Přírodní repelenty, aneb když chcete odpudit komára a nepřiotrávit sami sebe

Léto je parádní, ale ti komáři, klíšťata a všelijaká další havěť! Dotírá na nás a touží nám sát krev a dobrou náladu. Jak se před hmyzem účinně chránit? Vyzkoušejte přírodní repelenty bez chemie. Abyste s komárem neodehnali i své zdraví.

S kanónem na komára aneb látky vyvinuté armádou USA

Víte, že mnohé repelenty mohou obsahovat chemické látky, které nesvědčí hmyzu, ale ani člověku. Mohou způsobovat podráždění a alergické reakce.
Třeba takové DEET, známé i jako Diethyltoluamid nebo N,N-diethyl-meta-toluamid. Jde o látku, kterou vytvořila armáda USA po zkušenostech z bojů v džungli během druhé světové války. Původně byla látka testována jako pesticid. Výrobci této látky nedoporučují použití na holou kůži. Při dlouhodobém vdechování aerosolů DEET začíná na postiženého doléhat únava, zmatenost, deprese, či panické ataky. Zdroj: Wikipedie.
 
Pokud se vyloženě nechystáte do vzdálených koutů světa, kde by vás mohla skolit moucha tse-tse nebo jiný zákeřný hmyz, ale pobývat budete jen v našich českých luzích a hájích, bez chemie se obejdete.

Vyzkoušejte naše tipy na přírodní repelenty, které fungují.

 
Mom uses the remedy against scratches and bruises. The boy has a scratch on his arm.

Citronella hmyzu nevoní

Citronellu (citronovou trávu) můžete dát jako samostatný esenciální olej do aromalampy či difuzéru, nechat tím provoněť domácnost či terasu a držet tak hmyz v dostatečné vzdálenosti. Samotný esenciální olej nikdy nedávejte přímo na pokožku.
Aplikovat jej můžete i přímo na tělo. Třeba v replentním rollonu, který obsahuje makadamový olej, esenciální olej z citronelly, cedr a eukalyptus citronovonný. Použijte roll-on několikrát denně na místa oblíbených nájezdů komárů – zápěstí, kolena, kotníky a krk. Pak už si jen užívejte příjemnou vůni a dlouhé chvíle bez hmyzu.
 
Dalo by se říci, že všechny přírodní repelenty obsahují právě tuto rostlinku. Ve složení ji najdete jako Cymbopogon nardus (cejlonská) nebo Cymbopogon winterianus (jávská). Voní hodně podobně jako naše meduňka citronová, která je také častou součástí přírodních repelentů.
 

Vši, klíšťata a komáři utíkají před silným aroma tea-tree

K účinným přírodním repelentům patří 100 % olej z čajovníku australského alias tea tree. Osvědčil se také jako prevence vší. Stačí dětem před odchodem do školy kápnout za ouško trochu oleje a vši se jim budou s nevraživým pohledem vyhýbat.
Pro ochranu proti komárům a klíšťatům rozetřete trochu oleje na zápěstí a kotníky, případně další místa, na která tento hmyz rád útočí.
 

Obklopte se levandulí

Nejen, že to bude dobré pro vaši psychiku, ale vůně levandule je také lehký odpuzovač dotěrného hmyzu. Často se v přírodních repelentech kombinuje právě s citronelou. Takový přírodní repelent si můžete udělat i sami. Stačí do nějakého nosiče, ideálně oleje, kápnout pár kapek esenciálního oleje z citronely, levandule a máty. Přidat můžete i rozmarýn.
 

Dubové kapky v letní lékárničce

Dubovky jsou skvělou desinfekcí. Kombinace bylin v nich obsažených a alkoholu mají adstringentní účinek (stahují tedy povrch ran a zachycují nepříznivé látky, aby se nedostaly do těla). Skvělé je to např. při vytahování klíštěte. Než jej začnete manipulací vytahovat, stříkněte na něj dubovky a nechte chvíli působit. Pak klíště pomocí pinzety vytáhněte a ránu opět postříkejte dubovkami. Klidně pak znovu po několika hodinách. Dubovky v létě oceníte i na ošetření ran nebo desinfekci nohou po návštěvě veřejných lázní.

Přejeme vám krásné slunečné léto bez štípanců!

Z naší nabídky