Houba Shiitake – přínosy v imunoterapii pod drobnohledem

O houbách a jejich příznivých účincích na naše zdraví se mluví čím dál více. Jakmile začnete sledovat trendy v mykoterapii, tak zjistíte, že houba je více živočich než bylina, že je pro lidi seslána jako dar od boha, že je složením lidem blíže než byliny. Jedno je však pravdou. Jsou tu mnohem déle než my a jejich správné používání, může mít pro člověka velmi příznivý efekt na zdraví.

Shiitake – houževnatec jedlý – Lentinula edodes - XIANGGU

Trochu se mi zdá, že shiitake postává trochu v pozadí od aktuálně trendových hub, jako je reishi, cordyceps nebo chaga. Přitom je jedna z mála, která dokáže zafungovat opravdu rychle. Já s oblibou říkám, že je to taková „pěst“ mezi houbami. Hodně o ní také říká to, že vyčištěný extrakt, který byl pojmenován lentinan, je pro člověka toxický. Což ukazuje, že v té houbě je opravdu jakýsi „boost“. I na samotný houževnatec v jídle, mohou někteří lidí reagovat citlivě.
 
Shiitake-ImunoBran-lentinan-hozevnatec

Houby jako základ imunoterapie

Zvýšit přirozené obranné mechanismy člověka, hlavně schopnost reagovat na bioaktivní látky (jako jsou lymfokiny nebo cytokiny) stimulací dozrávání, dělení či rozmnožování buněk, které jsou důležité pro obranné mechanismy (např. dendritické buňky) je jedním ze základních předpokladů podpory imunitního systému. Látky, které posilují tyto obranné mechanismy, se označují jako „umocňovatelé obrany hostitele“ (Host Defence Potentiators – HDPs). Právě lentinan získaný z houby shiitake a ještě krestin z houby outkovka pestrá byly identifikována jako HDPs. Co to znamená? Že tyto dvě houby, konkrétně jejich polysacharidové vlákniny, jsou velmi vhodné i jako podpora léčby těch náročnějších onemocnění, protože prokazatelně podporují přirozené obranné mechanismy.
 
Japonští onkologové věří, že mykologická imunoterapie stimuluje hostitelem zprostředkované imunitní reakce, které podporují zničení rakovinových buněk pacientovým vlastním imunitním systémem. Proto běžně podávají doplňky stravy založené na houbách, aby doplnili západní protirakovinové postupy. V Japonsku se používají nejvíce právě extrakty z houby Shiitake (MGN3) a Coriolus (Krestin). Ono to má opodstatnění i z celostního pohledu. Ten se na onkologická onemocnění dívá jako na stagnaci čchi, krve nebo hlenu. Jednoduše by se dalo říci, že se něčím ucpal okap a v tom místě to začalo „pracovat a bujet“. Právě shiitake a coriolus mají nejsilnější rozprouďující efekt ze všech medicinálních hub. Ještě bychom tam mohli zařadit reishi, auricularii a chagu, ale efektu dvou předchozích nedosahují. Proto také houby mají kontraindikaci při užívání antikoagulačních léků. Kombinace krestinu a MGN3 vykazuje také velmi dobré výsledky při řešení HPV virů. Mnoho výzkumů týkajících se hub, vychází právě z Japonských laboratoří.

Řešit zdraví dříve, než vznikne nemoc

Houby jsou skvělým doplňkem stravy pro udržování funkčního imunitního systému ve zdraví. Čínská medicína by to nazvala - kultivace ZHENG QI. To si můžete představit jako vše dobré a silné ve vás. Jakmile do těla vnikne XIE QI (škodlivina), tak je to právě na této ZHENG QI, jak si s tím poradí. XIE QI (škodlivina) může být cokoliv, co dnes popisujeme jako viry, toxiny, chemikálie, plísně, ale patří tam také srážka s blbcem. I to je škodlivina.
Zajímavé je, že pro prevenci (kultivaci ZHEN QI) bych po shiitake nesáhla. Tam se opravdu více hodí cordyceps, reishi nebo třeba pórnatka kokosová.

Houby jsou také skvělým doplňkem pro rekonvalescenci sportovců.

Jejich imunitní systém je velmi zkoušen velkou zátěží. Je potřeba v období dlouhých tréninků, v přechodných obdobích, kdy střídají vnější a vnitřní prostředí nebo v zotavovacích fázích po náročném sportovním výkonu. Pokud není dobře kompenzován, je to jen krok k nějaké chronické únavě, únavovým zraněním nebo častým vznikům respiračních onemocnění. Faktem je, že pravidelné a přiměřené sportování příznivě imunitu ovlivňuje, ale nadměrný pohyb ji velmi vyčerpává. Po akutní fyzické zátěži vzniká krátkodobá přechodná imunosuprese (tzv. imunosupresivní okno), které trvá přibližně 3 - 12 hodin. Při nedostatečné regeneraci může docházet k překrývání těchto oken. Důsledek je pak snížení obranyschopnosti organismu a s tím i výkonnosti. Inteligentní sportovec tedy využívá doplňkového posílení imunitního systému. Nejčastěji používám pro jejich suplementaci Cordyceps. Pro ty, co potřebují opravdu maximální podporu (vrcholoví sportovci), pak doporučuji MGN-3. Tam už totiž musí přípravky splňovat přísné parametry.

