Přírodní lékárna
Úvod Lékárna z přírody Slezina z pohledu čínské medicíny

Slezina z pohledu čínské medicíny

Toto je jeden z nejčtenějších článků v magazínu. Trochu jsem verzi z roku 2017 doplnila o své nové poznatky, terminologicky upravila a zde je nové znění. Rozhodně se tomuto tématu budu věnovat i nadále, protože pochopení principů trávení je zásadní pro zdraví.
 
Slezina a její funkce
Slezina je jedním z významných obranných míst těla a je důležitou součástí imunitního systému. Její oslabení okamžitě poznáme na mandlích, které jsou se slezinou propojeny lymfatickým systémem. Slezina je filtrem lymfy a zachycuje unavené červené krvinky. Zároveň také za tvorbu červených krvinek a krevních destiček odpovídá.
Takto popisujeme účinky sleziny jako orgánu.
 
Slezina v čínské medicíně
Tady začíná první nesrovnalost a možná trochu nepochopení celého systému. Popisujeme-li funkci orgánů dle čínské medicíny, tak nepopisujeme jejich fyzickou podstatu, nicméně jakýsi okruh, za který odpovídá. Terminologicky správně bychom měli používat výrazy jako element země, čchi země, zemitá čchi. Používání slova "SLEZINA" může vést ke zmatečnosti a trochu i výsměchu z nepochopení.
 
 
Oslabená slezina tedy neznamená, že vám tento orgán nefunguje. Znamená to, že se to nějak projevuje na tělesné úrovni a znalostí principů celostní medicíny můžete řešit příčinu.
 

Čchi nebo-li energie ZEMĚ

Orgány a okruhy, které spadají do elementu Země, mají řídit trávící proces. V základu tam paří "slezina" a "žaludek". Vnitřní energii Země mají ale také "játra", "tenké střevo" a "pericard".
 
Země znamená centrum, břicho, látkovou výměnu, s jejíž pomocí zpracováváme vlivy z vnějšího světa. Čchi tohoto elementu je hodně o spočívání sami v sobě - "být sám sebou". Jakmile nad sebou začneme více přemýšlet, často to nastává v pubertě (co si o nás myslí druzí, nevypadáme náhodou komicky atd.), tak se element Země oslabuje. Najednou místo toho, aby nám z břicha vycházela intuice a pocit jistoty, vychází tam obavy, zádumčivost a nejistota. S tím ruku v ruce jdou potíže s trávením, látkovou výměnou, alergiemi a postupem let i nezadržitelnými problémy s tělesnou váhou.
 
Břicho je místem, kde se vše zpracovává
Nemluvíme zde jen o potravě, ale o všem, co čteme, slyšíme, vidíme nebo cítíme - všechny tyto vjemy musíme nejprve "strávit". Což vysvětluje, proč má vnitřní energii Země i "pericard".
 
Zeme_slezina_tcm
 
Zemská čchi napomáhá rozkládat potravu, a to jak tělesnou, tak duševní a část z ní přeměňovat na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuuje do celého těla a hlavně do KOVU "plic". Tato esence jednak stále doplňuje a obnovuje krev, proto slezina odpovídá i za tvorbu krve (v tom se shoduje s popisem funkce s dnešní medicínou), a jednak představuje zdroj hybné životní síly.
 
Zemská čchi "sleziny" představuje "postnatální základ". Jednoduše řečeno, vytváří energii z toho, co přijímáme. Je-li střed v pořádku, tak to co nás živí, nás posiluje. Je-li však slabý, objevují se potíže. Místo, aby nás "potrava" posilovala, začneme mít po ní potíže. Když čtete tyto řádky, nepřemýšlejte pouze nad jídlem.
 
Zemská čchi "sleziny" je mocným tvůrcem naší energie.
 

Víte co slezinu nejvíce oslabuje?

Nevhodné jídlo, nepravidelné jídlo, jídlo ve spěchu, jídlo s odporem a hlavně duševní práce a neustálé přemýšlení a přemítání. Když je slabý "střed", nejsme schopni snášet svůj život. Snadno se pak urážíme, neumíme odpouštět, celé hodiny hloubáme nad každou pronesenou větou a donekonečna přemítáme nad našimi obavami. Je pro nás problém se soustředit a něco se naučit je nadlidský výkon.
 
Podle čínské medicíny se tyto nadměrné myšlenky a hromadění blbostí v hlavě přenáší především na kvalitu čchi, a to tak, že se čchi zahušťuje a stagnuje. Tím se oslabí její funkce, v důsledku čehož se objeví poruchy trávení, nechutenství, nadýmání, anebo až závratě, zatmění před očima, bušení srdce apod.
 
