JÁTRA a JARO. Co mají společného?

Jaro je období, kdy je energie (čchi) jater na vrcholu. Je to ideální doba na očistu jak těla, tak ducha. Stejně jak se mění příroda, mění se i potřeby našeho těla. 

Článek si můžete i poslechnout.

Období, které dle biorytmu roku připadá játrům, je 15.2 - 25.4 (14.5.) Je to doba růstu a výstavby veškeré substance (to se týká celé přírody, tedy i našeho těla).
Když mluvíme o játrech a jejich oslabení, neznamená to, že musí být nemocná. Jedná se spíše o energii (čchi) jater a o symptomech, které mohou nastat, když vše není tak, jak má být. Tedy v rovnováze. Díky těmto principům, které nám nabízí východní medicína, můžeme řešit vše ještě dříve, než vznikne nemoc, kterou byste později viděli na svých jaterních testech.
 
V pentagramu (základní princip TČM) jsou játra řazeny k prvku dřevo a patří jim energie vítr. Z pohledu ročních období mají svůj vrchol na jaře. Z pohledu orgánových hodin jsou játra nejaktivnější mezi 1 – 3 hodinou v noci. Pentagramová barva jater je zelená. 

Základní funkcí čchi jater je řídit průchodnost, tak aby dřevo mohlo rovnoměrně a pevně růst. Stejně tak jak bambus.

Bambus-velka

Játra a jejich funkce

Játra jsou armádním generálem všech orgánů. Řídí průchodnost a uchovávání krve. Spolu se svým párovým orgánem žlučníkem odpovídají nejen za trávení, ale i za kvalitu šlach, nehtů a očí. Nerovnováha tohoto orgánu a jeho čchi však může způsobovat i poruchy menstruace, a to z toho důvodu, že játra řídí průchodnost a uchovávají krev. Pokud není průchodnost zajištěna, menstruace se opožďuje a může být bolestivá.

Zajišťování průchodnosti energie QI (čchi) je jednou z hlavních funkcí jater. Nejčastější "jaterní" patologie souvisejí tedy s neprůchodnou energií (někde je něco zablokováno a bolí). Aktivita energie jater a žlučníku představuje nezbytný předpoklad správného průběhu energie orgánů a dvanácti drah. Je-li tato energie v pořádku, vše cirkuluje jak má (včetně krve).

Játra a trávení

Je celkem logické, že když někde něco neproudí, projeví se to i na trávení. Vzniká pocit nafouknutí v podžebří nebo nadbřišku, mírný pocit tísně na hrudníku, ale i pocit knedlíku v krku. V podžebří to může píchat či tlačit, hlavně po nějakém emočním napětí - to většinou cítíte hlavně vpravo. Člověk má pocit plnosti i po malém množství jídla, ale na durhou stranu pociťuje zvláštní hlad. Je-li příčinou špatného trávení nějaká disharmonie čchikrve jater, většinou je nějaký projev v oblasti podžebří a člověk má pocit, jak kdyby se v něm jídlo neposouvalo.

Játra odpovídají za kvalitu šlach

Šlachy jsou tkáně, které spojují klouby a svaly. Aby mohly šlachy správně fungovat, musí být vyživovány krví jater. Pokud játra fungují správně, šlachy a blány jsou správně zvlhčovány a vyživovány. Jakmile dojde k jakémukoliv narušení funkce, nejsou šlachy dostatečně vyživovány a jejich schopnost pohybu se zmenšuje. Nejčastější patologie – dřevěnění končetin, obtíže při napínání a ohýbání, svalové kontrakce a tuhnutí, třes rukou a nohou, záškuby končetin, záněty šlach apod.
Tady je důležitá jedna poznámka. Pravidelné cvičení a protahování šlach a fascií, udržuje čchi jater zdravou a pružnou. Funguje to tedy obousměrně a bez zdravého pohybu nelze udržet zdravou čchi jater. Toto je důležité i pro emoční rozpoložení, které je často také o stagnující čchi jater.

