je to léčivá houba s obsahem betaglukanů. Mimo jiné má příznivý vliv na Leaky gut syndrom, což je tzv. Syndrom propustného střeva. Ten bývá většinou důsledkem dlouhodobého působení iritační potraviny.
Obě tyto látky působí na posílení snížené imunity. Každá na určitou složku. Colostrum působí spíše na slizniční imunitu, betaglukany zase na buněčnou imunitu.
Pokud byste měl jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat.
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaPásový opar (16.9.2013)

Dobrý večer. Chcem vás poprosiť o radu. Pred tromi týždňami sa mi objavil pásový opar v oblasti pravej stany hrudníka s postupom pod pravú lopatku s pľuzgiermi. Lekár mi naordinoval zo začiatku tabletky zovurax a vitamín B. po 10tich dňoch nové tabletky herpesin 400 2x denne a vitamín b 3x. Mám stále veľké bolesti a chcem si kúpiť balíček proti oparom, ktorý ponúkate. Aký je váš názor môžem to užívať spolu s liekmi ? Ak viete o niečom čo pomôže prosím poraďte na cene nezaleží.
Ďakujem za radu.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
co se týče pásového oparu, tak jeho výskyt vždy ukazuje na to, že imunitní systém není úplně v pořádku a selhává v obraně proti virům a bakteriím. Může to být v důsledku nějakého dalšího onemocnění, stresu nebo jako nežádoucí účinek léků.
Balíček, který nabízíme je sestaven právě na posílení imunitního systému, aby se tělo rychleji a přirozeně zotavilo a hlavně, aby nedošlo k recidivě. Což je mimochodem poměrně časté.
Bohužel na snížení bolestivosti není nic jiného, než urychlit hojení. Bolest je způsobena tím, že virus je „uložen“ v nervových zakončeních a jeho aktivace způsobí jejich zcitlivění.
 
Uvedené přípravky můžete klidně s léky kombinovat. Není tam žádná kontraindikace.
S pozdravem
 


Otázka Přírodní lékárnaHomocystein (30.8.2013)

Dobrý den,
při laboratorním vyšetření TromboGen mám uvedené položky v normě, kromě MTHFR C677T Genotyp CT xx - zvýšené riziko ve srovnání s běznou populací, což může vést ke zvýšené hladině homocysteinu. Uvedené přesné číslo není. Pouze obecná informace nad 18,5 jednotek/l.
V doporučení je uvedeno: zvýšení příjmu kyseliny listové na 400 jednotek/den s komplexem vitamínů B2,B6,B12.
Užívám hormonální antikoncepci Mirelle, věk 53 let, stravuji se, myslím, přiměřeně, výška 160 cm, váha 60 kg. Mám zvýšenou citlivost kůže a sliznic, cca před sedmi lety jsem užívala antibiotika a vždy skončila na kožním odd. Bohužel se nepodařilo zjisit, na které látky tato alergie vznikla. Antibiotika jse užívala v souvislosti se zubním zákrokem a zánětem v lokti (Doxybene, Augmentim). Jiné léky užívám jen zřídka(bolest hlavy). 
Mám sedavé zaměstnání, v sobotu se dovzdělávám, takže celý den minimální pohyb. Snažím se cvičit jógu, chodím pěšky, pokud je to možné. Zbývající čas trávím péčí o nemocnou maminku (83let, trpí Alzheimerovou chorobou). 
Paní doktorka mi doporučila uvedené preparáty zakoupit v lékárně. Přesto bych ocenila Vaši radu. 
Děkuji a přeji pěkný den I.L.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
vyšší hladina homocysteinu je skutečně rizikovým faktorem pro mnoho degenerativních onemocnění. Vzhledem k tomu, že Vaše maminka má Alzheimerovu chorobu, mohl se tento problém objevit i u ní. Homocystein je v organismu v podstatě jed, který stravuje zdravé buňky. Což se v důsledku projevuje jejich degenerací v mnoha ohledech.
Referenční rozmezí je 5 - 12 µmol/l.
 
