Jak správně klást dotazy do naší ePoradny

Dotazů do naší ePoradny chodí čím dál více. Snažím se nad nimi přemýšlet, tak prosím nečekejte odpověď do druhého dne. Možná nepřijde ani za týden a třeba dojde až za měsíc. Často potřebuji, aby mi souvislosti nějak "docvakly". 

Jak by NEMĚL váš dotaz znít

Přírodní medicína je tzv. celostní. Dívá se na člověka jako na celek, kde vše souvisí se vším. A to nejen uvnitř, ale i venku (vztahy, prostředí kde žijete, počasí). Neumím tedy odpovědět na takto položené otázky:
 
Máte něco na klouby?
Existuje nějaká bylinka na inkontinenci?
Chci poradit prosím, co na astma.
Máte nějaké bylinky na bolestivou menstruaci?

NEMÁM, NEVÍM, NEPORADÍM :-)

Takto celostní medicína, teda alespoň dle mých představ, nefunguje. Chcete-li řešit své zdravotní potíže pomocí přírodní medicíny, pomocí bylin nebo pomocí jiných celostních postupů, je potřeba si uvědomit, že tomu svému problému musíte porozumět a pochopit, proč vzniká. A pokud mám dát nějakou radu, musím mu porozumět já.
 
Potřebuji, abyste mi psali své příběhy. Zamysleli se nad sebou. Už to je často terapeutické.

Jak by MĚL váš dotaz znít

Nepište mi pouze své diagnózy. Vy nejste nemoc. Jste "terén" na kterém nemoc vzniká. Potřebuji vědět, jak se cítíte, jak své potíže vnímáte vy sami. Mohou to být "blbosti", které s problémem zdánlivě nesouvisí. Třeba to, že vnímáte pocit prázdnoty. Pro mě už je to ukazatel, že budeme spíše "doplňovat", než "čistit".
Já vás potřebuji alespoň trochu poznat. Už třeba jen z často používaných slov lze odhadnout, kde by se mohlo skrývat jádro pudla. A to opravdu nezjistím z dotazu "máte něco opožďující se menstruaci?" Jen v základu má opožďující se menstruace 3 příčiny a každá bude vyžadovat úplně jiné řešení. Ale když už mi k tomu napíšete, jaké máte nehty, jaké máte vlasy, jak se před tou menstruací cítíte (nasraně, uplakaně, unaveně, natekle, k prasknutí .... ), jestli to tak bylo vždycky nebo ne a kdy to tedy začalo (v souvislosti třeba s nějakou životní situací), tak už mám mnohem více informací a k příčině mě to nasměruje.
 
Jakmile k psaní dotazu sednete, zkuste se na sebe podívat jako na celek, jakoby z ptačí perspektivy. Nedívejte se jen na sebe, ale i na své okolí.
 
Kdo vám pije krev?
Koho máte plné zuby?
Čeho máte v životě po krk? 
Je to takový labyrint, kdy vy jste uprostřed, a je nutné k sobě najít cestu.
 
Počítejte také s tím, že v online prostoru fakt nemohu moc kouzlit. Zajímavé je, že v dotazech často zní, že dotyčný řeší své potíže roky a navštívil spousty specialistů, ale nikdo na nic nepřišel. Většinou na to po emailu nepřijdu ani já. Ano, může na mě něco "vykouknout" a mohu vás nasměrovat, kde si můžete sáhnout do své psychiky a jakou směs nasadit, ale někdy mě taky nemusí napadnout vůbec nic.
 
Existuje souhrn diagnostických otázek. Jsou velmi obsáhlé, ale v základu je lze zestručnit. Od toho se můžete odrazit, co vše na sobě pozorovat.
 • Vztah k teplu a zimě.
 • Pocení.
 • Bolesti hlavy.
 • Bolesti po těle.
 • Chuť k jídlu.
 • Vyměšování (moč, stolice) a trávení. Žízeň.
 • Pocity po těle a cokoliv co se na těle děje (nehty, vlasy, svědění, paměť, bušení srdce ….)
 • Emoce. V základu rozlišujeme 7 emocí – hněv, strach, obavy, smutek a žal, zádumčivost, radost, šok.
 • Uši a oči.
 • Spánek.
 • Menstruace a pocity před jejím spuštěním. Celkově gynekologie. Chuť na sex.
 • Nemoci dle západní medicíny.
 • Popis životního stylu (věk, druh práce, druh sportu, který provozujete, stravování)

Přiložte mi k dotazu také fotku nebo krátké video jazyka

Ano, přesně takovouto "blbost" po vás chci. Jazyk je určitý mikrosystém, na kterém je vidět, co se v těle děje. Samozřejmě vidět ho přímo by pro mě bylo mnohem lepší, ale i fotka pomůže.
Potřebuji, aby byl vyfocený na denním světle a nebyl moc dlouho vyplazený. A vypněte si všechny přednastavené filtry. Vypláznout a vyfotit. Krátké video je ještě lepší.

Důležité

Nejste kus masa a kostí. Jste soubor ducha, duše a hmoty. Zdraví pak představuje udržet všechny tyto aspekty v rovnováze.

Chcete-li své zdraví někam posunout, je potřeba něco v životě změnit :-)

Pokud se vám nechce nad dotazem přemýšlet, můžete si objednat online konzultaci.

Z naší nabídky