Přírodní lékárna
Domovská stránka Lékárna z přírody MAGAZÍN Lékárna z přírody Slezina a její vliv na naše zdraví

Slezina a její vliv na naše zdraví

Slezina je jedním z významných obranných míst těla a je důležitou součástí imunitního systému. Její oslabení okamžitě poznáme na mandlích, které jsou se slezinou propojeny lymfatickým systémem. Slezina je filtrem lymfy a zachycuje unavené červené krvinky. Zároveň také za tvorbu červených krvinek a krevních destiček zodpovídá.
 

Slezina v čínské medicíně

Hlavním úkolem sleziny, dle tradiční čínské medicíny, je spolu se svým povrchovým orgánem žaludkem řídit trávící proces. Napomáhá rozkládat potravu a část z ní přeměňovat na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuuje do celého těla a hlavně do plic.
Tato esence jednak stále doplňuje a obnovuje krev, proto slezina odpovídá i za tvrobu krve, a jednak představuje zdroj hybné životní síly. Slezina proto představuje "postnatální základ". Jednoduše řečeno. Slezina je jediný orgán, který vytváří energii z toho, co jíme.
 

Víte co oslabuje slezinu nejvíce?

Každá nemoc a oslabení má původ i v psychice. Co oslabuje nejvíce slezinu? Duševní práce a neustálé přemýšlení a přemítání. Přemýšlení v přirozeném rozpětí je normální a zdraví nenaršuje. Stane-li se však přílišným a přerůstá-li do stresů a starostí, jeho následky budou negativní. Podle čínské medicíny se přenášejí především na kvalitu čchi, a to tak, že se čchi zahušťuje a stagnuje. Tím se oslabí její slezinafunkce, v důsledku čehož se objeví poruchy trávení, nechutenství, nadýmání, anebo až závratě, zatmění před očima, bušení srdce apod.
V tomto případě je to však trochu zamotaný kruh. Pokud již je slezina oslabená, např. špatnou stravou (to jsou třeba jogurty ráno), tak se nadměrné přemýtání již objevuje jako patologie.
 
Jak lze posílit slezinu? V přírodě najdeme látky, které pomáhají posílit funkci sleziny. Jedná se především o polysacharidy a flavonoidy, které najdeme v mnoha tradičních směsích i moderních doplňcích stravy. Pro mě osobně hrají prim produkty dva ProKnox a Nápoj čínských mudrců.
 

Jak se v těle tváří oslabená slezina

Oslabení "čchi" tedy energie sleziny se může projevit náslovně:
  • Bolesti v levém podžebří (viz obrázek, kde je uložena).
  • Snížená obranyschopnost organismu (zhoršení funkce imunitního systému).
  • Zbytnělá slezina může způsobovat dechové potíže.
  • Včínské medicíně je spojena slezina s trávením, můžete tedy mít pocity plnosti žaludku, problémy se zažíváním (nechutenství, průjmy, hubnutí, nadýmání).
  • Výrazně zvětšená slezina pak může omezovat odtok žilní krve z oblasti břicha a způsobit nahromadění tekutiny v dutině břišní.
  • Pocit těžkých končetin.
  • Poruchy krvetvorby (včetně závažných onemocnění jako je leukémie, Hodgkinův syndrom apod.).
  • Závratě, mžitky před očima, časté krvácení z nosu.
  • Tvorba podlitin a modřin z důvodu nedostatečné tvorby krevních destiček.
  • Onemocnění sleziny bývají doprovázena únavou (slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy).
To je výčet toho nejzákladnějšího. Pro hlubší popis tu nemáme dostatek místa a je nutné problémy posuzovat individálně. Celá čínská medicína je o individuálním přístupu. Nikdy nebývá postižen pouze jeden orgán. V dnešní době, kdy se nestravuje úplně nejlépe a neumíme zastavit hlavu, je slezina oslabená velmi často. Pak už nastává dominový efekt.
 
Ke slezině ja např. přiřazen dvanácterník, veškeré svalstvo a krev. Kondice sleziny se projevuje na rtech (např. vyrážky na nich jsou příznakem akumulace horkosti v slezině a žaludku, modré rty poukazují na stagnaci a srážení se čchi i krve, černé a odchlíplé rty, které nejsou s to zakrýt zuby, jsou znamením krajního vyčerpání slezinové čchi atd.).
 
Orgánové hodiny pro slezinu jsou mezi 9 – 11 hodinou dopolední. V tomto období můžeme tedy sledovat zhoršení příznaků. Stejně tak mezi 21 - 23 hodinou, kdy je čchi sleziny nejslabší.
 

Dieta aneb "zdravá" strava

Máte-li jakékoliv problémy spojené se slezinou je dobré začít řešit dietní opatření. Hlavně nejíst večer. Slezina má ráda teplou a upravenou stravu. Je tedy dobré (hlavně v období podzimu) omezit příjem syrových potravin a šťáv. Jídlo spíše duste nebo šetrně vařte. Důležité je dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin. Nedoporučují se mléčné výrobky, protože okyselují a zahleňují. Omezte pivo, kávu, studené nápoje a ovocné šťávy hlavně z citrusů, které okysličují.
 
ZDROJ:
Klasická čínská medicína - základy teorie I, Vladimír ANDO, 8. české vydání 2010, ISBN 978-80-86601-16-8
Tisknout stránku

Kamenná prodejna v Hradci Králové a odběrní místo v Brně

Skladem máme cca 80% sortimentu, který vidíte na eshopu. Pokud si tedy půjdete pro něco konkrétního, doporučujeme zavolat. Objednávku také můžete provést prostřednictvím e-shopu, kde vidíte dostupnost každého produktu a zadat osobní odběr. My Vás pak sami zkontaktujeme, až bude objednávka připravena k vyzvednutí.
 
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Prodejna Hradec Králové
home   Vrchlického 961
500 02 Hradec Králové
(naproti obchodu Baťa - Gočárova třída)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT   Poradny - na objednání
PA   Poradny - na objednání
Odběrné místo Brno
 home     
Jana Babáka 2733/11
612 00 Brno
(administrativní budova - Budova E, kancelář 308)
 map-maker Zobrazit na mapě >
 
Otevírací doba 
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT   Dle telefonické dohody
PA   Dle telefonické dohody

Zákon o evidenci tržeb
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.