Odpověď terapeuta - Brahmi - Bacopa

Otázka Přírodní lékárna

Mohu používat čaj bráhmí po porodu, v době šetinedělí, jestliže kojím? Trpím psychickou nerovnováhou z důvodů hormonálních změn.
Díky za odpověď.Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
nemám moc ráda odpovídání na otázky, zda je to či ono vhodné při těhotenství a kojení.
U doplňků stravy a přírodních látek je vždy na obalu ze zákona uvedeno, že není vhodné pro těhotené a kojící ženy. Je to paušální požadavek. U některých bylin je to nesmyslné. Např. Mateřídouška - je to bylinka, která je mimo jiné vhodná po porodu na vyloučení všech zbytků z dělohy a spuštění moči.
Konkrétně v Matthioliho herbáři je uvedeno:
Zahřívá a suší až k třetímu stupni. Mocí svou otvírá, rozráží a vytahuje. Dělohu vyvodí a moč žene. Ve víně vařená i zbytečnosti matky vyhání, žrení v životě krotí, tracení krvavé zastavuje.
Když byste si ji však koupila, bude na ní uvedeno, že není vhodná pro těhotné a kojicí ženy. Takže rozhodnutí o jejím užívání musí být na Vás.
 
Brahmi je bylinka, jejíž účinky při kojení neznám a nikde jsem je nenašla. Nemohu Vám tedy zodpovědně říci, zda je bezpečná či nikoliv.
 
Já třeba v případě psychické nerovnováhy u žen po porodu používám REISHI. Výrazně dplňuje Qi a krev. O obě ty látky jste při porodu přišla a je potřeba je doplnit. Právě nedostatek těchto dvou "tekutin" způsobuje psychické problémy v šestinedělí.
 
Doufám, že Vás moje odpověď uspokojila. V případě dalších otázek mě opět kdykoliv zkontaktujte.
 
S pozdravem