Ztráta čichu jako symptom

Všimli jste si v médiích, že jedním z příznaků nakažení novým koronavirem je ztráta čichu? Praktiky TČM toto vůbec nepřekvapuje. Nos je branou plic a není-li dostatečně vyživován, dojde ke ztrátě čichu. Jedná se o velmi nepříjemný příznak, protože bez vnímání vůní a chutí, tak trochu ztrácíme kontakt s okolním světem. Lidé při této ztrátě také popisují, že cítí jen "jakoby kov". 
 
Už jsem se nechtěla tématu koronavirus vůbec věnovat. Informací už je tolik, že pokud chcete pro sebe něco udělat, tak rozhodně máte kam nahlédnout. Nicméně jsem od přírody velmi zvídavý člověk a hledání odpovědí na otázky PROČ mě prostě baví :-). PROČ tedy ztráta čichu?

Pojďme se tedy na to podívat

100 % víme, že koronavirus je tzv. větrnou škodlivinou. Je to tedy zevní škodlivina, která vnikne do organismu a tam představuje horký epidemický toxin (nákazu).
TČM
Vítr je předchůdcem sta onemocnění, je lehký, má tendenci vstoupat vzhůru a rozptylovat, je pohyblivý a proměnlivý. Choroby jím působené obvykle vznikají náhle a rychle odeznívají, jejich symptomy jsou nestálé.*
Nový koronavirus představuje větrnou nákazu, která přináší mimořádně rozvratně působící disharmonickou čchi. Šíří se jednak zvenčí ovzduším, jednak přenosem od nakaženého pacienta, a to zejména dýchacími cestami. Některé její příznaky mohou zpočátku připomínat obyčejné napadení větrným chladem (chřipku). Jsou však rozdíly, které se mohou, ale i nemusí objevit. Je však dobré na ně upozornit.
DECH - může být nepříjemně cítit. Hlavně pokud se jedná o horkou nákazu. 
BARVA OBLIČEJE - může být jakoby nečistá, mastná nebo temná.
JAZYK - při nákaze je povlak jazyka bílý, ale jakoby hrubý (ne hladký). Může být i světle žlutý, ale vždy tam je taková ta hrubá struktura.
DALŠÍ
Horečka je spojena s neklidem. Ten neklid může být pociťován dobu před příchodem horečky a může se objevit extrémně neklidný spánek s nočním pocením.
Co můžete pozorovat v „inkubační době“
Citlivost na průvan a vítr, bolesti hlavy a trnutí šíje, pocity horkosti, které se stěhují a mohou se střídat se zimnicí, změny povlaku jazyka.

Co se děje při té ztrátě čichu?

Větrná škodlivost blokuje čchi plic, tím naruší jejich rozptylovací funkci, proto se jejich otvor, nos, může ucpávat hleny, ale může dojít ke ztrátě jeho funkce, tedy čichu.
Ztráta cichu - mensi
Zde padá otázka, co tedy dělat?
 
Vítr udělá tolik neplechy, kolik mu dovolí náš terén a ten je dán tím, jak o sebe dlouhodobě pečujeme a budujeme ZHENGQI (řádná čchi).
 
Aktuálně najdeme všude mnoho doporučení na byliny, které mohou pomoci při nákaze či jako prevence. Ve výběru dejte na intuici. Musíme si ale uvědomit, že pokud jsme desítky let na své zdraví kašlali, tak nám ani právenka latnatá nepomůže. Bohužel, sáhli-li jsme do svého životního kontokorentu, tak požadavek na rychlé splacení může být poslední kapkou.

Co jsem si na ztrátu čichu a při Covid nasadila?

Vyvanutí dračí jeskyně v dávce 8-8-8
EAN 4.9 v dávce 2-2-2
EWC 6.9 v dávce 2-2-2
EBX 1.9 v dávce 1 sáček denně
ImunoBran 1000 v dávce 3 sáčky denně
 
Berte to jako můj tip, co pomohlo. Ztráta čichu pro mě byla příšerná zkušenost :-)
Důležitou prevencí je také chránit se před větrem jako takovým, ať si zbytečně nenarušujete povrch. Hlavně chraňte oblast šíje a ramen.  
 
Zdravě jíst aktuálně znamená – vše teplé, žádné studené nápoje nebo syrová zelenina. Když už syrovou zeleninu, tak jen jako doplněk k uvařenému jídlu. Úplně bez mléčných výrobků. 
 
Dýchejte – zhluboka a nosem, ideálně čerstvý vzduch. 
 
V rámci zachování zdraví je také dobré vypnout televizi a nenechat se rozhodit tím, co na nás z ní proudí. Strach oslabuje, a to teď nemůžeme potřebovat. 
 
Hlavně neklesejme na mysli. Největší tma bývá před úsvitem.    
 
Cílem článku není dávat doporučení na nějaké konkrétní byliny, protože to může být velmi individuální. Máte-li konkrétní otázky, napište nám do ePoradny.
 
 
*Klasická čínská medicína – základy teorie V., Vladimír Ando, ISBN 9788086601235, str. 47

Z naší nabídky