Z bylinného herbáře - PERILA KŘOVITÁ

Perila křovitá (Perilla frutescens) je jednoletá léčivka čeledi Lamiacae (hluchavkovité). Vypadá jako kombinace máty a kopřivy. Volně roste v horských oblastech Číny a severní Indie. Vypěstovat ji můžeme i u nás. 
Perila se také používá jako koření a běžně ji můžeme ochutnat ve vietnamské a korejské kuchyni. Po staletí je také zabydlená ve východních medicínác (čínská, japonská, korejská).
V Evropě je perila známá především v homeopatických přípravcích. Podává se při dně vyvolané poruchou látkové výměny kyseliny močové. V čínské medicíně se používají listy perily k léčení nachlazení a bolestí hlavy, ale také jako koření, jež má zamaskovat zkaženou potravinu.
Perilla-perila

Obsahové látky

V listech je éterický olej, jehož složení silně kolísá podle původu (obsahuje např. perillový aldehyd, myristicin a dillapiol, příjemně voňavý růžový furan, ve fialových varietách anthokyany, monoterpemglykosoidy a další perillosidy), deriváty kyseliny kávové, flavonoidy, betasitosterol, v semenech mastný olej s kyselinou alfa-linolenovou (až 65%), linolovou (13 – 20%) a olejovou (4 – 22%). Z perillového aldehydu v éterickém oleji se získává perillartin, jenž je 2000x sladší než cukr a v Japonsku je povolen jako sladidlo pro určité výrobky.
 

Použití

Pro farmakologické účely se nejčastěji používají výtažky z listů (z nichž se odstraňuje perilový aldehyd). Přisuzují se jí protizánětlivé a antialergické účinky. V Evropě je bylina ve stádiu zkoumání, ale své zdravotní tvrzení, dle platné legislativy EU, již povolené má – pro normální fungování dýchacího systému a produkce cytokinů a specifických protilátek. Aby to bylo jasnější, tak pomáhá snižovat produkci histaminu a cytokinu TNF. Tyto dvě látky se společně vyplavují při alergické reakci, a jsou zodpovědné za všechny ty nepříjemné alergické projevy (svědění, dýchání, kýchání atd.)
 
Mnohem větším zdrojem informací o této rostlině jsou čínské herbáře, kde ji najdeme pod názvem Zisu nebo zhouzisu a nejčastěji používanou částí drogy jsou listy fialové barvy. Sbírají se za jasného dne od června do srpna v době před rozvinutím květů. Suší se na slunci, nebo se ještě čerstvé nakrájejí na 1 cm dlouhé kousky a ty se suší ve stínu na dobře větraném místě. Sběr se může provádět i na podzim, v období kolem „bílé rosy“.  Tehdy se sbírají i s lodyhou a po usušení ve stínu se z ní odeberou.
Ve starých zdrojích najdeme, že se listy upravovaly pražením nasucho v kotlíku nebo se pomalu opékaly a míchaly s medem.
 
Jako koření je bežnou součástí vietnamské a korejské kuchyně, stejně jako například bazalka či koriandr.
 

Popis byliny dle tradiční čínské medicíny

  • Chuť štiplavá (sladká).
  • Povaha teplá (vyrovnaná, jang).
  • Tropismus ke dráze sleziny a plic (žaludek, játra).

Účinky

  • Otevírá povrch a rozptyluje chlad.
  • Rozhýbává čchi a uvolňuje střed.
  • Uklidňuje plod.
  • Odstraňuje otravu z ryb a krabů.
Nejvíce využívaná je právě pro kombinaci účinků - rozptyluje chlad a rozhýbává čchi, pro ji lze použít při zahleněném kašli, tísni na hrudi, dušnosti a nevolnosti, způsobené stagnací čchi plic a sleziny. My bychom tyto příznaky dnes nazvali alergií, astmatem či chronickou bronchitidou. Klinické výzkumy toto potvrzují a podporují tvrzení použít perilu na tlumení příznaků senné rýmy, zvláště pak slzení, svědění oči a vodnaté rýmy.  
Dobré výsledky přináší použití masti s obsahem perily na různé alergické ekzémy. Mast si můžete vyrobit i doma. Jako základ doporučuji použít vepřové sádlo nebo nerafinované bambucké máslo. 
 
Postup
  1. Rozehřejte sádlo v rendlíku na teplotu, při které byste smažili řízky a sundejte rendlík z ploténky.
  2. Nasypte sušenou perilu tak, aby byla komplet do sádla ponořená.
  3. Nechte 24 hodin při pokojové teplotě macerovat.
  4. Poté opět rozehřejte a přes plátno slijte macerát do připravené nádobky.
  5. Nechte ztuhnout a můžete používat.
Pokud chcete jako základ použít bambucké máslo, tak je postup stejný, jen se máslo rozehřívá ve vodní lázni.  
Mast můžete doplnit o zklidňující měsíček a hojivý řepík.
ZDROJ:
Ottův průvodce přírodou, Léčivé rostliny, Z německého originálu Das neue Handbuch der Helpflanzen vydaného v roce 2004. Českou verzi vydalo OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s.r.o. v roce 2010. ISBN 978-80-7360-588-9.
Ando V., Farmakologie klasické čínské medicíny, vydáno 2007, nakladatelství Svítání, ISBN 978-80-86198-47-7.

Z naší nabídky