Nehty

Zdroj výživy nehtů je stejný jako u šlach. Pokud je výživa nedostatečná, jsou nehty měkké a jemné. Mohou být suché a mají zašlou barvu. Ve vážnějších případech jsou deformované, lámavé, či roztřepené.

Oči jsou vývodem jater

Opět to souvisí s výživou a dostatečnou cirkulací – pokud nejsou dostatečně zásobovány je vidění rozostřené, noční vidění obtížné. Může docházet k jejich vysychání (syndrom suchého oka). Vzplane-li oheň jater, jsou oči červené, napuchlé a bolí v nich. Pokud nemůžete vydržet bez slunečních brýlí, tak byste se měli „podívat“ na svá játra. Vzpomeňte si, jak vás sluníčko dráždí, když jste večer trochu popíjeli.
I zde musím připomenou "oboustranné proudění". Znamená to, že když jsou oslabená játra dle TČM, tak se to může projevit na očích. Zároveň však nadměrné používání očí (např. sledování večer televize či mobilu - modrá obrazovka) může oslabovat krev jater. A hádejte co? Krev jater odpovídá za kvalitu spánku. 

Pozor na emoce

Játra jsou orgánem, který uchovává nejvíce nezpracované emoce. Vše co v sobě dusíme a neventilujeme, zůstává v játrech a oslabuje je. Nejhorší emoce pro játra jsou: zlost, agrese, sebelítost (agrese otočená dovnitř sebe) malichernost a pesimismus. Stagnaci jater často také způsobuje stres (např. šikana na pracovišti, neřešené vztahy, velké pracovní nasazení apod.) Hlavní emocí jater je hněv. 
Nadměrný hněv játra poškozuje, ale stejně tak je poškozuje, když hněv zůstává uvnitř. Je to však také naopak. Pokud jsou játra oslabená, může se hněv objevit i při sebemenším podnětu. Takže cholerici, začněte řešit svoje játra :-)
Ráda bych vám doporučila nějaký univerzální produkt, který posílí játra. Není to však jednoduché. Játra mohou být v plnosti nebo prázdnotě, může se objevit stagnace čchi jater atd. V přírodní medicíně platí, že každý potřebuje své individuální řešení. 

Jak je to s tím větrem?

Element jater je dřevo a energií je vítr. Ten musí v organismu krásně proudit a "profouknout" co je potřeba. Tento NEI FENG (vnitřní vítr) je hodně kontrolován krví jater, ale může ho vytvářet i stoupající jang jater.
Pokud není vítr FENG dostatečně kontrolován, urve se vítr ze řetězu a může způsobovat různé spasmy (křeče) a ztuhlost, bolesti hlavy, tiky, motání hlavy či závratě. Ve vážných případech pak bezvědomí, opistotonus, hemiplegie a zešikmení úst.*1

Základní bylinky a nutrienty pro ochranu jater

Ostropestřec mariánský - bylinka, kterou by měl užívat každý, kdo má nějaké patologické jaterní testy nebo prodělal jaterní virózu. Je možné ji podávat i dlouhodobě. Nejlepším obdobím je jaro, ale lidé se špatnými jaterními testy by ji měli užívat dlouhodobě - celoročně.
Pampeliška - jarní salát z listů pampelišky je balzám pro játra a žlučník. Hořčiny v ní obsažené pomáhají odbourávat toxiny z těla a eliminují všechny dietní chyby. Pampeliškový salát je ideální doplněk ke grilování. Zlepšuje totiž trávení, a když se přejíte, není vám tak špatně, pokud přijemete hořčiny. Stejně dobře působí i kořen pampelišky, který obsahuje inulin. Ten má příznivý vliv i na střevní peristaltiku.
Červená řepa - opět ideální doplněk ke grilovačce. Je přirozeným zdrojem všech vitamínů a minerálů, která játra potřebují pro plnění funkce trávení. Odstraňuje škodlivý tuk z jater, takže eliminuje negativní dopady tučného a mastného jídla na vaše zažívání.
Kurkuma - koření, které má prokázané léčivé účinky na játra. Podporuje tvorbu trávících enzymů a je silně protizánětlivý. 
Játra také potřebují mikronutiretny jako vápník, hořčík, komplex vitamínů B, vitamin E a selen. 
Toto však berte jako obecná doporučení. Není nad individuální konzultaci.
 