V podstatě souhlasím s Vaší lékařkou, že je nutné cíleně tyto látky doplňovat. Jejich dostatečné množství v organismu pomáhá tělu homocystein syntentizovat a přetvrářet, aby nebyl toxický. Také byste si jej měla nechat pravidelně měřit - vždy 1 x za 1/2 - 1rok. Jsem nadšená, že se o homocystein začali zajímat už i lékaři. Dlouhou dobu jej ignorovali (můžeme se jen dohadovat proč).
 
Asi bych Vám doporučila i vysadit hormonální antikoncepci. Její užívání má velmi výrazný vliv na srážlivost krve. Nemluvě o tom, jaké další negativní důsledky tělu přináší - více se kdyžtak můžete dočíst ZDE: http://www.prirodnilekarna.cz/clanky-hormonalni-antikoncepce-z-pohledu-tradicni-cinske-mediciny.html
 
Látky, které Vám lékařka doporučila je dobré ještě doplnit o ZINEK.
Já většinou doporučuji tuto kombinaci:
GOLD Homocystein modulátor - 2 kapsle denně (ve Vašem případě možná alespoň první 3 měsíce - 3 kapsle denně)
Zinek v chelátové vazbě - 2 tablety denně
V obou přípravcích jsou ty látky vyvážené, ale hlavně v lehce vstřebatelné formě (Zinek je chelátový). Syntetické přípravky jsou sice levnější, ale nemají tak vysokou vstřebatelnost.
Také zmiňujete citlivost sliznic. I to může být důsledek zvýšené hladiny homocysteinu. To už by bylo ale předmětem nějaké další diagnostiky. Je to však velmi pravděpodobné.
Důležité je také změnit životosprávu ve dvou ohledech - vyvrovat se polotovarům, které jsou plné konzervantů a omezit příjem živočišných bílkovin.
 
Pokud byste měla jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat. Pokusím se Vám poradit.


Otázka Přírodní lékárnaGynekologické výtoky (20.8.2013)

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu, mám asi rok vaginální výtoky, které se snažil můj gynekolog léčit. Prý je to chronický problém. Jen skončí menstruace, hned se objeví výtok až tvarohové konzistence.
Pomáhá mi jen Clogin.
Jsem z toho už dost zoufalá. Děkuji.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
gynekologické výtoky jsou poměrně složitý problém, jehož řešení vyžaduje velký zásah do jídelníčku a Vašeho životního stylu.
 
Napsala jsem na toto téma již mnoho článků. Zde jsou odkazy na ty nejzákladnější:
 
Projděte tyto zmiňované zdroje a pokud pak budete mít jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat.
 
S pozdravem
 


Otázka Přírodní lékárnaOpakované angíny u dětí (19.8.2013)

Dobrý den chtěl bych se zeptat od jakého věku se můžou používat dubové kapky? Mám ročního syna a má opakovaně angíny.

Děkuji B.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
obecně se doporučuje všechny doplňky stravy podávat cca od 3 let dítěte. Je to i paušální požadavek, který se uvádí na všech obalech těchto přírodních produktů. U některých je to tam oprávněně u některých nikoliv.
Zrovna u dubových kapek bych je dříve než od dvou let asi nepodávala. Obecně byliny doporučuji až cca od těch 24 - 26 měsíců věku.
 
