Recept na úpornou, nejen zimní rýmu

Všichni to známe a muži ji mají mnohem silnější :-) RÝMA. Ať už je nos ucpaný nebo teče, obě varianty jsou nepříjemné. Jenže není rýma jako rýma.
 
Nos je smyslovým orgánem plic. Skrz nos nadechujeme čistou čchi do plic (proto je důležité naučit se dýchat nosem, nikoliv pusou). 
Nos je však ovlivňován hlavně dvěma drahami, a to dráhou tlustého střeva a dráhou řídící. Potíže v těchto drahách způsobují symptomy jako kýchání při alergické rýmě nebo výtok z nosu při zánětu vedlejších nosních dutin.
Správnou stimulací bodů na těchto drahách, můžete okamžitě pomoci od alergického kýchacího záchvatu nebo uvolnit dutiny.
 
Návod na masáž najdete v tomto videu: 
 

Akutní rýma

Ta má většinou rychlý nástup a nejčastěji je způsobena vniknutím chladu do těla. Síla rýmy a její průběh je dán tím, jak silný je vniknutý chlad a jak silná je vaše obranná čchi (rozuměj imunitní systém), aby si s ním poradila. 

Terapie by měla být - vyloučit chlad.

Zajímavé je, že většinu lidí napadne posílit imunitu. Nicméně v první řadě se musíte zbavit škodliviny. A jak to nejlépe uděláte? Otevřete póry a vypotíte ji.
 
Velmi nápomocny mohou být tyto dvě byliny:
Čerstvý zázvor (Sheng Jiang) - 3g
Perilla křovitá – listy (Zi Su Ye) - 3g
(máme v obchodě, ale nemůžeme z tohoto článku přímo odkazovat, takže si zadejte do vyhledávání slovo perilla a vyjedou vám všechny produkty s jejím obsahem).
Nakrájejte čerstvý zázvor. Společně se listy perilly vložte do hrnku a zalijte vroucí vodou. Louhujte po dobu asi 10 min a odvar vypijte teplý. Popíjejte jeden šálek ráno a jeden odpoledne. Vždy si udělejte čerstvý. Podávejte, dokud nemáte nos úplně čistý a dýchání je opět volné. Zkuste si najít čas a opravdu důsledně se vypoťte.
 
Tato kombinace dle čínské medicíny rozptyluje vítr a vylučuje chlad, reguluje čchi a harmonizuje žaludek. Takže pomůže nejen při rýmě, ale při prvních symptomech nachlazení s bolestmi hlavy a nevolností.
 
POZOR - akutní rýma začíná vniknutím chladu. Každý chlad se však po určité době mění na horko (přirozený cyklus proměn). Přeměnu na horko poznáte dle toho, že se vodnatá tekoucí rýma změnila na hustý nažloutlý hlen. V tu chvíli se již postupuje trochu jinak. A chytré hlavy pochopí, že je potřeba začít pracovat s horkem :-)

Chronická rýma

U chronické rýmy je potřeba v první řadě rozlišit hlen. Zda je hustý a žlutý, nebo je výtok z nosu čirý (vodnatý).
 
Hlen je bezva téma, ale jeho tvar, hustota a barva hodně napoví.
 

Hustý a žlutý hlen

Tento hlen je často příčinou toho, co nazýváme zánětem vedlejších nosních dutin. Je způsoben nějakým nadbytkem horkosti a vlhkosti. Takže je to rýma, kdy musíme pomocí bylin čistit a změnit jídelníček (omezit hlavně mléčné výrobky, těžká jídla, cukry a alkohol). 
 

Vodnatá rýma

Čirý výtok z nosu ukazuje na to, co v západní medicíně nazýváme alergickou rýmou. Tato rýma je způsobena prázdnotou a je potřeba doplňovat. 
 
Máte-li zájem o konkrétní doporučení bylin či směsí, napište mi do ePoradny. Zde je uvádět nesmím. Při kladení dotazu buďte co nejkonkrétnější a zkuste přemýšlet nad souvislostmi. Na dotaz typu: mám hustou rýmu, opravdu odpovědět nedokážu :-) :-)
 
 

Z naší nabídky