V tomto případě je to však trochu zamotaný kruh. Pokud již je slezina oslabená, např. špatnou stravou (např. jogurt s banánem ráno), tak se nadměrné přemítání již objevuje jako patologie.
 

Proč je mléko pro "slezinu" jako element ZEMĚ nevhodné?

Princip yin prvku Země je označován jako "slezina". Tím však není myšlen jednoduše ten zmíněný orgán, ale řada vzájemných vztahů a funkčních okruhů, jak již bylo výše zmíněno. Yin v sobě nese vlhko a chlad, což je naprosto v pořádku, pokud je to v rovnováze. Občas potřebujeme, aby se v těle objevilo vlhko a chlad, hlavně pokud je potřeba zpracovat něco, co je suché a horké. 
Pokud je však vlhka a chladu nad míru, což se stává, když je YIN prvku země v oslabení, tak není na místě jej přijímat nad míru. A zde jsme u mléka. Mléko není ve své podstatě nezdravé, jen v sobě nese vlhko a chlad. A "slezina" fakt nesnáší vlhko a chlad. Toť trochu k vysvětlení, proč mléko oslabuje "slezinu".
 

Jak lze posílit slezinu?

V přírodě najdeme látky, které pomáhají posílit funkci sleziny. Jedná se především o polysacharidy a flavonoidy, které najdeme v mnoha tradičních směsích i moderních doplňcích stravy. Uvést je zde nemohu, protože by se jednalo o zdravotní tvrzení a z případných kontrol bych pak měla oslabenou nejen slezinu. Zajímá-li vás to, napište mi do ePoradny.
 

Dieta aneb "zdravá" strava

Máte-li jakékoliv problémy spojené s čchi sleziny je dobré začít řešit dietní opatření. Hlavně nejíst večer. Slezina má ráda teplou a upravenou stravu. Je tedy dobré (hlavně v období podzimu a zimy) omezit příjem syrových potravin a šťáv. Jídlo spíše duste nebo šetrně vařte. Důležité je dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin. Nedoporučují se mléčné výrobky. Omezte pivo, kávu, studené nápoje a ovocné šťávy hlavně z citrusů.
 

Jak se v těle tváří oslabená "slezina"

Oslabení jinového elementu země se může projevit následovně:
 • Bolesti v levém podžebří.
 • Snížená obranyschopnost organismu.
 • Dechové potíže.
 • Pocity plnosti žaludku, problémy se zažíváním (nechutenství nebo naopak hlodavý hlad, průjmy, hubnutí, nadýmání).
 • Pocit těžkých nohou.
 • Poruchy krvetvorby, hlavně v oblasti červených krvinek. Praskání žilek (kožní metličky).
 • Závratě, mžitky před očima, časté krvácení z nosu.
 • Tvorba podlitin a modřin z důvodu nedostatečné tvorby krevních destiček.
 • Onemocnění sleziny (i té skutečné) bývají doprovázena únavou (slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy). Tato únava je často provázena mírnou depresí.
 • Nestrávená potrava ve stolici.
 • Tupá bolest hlavy na čele.
 • Pocit chladu, hlavně studené ruce a nohy.
 • Pokles dělohy či konečníku (hemoroidy).
 • Zvýšený chuť na sladké, hlavně jako doplňovač energie.
To je výčet toho nejzákladnějšího. Pro hlubší popis tu nemám dostatek místa a je nutné problémy posuzovat individuálně. Celá čínská medicína je o individuálním přístupu. Nikdy nebývá postižen pouze jeden orgán. V dnešní době, kdy se nestravujeme úplně nejlépe a neumíme zastavit hlavu, je slezina oslabená velmi často. Pak už nastává dominový efekt.
 
K elementu ZEMĚ a její čchi ja např. přiřazen dvanácterník, veškeré svalstvo a krev. Kondice ZEMĚ se projevuje na rtech (např. vyrážky na nich jsou příznakem akumulace horkosti v "středu", modré rty poukazují na stagnaci a srážení se čchi i krve, suché rty jsou důsledkem vyčerpání krve země atd.).
 
Orgánové hodiny pro "slezinu" jsou mezi 9 – 11 hodinou dopolední. V tomto období můžeme tedy sledovat zhoršení příznaků. Stejně tak mezi 21 - 23 hodinou, kdy je čchi "sleziny" nejslabší.
 

VYPNĚTE HLAVNĚ HLAVU A NELPĚTE NA BLBOSTECH.

