Vicerální tuk aneb okrasný tukový prstenec jako hrozba pro zdraví

Tuky uložené v oblasti břicha, se liší od běžných tuků. Odborně se nazývají viscerální tuky a představují opravdu hrozbu pro náš organismus. Na první pohled má více viscerálního tuku člověk s postavou tzv. jablka.
 

Začněme od začátku

Všichni víme, že obezita je rizikovým faktorem vzniku mnohých onemocnění. Lékař nám kontroluje váhu a tzv. BMI index. Pod kontrolou máme také tuky v podobě cholesterolu. Jakmile jsou trochu zvýšené, hned jsou nasazeny léky, někdy i zbytečně. Ona se ta cholesterolová teorie stále mění a vše může být trochu jinak.
Nicméně máte-li tuk v oblasti břicha, tedy výše zmíněný viscerální tuk, tak je dobré se nad svým "tukovým" zdravím pozastavit a případně naměřený zvýšený cholesterol nebrat na lehkou váhu.  
 

Realita je dokonce taková, že lidé s vyšším BMI a menším obvodem pasu mají riziko vzniku onemocnění nižší než ti s BMI v normě, ale s větším obvodem pasu.

 
Viscerální tuk se chová jinak než běžný podkožní tuk.
  • První problém je, že viscerální tuk „obtéká“ všechny důležité orgány pro trávení (tenké střevo, játra, slezinu, slinivku) a tím zpomaluje metabolismus a celkově zhoršuje látkovou výměnu. Tuk obalující slinivku poškozuje inzulínové receptory, až vyvolá inzulínovou rezistenci, a tím vám stoupne hladina cukru v krvi.
  • Druhým problémem je, že viscerální tuk je biochemicky aktivní a svými produkty otravuje celý organismus. Chová se jako žláza s vnitřní sekrecí a vypouští do těla látky způsobující chronické záněty a poškozující imunitní systém.
 
Viscerální tuk
 

Jak se zbavit viscerálního tuku

Důležité je si uvědomit, že na viscerální tuk, dieta sama o sobe nestačí. Tím, že je zpomalený metabolismus, tak již nefungují běžné dietní postupy. A popravdě, zažili jste někdy nějakou dietu, která byla dlouhodobě udržitelná? Máte-li totiž tendence k ukládání tuku v oblasti břicha, je to typem metabolismu a je potřeba se podívat na celkový jídelníček a změnit některé "zdravé postupy". Prostě to řešit v souvislostech.
  • Jídlo by mělo obsahovat převážně tuky a bílkoviny (ty zdravé samozřejmě). Nejčastěji to jsou oleje s obsahem kyseliny linoleové, např. lněný olej, olej z dýňových semen nebo rybí olej a celkově ryby.
  • Měli byste (možná bych měla psát, měli bychom, protože sama jsem typ jablko) se rozloučit se sacharidy. Neměly by přesáhnout 10% celkového denního příjmu. Dnes je hodně trendy Low carb diet, která v tomto případě dává velký smysl. Nejděte však se sacharidy úplně na nulu. Určité množství jich potřebujeme k tvorbě a regulaci hormonů.
  • Je potřeba rozhýbat metabolismus, a to nejde jinak než pohybem. Nejlepší jsou aktivity jako rychlá chůze, plavání, kolečkové brusle, kolo. Skvěle funguje i jóga, kdy je dobré zaměřit cviky na trávicí systém. Viscerálního tuku se zbavíte rychleji než toho klasického. Nicméně proto, abyste ho začali spalovat, musíte mít CÍLENOU pohybovou aktivitu 30 minut denně – 6 dní v týdnu. Často slyším, „já pracuji na zahradě a mám pohybu dost“. To není cílená pohybová aktivita, možná pokud byste těch 30 minut aktivně sekali dřevo. A fakt vím, jak je těžké vyběhnout, po celém dni práce na zahradě.
  • Rozhýbat metabolismus pomáhá i to, že totálně vyřadíte z jídelníčku tzv. studenou stravu. Tedy jídla, která mají chladnou povahu. To jsou syrová zelenina a ovoce, mléčné výrobky a třeba zelený čaj. Pijte jen teplou vodu. Opravdu teplou, ne jen odstátou. Naopak zařaďte povahově teplou stravu. Nejlepší je např. kurkuma jako koření, řečenou mluvou TČM rozstřeluje stagnace ve středním a spodním ohništi. To je přesně to, co je potřeba. Skvělá je skořice, vlašské ořechy, zeleninové a masové vývary.
Ke stravě konkrétněji

Mléčné výrobky

Zde mluvíme hlavně o jogurtech, zákysech, tvarohu a takových těch mléčných rýžích atd. Na toto vše zapomeňte. Jogurt nebo zákys po ránu je něco, za co vás tělo fakt nebude mít rádo.