Závěrem

Jarní (jaterní) očista by měla obsahovat
  • Práce s emocemi - zbavte se všech emocí, které nepotřebujete nebo které vás brzdí. Je to čas zrodu nového, tedy i nového já. Pokud jste připraveni.
  • Jídlo - dopřejte si méně jídla a méně alkoholu - střídmost játra milují. Není potřeba držet dlouhé a těžké půsty, ale trochu si odepřít nám jen prospěje. Na jaře je potřeba si "odlehčit".
  • Hodně se smějte a radujte. Jako malé děti. Stejně jak intenzivně se vztekají, tak intenzivně se radují.
  • Začněte více chodit a hýbat se, ať pomůžete játrům v jejich funkci - rozhýbávat.
  • Oblečení svlékejte pomalu. Všichni se na jaro těšíme, ale naše energie (čchi) je ještě oslabená po zimě a velmi zranitelná. Zimní bundy tedy odkládejte pomalu a chraňte si hlavně oblast krku a šíje.
  • Dopřejte si hořké a rozprouďujicí byliny. Zařaďte je do jídelníčku. Játra tím pookřejí.
 
ZDROJ
*1 Maciocia, G, Diagnostika v čínské medicíně, Kapitola Identifikace syndromů podle patogenní činitelů, ANAG 2015, ISBN 978-80-7263-918-2
Dále pak
Teoretické základy tradiční čínské medicíny, Díl. II - 1. škola tradiční čínské medicíny SINBIOS.
Firemní materiály ENERGY - Regenerace v pentagramu.
 
AUTOR TEXTU
Mgr. Jana Kubíčková
 
 

 

VAŠE REAKCE NA TENTO ČLÁNEK

Přeji dobrý den, vaš článek k játrům a potížím s nimi i doprovodnými příznaky je velmi ucelený, asi nejlepší co jsem našla. Bohužel i zde Vám chybí klasické české produkty které posílí činnost jater jako je celer a sirup z květů černého bezu. Prosím o přidání těchto klasických potravin. Děkuji
 
Dobrý den, děkujeme za doplnění. Našla jsem k těmto bylinám následující informace:
Květ černého bezu - bez je přirozenosti horké a suché na druhém stupni. Má moc přitahující a vytahující studenokrevnost, obměkčuje a otvírá průduchy. Z tohoto popisu lze usoudit, že působí na průchodnost jater. Nicméně v tom samém herbáři je uvedeno: Štáva vytlačená z bezových květů v kombinaci s petrželí prospívá vodnatelným lidem. Voda destilovaná z květů je dobrá proti bolení ledvin. Stejný herbář popisuje černý bez jako chuti kyselé, což také napodívá k použití na játra. Pravda je taková, že problémy jater a ledvin bývají z pohledu celostní medicíny velmi často spojené.
Celer - zde mě samozřejmě napadá staré dobré "celer a petržel, aby dlouho vydržel". Obě byliny patří do bylin druhu Apium. Mají velmi podobné účinky. Všechny apichy ženou moč, kámen a čmíru, otvírají vnitřní ucpání, a tak slouží proti žloutence a vodnatelnost a rozhánějí větry. 
  
Texty psané kurzívou jsou z knihy: Dra P.O.Mathiola, Přírodní léčba - Herbář anebo bylinář - dílo vešekré lékařské přírodní vědy. Nakladatel B.Kočí, knihkupec Praha 1931.
 
 
 

Z naší nabídky