Přírodní lékárna
Domovská stránka Lékárna z přírody MAGAZÍN Lékárna z přírody JÁTRA v čínské medicíně - za co vše odpovídá správná funkce jater

JÁTRA v čínské medicíně - za co vše odpovídá správná funkce jater

bambusObdobí, které dle biorytmu celého roku, připadá játrům je 15.2 - 14.5. Je to doba růstu a výstavby veškeré substance (to se týká celé přírody, tedy i našeho těla).
 
Když mluvíme o játrech a jejich oslabení, neznamná to, že musí být nemocná. Jedná se spíše o energii jater a o symptomech, které mohou nastat, když vše není tak, jak má být. Díky těmto principům, které nám nabízí čínská medicína, můžete řešit vše ještě dříve, než vznikne nemoc, kterou byste později viděli ve svých jaterních testech.
 
V pentagramu (základní princip TCM) jsou játra řazeny ke dřevu a patří jim energie vítr. Z pohledu ročních období mají svůj vrchol na jaře. Z pohledu orgánových hodin jsou játra nejaktivnější mezi 1 – 3 hodinou v noci.
 

Játra a jejich funkce

Játra jsou armádním generálem všech orgánů. Řídí průchodnost a uschovávání krve. Spolu se svým párovým orgánem žlučníkem odpovídají za kvalitu šlach, nehtů a očí. Nerovnováha tohoto orgánu a jeho qi však může způsobovat i poruchy menstruace, a to z toho důvodu, že játra řídí průchodnost a uschovávají krev.
Zajišťování průchodnosti energie qi (čchi) je jednou z hlavních funkcí jater. Nejčastější patologie související s játry souvisejí tedy s neprůchodnou energii (někde je něco zablokováno). Aktivita energie jater a žlučníku představuje nezbytný předpoklad správného průběhu energie orgánů a dvanácti drah. Je-li tato energie v pořádku, vše cirkuluje jak má (včetně krve).
 
 
Játra odpovídají za kvalitu šlach
Šlachy jsou tkáně, které spojují klouby a svaly. Aby mohly šlachy správně fungovat, musí být vyživovány krví jater. Pokud játra fungují správně, šlachy a blány jsou správně zvlhčovány a vyživovány. Jakmile dojde k jakémukoliv narušení funkce, nejsou šlachy dostatečně vyživovány a jejich schopnost pohybu se zmenšuje.
Nejčastější patologie – dřevěnění končetin, obtíže při napínání a ohýbání, svalové kontrakce a tuhnutí, třes rukou a nohou, záškuby končetin, záněty šlach apod.
 
Nehty
Zdroj výživy nehtů je stejný jako u šlach. Pokud je výživa nedostatečná jsou nehty měkké a jemné. Mohou být suché a mají zašlou barvu. Ve vážnějších případech jsou deformované, lámavé, či roztřepené.
 
Oči jsou vývodem jater
Opět to souvisí s výživou a dostatečnou cirkulací – pokud nejsou dostatečně zásobovány je vidění rozostřené, noční vidění obtížné. Může docházet k vysychání očí a škrábe v nich. Pokud vzplane oheň jater jsou oči červené, napuchlé a bolí v nich. Pokud nemůžete vydržet bez slunečních brýlí, tak byste se měli „podívat“ na svá játra. Vzpomeňte si jak Vás sluníčko dráždí, když jste večer trochu popíjeli.
 

Pozor na emoce

Játra jsou orgánem, který uchovává nejvíce nezpracované emoce. Vše co v sobě dusíme a neventilujeme zůstává v játrech a oslabuje je. Nejhorší emoce pro játra jsou: zlost, agrese, malichernost a pesimismus. Hlavní emocí jater je hněv. Nadměrný hněv játra poškozuje, ale stejně tak je poškozuje, když hněv zůstává uvnitř.
Je to však také naopak. Pokud jsou játra oslabená, může se hněv objevit i při sebemenším podnětu. Takže cholerici, začněte řešit svoje játra :-)
 
Ráda bych Vám sem doporučila nějaký univerzální produkt, který posílí játra. Není to však jednoduché. Játra mohou být v plnosti nebo prázdnotě, může se objevit stagnace čchi jater atd. V přírodní medicíně platí, že každý potřebuje své individuální řešení.
 

