Přírodní lékárna
Úvod Lékárna z přírody Slezina z pohledu čínské medicíny

Slezina z pohledu čínské medicíny

Slezina je jedním z významných obranných míst těla a je důležitou součástí imunitního systému. Její oslabení okamžitě poznáme na mandlích, které jsou se slezinou propojeny lymfatickým systémem. Slezina je filtrem lymfy a zachycuje unavené červené krvinky. Zároveň také za tvorbu červených krvinek a krevních destiček odpovídá.
 

Slezina v čínské medicíně

Hlavním úkolem sleziny, dle tradiční čínské medicíny, je spolu se svým povrchovým orgánem žaludkem řídit trávící proces. Napomáhá rozkládat potravu a část z ní přeměňovat na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuuje do celého těla a hlavně do plic.
 
Tato esence jednak stále doplňuje a obnovuje krev, proto slezina odpovídá i za tvorbu krve (v tom se shoduje s popisem funkce s dnešní medicínou), a jednak představuje zdroj hybné životní síly. Slezina proto představuje "postnatální základ". Jednoduše řečeno - slezina je jediný orgán, který vytváří energii z toho, co jíme.
 

Slezina je tedy mocným tvůrcem naší energie. Přitom my s ní zacházíme tak macešsky.

Víte co slezinu nejvíce oslabuje?

Každá nemoc a oslabení má původ i v psychice. Co oslabuje nejvíce slezinu? Duševní práce a neustálé přemýšlení a přemítání. Přemýšlení v přirozeném rozpětí je normální a zdraví nenarušuje. Stane-li se však přílišným a přerůstá-li do stresů a starostí, jeho následky budou negativní.
Podle čínské medicíny se tyto nadměrné myšlenky a hromadění blbostí v hlavě přenáší především na kvalitu čchi, a to tak, že se čchi zahušťuje a stagnuje. Tím se oslabí její funkce, v důsledku čehož se objeví poruchy trávení, nechutenství, nadýmání, anebo až závratě, zatmění před očima, bušení srdce apod.
V tomto případě je to však trochu zamotaný kruh. Pokud již je slezina oslabená, např. špatnou stravou (např. jogurt s banánem ráno), tak se nadměrné přemítání již objevuje jako patologie.
Slezina z pohledu čínské medicíny
Jak lze posílit slezinu? V přírodě najdeme látky, které pomáhají posílit funkci sleziny. Jedná se především o polysacharidy a flavonoidy, které najdeme v mnoha tradičních směsích i moderních doplňcích stravy. Uvést je zde nemohu, protože by se jednalo o zdravotní tvrzení a z případných kontrol bych pak měla oslabenou nejen slezinu. Zajímá-li vás to, napište mi do poradny.
 

Jak se v těle tváří oslabená slezina

Oslabení "čchi" tedy energie sleziny se může projevit následovně:
 • Bolesti v levém podžebří.
 • Snížená obranyschopnost organismu.
 • Dechové potíže.
 • Pocity plnosti žaludku, problémy se zažíváním (nechutenství nebo naopak hlodavý hlad, průjmy, hubnutí, nadýmání).
 • Pocit těžkých nohou.
 • Poruchy krvetvorby, hlavně v oblasti červených krvinek. Praskání žilek (kožní metličky).
 • Závratě, mžitky před očima, časté krvácení z nosu.
 • Tvorba podlitin a modřin z důvodu nedostatečné tvorby krevních destiček.
 • Onemocnění sleziny bývají doprovázena únavou (slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy). Tato únava je často provázena mírnou depresí.
 • Nestrávená potrava ve stolici.
 • Tupá bolest hlavy na čele.
 • Pocit chladu, hlavně studené ruce a nohy.
 • Pokles dělohy či konečníku (hemoroidy).
 • Zvýšený chuť na sladké, hlavně jako doplňovač energie.
To je výčet toho nejzákladnějšího. Pro hlubší popis tu nemám dostatek místa a je nutné problémy posuzovat individuálně. Celá čínská medicína je o individuálním přístupu. Nikdy nebývá postižen pouze jeden orgán. V dnešní době, kdy se nestravujeme úplně nejlépe a neumíme zastavit hlavu, je slezina oslabená velmi často. Pak už nastává dominový efekt.
 
Ke slezině a její čchi ja např. přiřazen dvanácterník, veškeré svalstvo a krev. Kondice sleziny se projevuje na rtech (např. vyrážky na nich jsou příznakem akumulace horkosti v slezině a žaludku, modré rty poukazují na stagnaci a srážení se čchi i krve, suché rty jsou důsledkem vyčerpání krve sleziny atd.).
 
Orgánové hodiny pro slezinu jsou mezi 9 – 11 hodinou dopolední. V tomto období můžeme tedy sledovat zhoršení příznaků. Stejně tak mezi 21 - 23 hodinou, kdy je čchi sleziny nejslabší.
 

Dieta aneb "zdravá" strava

Máte-li jakékoliv problémy spojené s čchi sleziny je dobré začít řešit dietní opatření. Hlavně nejíst večer. Slezina má ráda teplou a upravenou stravu. Je tedy dobré (hlavně v období podzimu) omezit příjem syrových potravin a šťáv. Jídlo spíše duste nebo šetrně vařte. Důležité je dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin. Nedoporučují se mléčné výrobky, protože okyselují a zahleňují. Omezte pivo, kávu, studené nápoje a ovocné šťávy hlavně z citrusů.
 

VYPNĚTE HLAVNĚ HLAVU A NELPĚTE NA BLBOSTECH.

 

ZDROJ:
Klasická čínská medicína - základy teorie I, Vladimír ANDO, 8. české vydání 2010, ISBN 978-80-86601-16-8
Studijní materiály a pracovní zkušenosti :-)
ProduktyZ naší nabídky
Anthogenol
Top produkt

ANTHOGENOL® OPC 60 cps

Balení: 60 kapslí
Výrobce: IMUNOTOP CZ
Antioxidant - cévy - krevní oběh.
650 Kč
Koupit
napoj-cinskych-mudrcu

Nápoj čínských mudrců 100g (900)

Balení: 100g
Výrobce: TČM Herbs
Přípravek obsahuje slzovku, která má...
400 Kč
Koupit
Rozpletení zamotaného klubíčka

Rozpletení zamotaného klubíčka (068)

Balení: 100 tablet (30g)
Výrobce: TČM Herbs
Rozpletení zamotaného klubíčka - bylinná...
350 Kč
Koupit
Harmonie broskvového háje (192)

Harmonie broskvového háje (192)

Balení: 100 tablet (30g)
Výrobce: TČM Herbs
Harmonie broskvového háje - bylinná...
350 Kč
Koupit
Tisknout stránku

Kamenná prodejna v Hradci Králové a odběrní místo v Brně

Skladem máme cca 80% sortimentu, který vidíte na eshopu. Pokud si tedy půjdete pro něco konkrétního, doporučujeme zavolat. Objednávku také můžete provést prostřednictvím e-shopu, kde vidíte dostupnost každého produktu a zadat osobní odběr. My Vás pak sami zkontaktujeme, až bude objednávka připravena k vyzvednutí.
 
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Prodejna Hradec Králové
home   Vrchlického 961
500 02 Hradec Králové
(naproti obchodu Baťa - Gočárova třída)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
PA   10:00 - 16:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
Odběrné místo Brno
Dočasně uzavřeno 
 

Zákon o evidenci tržeb
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.