Hořčík (magnesium) lze také doplňovat přes pokožku. Jedná se o tzv. transdermální aplikaci, která může být v některých případech přínosnější, než ta orální.
- Trpíte-li nějakým chronickým zánětlivým onemocněním střev - v tom případě se Vám vitamíny a minerály hůře vstřebávají a doplnění přes pokožku je smysluplnější.
- Trpíte-li při sportování na křeče - okamžitá aplikace hořčíku může hned ulevit.
- Budí-li Vás křeče v noci - je dobré mít magneziový olej u postele a hned jej aplikovat.
- Při nespavosti z důvodu vnitřního napětí (v tomto případě je ideální masáž šíje cca hodinu před spaním - doporučuji použít tělové mléko s hořčíkem a melatoninem).
Podávání hořčíku přes kůži lze kombinovat s užíváním doplňků stravy s obsahem hořčíku.
Transdermální podávání hořčíku
Pokožka je v podstatě největším orgánem našeho těla. Často používáme slova jako "potřebuji, aby mi pokožka dýchala" apod. Podvědomě tedy cítíme, že je to i orgán celkem aktivní, i když k němu tak nepřistupujeme.
Pokožka má tři hlavní funkce - regulace teploty, detoxikace, bariérová funkce.
Stejně tak, jak pocením něco z těla vylučujeme, můžeme přes kožní aplikaci do těla něco dodat. Různé bylinné obklady či koupele tohoto využívají. Z vnějšího povrchu kůže se látka dostane do lymfy, cévního systému a následně až do krevního oběhu. Bohužel to platí i třeba pro hliník, který se do těla dostává díky používání toxických deodorantů.
Magnézium je jedna z látek, která se před pokožku velmi dobře vstřebává. Je tedy schopen tzv. transdermální absorpce.