Takovou přirozenou látkou pro děti mladší je colostrum. Je to látka, kterou produkuje matka pár dní po porodu - více najdete zde: http://www.prirodnilekarna.cz/clanky-kolostrum-znovu-objevena-sila-prirody-pro-posileni-imunity.html
Pro farmaceutické účely se používá kolostrum bovinní, tedy kravské.
Je to také doplněk stravy, tedy přírodní látka, je tedy na něm uvedeno, že je možné jej užívat až od 3 let (jak jsem psala výše, je to paušální požadavek). Ale pro děti neexistuje nic přirozenějšího. Kdyžtak můžete mrknout sem na poradny: http://www.imunotop.cz/web.aspx?page=9d5fb519_86f1_4ff4_b091_088332177e2f
Pan doktor běžně dopočuje i dětem mladším.
Teď je ideální období kolostrum nasadit, protože nás čeká podzim a tedy sychravé období. V případě jednoho roku bych doporučila Colostrum HIGH-IG (otevřít a rozpusti kapsli) v dávce 1 kapsle denně. Po dobu, než problémy úplně vymizí.
Pokud byste na mě měl jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaPrůjem po operaci žlučníku (28.7.2013)

Dobrý den,
jsem asi 10 let po operaci žlučníku a od té doby trpím průjmy. Je to velice nepříjemné. Prosím o radu co by se s tím dalo dělat. 
Děkuji E.S

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
to je celkem častý problém. Lékařské studie uvádějí, že se to stává u malého procenta pacientů. Já se s tím však setkávám celkem často.
Z pohledu celostní medicíny se odstraněním žlučníku neřeší příčina. Problém který vedl k jeho odstranění se nevyřešil. Jen se vyjmulo místo, kde se nahromadil. Původní problém se tedy začne prezentovat jinak (např. průjmy, vlhké ekzémy, koliky atd.).
 
Hlavním úkolem žlučníku je uchovávat žluč. Tu pak vylučuje do trávící soustavy, kde má podporovat funkci sleziny a žaludku při přeměňování a distribuování stravy (definice dle tradiční čínské medicíny).
 
K tomu, abych Vám mohla poradit nějaký vhodný postup, potřebuji znát odpověď alespoň na tyto základní otázky:
 1. V jakou denní dobu se průjem nejčastěji objevuje?
 2. Jak vypadá - je vodnatý a teče rovně dolů nebo se roztříkne po míse? Je páchnoucí?
 3. Pálí Vás po stolici konečník?
 4. Co snídáte?
 5. Objevuje se u Vás nějaký z těchto příznaků: při stolici bolí břicho, ve střevech je slyšet kručení, sucho v krku bez potřeby pít, tlak v žaludku a hrudi.
 6. Objevuje se průjem při podrážděnosti nebo emočním vypětí. Bolesti břicha neustupují ani po vyprázdnění, není chuť k jídlu a stoupají žaludeční šťávy (pálení žáhy), může se objevit bolest pod žebry.
Hledání příčiny problému je velmi složité a velmi nerada to dělám takto po emailu. Když mi však odpovíte na výše uvedené otázky (které se mouhou zdát někdy divné), tak se snad trochu přiblížíme a budu schopna Vám doporučit nějaký přípravek.
 
S pozdravem
 
 
 

Pokračování komunikace

Dobrý den,

tady je má odpověď na Vaše otázky:

 1. Je to různé, někdy po snídani, jindy po obědě.
 2. Většinou se rozstříkne a páchne.
 3. Konečník mě pálí, ale jen někdy a před stolicí
 4. Čaj nějaké pečivo s máslem a se šunkou, někdy s pomazánkovým máslem
 5. Při stolici bolí břicho a po ní bolest ustoupí.
 6. Když mám nějaké starosti tak se to projeví průjmem i třeba 5krát za den. Pálení žáhy, stoupání kyselin ani hořko v ústech nemám.
E.S.
 
 
 
Přeji dobrý den,
 
stále bych měla další otázky a potřebovala bych Vás vidět, abychom našli opravovou příčinu, ale po emailu to už více nejde. 
 
Myslím si, že průjem má příčinu ve staganci nesnadno stravitelné potravy a v napadení sleziny jaterní čchi (to je diagnóza dle TČM). Na játra to ukazuje hlavně to, že když máte starosti a stres, průjem se zhorší. V normální případe by byla játra chráněna žlučníkem. Ten však již nemáte.
 
