Odpověď terapeuta - Vitamín D3 ve spreji

Otázka Přírodní lékárna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakého původu je vitamin D3 použitý v tomto spreji - zda je živočišný či rostlinný. Také by mě zajímalo celé složení.
Děkuji, s pozdravem C.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
molekula vitamínu D (cholecalciferol) je odvozena z lanolin cholesterolu (ovčí vlny). Molekula je čistě izolována ve formě nano dropletů pro lepší vstřebatelnost již v ústech. Využití nano dropletů poskytuje také lepší stabilizaci molekuly vitamínu D, proto poskytuje vysokou koncentraci.
 
Etiketu naleznete zde:
vitamin-d-6000-iu-32-davek
Obsah stabilizátorů (sorban draselný) je nutnost protože se jedná o roztok, kde je stabilizace a zachování čerstvosti vždy složitější než u tablet, kapslí apod.
 
Jedná se o vitamín D3 nikoliv rostlinný D2 (odvozený chemicky od rostlinného sterolu). Studie ukazují, že při použití D3 se hladina kalcitriolu v krevním séru udrží až 14 dní, zatímco v případě D2 dochází po počátečním vzestupu k rychlému poklesu, účinnost D2 je cca o 30% menší než u D3. Cholecalciferol je tedy správným prekurzorem, z něhož se v játrech tvoří biologicky aktivní forma vitaminu - 1,25-dihydroxyvitamin D (kalcitriol).
 
S pozdravem
Mgr. Jana Kubíčková