Ekzém u malých dětí

Děti a ekzém patří mezi snad nejčastější otázky, které nám do ePoradny přicházejí. A přiznávám, i já jsme toto téma u syna podcenila. Ale mělo to tak být, protože mě to donutilo jít v tomto tématu do hloubky.

Body, které je důležité si říci na začátek

  • Ekzém u malých dětí souvisí se střevní mikroflórou, potažmo s GALT (lymfatická střevní tkáň).
  • Dítě s ekzémem může být atopik, ale nemusí. Atopie není nemoc, ale je to určitá tendence k alergickým onemocněním. Většinou se objeví v raném věku a tyto děti mají vysokou hladinu IgE, která je předurčuje k IgE zprostředkovaným alergickým reakcím. Hladinu IgE lze měřit z krve. Je k diskuzi, zda tuto "přecitlivělost" lze snížit prací s imunitním systémem a střevním mikrobiomem.
  • Samotné řešení pokožky není řešením a není ani žádoucí. Neřeší totiž příčinu. Mazání je důležité, a někdy nutné pro potlačení zánětu na pokožce, ale vyhojená pokožka po kortikoidové masti není uzdravení.
Jednotlivé body si rozebereme níže, kde najdete i náš příběh.

Ekzém u malých dětí souvisí se střevní mikroflórou.

Tvorba střevního mikrobiomu je u dětí velmi důležitá. U dítěte narozeného císařským řezem a nekojeného lze předpokládat, že není střevo vůbec osídleno. Pak stačí nějaká ATB a ekzém je na světě. Na pediatrii dostanete doporučení na kožní a jste v kolotoči.
Vyhledejte imunologa, má to mnohem větší význam. Alespoň uvidíte, jak jsou na tom imunitní reakce. Ty v akutním zánětlivém stavu mohou být bouřlivé, ale vše jde napravit.
 
Napravit střevo je základ. Jak tomu můžete pomoci.
  • Používejte kosmetiku bez chemie. Fakt čtěte složení. Chybu neuděláte s dětskou Weledou s měsíčkem nebo měsíčkovou řadou od Martiny Gebhardt (kategorie dětská kosmetika)
  • Kvalitní a smysluplná probiotika.
  • Dieta - primárně bez mléka, bez vajec a bez lepku. Doporučuji na nějakou dobu jít mnohem hlouběji a stravovat se jak při HIT (histaminová intolerance). Seznam potravin najdete na www.histaminintoleranz.ch - doba může být jeden až pět měsíců. Je to velmi individuální. Nejlepší je sledovat stav pokožky. Při zlepšení pomalu zařazovat více potravin a sledovat co se děje.

Dítě s ekzémem může být atopik, ale nemusí

Pokud imunolog zjistí sklon k atopii (zvýšené IgE), je potřeba s tím do budoucna počítat a o střevo a celkové detoxikační mechanismy se pak více starat.
Kořenem atopického ekzému bývá prázdnota WEI (systému plic) a SHEN (ledvin). Tam jsou uloženy emoce smutku a strachu. Atopické děti mohou být i takto emocionálně rozpoložené. Každý výkyv z normálu, který zhorší emoci smutku a strachu, zhorší i stav pokožky.
Tento stav může být vrozený nebo může být způsobený stresem v těhotenství, císařský řezem nebo třeba předčasným porodem. Aspektů jsou v tomto směru desítky. S nápravou může pomoci např. kineziologie nebo bachovy esence.
Nezapomínejte na důležité, a to že dítě z velké části přejímá emoce matky. V čínské medicíně se u léčby dětí drží zásady, že pokud je nemocné dítě, je potřeba "léčit" i matku.
Dite-atopicky-ekzem

Samotné řešení pokožky není řešení a není ani žádoucí

Návštěva kožní ordinace málokdy přinese celostní řešení. Je málo matek, které odejdou od lékaře s doporučením na změnu jídelníčku nebo doplnění stravy o probiotika. I když mám pocit, že se to malinko začíná zlepšovat.
Každopádně často odejdete s receptem na antibiotické nebo kortikoidové masti. Ty skutečně dokáží pokožku vyhladit, ale když se podíváte na předchozí řádky, možná už cítíte, že to není řešení. Navíc po vysazení masti se ekzémy často vracejí.
 
Běžně se spojuje atopický ekzém se vznikem astmatu v pozdějších letech. Zde je opět téma k diskuzi, zda by se to stalo, kdyby se řešila skutečná příčina potíží.
 
Nicméně pokud je na pokožce velký zánět, který nedá spát vám ani dítěti a hrozí, že z něj vznikne infekce, tak se nebojte masti použít. Někdy je prostě potřeba využít všechny "zbraně".

Náš příběh

Synovi se objevil silný atopický ekzém cca ve 14 měsících. Z naprosto zdravé pokožky se během noci stala zapálená plocha. Při pohledu zpět mě to vůbec nepřekvapuje.
 
Narodil se císařským řezem, předčasně a nebyl kojený (u nás je od 6 měsíce - je adoptovaný - takže se do procesu zapojují i silné emoce). Samozřejmě dostával probiotika, ale s kravskou bílkovinou. Později jsme zjistili, že je na mléko alergický, takže jsem mu vlastně ubližovala. Zdvižený prst však pro mě mělo být neustálé zahlenění, které je trochu ukazatelem toho, že dítě mléko netoleruje úplně dobře.
 
