Rýmičky a jiná nachlazení na podzim

S prvním chladným počasím začínají otázky - máte něco na imunitu? Rodiče tyto otázky často pokládají už v půlce srpna, protože vědí, že s příchodem školky a školy přijdou první potíže.
 
Podzim a péče o zdraví má trochu jiná pravidla než třeba jaro nebo zima. Každá sezóna má svá specifika a odpověď na otázku "něco na imunitu" může být úplně jiná, než na jaře. Nyní nás bude "atakovat" vítr a chlad.

Článek si můžete i poslechnout.

Téma děti a jejich imunitní systém najdete v tomto článku:

Něco na imunitu pro to naše dítko
Mé oblíbené přísloví zní: "na jaře se pomalu svlékejte a na podzim pomalu oblékejte". My to často děláme úplně naopak. S prvním jarním sluníčkem odhazujeme oblečení a na podzim s prvním ochlazením začneme oblékat téměř zimní bundy, abychom snad neprochladli. No, a my bychom právě trochu prochladnout měli. Toto je moje základní rada pro imunitu na podzim.

Vystavte se trochu chladu.

Toto platí již od konce července do konce záři (až října). Záleží na délce teplého počasí.
 
Vystavení se chladu je důležité proto, abychom vyloučili zbytkovou horkost z léta a posílili si svoji odolnost vůči nadcházejícímu chladnému období. Vystavíme si tak jakýsi kovový štít a jistě není náhoda, že toto období spadá právě pod element kovu.
 
Ano, možná s tím přijde trochu tekoucí nos, a to jak u dospělých tak u dětí, ale taková trochu tekoucí rýma, který není nijak barevná je tak nějak jen projevem, že se Plíce trochu "zalekli", ale připraví se tak na těžší období. Navíc vyloučíte tu letní horkost, která když zůstane v těle, tak může být příčinou potíží, jako jsou podzimní angíny, pálivé bolesti v krku nebo záněty nosohltanu.
 
S tím chladem to však neplatí pro jídlo. Nyní už je čas na teplé kaše a vařené jídlo. Syrovou zeleninu, studené mléčné výrobky a studené nápoje už nechte v regálech. Dopřejte si kompoty.
Podzim

Těmto vlivům a cyklům podléháme všichni. Je jedno, zda tomu věříte nebo ne :-)

Míra projevů je dána naší odolností a silou patogenu. Zjednodušeně je to o naši obranyschopnosti a její boji se škodlivinou. Člověk, který běžně pociťuje chlad v končetinách či bedrech, má bledý jazyk a celkově mu dělá větší potíže se zahřát, tak snadněji podlehne větru a chladu.

Jsme-li napadeni vnějším patogenem, tak je nutné jej co nejdříve vyloučit.

Podzim a jaro se liší v druhu toho patogenu a terénu našeho těla. Respirační projevy se mohou zdát stejné, ale nejsou. Na jaře jsme ovlivněni tím, že naše energie čchi je po zimě slabá. Na podzim je problém právě to nevyloučené horko z léta.

Co by tedy nemělo chybět v domácí lékárničce?

Budeme mluvit o produktech, které jsou vhodné, když již nějaké potíže nastanou. Ne o "imunitě" a "něco na imunitu". No, a protože dle platné legislativy jsou byliny vhodné pouze pro zdravého člověka a nesmí se uvádět u žádných potíží, tak zbytek článku je viditelný pouze pro přihlášené.

Pro práci se "škodlivinou XIE QI" je totiž nejdůležitější si uvědomit, že pokud se její postup organismem podaří zachytit včas a vypudit ji ven (třeba pocením), tak vůbec nemusíme řešit nějakou "nemoc". Pokud bych řekla jednu věc, v které je přírodní medicína silná, tak je t právě řešení ve chvíli, kdy "na vás něco leze".

Zázvor ano či ne

Toto téma dost často opakujeme, ale to nevadí. Opakování je matka moudrosti.

Zázvor není na podzim vhodná prevence, používá se pouze na vypocení. Jako prevence je vhodný pouze v létě, kdy odstraňuje vlhkou horkost. Když jej konzumujeme v létě, nepropadneme teď snadno nachlazení. Říká se, že kdo jí v zimě bílou ředkev a v létě zázvor, nemusí celý rok k lékaři. Teď už jsme však v období, kdy zázvor jako prevence vhodný není.

Používá se pro vyvolání pocení. Nakrájejte jej včetně slupky, dejte do cca 3 dcl vody a přiveďte k varu, poté nechte 10 minut louhovat. Odvar pak vypijte po doušcích tak horký, jak jen je to možné. V tu chvíli si zalezte pod peřinu a vypoťte se. Pokud se potit nezačnete, zopakujte to. Myslete na to, že po vypocení budete oslabení, tak si dopřejte pár dnů klidu na nabrání sil. Potní kúru je dobré udělat ještě před tím, než přijde horečka.

Z naší nabídky

Povídání s @biobrusinka na téma vstupu škodliviny do organismu.

Doba trvání cca 1 hodina.

Je to takové neučesané, nesestříhané, ale za to autentické :-)

Pov�d�n� s @biobrusinka na t�ma vstupu �kodlviny