Závěrem

Jakmile jsem pochopila princip fungování elementu ZEMĚ v těle, došlo mi, že tím bylo tak trochu myšleno to, co my dnes s velkou pompou objevujeme, a to MIKROBIOM. Vždy když mi nějaká takováto souvislost docvakne a doplním další dílek do toho pomyslného puzzle, mám husí kůži :-) :-) :-) Studenti se mi smějí, že husí kůže je odraz nějakého vzrušení, ale já to tak cítím. Je to prostě vzrůšo, když objevíte něco nového.
 
Zajímají-li vás tyto principy také, tak se vrhněte do studia. Třeba na SHANTI ACADEMY. Ale bacha na "slezinu" :-)
 
ZDROJ:
Klasická čínská medicína - základy teorie I, Vladimír ANDO, 8. české vydání 2010, nakladatelství Svítání, ISBN 978-80-86601-16-8
Čínská medicína pro každý den, Christine Li, 1. české vydání 2017, nakladatelství Jan Vašut, ISBN 978-80-7541-029-0
Studijní materiály (hlavně přednášky Anastacie White) a pracovní zkušenosti :-)
ProduktyZ naší nabídky
Anthogenol

ANTHOGENOL® OPC 60 cps

Balení: 60 kapslí
Výrobce: IMUNOTOP CZ
Antioxidant - cévy - krevní oběh.
750 Kč
Koupit
napoj-cinskych-mudrcu

Nápoj čínských mudrců 100g (900)

Balení: 100g
Výrobce: TČM Herbs
Přípravek obsahuje slzovku, která má...
400 Kč
Koupit
Rozpletení zamotaného klubíčka

Rozpletení zamotaného klubíčka (068)

Balení: 100 tablet (30g)
Výrobce: TČM Herbs
Rozpletení zamotaného klubíčka - bylinná...
350 Kč
Koupit
Harmonie broskvového háje (192)

Harmonie broskvového háje (192)

Balení: 100 tablet (30g)
Výrobce: TČM Herbs
Harmonie broskvového háje - bylinná...
350 Kč
Koupit
Kozinec_blanity_bile_pozadi

Kozinec blanitý - kořen 40g

Balení: 40g
Výrobce: Ostatní
Čistá bylina pro vaření odvarů (čajů).
115 Kč
Koupit
Kozinec_blanity

Kozinec blanitý SIBYL 60 kapslí

Balení: 60 kapslí
Výrobce: Sibyl
Odolnost organismu - krevní cukr - krevní...
490 Kč
Koupit
Poria MRL 90 tablet

Poria MRL 90 tablet

Balení: 90 tablet
Výrobce: MRL
PORIA (pórnatka kokosová) - mezi její...
590 Kč
Koupit
mycomedica-maitake-90

Maitake 90 cps

Balení: 90 kapslí
Výrobce: MycoMedica
Detoxikace - hubnutí - obranyschopnost.
690 Kč
Koupit
Uklid-obilné-sýpky-patentni-medicina

Úklid obilné sýpky (073)

Balení: 100 tablet (30g)
Výrobce: TČM Herbs
Úklid obilné sýpky - bylinná směs dle...
350 Kč
Koupit
WCX 4.9 (Xiangsha liujun wan)

WCX 4.9 (Xiangsha liujun wan)

Balení: 200 pokroutek
Výrobce: Wanxi
Trávení - klid - hlen
220 Kč
004 Volná cesta 50 ml

004 Volná cesta 50 ml

Balení: 50 ml
Výrobce: YaoMedica
Trávení - metabolismus - nadýmání.
290 Kč
Koupit
JianPi wan - kultivace rýžového pole

WCH 1.7 (JianPi wan)

Balení: 200 pokroutek
Výrobce: Wanxi
Směs známá jako Kultivace rýžového pole...
220 Kč
Koupit
Tisknout stránku

Kamenná prodejna v Brně

Produkty, které vidíte na eshopu SKLADEM, nemusí být vždy skladem v prodejně. Pokud si tedy půjdete pro něco konkrétního, doporučujeme zavolat. Objednávku také můžete provést prostřednictvím e-shopu, kde vidíte dostupnost každého produktu a zadat osobní odběr. My vás pak sami zkontaktujeme, až bude objednávka připravena k vyzvednutí.
 
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Prodejna Brno
home   U Červeného mlýna 14
612 00 Brno
(vedle Kauflandu - rohový obchod)
map-maker   Zobrazit na mapě >
 
PO  10:00 - 18:00 
UT  10:00 - 17:00
ST  10:00 - 18:00 
ČT  10:00 - 17:00 
PA  10:00 - 16:00
SO - NE ZAVŘENO
(12:00 - 13:30 - polední pauza)

Zákon o evidenci tržeb
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.