Z bylinného herbáře - ROZCHODICE RŮŽOVÁ

Rhodiola rosea možná trochu nenápadná bylina s tučnými listy, která však voní jako plátky růže. Nejen vůní však umí pohladit duši. Najdeme ji v mírných, spíše chladnějších podnebních pásech Evropy, Asie a severní Ameriky, ale primárně je královnou Sibiře.

V tradiční medicíně, směrem od nás na východ, byl "zlatý kořen" využívan po staletí. V západním světe se dostává na výsluní až v posledních 50 letech, kdy náš věděcký svět bádá hlavně nad dvěma složkami, a to rosavin a salidrosid. 

Hmotnost kořene rozchodnice může dosáhnout 1 kg.

Článek si můžete i poslechnout.

Užití rozchodnice z pohledu západní fytofarmakologie 

V západní fytofarmakologii bychom o rozchodnici našli, že se jedná o adaptogen, antidepresivum, antioxidant, protivirový prostředek, stimulans imunitního systému, nervinum, mírný stimulans CNS, ochrana srdce před vznikem arytmií, ochrana neurovegetativního systému. Nedávné studie naznačují, že může být použita k léčbě cukrovky, rakoviny, a různých kardiovaskulárních a neurologických poruch, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. 1)
 
Byliny označené jako adaptogen zlepšují fyzický a duševní stav, stimulují schopnost přizpůsobit se různým změnám prostředí, zvyšují buněčnou a běžnou odolnost vůči škodlivým faktorům, normalizují aktivitu centrálního nervového systému.
 
Rozchodnce obsahuje minerály, vitamíny, kyselinu gallovou a kyselinu chlorogenovou a také antioxidanty, které účinně působí v boji proti stárnutí pokožky. Používá se k léčbě stresu a úzkostného syndromu, prevenci výškové nemoci a stimulaci nervového systému. Tyto výhody jsou způsobeny přírodními složkami kořene, které by aktivovaly produkci čtyř molekul: norepinefrinu, serotoninu, dopaminu a acetylcholinu. Tyto molekuly působí přímo na mozkovou kůru a zvyšují pozornost, paměť, koncentraci a intelektuální kapacitu, zvyšují odolnost proti únavě a fyzickou výkonnost. 1a) Proto se doporučuje právě u Parkinsonovy nemoci.
Rozchodnice-ruzova-rhodiola

Užití rozchodnice z pohledu celostního bylinářství

Jedná se o chladivý adaptogen. Nejedná se tedy primárně o stimulační tonikum a není tedy pravděpodobné, že by vyvolala nervozitu či nespavost, což se mi občas stává u lidí, kteří užívají ženšen nebo konzumují nadměrně kávu. Naopak je určena pro tzv. jangové konstituce, kteří jsou extrovertní, mají sklon k horkostem, zánětům, vysokému krevnímu tlaku apod. Pro jejich nervový systém je rozchodnice nesmírně důležitá, zvyšuje bystrost a hbitost, omezuje únavu, posiluje paměť a zmirňuje depresivní stavy. Což naznačuje, že by mohla být účinná u lidí s hyperaktivitou (ADHD).

Lidé se bipolární poruchou, paranoidními stavy by neměli rozchodnici užívat

Chladná povaha pomáhá zklidňovat endokrinní žlázy a hlavně zvýšenou hladinu cukru v krvi.

Jsou vám blízká slova jako přepracování, nadměrná fyzická i psychická zátěž, pocit vnitřní horkosti a neklidu. Pak zkuste sáhnout po rozchodnici.

Hlavní bioaktivní složky: rosaviny (rosavin, rosin, rosarin), salidrosidy, flavonoidy (rodiolin, rodionin), tyroslol, alkaloidy, glykosidy.

Oficinální název Rhodiola rosea dal bylině Švédský přírodovědec Carl Linné, otec moderní botaniky, který předepisoval tuto bylinu jako lék na stavy, jako jsou bolesti hlavy, hysterie a dokonce i kýla. Používal ji také u výtoků a jako adstringentní prostředek Název si získala díky tomu, její oddenky mají vůni podobnou růžovému oleji 

Něco málo z historie

V lidovém léčitelství na našem území (germánské země) se obecně rozchodníky, hlavně druh Rhodiola walichiana, tradičně používaly jako vylisovaná šťáva z čerstvých listů pro hojení ran a zastavení krvácení. Některé zdroje uvádějí i léčbu hemeroidů, kdy se přikládaly obklady a zřejmě se využívalo snížení krvácivosti. 

