Přírodní lékárna
Domovská stránka Lékárna z přírody ANTIOXIDANTY jako ochránci zdraví

ANTIOXIDANTY jako ochránci zdraví

Antioxidanty jsou samostatnou kategorií výrobků, které přinášejí efekt v prevenci nadměrné tvorby volných radikálů. Lze je úspěšně použít jako prostředky obrany proti stresu, negativnímu vlivu prostředí a proti předčasnému stárnutí.
 
Pokud otevřete jakýkoliv vědecko-populární časopis, věnující se zdraví a životnímu stylu, najdete v něm již od roku 1985 články, zabývající se problémem využití antioxidantů. Několik posledních let se tímto tématem zabývá i praktická medicína (např. již je možné objektivními metodami měřit hladinu volných radikálů v krvi).
Možná Vás napadne, že antioxidanty jsou jen další, v praxi neúčinkující látky. Ale není tomu tak, stačí nahlídnout do knihy Leonarda Hayflicka - Jak a proč stárneme (Praha 1997), která popisuje samostatnou teorii stárnutí a tam pochopíte, proč jsou antioxidanty důležité a jak nám mohou pomoci.
 
Antioxidanty, které především doporučujeme:
(pro více informací o daném doplňku stravy klikněte na podtržený odkaz)
 

AntioxidantyCo to jsou ANTIOXIDANTY?

Antioxidanty jsou látky převážně přírodního původu, které dokážou likvidovat volné radikály, což jsou přirozeně se tvořící odpadky v organismu. Těchto volných radikálů se v těle může nacházet více, někdy méně, což záleží na mnoha okolnostech. Přestože volné radikály vznikají přirozeně, jejich působní není příznivé v případě, že je jich mnoho. Dokonce se tvrdí, že jsou hlavní příčinou stárnutí a s tím souvisejících degenerativních poruch. Podle některých materiálů se podílí na vzniku více než 60 onemocnění včetně rakoviny, arteriosklerózy, šedého zákalu, poruchy plodnosti, imunodeficit, kardiovaskulárních onemocnění, Alzheimerovy choroby apod. Proto je v zájmu každého z nás, tyto vysoce agresivní molekuly (volné radikály) kontrolovat a odstraňovat. V tom Vám pomohou právě antioxidanty.
 
 
V průběhu života běžně dochází k situacím, kdy nelze zabránit vzniku většího množství volných radikálů než je obvyklé a než je organismus (antioxidační systém) schopen dostatečně rychle zlikvidovat. Důsledkem je různě rozsáhlé poškození, které se organismus pokouší opravit. Zvýšené množství volných radikálů nazýváme "oxidační stres". Ten se zvyšuje především s věkem, ve znečištěném životním prostředí a při nadměrné zátěži organismu (sportovci), ale i při každodenním stresu.
 

Co způsobují volné radikály?

Poškozují buněčné membrány, ohrožují stabilitu a obnovu bílkovin. Poškození obnovování bílkovin má za následek vznik nepoužitelných nebo nebezpečných bílkovin, které mohou způsobit rakovinové zvrhnutí buněčného dělení. Dojde ke změnám tvorby prostaglandinů a leukotrienů ve "prospěch" těch, které provokují záněty. Klesá imunita, zvyšuje se riziko vzniku autoimunních onemocnění. Peroxidovaný cholesterol (jeden z volných radikálů) je jednou z nejnebezpečnějších látek s ohledem na kornatění cév. Urychluje postup stárnutí a s tím související onemocnění.
 

Naše doporučení:

Kromě vhodné stravy je jednou možností sebeobrany užívání látek s antioxidačním působením, a to ve formě specificky sestavených potravinových doplňků. Jiný způsob (zatím) není znám.  
 
Seznam základních látek s antioxidačním působením:
MANGAN - jako součást molekuly superoxid dismutázy, jedné z nejůčinnějších látek s protiradikálovým efektem.
ZINEK - jako součást molekul celé řady enzymů a imunostimulant.
GLUTATHION - tripeptid (molekula obsahující tři spojené aminokyseliny) je velmi účinná látka, přirozeně vznikající v organismu.
KYSELINA MOČOVÁ - vzniká běžně v organismu jako "odpadní produkt". To znamená, že organismus je natolik inteligentní, aby se do značné míry ubránil i bez vedlejšího zásahu - ovšem jen v přirozených podmínkách, což současný život určitě není. Vysoká hladina kyseliny močové je důsledkem buď nadbytku konzumace vnitřností, kakaa, sardinek, čokolády, zvěřiny, kaviárů nebo důsledkem jejího nedostatečného vylučování ledvinami - vysoká hladina však také může být důkazem, že dotyčný člověk tvoří z nějakého důvodu příliš mnoho volných radikálů, resp. je nestačí likvidovat. Její podávání se však nedporučuje, protože je toxická - nadbytek je příčinou specifického zánětu kloubů zvaného dna (pakostnice).
KOENZYM Q10 - jedna z velmi prospektivních látek, protože je současně použitelná v celé řadě problémů počínaje zánětem dásní a srdečními onemocněními konče.
 