Doporučila bych Vám následující produkty:
Smil písečný - popíjejte v průběhu dne po dobu.
 
Zeměžlučová směs - po každém větším jídle jednu čajovou lžičku dát do cca 1 dcl vlažné vody a vypít.
 
Nápoj čínských mudrců - každé ráno nalačno šálek teplého nápoje.
 
Takto podávat po dobu 3 měsíců. Pak bychom viděli k jakému zlepšení došlo a podle toho bych doporučila co a jak dál.
 
Pokud byste měla jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaAstma bronchiale (26.7.2013)

Dobrý den,
mám Asthma bronchiale, a každodenně užívám kortikosteriody.
Je možné pomocí přírodní léčby snížit dávky kortikoidů na minimum, případně úplně vysadit? Předem děkuji za odpověď!
M.K

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
tato možnost tu jistě je. Astma brochniale je však chronické onemocnění (dle západní medicíny v podstatě neléčitelné) a přírodní léčbu je nutné nasadit až na několik let.
První výsledky ucítíte již po krátké době, takže pravděpodobně půjde snížit dávky léků. Nicméně místo léků je však nutné o tělo pečovat pomocí přírodních prostředků, a to dlouhodobě a pravidělne.
 
Nedokáži takto po emailu posoudit jak je onemocnění u Vás závažné a hlavně nevím, co si pod pojmem přírodní léčba představujete. Rozhodně se nejedná o zázračné a rychlé řešení zdravotních problémů. Při chronických onemocněních jde v podstatě o celou změnu životního stylu. "Bobule" s bylinkami tomu mohou napomoci, ale bez úpravy životosprávy to není trvalé řešení.
 
Zde je několik základních rad a produktů, které lze obecně doporučit bez nějaké osobní konzultace:
 1. Je nutné ÚPLNĚ vysadit mléčné výrobky a cukry. Postupně pak z mléčných výrobků můžete zařazovat tvrdé kvalitní sýry.
 2. Pijte jen neprelivou nechlazenou vodu. Žádné perlivé minerálky nebo slazené nápoje.
 3. Naučte se opravdu dobře dýchat. K tomu Vám může dopomoci jóga nebo nějaké podobné cvičení.
 4. Naučte se dýchat i v přeneseném slova smyslu - nadechntě se ve svém životě. Astma mívají lidé, kteří mají v životě pocit dušení (dusivá láska, potlačovaný pláč ....). Psychosomatika je velmi důležitá. Nepodceňutje ji.
 5. Zahájení terapie přírodními přípravky začíná modulací imunitního systému na to v případě Astma bronichale doporučuji Cordyceps v dávce 3 kapsle denně - ideálně ráno - podávat po dobu alespoň 6 měsíců. K tomu bych Vám doporučila dvě bylinné tinktury: MěsíčekČerný rybíz - to podávat po dobu 3 měsíců (ideálně v létě).
Přírodní přípravky se nasazují i dle aktuálního ročního období. Je tedy dobré, když terapii někdo vede a volí příravky dle aktuálních problémů. Úplně jinak se bude astma profilovat když bude babí léto, jinak na podzim a jinak v zimě. Nicméně Cordyceps můžete většinou celoročně.
Celostní přístup k léčbě má svá pravidla a vyžaduje Vaši spolupráci. Pokud se do toho chcete pustit, napište mi o Vás a Vašich problémech trochu více informací a já se pokusím Vám dát konkrétnější doporučení.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaBorelióza ve třetím stadiu (25.5.2013)

