270 Kč
Jakou formu vitamínu C si vybrat?
V minulém článku jsme se trochu více seznámili s vitamínem C a s tím, jak pracuje v našem těle. Jak se ale zorientovat v nabídce e-shopů a lékáren, když existuje tolik různých produktů a na všech stojí napsáno vitamín C? A proč se ceny jednotlivých doplňků tak enormně liší?
Přirozené zdroje céčka
Pokud máme správně nastavený pestrý jídelníček, tristním nedostatkem tohoto vitamínu trpět nebudeme. Najdeme ho prakticky v každém čerstvém ovoci a zelenině. Většina lidí má céčko spojené s citronem, ten ho však nijak závratné množství neobsahuje. Například paprika ho poskytuje ve srovnání s citrónem více než dvojnásobek. Občas se někde objeví zpráva, že jeden ze super zdrojů jsou pro nás brambory. Nenechte se tím ošálit. :) Brambory, kterých konzumujeme poměrně hodně, sice slušné množství céčka obsahují, jenomže pouze v syrovém stavu. Jakmile brambory uvaříme, případně ještě oloupeme, rozmačkáme, upečeme a jinak zpracováváme, drtivou většinu céčka v nich zničíme. Vitamín C je totiž extrémně citlivý na teplotu a na oxidaci světlem a kyslíkem. A to platí prakticky pro všechny potraviny a většinu živin - čím více zpracované jsou, tím nižší obsah vitamínů budou mít. Ale to by vystačilo na samostatný článek. :)
Superpotraviny neboli superfoods
Na pomezí přirozených zdrojů a doplňků stojí některé "superpotraviny", které lze sehnat nejčastěji ve formě prášku nebo šťávy. Sem patří například acerola, camu-camu, rakytník nebo šípek. Tyto plodiny mají výhodu v tom, že všechny jejich složky přirozeně spolupracují a vstřebatelnost a účinnost je tudíž vyšší. Pokud si vyberete některou z nich, dejte si jenom dobrý pozor na zpracování. Bude vám poměrně k ničemu prášek sušený při vysokých teplotách a balený v průhledném obalu a stejně tak šťáva, která prošla pasterací.
Pojďme se nyní podívat na klasické doplňky. Existují v podstatě 3 základní typy.
1. Čistá kyselina L-askorbová
Tato může být přírodní nebo syntetická, na vstřebatelnost a působení v těle to nemá žádný vliv. Pořád je to ta samá kyselina. Tato forma se hodí nejlépe pro nárazové použití, když na vás takzvaně něco leze. Když do sebe dostanete 1000 mg každou hodinu, vaše imunita dostane ,,kopanec" a nemoc se vám vůbec nemusí rozjet, nebo se z ní dostanete rychleji. Jen pozor na projímavé účinky, které vysoké dávkování může způsobit. Pokud se to stane, znamená to, že už máte dost. :)
Tato forma se nehodí pro dlouhodobé užívání, protože je hodně kyselá a může dráždit žaludek. Pokud máte citlivý žaludek, nebo dokonce vředy, či gastritidu, není pro vás vhodná vůbec.
Občas můžete najít tzv. vitamín C s bioflavonoidy. Jedná se o rostlinné rozpustné pigmenty, které mimo jiné zvyšují vstřebatelnost vitamínu až o 35%. Nejčastěji jde o kombinaci s extraktem z šípku.
2. Minerální askorbáty
Jsou to minerály navázané na kyselinu askorbovou. Mezi nejznámější patří askorbát sodný, hořečnatý nebo vápenatý. Jejich výhoda tkví v tom, že minerální látka snižuje kyselost a komplex je pak šetrnější k zažívání. Ani zde ale není vhodné dlouhodobé užívání. Je třeba brát v úvahu fakt, že s vitamínem C přijímáme i danou minerální látku. Tedy pokud máte například vyšší tlak nebude pro vás vhodný askorbát sodný - sodík jak známo tlak zvyšuje. Askorbát vápenatý zase nedoporučuji při sklonech k močovým kamenům - může zvyšovat tvorbu kalcium-oxalátových konkrementů.
3. Liposomální vitamín C
Liposomal C je v současnosti považovaný za nejlepší a nejkvalitnější formu. Liposomy jsou v podstatě miniaturní kapénky tuku. Tato forma je šetrná k trávicímu traktu - kapénky jednoduše nepustí kyselinu do přímého kontaktu se sliznicí. Liposomy také zvyšují vstřebatelnost céčka (prý dokonce dvojnásobně) a jeho dostupnost buňkám. Naše buňky mají totiž membrány tvořené takzvanou fosfolipidovou dvojvrstvou a tou dokáží procházet pouze látky rozpustné v tucích. Proto céčko ,,obalené" kapénkami tuku do buňky pronikne mnohem lépe. No, máme to i vyzkoušené. Při užívání liposomálního céčka prostě účinek cítíte hned. Tuto formu bych doporučila hlavně těm, kteří potřebují doplňovat vysoké dávky dlouhodobě anebo těm, kteří si prostě chtějí dopřát to nejlepší.
Vždy čtěte přesné složení
Na co ale apeluji při výběru jakéhokoli doplňku - vždy čtěte přesné složení! Ať nekupujete zajíce v pytli. To, co je nejdražší, nemusí být zákonitě nejlepší. Kromě formy koukejte na množství v jedné dávce - u vitamínu C chcete doplňovat 500 - 1000 mg denně! Nekupujte přípravky, které obsahují pouze desítky miligramů. Takové zanedbatelné množství nebude mít žádný efekt. Bohužel takových jsou plné lékárny. Další, co vás ve složení zajímá jsou přídatné látky - v ideálním případě žádné. Doplňkem si chceme pomoci, ne si přitížit zbytečnými konzervanty a plnidly, které jsou taktéž typické pro běžné, nejvíce prodávané přípravky z reklam.
Pokud jste dočetli až sem, gratuluji. :) Nyní vám už bude stačit jenom letmý pohled na zadní stranu obalu a budete mít jasno. Bohužel zjistíte, že 90% produktů okamžitě poletí do pomyslného koše.
Starejte se o svoje tělo a dopřejte mu dávku céčka, kterou si zaslouží. Bude vám vděčné. :)
Z naší nabídky
499 Kč
890 Kč