Co by vás mohlo zajímat o suplementaci

Předpokládá se, že pravidelné a přiměřené sportování příznivě ovlivňuje imunitní systém a jiné funkce organismu. Zvýšená fyzická zátěž již však představuje určitý vznik deficitu, který je dobré kompenzovat. Tato kompenzace však nikdy není univerzální a velmi zálěží na konstituci sportovce, na potížích, které při zátěži vznikají a o jakou sportovní aktivitu se jedná.

Chcete od těla 200% výkon? Je potřeba mu dát 250% navíc.

Suplementace však není jen o výkonu, ale i o kvalitě života vrcholového sportovce.

Imunitní systém

Moderní studie naznačují, že vrcholoví a vytrvalostní sportovci mají narušený imunitní systém a při náročném tréninku nebo až dva týdny po běžeckém závodě (např. maratonu), jsou náchylnější na infekce horních cest dýchacích a také více trpí astmatem. Dospívající hráči basketbalu mají během sezóny sníženou imunitu, záněty a infekce horních cest dýchacích. (1)

ImunoBran - BOX

Následky krátkodobých i dlouhodobých oslabení, vyvolaných nadměrnou sportovní aktivitou, je možné omezit dostatečnou a kvalitní péčí o imunitní systém. Přípravky pro vrcholové sportovce by měly splňovat nejvyšší kvalitativní parametry, proto ImunoBran.

Jedná se o jeden z mála klinicky ověřených imunomodulátorů, je absolutně netoxický a je možné jej kombinovat s běžnými léky.

Imunobran zabírá téměř okamžitě.

ImunoBran-pro-sportovce

Martina Dubovská

Česká alpská lyžařka. Ve Světovém poháru startuje od roku 2011, jejím nejlepším výsledkem je 6. místo ve slalomu z finského Levi z listopadu 2021. Na mistrovstvích světa dosáhla nejvýše na 32. příčku ve slalomu na MS 2017. Zúčastnila se také ZOH 2014 v Soči, kde se ve slalomu umístila na 22. místě
ImunoBran začala užívat kvůli častým infekcím, které ji znemožňovaly kvalitně trénovat. 

Pohybový aparát a pružnost

Trénink se běžně zaměřuje na zlepšování tří základních schopností: svalové síly, aerobní kondice a pružnosti. V běžném tréninku se klade největší důraz na první dvě. Pružnost bývá často opomíjena. Přitom dostatečně pružné šlachy a fascie mohou předcházet zraněním, udržují kvalitnější postoj kosterního systému a snižují riziko křečí. Pokud je kladen důraz pouze na svalstvo a kondici, snižuje se v těle hladina hořčíku.

Pohyb těla jako jednoho celku a propojení dechu nezvýší jen fyzickou aktivitu, ale i psychickou odolnost.

GLYC A MALAT-BOX
Hořčík je oblíbenou „drogou“ vytížených managerů i maminek malých dětí. Oba tyto tábory spojuje stres, málo spánku a přemíra povinností. Příznaky nedostatku hořčíku na sebe nenechají dlouho čekat. 
 
Stejně tak pro vrcholové sportovce by suplementace hořčíku měla být pravidlem.
 
Magnesium glycinát je hořčík spíše zklidňující a zkvalitňující spánek. Doporučuje se užívat ve večerních hodinách.
Magnesium malát je hořčík velmi energizující a podporuje regeneraci svalstva. Jeho užívání je vhodné dopoledne.

Při suplementování hořčíkem je důležité znát obsah elementárního hořčíku v kapsli, nikoliv samotný obsah kapsle.

Ve 400 mg může být 10 - 50 mg elementárního hořčíku.

Box-hanka

Hořčík lze doplňovat i přes pokožku. Pro okamžitou úlevu pro sportovním výkonu je to jedna z možností, která zafunguje rychle.

Hana Homolková, vytrvalostní běžkyně.

Kardiovaskulární systém

Nízká tepová frekvence bývá známkou zdravého srdce. Mnoho sportovců má klidovou tepovou frekvenci kolem 40 tepů za minutu. Problém však může nastat, jakmile s náročným tréninkem přestanou, zejména když ukončí svoji kariéru. To potvrzuje studie, která ukázala, že polovina z 286 cyklist Tour de France (1995 - 1998) měla zvětšenou levou srdeční komoru a srdce 11% z nich mělo abnormálně sníženou schopnost pumpovat krev v klidu. (2)

Dlouhodobá nadměrná fyzická zátěž může fyzicky poškozovat srdce a věnčité tepny, urychlovat stárnutí srdce a vést k potenciálně smrtelným arytmiím, včetně fibrilace síní, které výrazně zvyšují riziko mozkové mrtvice. Ve studii mužských vytrvalostních atletů (přes 100 doložených maratonů nebo obdobný výkon, průměrný vek 57 let), bylo zjištěno, že polovina z nich vykazovala známky zjizvení srdce (fibrózy) oproti nulovému výskytu ve dvou kontrolních skupinách (mladších vytrvalostních atletů a zdravých mužů ve stejném věku, kteří nebyli vytrvalostními atlety. (3)

Anthogenol-BOX

Zdá se, že významnou roli v ochraně srdce a cév, mohou hrát přírodní antioxidanty. Součást každého tréninku by měla být dostatečná regenerace. 

Generace volných kyslíkových radikálů se během cvičení zvyšuje a vědecké důkazy ukazují, že mohou být příčinou mnoha poškození, od chronických zánětů, po poškození srdečního svalu. Potravinové antioxidanty jsou schopné detoxikovat peroxidy, vytvářené během cvičení a snížit tak riziko dlouhodobých poškození.

Sport a ženy

Nadměrné sportování může zvýšit riziko osteoporózy a u mladých žen může vyvolat amenoreu, jiné menstruační problémy a potenciálně nezvratnou osteopenii, zejména pokud je sport spojený s patologickými dietami a poruchami stravování.

Amenorea je příznakem snížené hladiny estrogenu, což může mít za následek, že kosti dvacetileté atletky budou ve stejném stavu jako u osmdesátileté ženy (4)

U vrcholové sportovkyně může mít na kvalitní výkon vliv trénink dle menstruačního cyklu.

Podcast - O roli cyklu ve výkonostním sportu
FemiBalance-BOX

FemiBalance je kombinace anděliky čínské a vitamínů B6 a B9 v aktivní formě.

Jedná se o doplněk stravy, který tzv. doplňuje krev. Pro vrcholové sportovkyně může být zajímavou kompenzací vyčerpání.

(1) Nieman D.C (1997), "Risk of upper respirtory tract infection in athlets: an epidemiologic and immunologic perspective". Journal of Athletic Trainin, vol 32.

(2) Abergel E. et. al (2004). "Serial left ventricular adaptations in world-class professional cyclistis: implications for disease screening and follow up", Journal of the American College of Cardiology, vol 44 (1)

(3) Wilson M. et al (2011), "Diverse patterns of myocardial fibrosis in lifelong, veteran endurance athletes", Journal of Applied Physiology, vol 110 (6)

(4) Národní ústavy zdraví, Osteporóza a související onemocnění kostí, Národní centrum zdrojů - získáno z http://www.niams.nih.gov/