Dobrý den,
ráda bych se zeptala ohledně boreliozy 3 stadia + reaktivní artritida.
Nedávno mé mamce zjistili boreliozu. Bohužel, je sice pěkné, že konečne víme původ toho trápení, ale pozdě. Nemoc už je mezi 2. a 3. stadiem. Tělo se začalo bránit reaktivní artritidou. Už je jen malá šance na lékařské vyléčení bez následků. Abych to upřesnila každý den prožívá opravdu silné bolesti, které stále gradují, do spodních částí nohou má velké křeče, které se budou postupem času roznášet do celého těla. Nejhorší věc je ale ta, že pomalu ochrnuje. Boreliozá jí ,,rozežírá,, nervy. Nepřijde mi normální, aby ve 40 byla upoutaná na lůžko s bolestmy a nedokazala se ani zvednout, či napít, protože neudrží skleničku.
Doslechla jsem se o ,,fenixových kapkách,, Myslíte, že by pomohly? Nebo spíše něco jiného? Rozhodně všelijaké ,,driáky,, co jí lékaři dávají nezabírají (prednisol,ruzná antibiotika apod.)
Bolesti jsou čím dál větší a začínám se opravdu bát, že pokuď se něco nezmění, nebude se mamka lečit jen u interenistky.
Předem děkuji za odpověd L.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
obávám se, že i zde budu muset použít větu, že Váš dotaz naprosto přesahuje možnosti internetové poradny. Pokusím se Vás ale nasměrovat.
 
O fénixových kapkách jsem zatím nic neslyšela. Na internetu jsem našla informace, že se jedná o výtažek z konopí. Myslím, že by to svůj efekt mít mohlo, ale osobní zkušenosti nemám.
 
Onemocnění, které popisujete je již v opravdu pokročilém stádiu. Navíc dlouhodobé podávání léků jako Prednison apod. tělu také nepřidá. Nesouhlasím však s tím, že je problém neléčitelný. Vše je léčitelné alespoň tak, aby člověk mohl žít kvalitní život.
 
Vůbec si netroufám doporučovat v tomto případě nějaké doplňky nebo byliny. Doporučila bych Vám ve Vašem okolí vyhledat nějakého terapeuta celostní medicíny, který bude o maminku pečovat. Nemá cenu zkoušet něco "zaručeně" osvědčeného, co najdete na internetu. Byliny a doplňky stravy mají své zákonitosti podávání a je dobré, když celou terapii vede odborník.
 
Počítejte, že to je běh na dlouhou trať. V tomto případě již na celý život a je to také otázka kompletní změny životního stylu. A asi i nemalých finančních prostředků. To je bohužel relalita. Když mi napíšete odkud jste, pokusím se Vám někoho ve Vašem okolí doporučit (pokud tedy budu o někom kvalitním vědět). 
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaKúra K13 - mohou užívat i děti? (8.4.2013)

Dobrý den, je možné použít kúru K13 pro 5 leté dítě - pokud ano, jaké dávkování. Děkuji.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
produkty z gemmoterapie mohou užívat i děti. Výluhy bylin jsou sice v alkoholu, ale při nižším dávkování je to množství zanedbatelné.
Doporučila bych Vám dávkovat třetinu doporučené dávky, a to tak, že vždy podávat 1 měsíc, pak udělat měsíc pauzu a zopakovat (celkově tak 3 - 4x).
 
U dětí s alergiemi bych ještě doporučila nasadit KOLOSTRUM. V tomto případě Colostrum HIGH-IG. 2 kapsle denně, a to vždy v měsíci, kdy nebudete podávat produkty z gemmoterapie.
 
Pokud byste měla jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaEndometrióza (1.4.2013)

Dobrý deň, priatelka má ediometriozu chcel som vedieť či jej pomôže maca ak ju bude pravidelne uživať alebo aku liečbu by ste nam odporučali dakujem vopred za odpoveť.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
v žádných zdrojích jsem nenašla informaci o tom, že by MACA pomáhala při endometrióze. Je to onemoncění, které může mít více příčin a zkušenosti s přírodními preparáty nejsou v tomto případě moc velké.
 