Na Sibiři se rozchodnice růžová užívala pravidelně, zvláště pak během chladných a vlhkých zim, aby se předcházelo onemocnění. V Mongolsku se používala k léčbě tuberkolózy. V sibiřských horských vesnicích se dodnes dává mladému páru svazek kořenů rozchodnice růžové, aby mu zajistil plodnost a narození zdravého dítěte. Na Sibiři mnoho lidí věří, že pití čaje rhodiola rosea pomůže lidem žít dlouhý život. 2)

V tradiční čínské medicíně se bylina jmenuje HONG JING TIAN, ale v klasické čínské farmakologii ji nenajdeme. Obyvatelé Sibiře a Mongolska tajemství rozchodnice důsledně uchovávali a až v průběhu 16 století začali čínští lékaři vysílat své „zvědy“, aby se o této bylině dozvěděli více.

HONG JING TIAN

Moderní čínská farmakologie však již bylinu popsala a to hlavně jako bylinu tzv. oživující krev. Což potvrzují i moderní studie, které prokázaly zvýšení počtu červených krvinek a hemoglobinu a jako prostředek ke zmírnění leukocytózy.

Hlavní účinky dle TČM 3)

  • Posiluje slezinu  PI a tonifikuje její QI
  • Čistí horko v plicích FEI, doplňuje jejich jin FEI YIN.
  • Oživuje krev XUE a transformuje krevní stáze XUE YU.

Tropismus má primárně k Játrům, ale i k Srdci a Plicím. Zajímavé určitě je, že jsou to orgány, které uchovávají tzv vyšší duše (HUN, SHEN a PO).

Rozchodnice růžová kořen

V knize Adaptogeny uvádí David Winston, že ji nejčastěji používá při klinické léčbě pacientů trpících Alzhemerovou chorobou, rakovinou, chronickou bolestí ve svalech a měkkých tkáních kolem kloubů (fibromyalgie), chronickým únavovým syndromem, cukrovkou a městnavým srdečním selháním.

Za mě se jedná o bylinu, která je v dnešní "přejangyzované" době velmi důležitá, protože pomáhá snížit dopady excitovaného organismu, kdy za den náš mozek musí zpracovat velké množství informací a jsme neustále vystavování silným vjemům (sociální sítě, zpravodajství). Někdy dokonce můžete mít i pocit, že vám "hoří hlava".

Dávkování a míra bezrizikovosti 4)

  • Tinktura (1:4): 40 – 60 kapek třikrát denně
  • Odvar: 1 – 2 polévkové lžice sušeného, pokrájeného kořene do cca 300 ml vody, vařte 15 minut a nechte jej zakrytý ještě 45 minut odstát. Můžete pít 1 – 3 šálky denně.
  • Kapsle: Extrakty jsou obykle norované na 3 – 5% rosavinů a 1% salidrosidů. Užívejte 2 – 4 kapsle. Kvalitní rhodiola by měla obsahovat min. 3 % rosavinů a 1 % salidrosidů, což je také standardizovaný extrakt, používaný v různých studiích.

Interakce s rostlinami a léky nejsou známy.

 
ZDROJ
1) Fenolické sloučeniny Rhodiola rosea L. jako potenciální alternativní terapie v léčbě chronických onemocnění, Fenolické sloučeniny Rhodiola rosea L. jako potenciální alternativní terapie v léčbě chronických onemocnění - PMC (nih.gov). převzato v roce 2024
1a) Bylinná medicína pro sport: recenze, Volně dostupný článek - Bylinná medicína pro sport: recenze - PMC (nih.gov), převztato v roce 2024
2) Winston D., Maimes S., Adaptogeny, 1. Vydání 2011, nakladatelství TRITON, ISBN 978-80-7387-496-4
4) Winston D., Maimes S., Adaptogeny, 1. Vydání 2011, nakladatelství TRITON, ISBN 978-80-7387-496-4
 
Jana1
Autor článku
Mgr. Jana Kubíčková
 
Na trhu s doplňky stravy se pohybuji od roku 2002. Byliny aktivně studuji od roku 2010. Nejdříve na 1. škole tradiční čínské medicíny a následně formou různých postgraduálních kurzů. Je to nikdy nekončící studium, které v sobě nese jak exaktní vědu, tak využívání intuice a určitou energetickou práci s bylinami.