Farmakologie

Naše západní farmakologie se čím dál více zaměřuje na jejich zkoumání a zaměřují se na hledání důkazů akceptovatelných západní medicínou. Sledují se jednotlivé chemické látky a jejich účinky. Popisují se účinky enzymů, betaglukanů, triterpenoidů nebo minerálů. Kouzlo celostní medicíny je však v tom, co houba jako celek udělá s vaším „terénem“. Tedy jak jej vrátí do rovnováhy. Pak můžeme jejich symptomatické působení povýšit na kořenové.

Co tedy Shiitake do těla "přináší"

Z pohledu čínské medicíny sladkou chuť, vyrovnanou povahu a účinky – doplňuje čchi a krev (ale nevysušuje), posiluje slezinu a žaludek, posiluje plíce a přeměňuje hleny. Vylučuje jedovatosti a podporuje výsev vyrážek, což se může hodit např. po očkování. Pomáhá rozproudit, pokud se objevují vředy, boláky, nádory. Některé zdroje udávají nižší nádorový účinek než při použití coriolu, jiné zase naopak. Myslím, že to je hodně dáno tím, jak silné extrakty a jaký tip byl klinicky použit.

Kdy shiitake nejčastěji používám v praxi

Častá nachlazení a chronický kašel, kdy je na podkladě prázdnota čchi plic. Tito lidé jsou často bledší, více se potí. Kašel může být občas suchý a občas vlhký. Může se objevovat alergie. V tomto případě shiitake kombinuji s kozincem blanitým v dávce 1500 mg shiitake extrakt a 800 mg kozince extrakt.
 
Určitý druh deprese, který je spojen se stagnací čchi a oslabenou imunitou. Shiitake má vliv na CNS a ovlivňuje produkci serotoninu a histaminu. V kombinaci s magnesiem ve formě glycinátu jsou vykazovány poměrně dobré výsledky. Zde je potřeba používat biomasu, nikoliv extrakt v dávce 1000 mg denně a magnesium v dávce alespoň 100 mg elementárního hořčíku. Podává se několik měsíců.
 
Přítomnost virů, kdy využívám „protivirového“ působení shiitake. Jedná se např. o herpes viry, viry hepatitidy B nebo chřipkové viry, kdy se skvěle kombinuje s echinaceou nebo šalvějí lékařskou.
 
Jako doplněk onkologické léčby, kdy shiitake stimuluje aktivitu NK buněk, které jsou odpověděné za důležité imunitní reakce. Je to důležité jako podpora běžné léčby pro udržení kvality života. V tomto ohledu je opravdu velký prostor pro využití různých adaptogenů a houbových extraktů, protože pomohou překlenout mnoho vedlejších účinků léčby (úbytek bílých i červených krvinek, nevolnost, únavy, imunosuprese). Zde však sahám po pravdu silných „pěstech“ jako je právě MGN3 (MGN-3). Kombinace pak záleží na podobě potíží spojených jak s nemocí samotnou, tak s léčbou. Dalo by se však říci, že houbami a konkrétně MGN3 nikdy neuděláte chybu.
 
Kontraindikace
Užívání imunosupresiv, stavy po transplantacích, v těhotenství a u žen plánující početí (právě kvůli tomu rozprouďování).
 

Co říci závěrem?

O houbách a jejich účincích uslyšíme. I na našem trhu se s přípravky, které léčivé houby obsahují, roztrhl pytel. Jejich kvalita může být však různá. Proto sahám po osvědčených výrobcích a proto mám také ráda právě MGN3, protože přesně vím, co je v sáčku a že přesně tato látka byla mnohokrát klinicky ověřena. To u hub také, ale já nikdy moc nevím, zda to, na čem byl výzkum dělaný, je skutečně v té kapsli.
 

A nezapomeňte, že nejzdravější na celé mykoterapii, je chození po lese a jejich hledání.

I když přede mnou se schovávají a nikdy nic nenajdu. Možná to je tím, že se nekoukám pod nohy, ale do korun stromů.

 
 
POUŽITÉ ZDROJ:
Mycology News (Mykologické novinky), české vydání leden 2007, 1. Svazek, číslo 1, Aneid Press.
Podklady ze semináře MYKOTERAPIE – léčivé houby a houbová výživa, 22-23.3.2014 (Mudr. Zuzana Vančuříková, Karel Šimonovský).

Z naší nabídky