Syrová zelenina a ovoce

V létě si to klidně dopřejte. Nikdy ne však jako hlavní jídlo. Salát je příloha, ne hlavní jídlo. Vždy si k tomu dejte alespoň teplou polévku. V létě meloun jako svačina je taky super, protože pomáhá doplňovat tekutiny. V zimě však zapomeňte na ananas, papáju či melouny. Hodně chladivá jsou rajčata, takže s těmi opatrně. Taky jen jako přílohový salát a rozhodně ne každý den. Takový oblíbený šopák, kdy dáte dohromady ty nejchladnější ingredience (rajče, okurku a sýr), je vhodný opravdu jen jako příloha k teplému jídlu a rozhodně ne každý den. V létě si můžete dopřát bobulovité ovoce, jahody, maliny. Vše, co nabízí zahrada.

Zelený čaj

Zelený čaj je úžasná bylina, nicméně by se nikdy neměl pít ráno a večer. A rozhodně patří mezi ty, s kterými by se to nemělo přehánět.
Je velmi močopudný (na noc tedy nutí organismus k akci).
Přivádí do těla vlhko a chlad (ráno tedy zachladí - i když ho vypijete teplý - a zpomalí metabolismus).
Dlouhodobé pití zeleného čaje může oslabovat slezinu, a tedy celý ten oheň pod kotlem, který pohání metabolismus.
A co je vůbec vtipné, tak jedno z povolených zdravotních tvrzení EU je /normální činnost srdce, hladina cholesterolu v krvi/. Bohužel právě ten chlad a vlhko, které čaj do organismu přináší, může ten zvýšený cholesterol způsobit.
Takže pokud potřebujete pít zelený čaj, tak jen v průběhu dne. Nikdy jej nepít jako první ráno a poslední večer a nelouhovat déle než 3 minuty, popíjet ho vlažný. Máte-li studené ruce a nohy, jste zahlenění a celkově zimomřiví, tak na něj zapomeňte úplně. Naopak výborný by mohl být na cca 6 týdenní kůru při zvýšené kyselině močové.

Povahově teplá strava

Když je viscerální tuk váš společník, tak se předpokládá, že je oblast jeho výskytu tzv. zastagnovaná. Je tedy nutné uvolnit proudění. K tomu pomáhá, když budete jít zahřívající věci. Patří sem kurkuma, skořice, teplé hutné polévky, teplé kokosové mléko, třešně, bazalka, oregano, tymián, majoránka, uzené ryby, sardinky atd. Do stravy můžete zařadit Nápoj pěti hvězd, který je na toto jak dělaný. Službu může udělat také kořen pampelišky nebo kozinec blanitý. V ajurvédě by vám pravděpodobně doporučili pít Triphalu nebo tzv. zlaté mléko (recept ZDE).
 
Ale jak jsem říkala, bez pohybu to nepůjde.
 

Změřte si svůj viscerální tuk

Nejjednodušeji můžete viscerální tuk "změřit" na základě obvodu pasu.
Uvádím orientační čísla, co je ještě norma a co již vyžaduje pozornost:

Muži

do 94 cm - doporučené rozmezí
95 - 102 cm - nutné snížit hmotnost
více než 103 cm - akutně hrozí zdravotní komplikace

Ženy

do 80 cm - doporučené rozmezí
81 - 90 - nutné snížit hmotnost
více než 91 cm - akutně hrozí zdravotní komplikace
 
Je však potřeba to brát s rezervou. Jiné bude riziko v případě 80 cm v pase, pokud jste žena a měříte 180 cm a jiné pokud měříte 160 cm.
 

Z naší nabídky