ANTIOXIDANTY jako ochránci zdraví

Antioxidanty jsou samostatnou kategorií výrobků, které přinášejí efekt v prevenci nadměrné tvorby volných radikálů. Lze je úspěšně použít jako prostředky obrany proti stresu, negativnímu vlivu prostředí a proti předčasnému stárnutí.
 
Pokud otevřete jakýkoliv vědecko-populární časopis, věnující se zdraví a životnímu stylu, najdete v něm již od roku 1985 články, zabývající se problémem využití antioxidantů. Několik posledních let se tímto tématem zabývá i praktická medicína (např. již je možné objektivními metodami měřit hladinu volných radikálů v krvi).
Možná Vás napadne, že antioxidanty jsou jen další, v praxi neúčinkující látky. Ale není tomu tak, stačí nahlídnout do knihy Leonarda Hayflicka - Jak a proč stárneme (Praha 1997), která popisuje samostatnou teorii stárnutí a tam pochopíte, proč jsou antioxidanty důležité a jak nám mohou pomoci.
 

AntioxidantyCo to jsou ANTIOXIDANTY?

Antioxidanty jsou látky převážně přírodního původu, které dokážou likvidovat volné radikály, což jsou přirozeně se tvořící odpadky v organismu. Těchto volných radikálů se v těle může nacházet více, někdy méně, což záleží na mnoha okolnostech. Přestože volné radikály vznikají přirozeně, jejich působní není příznivé v případě, že je jich mnoho. Dokonce se tvrdí, že jsou hlavní příčinou stárnutí a s tím souvisejících degenerativních poruch. Podle některých materiálů se podílí na vzniku více než 60 onemocnění včetně rakoviny, arteriosklerózy, šedého zákalu, poruchy plodnosti, imunodeficit, kardiovaskulárních onemocnění, Alzheimerovy choroby apod. Proto je v zájmu každého z nás, tyto vysoce agresivní molekuly (volné radikály) kontrolovat a odstraňovat. V tom pomohou právě antioxidanty.
 
 
V průběhu života běžně dochází k situacím, kdy nelze zabránit vzniku většího množství volných radikálů než je obvyklé a než je organismus (antioxidační systém) schopen dostatečně rychle zlikvidovat. Důsledkem je různě rozsáhlé poškození, které se organismus pokouší opravit. Zvýšené množství volných radikálů nazýváme "oxidační stres". Ten se zvyšuje především s věkem, ve znečištěném životním prostředí a při nadměrné zátěži organismu (sportovci), ale i při každodenním stresu.
 

Co způsobují volné radikály?

Poškozují buněčné membrány, ohrožují stabilitu a obnovu bílkovin. Poškození obnovování bílkovin má za následek vznik nepoužitelných nebo nebezpečných bílkovin, které mohou způsobit rakovinové zvrhnutí buněčného dělení. Dojde ke změnám tvorby prostaglandinů a leukotrienů ve "prospěch" těch, které provokují záněty. Klesá imunita, zvyšuje se riziko vzniku autoimunních onemocnění. Peroxidovaný cholesterol (jeden z volných radikálů) je jednou z nejnebezpečnějších látek s ohledem na kornatění cév. Urychluje postup stárnutí a s tím související onemocnění.
 
Kromě vhodné stravy je jednou možností sebeobrany užívání látek s antioxidačním působením, a to ve formě specificky sestavených potravinových doplňků. Jiný způsob (zatím) není znám.  
 
Seznam základních látek s antioxidačním působením
MANGAN - jako součást molekuly superoxid dismutázy, jedné z nejůčinnějších látek s protiradikálovým efektem.
ZINEK - jako součást molekul celé řady enzymů a imunostimulant.
GLUTATHION - tripeptid (molekula obsahující tři spojené aminokyseliny) je velmi účinná látka, přirozeně vznikající v organismu.
KOENZYM Q10 - jedna z velmi prospektivních látek, protože je současně použitelná v celé řadě problémů počínaje zánětem dásní a srdečními onemocněními konče.
Flavonoidy - látky, jejichž účinky se zveřejňují hlavně posledních letech. Mezi nejsilnější flavonoidy patří tzv. OPC (nejkvalitnějším OPC je např. ANTHOGENOL).
Vitamín C - ten ve výčtu antioxidačních látek nejde nezmínit. Doporučuje se však buď liposomální nebo ester forma. Kyselina askorbová je v tomto ohledu velmi sporná.
 

Naměřili vám zvýšenou kyslinu močovou?

Kyselina močová vzniká běžně v organismu jako "odpadní produkt". To znamená, že organismus je natolik inteligentní, aby se do značné míry ubránil i bez vedlejšího zásahu - ovšem jen v přirozených podmínkách, což současný život určitě není. Vysoká hladina kyseliny močové je důsledkem buď nadbytku konzumace vnitřností, kakaa, sardinek, čokolády, zvěřiny, kaviárů nebo důsledkem jejího nedostatečného vylučování ledvinami.Vysoká hladina však také může být důkazem, že dotyčný člověk tvoří z nějakého důvodu příliš mnoho volných radikálů, resp. je nestačí likvidovat. Její podávání se však nedporučuje, protože je toxická - nadbytek je příčinou specifického zánětu kloubů zvaného dna (pakostnice).
 
Ještě jedna citace z knihy Vitaminy (Praha 2004).
"Na závěr je tedy možno spolu s celou řadou autorů konstatovat, že nejrozumnějším doporučením pro veřejnost je získávat antioxidancia konzumací ovoce, zeleniny a celozrnných produktů".
 
RNDr. Fořt reaguje na tuto citaci následovně. "Tento přístup mě naprosto vytáčí. Cožpak tito autoři nemají ponětí, co dalšího obsahují ony doporučované zdroje přirozených antioxidancií? O přirozeném obsahu zdraví prospěšných látek mnohdy nemůže být ani řeč. A když, jsou spotřebovány na likvidaci souběžně nepříznivě působících toxických látek."
 
Zdroj: Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, CSc., Euromedia Group, k.s. 2005