Přírodní lékárna
Úvod Lékárna z přírody Maltodextrin

Maltodextrin

Maltodextrin je v potravinářském průmyslu používán jako plnidlo, zahušťovadlo nebo jako konzervant. Potravinám přináší vylepšení struktury, ale i chuti. Zároveň prodlužuje jako konzervant jejich životnost.
 
Je to sypká bílá látka, která je vyráběna ze škrobu. Nejčastěji z pšenice a kukuřice. Používá se také škrob z brambor nebo rýže. Výroba probíhá pomocí hydrolýzy, což je chemická reakce, která "rozbije" škrob na menší kousky (méně než 20 jednotek glukózy), které se pak lépe dostanou do krevního oběhu. U sportovců se z tohoto důvodu maltodextrin používá jako rychlý zdroj energie. Najdeme ho v podstatě ve všech sportovních drincích, proteinových tyčinkách nebo v náhražkách jídla.
maltodextrin

Bezpečný či nikoliv?

Obecně lze maltodextrin považovat za bezpečnou látku, pokud se to s konzumací nepřehání. Jedná se o složitý sacharid (oligosacharid či polysacharid). Jeho škodlivost či bezpečnost je však dána způsobem výroby a zdrojem, z kterého pochází. Nejvíce se mu vyčítá vysoký glykemický index (při jeho požití se vyplaví velké množství inzulinu, což při dlouhodobém podávání může vést až k inzulinové rezistenci). Takže pravděpodobně zas až tolik bezpečná nebude. 
 
Maltodextrin je v podstatě umělý cukr a najdeme ho téměř ve všech potravinách, které jsou tzv. průmyslově zpracované a nebo jsou tzv. sugar free. Maltodextrin se totiž nemusí označovat jako cukr (sacharóza). V podstatě nemá vůbec žádnou výživovou hodnotu, jedná se pouze o tzv. "prázdné kalorie".
 
Najdeme ho i v doplňcích stravy, kam se často přidává pro zlepšení struktury nebo barvy. Při kapslování se například používá proto, aby byla kapslovaná látky více sypká a v pohodě prošla průmyslovými stroji a nelepila se na ně. Lze kapslovat i bez této látky, ale je tam potřeba více lidské práce, což se pak projevuje na ceně.
 
Aby to bylo ještě komplikovanější, tak existuje tzv. rezistentní maltodextrin. Je také derivován ze škrobu, ale prochází dalším zpracováním, aby byl stravitelný. Ten neposkytuje žádnou energii a působí spíše jako vláknina. Bohužel není povinnost výrobců uvádět o jaký typ maltodextrinu se jedná. V doplňcích stravy se většinou používá tento, ale nelze to brát jako pravidlo.

Kdy se maltodextrinu úplně vyhnout

  1. Máte-li bezlepkovou dietu nebo intoleranci na lepek. V Evropě je maltodextrin nejčastěji vyráběn z pšenice. Sice je při výrobě odstraňován protein, který způsobuje příadnou alergickou reakci, ale stále může dojít ke křížené kontaminaci při výrobě.
  2. Trpíte-li chronickým zánětlivým onemocněním střev (např. Crohnova nemoc nebo Ulcerózní kolitida). Pravidelný příjem maltodextrinu ve stravě může zhoršovat stav střevní mikroflóry. Výzkumy na myších ukazují, že maltodextrin umožňuje růst především E.coli. 
  3. Jste-li "curkovkář", tak se maltodextrinu vyhýbejte při pravidelné konzumaci. Naopak je dobré jej mít u sebe v případě hypoglykémie, ale na to stačí i obyčejný cukr.
  4. Držíte-li tzv. low carb diet, tedy dietu, kdy jsou eliminovány sacharidy.
Maltodextrin

Sečteno podtrženo

Maltodextrin v malých dávkách určitě škodlivý není. Každopádně není nutné jej pravidelně konzumovat, pokud se nejedná o tzv. resistentní maltodextrin, který může v doplňku stravy sloužit jako vláknina a prostředník pro trávení.
 
Užíváte-li nějaký doplněk stravy s obsahem maltodextrinu, vyžádejte si informace o zdroji a způsobu výroby. Dobrý výrobce by tuto informaci měl poskytnout. 
 
Dalo by se říci, že kvalitní výrobci od používání maltodextrinu v doplňcích stravy ustupují.
 
 
ProduktyProdukty s obsahem maltodextrinu
Mumio shilajit Pharma activ

MUMIO ACTIV 60 kapslí

Balení: 60 kapslí
Výrobce: Pharma Active
Mumio se od pradávna považovalo za...
399 Kč
Koupit
Elem Vitals - Jód

Elem Vitals - Thyrotonin 60 kapslí

Balení: 60 kapslí
Výrobce: SIBERIAN HEALTH
Jód, selen a bylinné extrakty.
210 Kč
Koupit
Acerola vitamin C

Acerola práškový extrakt z tropické třešně 100g

Balení: 100g
Výrobce: Grulich
Acerola je považována za jeden z nejbohatších...
315 Kč
Koupit
Tisknout stránku

Kamenná prodejna v Hradci Králové a odběrní místo v Brně

Skladem máme cca 80% sortimentu, který vidíte na eshopu. Pokud si tedy půjdete pro něco konkrétního, doporučujeme zavolat. Objednávku také můžete provést prostřednictvím e-shopu, kde vidíte dostupnost každého produktu a zadat osobní odběr. My Vás pak sami zkontaktujeme, až bude objednávka připravena k vyzvednutí.
 
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Prodejna Hradec Králové
home   Vrchlického 961
500 02 Hradec Králové
(naproti obchodu Baťa - Gočárova třída)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
PA   10:00 - 16:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
Prodejna Brno - Otveřeno od 28.9.2020
 
home   U Červeného mlýna 616/14
612 00 Brno
(prosklený rohový obchůdek, hned naproti Kauflandu)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   10:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
 

Zákon o evidenci tržeb
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.