Zkusila bych kombinaci
Vojtěška v dávce 2 - 2 - 2 (po dobu 2 měsíců a pak udělat měsíc pauzu a opět zopakovat) - může zde pomoci její účinek pro zlepšení krevní srážlivosti a hojení. Celkově může pomoci při hormonální nerovnováze.
Vitamin E (ideálně v přípravku Quatro KLAS) - Vitamin E pomáhá odbourávat nadbytečný estrogen a tím působí proti srůstům. U tohoto přípravku by dávka měla být 1 kapsle denně - dlouhodobě (až 10 měsíců).
 
Také by se měla vyvarovat potravinám jako je sója, pšenice a citrusové plody - zvyšují tvrobu estrogenu.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaBolest a mravenčení rukou (25.3.2013)

Dobrý den, asi týden cítím vpravo z boku krku žílu, jde to přes rameno a do pravé vnitřní strany ruky až k zápěstí. Beru 1x denně aspirin od Bayera. Také mám mravenčení na levé straně zad doleva od páteře přibližně v místech nad zapínáním podprsenky velikosti malého talířku. Jsem po operaci páteře S1-3.
56 let, léčím se s CHOPN.
Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
obávám se, že Váš dotaz přesahuje možnosti internetové poradny. Bolest ruky jde po akupunkturní dráze plic, což by mohlo souviset s Vašim onemocněním CHOPN. Mravenční může souviset s operací páteře, která mohla způsobit nějakou blokádu energie čchi.
Z mé strany je to však nyní jen "hádání" a takto od počítače nejsem v tomto případě schopna pomoci.
Doporučila bych Vám najít ve Vašem okolí nějakého dobrého terapeuta čínské medicíny - ideálně akupunkturistu. Když mi napíšete odkud jste, pokusím se Vám někoho doporučit.
 
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaProblém s trávením (19.3.2013)

Dobrý den, je mi 18let. Můj životní styl je, že jeden týden jsem na praxích (kuchař). Takže furt stojím nad vařením a druhý týden jsem ve škole (sedím). Po škole jdu v klidu ven se projít ale po praxích jsem zničena a tak jsem ráda, že vůbec dojedu domů a sedím. Mám problémy s nadýmáním. Cítím se stále plna, mám nafouklé břicho, kolikrát křeče v břiše a v oblasti střev. Musím několikrát za den běhat na WC, abych si mohla ulevit . Ovšem, jak si u levím, tak za chvilku je t o celé o d znova. Taky dost často trpím průjmem. Tohle vše mne trápí už tři - čtyři týdny. Nevím, co s tím mám dělat. Jestli to je ze stresu a nebo už nevím. Předem děkuji moc za brzkou odpověď.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
Váš dotaz trochu přesahuje možnosti internetové poradny. Je složité diagnostikovat příčinu problému po emailu.
Troufla bych si však tvrdit, že vzhledem k tomu, že na praxích stojíte nad vařením, tak se nacházíte ve vlhkém prostředí. Tím se Vám v organismu kumuluje patologické vlhko, které způsobuje únavu, takovou "těžkost" těla a hlavně oslabuje energetický okruh sleziny. Vaše příznaky tomu více, než nasvědčují. Slezině pak ani nepomáhá, že následující týden jen sedíte.
Základní terapii bych Vám doporučila hodně chodit. Chůzí rozhýbete energii. Ideálně každý den nachodit alespoň 3 - 5 kilometrů.
Pak bych Vám také doporučila výrazně změnit stravovací návyky - nejíst sladkosti, nejíst studené a syrové potraviny (takže žádné saláty, jogurty - mléčné výrobky obecně, syrové ovoce), nepít studené sycené nápoje. Vaše jídlo by mělo mít minimálně pokojovou teplotu.
Takto po emailu nemohu doporučit žádné konkrétní bylinné směsi, na to bych potřebovala podrobnější diagnostiku.
Doporučila bych Vám však užívat léčivou čínskou houbu -  PORIA.
Dávku bych doporučila 3 kapsle denně po dobu 4 měsíců. Užívat ideálně ráno - nalačno.
 