NEPŘÍMO PŮSOBÍCÍ LÁTKY
Glycin (detoxikačí aminokyselina), methionin (detoxikační aminokyselina), bioflavonoidy, isoflavony, cholin, pyknogenol (jedna z nejatraktivnějších antioxidačních směsí), OPC (je téměř 20x vyšší než vitamínu C a 50x vyšší než u vitaminu E).
 

Použití a dávkování antioxidantů:

Níže uvedené dávky doporučují světoví odborníci. Ani při dlouhodobém užívání nehrozí předávkování, nejsou-li uvedená množství VELMI výrazně překračována. To by ale bylo tak drahé, že to nepřipadá v úvahu. Trochu proti našemu zdraví tedy jsou legislativně schválené dávky. Vyšší dávky uvedené jako horní hranice jsou nutné k dosažení významného efektu (ten však v průběhu několika měsíců neuvidíte, stárnutí přece jenom není tak rychlé). Ale určitě ucítíte, že se něco pozitivního děje.
 
Vitamin C - 250 – 1000 mg dlouhodobě v závislosti na rizikových faktorech
Beta–karoten - 10 – 30 mg, dlouhodobě ale jen okolo 10 mg
Vitamin E - 100 – 400 mg dlouhodobě nebo v „kůrách“ v závislosti na riziku.
Selen - 50 – 150 mcg dlouhodobě
Mangan - 1 mg dlouhodobě
Zinek - 10 – 30 mg dlouhodobě
Koenzym Q10 - 30 – 150 mg dlouhodobě nebo v „kůrách“ v závislosti na riziku.
Glycin - 1000 – 2000 mg v kratších „kůrách“
Methionin - 1000 – 2000 mg v kratších „kůrách“
Bioflavonoidy - 1000 – 2000 mg dlouhodobě
Pyknogenol - Dávky nejsou stanoveny
OPC - Dávky nejsou stanoveny
Glutathion - Dávky nejsou stanoveny
 
Ještě jedna citace z knihy Vitaminy (Praha 2004).
"Na závěr je tedy možno spolu s celou řadou autorů konstatovat, že nejrozumnějším doporučením pro veřejnost je získávat antioxidancia konzumací ovoce, zeleniny a celozrnných produkt".
RNDr. Fořt reaguje na tuto citaci následovně. "Tento přístup mě naprosto vytáčí. Cožpak tito autoři nemají ponětí, co dalšího obsahují ony doporučované zdroje přirozených antioxidancií? O přirozeném obsahu zdraví prospěšných látek mnohdy nemůže být ani řeč. A když, jsou spotřebovány na likvidaci souběžně nepříznivě působících toxických látek."
 
Zdroj: Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, CSc., Euromedia Group, k.s. 2005
Tisknout stránku

Kamenná prodejna v Hradci Králové a odběrní místo v Brně

Skladem máme cca 80% sortimentu, který vidíte na eshopu. Pokud si tedy půjdete pro něco konkrétního, doporučujeme zavolat. Objednávku také můžete provést prostřednictvím e-shopu, kde vidíte dostupnost každého produktu a zadat osobní odběr. My Vás pak sami zkontaktujeme, až bude objednávka připravena k vyzvednutí.
 
 
zbozi
facebook
Sledujte nás také
na FACEBOOKU 
Sledujte kanál
přírodní lékarny.
Prodejna Hradec Králové
home   Vrchlického 961
500 02 Hradec Králové
(naproti obchodu Baťa - Gočárova třída)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00
UT  10:00 - 17:00
ST   9:00 - 18:00
ČT   Poradny - na objednání
PA   Poradny - na objednání
Odběrné místo Brno
 home     
Jana Babáka 2733/11
612 00 Brno
(administrativní budova - Budova E, kancelář 308)
 map-maker Zobrazit na mapě >
 
Otevírací doba 
PO  10:00 - 17:00
UT  10:00 - 17:00
ST   9:00 - 18:00
ČT   Dle telefonické dohody
PA   Dle telefonické dohody

Zákon o evidenci tržeb
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.