Atopický ekzém – problém kůže, který musíte řešit zevnitř

Článek si můžete i poslechnout

Atopický ekzém, někdy nazývaný atopická dermatitida, endogenní či konstituční ekzém, je kožní zánět, převážně alergického původu. Tento chronický a svědivý zánět může mít i nealergickou příčinu, kdy je způsoben např. suchostí či podrážděním kůže. Rozhodně není přenosný (infekční). Pro lidi mající atopický ekzém však estetická stránka přináší mnoho psychických problémů (snížení sebevědomí, nejistota, omezení), což paradoxně atopický ekzém ještě zhoršuje. Každý ekzematik mi jistě potvrdí, že stav kůže je přímo závislý na stavu psychického rozpoložení. Každá emoční nepohoda totiž vede ke vzniku tzv. vnitřního horka, které ekzém vždy zhorší.
 
Klinické projevy
Za společného jmenovatele atopického ekzému lze označit úporné svědění, suchost kůže a snadná dráždivost.
Lokalizace může být různá – loketní jamka, zápěstí, kolenní kloubní ohbí, obličej, lokty atd. 

Podle lokalizace a vzhledu ekzému je někdy možné určit vnitřní příčinu.

To už je však otázka individuální diagnostiky, kde se posuzuje mnoho jiných aspektů, které s ekzémem zdánlivě nesouvisejí.
 
Ekzém u malých dětí (do 3 let) najdete v samostatném článku.
 
Na článek
atopický ekzém
Příklad z praxe
Klientka přišla s výrazně zhoršeným ekzémem v jarním období. Jaro je pro ekzematiky většinou nejkrizovější. Souvisí to s pylovou alergickou sezónou, ale i se vzedmutím větru jater (více o jaru a játrech najdete v tomto článku: Játra a jaro, co mají společného?).
Ekzém se projevoval ve formě červených pupínků, které byly silně svědivé, takže si je rozškrábala až do krve. Pokožka byla suchá a na pohmat horká. Ona sama si na pocit vnitřního horka stěžovala. Projevoval se u ní silný neklid, žízeň a častější výskyt křečí. Ekzém se výrazně zhoršil po požití i malého množství alkoholu (1 dcl vína). V akutním stavu trpěla nespavostí a výskytem aftů.
 
Všechny tyto symtomy ukazují na horko v krvi a oheň srdce, generující vítr jater. Tyto pojmy čínské medicíny není nutné chápat. Nutné je si uvědomit, že je potřeba z organismu vyloučit horko a stabilizovat ho natolik, aby se při každém emočním výkyvu a dietní chybě toto horko negenerovalo. Toto může být dlouhá a strastiplná cesta, plná zvratů. Bohužel. Je to dřina :-)
Nemohu zde napsat co jsem klientce doporučila. Dle platné legislativy se to nesmí :-). Snažím se kasuistiky dávát do naší skupiny na FB (přírodní lékárna) nebo mi napište do poradny.
Léčbu nejčastěji komplikuje úporné svědění, které nutní ke škrábání inkriminovaných míst. Vzniklé strupy mohou být příčinou povrchové kožní infekce. Jakmile jsou tyto strupy žluté, tak se již jedná o nějakou mikrobiální lokální infekci (nummular dermatitis) a v tuto chvíli bych se nebránila lokálnímu použití silějších kalibrů, jako jsou antibiotické či kortikoidové masti. Vždy jen na pár dnů. Úporné svědění totiž může vést k extrémní psychické nepohodě, která bude generovat další horko a další svědění. Nehledě na to, že vzniklá infekce může nést další komplikace.

Co by měl vědět každý ekzematik

Při řešení atopického ekzému je potřeba hledat hlubší příčinu, která vychází zevnitř. Tato příčina může být u každého úplně jiná. Její nalezení je dlouhá terapeutická práce. 
 
V péči o pokožku nehledejte univerzální rady. Zkoušejte. Důraz vždy kladu na hydrataci a na používání nedráždivé kosmetiky. Důležité je, aby kosmetika měla co nejméně chemických přísad. Ideálně žádné.

Chemie = horko

Ekzém = horko

Čtěte složení kosmetiky.
Nepoužívejte nic, co obsahuje alkohol nebo jeho deriváty. O složení kosmetiky a o tom jak číst INCI najdete více v tomto článku: Proč se vyplatí číst INCI. Někomu vyhovují spíše olejové báze někomu zase krémy. Oleje vždy nanášejte na vlhkou pokožku. Na ošetření pokožky jsou skvělé krémy značky deNikolai, olej a balzám značky Ecologics, Coldcream od Weledy atd.
Důležité je odstranění alergenů. Alergeny mohou být kontaktní (prací prášek, kovy na oblečení, elektrosmog), ale i potravinové (nejčastěji mléko a lepek).
 
Nezapomínejte na udržování psychické stability, stresové situace zhoršují svědění.

Dietetická opatření

Základem je strava šetrná a nedráždivá, bez těžkých mas a tuků. Bez koření a potravin individuálně vyvolávající ekzematický výsev.
 
Je dobré podstoupit imunologické vyšetření, které odhalí alergie na základní potraviny. Pokud se prokáže alergie na nějaké potraviny, tak lze předpokládát, že je narušená střevní mikroflóra. Střevní stěna je propustná (tzv. leaky gut syndrom) a skrz ní se dostávají do těla toxiny, které by měly být pouze ve střevě. Pak by péče o střevo měla být prioritní. K tomu pak slouží probiotika.
O střevní mikroflóře by se dalo psát hodiny, takže pokud vás to zajímá, odvedu vás na jiný článek.
Na článek
Byliny použité pro řešení ekzému jsou často nasazovány individuálně dle typu ekzému. Jeden doplněk mají však všichni ekzematici společný, a to nenasycené mastné kyseliny. Používám hlavně pupalkový olej.
 
Střevo iritují také hodně kořeněné, slané a pikantní pokrmy. Správnému terénu neprospívá ani tučné a grilované jídlo.

Samotnou kapitolou jsou mléko a cukr

Bez vyjímky doporučuji ekzematikům úplně eliminovat mléko a mléčné výrobky z jídelníčku. Mléčné cukry a bílkoviny bývají nejčastějším iritátorem vedoucí k ekzému. Pokud si nedovedete představit být bez mléka, tak alespoň nepasterizované a pouze střídmě. Z rostlinných náhražek pak hlavně kokosové mléko bez cukru (mají v DM) nebo ovesné. Sojové používejte opatrně. Ořechová mléka (mandlové apod) mohou také držádit.
 
Cukr omezte co nejvíce. Je největším původcem terénu na kterém ekzém moc rád roste. Bohužel se jedná i o cukr ovocný a med. Omezte to jak jen to jde. Cukr je i v pečivu, které je také dobré hodně omezit. V organismu totiž celkem slušně kvasí, čímž tu opět máme terén vlhko a horko.

Závěrem

Atopický ekzém je onemocnění, které znepříjemňuje život jak nepříjemným svěděním, tak po estetické stránce. Masti a krémy jsou důležitou složkou léčby, ale bez řešení vnitřních příčin nemají dlouhodobý charakter.
 

Z naší nabídky