V případě dalších otázek jsem Vám k dispozici.
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaOslabená játra (19.3.2013)

Dobrý den, mám podezření na oslabená játra. Symptomy: zažloutlé bělmo, svislé rýhy nehtů, porucha trávení, celková únava (část. obnovená laktobacily - Lepicol). Poslední vyšetření krve před rokem - zvýšená hladin železa - souvislost s játrma???
35 let, žena, nekuřák, abstinent, žádné léky, zdravá strava, převážně syrová.
Děkuji za odpověd.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
Vaše symptomy skutečně ukazují na játra a zároveň slezinu. Z toho mála informací, které píšete toho mnoho nevyčtu. Byla by potřeba nějaká osobní konzultace, aby se našla skutečná příčina.
V první řadě bych Vám doporučila nejíst syrovou stravu, a to vůbec. Při problémech, které popisujete to bude jen zhoršovat. Všechno by mělo být tepelně upravené minimálně na teplotu Vašeho těla. Jíst syrovou zeleninu v zimě je pro zdravá skoro horší, než alkohol.
Teď je období jater a je dobré teď na nich pracovat. Bez jakékoliv konzultace Vám mohu doporučit užívat něco, čím játra podpoříte a vyčistíte. Teď je na to nejvhodnější období v roce.
Doporučila bych Vám např. LIVER CARE COMPLEX v kombinaci s REISHI. Stačilo by pouze v preventivní dávce a podávat cca do půlky května.
 
Pokud byste měla jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat.
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaZánět hlubokých žil (18.3.2013)

Dobrý den,od 16.8 2012 jsem v neschopnosti kvůli zánětu hlubokých žil,ale nic se nelepší spíše naopak,teď už mám týden silný otok okolo obou kotníků a až k prstům a nevím co se děje. Našla jsem váš balíček na cévy a uvažuji o jeho koupi. Děkuji H.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
nevím jaká jsou Vaše očekávání od přírodních produktů, ale vždy je to dlouhodobější záležitost. To jen upozorňuji dopředu. Přírodní produkty totiž pomáhají řešit příčinu problému a to je vždy složitější než jen potlačovat důsledek.
Při zánětu hlubokých žil jsou nejdůležitější 2 složky, a to nenasycené mastné kyselinyantioxidanty. Balíček na cévy, který jste našla je sestaven na trochu jiné problémy.
Nenasycené mastné kyseliny mají vysoké protizánětlivé účinky a celkově pomáhají krevnímu oběhu. Jsou vhodné při jakýchkoliv chronických zánětech. Doporučila bych spíše produkt rostlinného původu - v tomto případě LNĚNÝ OLEJ - SOLGAR  v dávce 4 kapsle denně (2 - 0 - 2).
Antioxidanty jsou důležité pro udržení elasticity stěny cév a žil. Pokud jsou žilní stěny dostatečně elastické a dobře se regenerují, nedojde k zánětu. Navíc antioxidanty eliminují volné radikály v těle. Pokud jsou přemnožené volné radikály = vznik zánětu v těle. Je proto velmi důležité antioxidanty zařadit. V tomto případě je vhodný ANTHOGENOL a podávala bych dávku 6 kapslí denně (3 - 0 - 3).
Takto podávat 1 měsíc a pak změnit postup podle výsledků.
Důležitý je také pitný režim. Při jakýchkoliv žilních problémech je to více než nutné - měla byste vypít cca 0,5 litru na svých 15 kg váhy.
Asi bych se podívala i na stravování. Měla byste úplně eliminovat sladké, a to i v podobě ovoce (pokud ovoce, tak jen večer). O tučném ani nemluvím, to by měla být samozřejmost.
Nevím jak dlouho zánět trvá a jaké další problémy jsou s ním spojené, takže má rada je spíše obecnějšího charakteru. Každopdáně je to minimum toho, co byste měla podávat a změnit ve svém jídelníčku.
 
