Odpověď terapeuta - Penízovka sametonohá

Otázka Přírodní lékárna

Dobrý den,
měl bych dotaz k tinktuře z penízovky sametonohé. Přítelkyně si jej dnes koupila a všimli jsme si, že je na ní uvedeno, že není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Uvažujeme o založení rodiny, a proto by mě zajímalo, zda ji může použít či nikoliv.
Moc děkuji za brzkou zpětnou odpověď.
S pozdravem a přáním hezkého dne


Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
Penízovku sametonohou můžete naprosto bez obav používat. Není na seznamu bylin nevhodných v těhotesntví.
 
Informace o tom, že není vhodné pro těhotné a kojící ženy se musí na bylinné přípravky a doplňky stravy uvádět paušálně ze zákona, aniž by někdo řešil, zda to skutečně vhodné je, či nikoliv. Je to i z důvodu bezpečnosti výrobce. Těhostenství je velmi citlivé období a může se stát cokoliv. Penízovka však v tomto případě patří mezi bezpečné bylinky. Nemá žádný vliv na dělohu ani reprodukční orgány.
Další paušální informace, které by se měly na bylinách a doplňcích stravy uvádět jsou: není vhodné pro děti od 3 let, není náhradou pestré stravy, uchovávejte mimo dosah dětí a nepřekračujte doporučené dávkování. Jsou to obecné informace, které však ne vždy platí.
 
Pokud by však k těhotenství došlo, doporučuji všechny bylinné přípravky vysadit v prvních 3 měsících. Pak podávat dle potřeby.
 
Pokud se chystáte na těhostenství, doporučila bych Vám užívat dlouhodobě Kyselinu listovou v dávce 800 mcg denně - i v průběhu celého těhotenství.
 
V případě dalších otázek nás prosím kdykoliv zkontaktujte.
 
S pozdravem