Věděli jste, že hořčík můžete doplňovat i přes kůži?

Hořčík je králem mezi minerály, protože má svou nezastupitelnou úlohu prakticky ve všech procesech probíhajících v organismu a jeho deficitem bohužel trpíme témeř všichni. Nevím, zda za to může průmyslově upravovaná strava, nedostatek zdroje hořčíku v potravě nebo sezení u počítače :-). Faktem je, že kdo to myslí se zdravím vážně, měl by občas o doplnění hořčíku uvažovat.

Jak hořčík doplnit?

Můžete jej užívat vnitřně, tedy koupit si tablety či kapsle. Nejčastěji se v doplňcích stravy můžete setkat s těmito formami (nebudu se nyní vyjadřovat, které formy jsou dobré a které nikoliv - to můžete najít v článku Tak trochu jiný pohled na hořčík): oxid, citrát, laktát, malát, orotát, glycinát, treonát.
horcikovy olej aplikace
Hořčík (magnesium) lze také doplňovat přes pokožku. Jedná se o tzv. transdermální aplikaci, která může být v některých případech přínosnější, než ta orální.
  • Trpíte-li nějakým chronickým zánětlivým onemocněním střev - v tom případě se Vám vitamíny a minerály hůře vstřebávají a doplnění přes pokožku je smysluplnější.
  • Trpíte-li při sportování na křeče - okamžitá aplikace hořčíku může hned ulevit.
  • Budí-li Vás křeče v noci - je dobré mít magneziový olej u postele a hned jej aplikovat.
  • Při nespavosti z důvodu vnitřního napětí (v tomto případě je ideální masáž šíje cca hodinu před spaním - doporučuji použít tělové mléko s hořčíkem a melatoninem).
Podávání hořčíku přes kůži lze kombinovat s užíváním doplňků stravy s obsahem hořčíku.

Transdermální podávání hořčíku

Pokožka je v podstatě největším orgánem našeho těla. Často používáme slova jako "potřebuji, aby mi pokožka dýchala" apod. Podvědomě tedy cítíme, že je to i orgán celkem aktivní, i když k němu tak nepřistupujeme.
Pokožka má tři hlavní funkce - regulace teploty, detoxikace, bariérová funkce.
Stejně tak, jak pocením něco z těla vylučujeme, můžeme přes kožní aplikaci do těla něco dodat. Různé bylinné obklady či koupele tohoto využívají. Z vnějšího povrchu kůže se látka dostane do lymfy, cévního systému a následně až do krevního oběhu. Bohužel to platí i třeba pro hliník, který se do těla dostává díky používání toxických deodorantů.
 
Magnézium je jedna z látek, která se před pokožku velmi dobře vstřebává. Je tedy schopen tzv. transdermální absorpce.
 
 

Z naší nabídky