Základní bylinky a nutrienty pro ochranu jater

Ostropestřec mariánský - bylinka, kterou by měl užívat každý, kdo má nějaké patologické jaterní testy nebo prodělal jaterní virózu. Je možné ji podávat i dlouhodobě. Nejlepším obdobím je jaro, ale lidé se špatnými jaterními testy by ji měli užívat dlouhodobě - celoročně.
Pampeliška - jarní salát z listů pampelišky je balzám pro játra a žlučník. Hořčiny v ní obsažené pomáhají odbourávat toxiny z těla a eliminují všechny dietní chyby. Pampeliškový salát je ideální doplněk ke grilování. Zlepšuje totiž trávení a když se přejíte, není Vám tak špatně, pokud přijemte hořčiny.
Červená řepa - opět ideální doplněk ke grilovačce. Je přirozeným zdrojem všech vitamínů a minerálů, která játra potřebují pro plnění funkce trávení. Odstraňuje škodlivý tuk z jater, takže eliminuje negativní dopady tučného a mastného jídla na Vaše zažívání.
Kurkuma - koření, které má prokázané léčivé účinky na játra. Podporuje tvorbu trávících enzymů. Akorát pozor, v případě nadměrné horkosti v organismu může způsobovat návaly horkosti.
 
Játra také potřebují mikronutiretny jako vápník, hořčík, komplex vitamínů B, vitamin E a selen.
 
 
ZDROJ:
Teoretické základy tradiční čínské medicíny, Díl. II - 1. škola tradiční čínské medicíny SINBIOS
Firemní materiály ENERGY - Regenerace v pentagramu
 
 

 

VAŠE REAKCE NA TENTO ČLÁNEK

Přeji dobrý den, vaš článek k játrům a potížím s nimi i doprovodnými příznaky je velmi ucelený, asi nejlepší co jsem našla. Bohužel i zde Vám chybí klasické české produkty které posílí činnost jater jako je celer a sirup z květů černého bezu. Prosím o přidání těchto klasických potravin. Děkuji
 
Dobrý den, děkujeme za doplnění. Našla jsem k těmto bylinám následující informace:
Květ černého bezu - bez je přirozenosti horké a suché na druhém stupni. Má moc přitahující a vytahující studenokrevnost, obměkčuje a otvírá průduchy. Z tohoto popisu lze usoudit, že působí na průchodnost jater. Nicméně v tom samém herbáři je uvedeno: Štáva vytlačená z bezových květů v kombinaci s petrželí prospívá vodnatelným lidem. Voda destilovaná z květů je dobrá proti bolení ledvin. Stejný herbář popisuje černý bez jako chuti kyselé, což také napodívá k použití na játra. Pravda je taková, že problémy jater a ledvin bývají z pohledu celostní medicíny velmi často spojené.
Celer - zde mě samozřejmě napadá staré dobré "celer a petržel, aby dlouho vydržel". Obě byliny patří do bylin druhu Apium. Mají velmi podobné účinky. Všechny apichy ženou moč, kámen a čmíru, otvírají vnitřní ucpání, a tak slouží proti žloutence a vodnatelnost a rozhánějí větry. 
  
Texty psané kurzívou jsou z knihy: Dra P.O.Mathiola, Přírodní léčba - Herbář anebo bylinář - dílo vešekré lékařské přírodní vědy. Nakladatel B.Kočí, knihkupec Praha 1931.
 
 
 
Tisknout stránku

Kamenná prodejna v Hradci Králové a odběrní místo v Brně

Skladem máme cca 80% sortimentu, který vidíte na eshopu. Pokud si tedy půjdete pro něco konkrétního, doporučujeme zavolat. Objednávku také můžete provést prostřednictvím e-shopu, kde vidíte dostupnost každého produktu a zadat osobní odběr. My Vás pak sami zkontaktujeme, až bude objednávka připravena k vyzvednutí.
 
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Prodejna Hradec Králové
home   Vrchlického 961
500 02 Hradec Králové
(naproti obchodu Baťa - Gočárova třída)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
PA   10:00 - 16:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
Odběrné místo Brno
 home     
Jana Babáka 2733/11
612 00 Brno
(administrativní budova - Budova E, kancelář 308)
 map-maker Zobrazit na mapě >
 
Otevírací doba 
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT   Dle telefonické dohody
PA   Dle telefonické dohody

Zákon o evidenci tržeb
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.