Pokud byste měla jakékoliv otázky, neváhejte opět napsat.
S pozdravem


Otázka Přírodní lékárnaCandida Albicans (13.3.2013)

Dobrý den, prosím o brzkou radu - domnívám se, že mám v těle zmnoženou candidu albicans (je tomu tak?), jaké přírodní léky mohu užívat při plném kojení?
Je mi 26 let, mám 3-měsíční miminko, které plně kojím. Miminko má už 12 dní v pusince léčenou moučnivku (určitě ji tam mělo minimálně o týden déle, protože se nechtělo kojit a plakalo) - povlak na horním patře plus pár vřídečků na dásnech. Asi 4 dny genciána, 4 dny tea tree, teď asi 4 dny infectosoor mundgel (úč.l.miconazol). Problém se nelepší a miminko velice špatně pije. Já teď začínám pociťovat problém na bradavkách také, ode dneška imazol plus, doposud stejná léčba jako miminko. V minulosti jsem imazol už 1x užívala kvůli svědění bradavek (mírné svědění jsem měla i častěji). Dále v minulosti asi 3x do roka vaginální mykózy a asi (minimálně) 2x do roka plísně na chodidlech - na spodní straně prstů (naposled asi 2 měsíce po příchodu z porodnice).
Po příchodu z porodnice jsem měla 3x zánět prsu, 1x léčený antibiotiky. Poslední zaléčení čajem bylinkáře Wojnara se zdá být zatím úspěšné. Od příchodu z porodnice mám také stále rýmu a škrabání v krku.
Dlouhodobě - mám asi 7 let atopický ekzém plus alergii na prach (vzniklo po začátku užívání hormonální antikoncepce). Prosím tedy o Vaši brzkou radu.
Źivotní styl dlouhodobě spíše zdravý, asi 7 let ale používám masti s kortikoidy na atopický ekzém (Belogent, nyní něco slabšího namíchaného v lékárně). Posledních několik dní se snažím jíst i dietně s ohledem na možnou kandidu v těle. Jím kokosový olej a dávám si jej i na bradavky před kojením (ne pokaždé), aby se kyselina kaprylová dostala miminku do pusinky.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
nemohu Vám takto diagnostikovat, zda se skutečně jedná o candidu albicans či nikoliv. Podle Vašich informací tam však s největší pravděpodobností bude.
Na všech doplňcích stravy (přírodních lécích) je uvedeno, že jej nesmí užívat kojící a těhotné ženy. Je to tam uvedeno ze zákona. Výrobci se tak chrání, protože to je období, které je pro ženu velmi citlivé. Nicméně mnoho přípravků je naprosto bezpečných.
Až dokojíte, asi bych Vám doporučila nějakou dlouhodobější terapii, která by Vám pomohla i s ekzémem a vyřešila problém opravdu z gruntu. Pokud budete chtít, pošlu Vám kontakt na terapeutku čínské medicíny v Olomouci.
Teď při kojení bych nasadila Colostrum CANDIDA s probiotiky. Je to vhodné jak pro Vás, tak pro dítě. Kromě protilátek proti Candida Albicans obsahuje i mnoho prospěšných prvků, které např. vyživují kosti apod. U nás se na výživu matky velmi často zapomíná, přitom je to jedna z nejdůležitějších části kojení. Dítě v tomto případě funguje jako "parazit" a vezme Vám velké množství živin.
Vzhledem k tomu, že kojíte nasadila bych jen dávku 2 - 0 - 2,  to po dobu alespoň 4 měsíců.
Podívejte se na odkaz a pokud byste měla jakékoliv další otázky, neváhejte opět napsat.
 
S pozdravem