Odpověď terapeuta - Kombinace bylin a léků

Otázka Přírodní lékárna

Dobrý den, užívám HA Lindynette 20 a k tomu užívám Lecitin+vit.E a B-komplex s vit.E a C.Ovlivní to nějak mojí antikoncepci??
Navíc jsem se teď dozvěděla že ženy užívající hormonální antikoncepci by neměly užívat vit.E (zvýšené riziko trombů) a fytoestrogeny.Teď jsem naprosto zmatená protože v příbalovém letáku o tom není ani zmínka, jsou tam hlavně antibiotika a třezalka, ale nic dalšího.
 
Děkuji moc za odpověď.
H.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
já vždy nevím, jak mám na tento druh otázky odpovědět. Dotazy ke kombinaci HAK (hormonální antikoncepce) a bylin, popř. vitamínů chodí téměř denně.
 
Pokusím se odpovědět bodově:
  1. Samotné užívání HAK zvyšuje riziko vzniku trombózy. Pokud už ji musíte užívat, nechte si udělat test na Leidenskou mutaci.
  2. Vitamín E v běžném dávkování žádné riziko nepřináší. O rizicích lze mluvit až při dávce na 2000 mg denně. Do dávky 500 mg bych počítala, že má spíše protektivní účinek.
  3. Kombinace bylin a léků patří mezi otázky, na které je velmi těžké odpovědět. V podstatě mnohdy neexistují ani studie, které by ukazovaly, jak spolu působí dva druhy předepisovaných léků. Natož pak, jak ovlivňuje lék nějaká bylinka či vitamín, a že někdy chodí dotazy na velmi exotické byliny v kombinaci s antikoncepcí. Tedy abych byla přesná, na tuto otázku nelze přesně odpovědět. Obecně bych se držela toho, že byliny, které mají čistící (detoxikační) účinek by se měly oddělit od užívání antikoncepce cca o 3 hodiny. Mohly by snížit její účinnost. Jedná se např. o Vilcacoru, Yuccu, Aktivní uhlí, Chlorellu apod.
  4. Třezalka tečkovaná patří mezi nejprozkoumanější bylinky vůbec, proto ji najdete v téměř každém příbalovém letáku léku jako kontraindikaci. Mám však pocit, že je to spíše "pro jistotu".
  5. Fytoestrogeny se při HAK opravdu nedoporučují. Je tedy nutné omezit v jídelníčku hlavně sóju a produkty z ní.
Snad jsem Vám na Vaše otázky trochu odpověděla.
 
K užívání HAK bych Vám ještě doporučila projít si následující odkazy:
 
Pokud byste měla jakékoliv další otázky, neváhejte napsat.