Na 13 měsíci přišla hospitalizace z důvodu zvýšených jaterních hodnot s nasazením antibiotik. Z nemocnice jsme odcházeli relativně čistí. Jen trochu ekzém na hlavičce, který jsme lehce stáhla měsíčkovým krémem CALENDULA (Martina Gebhardt). Po měsíci nás navštívila šestá nemoc. Ta už byla pomyslným přelitým pohárem. 4 denní horečky (toxické horko) už střevo nezvládlo a po výsevu, který je u šesté nemoci běžný, zůstal silný ekzém.
 
atopicky-ekzem-dite
Následovala návštěva pediatra. Tam jsme dostali jen Aerius a doporučení na kožní s informací, že by bylo dobré vyhledat i imunologa. Kvituji to doporučení na imunologa, někdy tuto informaci vůbec nedostanete. Objednací lhůta k odborníkům - několik měsíců. V tuto chvíli jsme využila možnosti známých, což nemá každý, ale následující postup určitě můžete vyzkoušet. Ač nemám ráda univerzální rady, tak tímto postupem nic nezkazíte. Zkuste si ho třeba i intuitivně přizpůsobit potřebám svého dítěte.
 
Z testů vyšlo, že je atopik (vysoká hladina IgE), vysoká reakce na kravské mléko a zároveň, že málo toleruje histamin. Pokud bychom to v tuto chvíli neřešili, přichystala bych mu velké potíže do budoucna, kdy se s histaminovou intolerancí již velmi těžko bojuje. Ty testy byly dělané v akutním stavu (srpen 2022). Na kontrolu jdeme leden 2033 - update přidám.
 
Malým dětem do 3 let moc nedávám byliny. Jejich trávení na to není úplně připravené a u histaminové intolerance to může být i problém. Mnohem lépe reagují na homeopatika a tkáňové soli. Tkáňové soli jsme dostali doporučené od imunologa (jeden z mála, který má celostní pohled) a k tomu jsme navštívili homeopatku. Dostal Schüsslerovy tkáňové soli 6 a 8. Homeo pak Acid-sulphuricum s návodem na speciální ředění. Ale tuto informaci neberte jako doporučení, protože je to individuálním zhodnocení stavu.
 
Na "imunitu" jsem mu k tomu ještě zařadila ImunoBran (1 sáček rozdělený na 4-5 dnů) a probiotika bez d-laktátu. Ty jsem později vyměnila za probiotika od Mercola. Myslím, že díky Imunobranu se nám totálně vyhýbají všechny rýmičky a jiné dětské neduhy. Tím, že je to vše sypká forma, není vůbec problém s podáváním. Už se naučil, že když řeknu "medicínka" tak otevře pusu a v pohodě to sní.
 
K tomu dostal speciální mlíčko bez kravské bílkoviny (je na předpis) a velmi přísnou dietu - viz tolerance histaminu výše. Pro mě katastrofa. Nesnáším pečení a najednou jsem postavena k tomu péct ze speciální mouky (osvědčila se nám kaštanová a jáhlová), bez vajec a bez mléka. Super. Objevila jsem kouzlo křepelčích vajec, protože ty se při HIT mohou. Z mléka se nám nejvíce osvědčilo kokosové bez cukru (z DM).
 
Dala jsem šanci i biorezonanci. Přiznám se, že nejsem s touto metodou nějak "v rezonanci", ale z několika nezávislých zdrojů nám přišlo doporučení na stejnou terapeutku. Tyhle věci neberu na lehkou váhu :-) :-) Takže jsem to zkusila a celkový výsledek to určitě podpořilo. Mimo jiné jsme tam dostali i spoustu dalších informací jak pracovat s jídlem atd.
 
Kůži jsme kortikoidy namazali jednou. Tedy protokol 3 dny mazat, pak měsíc klid a pak v případě potřeby znovu. Už to však nebyla potřeba.
 
S dodržováním všech opatření výše byl do 8 týdnů bez potíží. Včetně toho, že vůbec nebyl zahlenění. S dietou pojedeme do další kontroly u imunologa. Sama jsem zvědavá, zda a jak se hodnoty změní.
 
Aktuálně oddalujeme očkování, protože představuje horký toxin a může být také spouštěčem. Dokud nebudu mít pocit, že je stabilizovaný, tak se pořád vymlouváme.
 
A nakonec jsem i ty bylinky přidala. Když jsme skončili 6 týdenní kúru s tkáňovými solemi, přidala jsem Liščí sirup. Jen takovou symbolickou dávku, ale měla jsem pocit, že potřebuji "vyloučit horko z jater". 
 

Z naší nabídky

Otázka Přírodní lékárnaDotaz k článku 4.11.2022

Dobrý den,
je nutné vždy vysadit mléko? Nedovedeme si to bez jogurtů představit.
H.J

Odpověď Přírodní lékárna
Dobrý den,
za mě je odpověď ano. Je nutné mléčné výrobky vysadit, a to i když se v alergo testech mléko jako alergen neobjeví. Z pohledu TČM je mléko chladná a vlhká potravina, která oslabuje v těle systém, který mimo jiné odpovídá i za pokožku.
Zkuste měsíc udělat eliminační dietu a sama uvidíte. Zkuste měsíc mléko, měsíc lepek a měsíc vejce. To jsou nejčastější "iritátory". Sama uvidíte, jaké budou výsledky. A věřte mi, že když jsem to zvládla já, zvládne to každý. Nejsem v kuchyni úplně mistr :-)
J. Kubíčková


Jana1
Autor článku
 
Mgr. Jana Kubíčková
 
V tomto případě zoufalá matka, která to trochu podcenila :-)
 
Případné dotazy k článku můžete psát na info@prirodnilekarna.cz