Máte něco na odvodnění?

Kdybych za tuto otázku dostala vždy 10 Kč, tak si mohu pořídit novou motorku. Často také zní "máte nějaké byliny na odvodnění"?
Pokud naše stránky sledujete, tak víte, že bylinky nejsou "na něco", ale "na člověka". Je tedy potřeba vědět, proč vodu zadržujete.
 
Zjednodušeně by se dalo říci, že v cirkulaci tekutin vznikají překážky, proto voda stagnuje a hromadí se na určitých místech. No, a teď jen odpovědět na otázku PROČ.

Zadržování vody je symptom

Toto je velmi důležité si uvědomit. To, že zadržujete vodu, je projev něčeho komplexnějšího, protože vše souvisí se vším
Otoky na obličeji, končetinách nebo trupu jsou následkem akumulace tekutin ve svalstvu a podkožních tkáních.
Co tedy dělat, když univerzální rady a zázračné lymfatické čaje nefungují?

Pojďme se podívat na "letní otoky"

V horku trpí lidé na otoky a zadržování vody mnohem více, než v jiné části roku. Můžete to cítit ve chvíli, kdy se vydáte k moři a vrátíte se s pocitem většího a těžšího těla. Nejčastěji se takovýto otok objeví na nohou. Klidně se k tomu může přidružit trochu nevolnost, nechutenství a žízeň bez chuti pít. Proč se to někomu děje a nikdo s tím nemá vůbec žádný problém? Je to dáno terénem.
V TČM tomu říkáme, že horko z venku atakuje vlhko uvnitř
Toto jsou otoky, které se často popisují jako "nefungující lymfa".
Co s tím?
Pracovat s vlhkem, vylučovat ho a zbytečně ho nepřidávat. Takže žádné mléčné výrobky, zmrzliny a ledové nápoje. Nejen, že se s nimi nezchladíte, ale také vám zhoršují terén, na kterém otoky vznikají. V letním horku pijte teplou (nejen odstátou) vodu, třeba s plátky máty nebo teplý zelený čaj. Skvělé je každé ráno popíjet teplý nápoj ze slzovky. Pokud na tyto otoky trpíte a není vám cizí zhoršení celulitidy, je dobré přes léto nasadit směs JI SHI WAN.
Dlouhodobou příčinu často bývá tzv. prázdnota čchi sleziny (PI QI XU).
Přes léto také více otékají nohy, pokud máte potíže s kardiovaskulárním systémem, konkrétně s žílami. I tam je však terén prázdnoty čchi sleziny (PI QI XU), jen už je hlubší. Nebyl řešen ve chvíli, kdy tam byly jen ty otoky a občasná chuť na sladké. V tuto chvíli je dobré nasadit ještě něco, co pomůže cirkulaci, nejlépe na to fungují bioflavonoidy. Nezapomínejte ani na ošetření nohou zvenku. Vhodné jsou krémy, masti a mléka, které chladí a pomáhají v cirkulaci. Ty mohou představovat velkou úlevu od napětí, pocitu těžkých nohou a otoků. Hodně pomáhá sprchování nohou, střídavě studenou a teplou vodou.
 
Pokud toto letní horko z venku atakuje uvnitř nejen vlhko, ale také horko, mohou se objevit červené skvrnité ekzémy na nohou.

Nateklé nohy po celý rok

Trpíte-li otoky nohou bez ohledu na sezónu, tak dost často je na vině jang ledvin. Pozná se to tak, že zmáčknete otok a zůstane tam chvíli důlek. Často je s tím spojena únava, bledost, bolesti v bedrech či kolenou, studené nohy a řídká stolice. 
Tyto otoky se nejčastěji objevují na nohou, ale když se k tomu přidruží nějaké další souvislosti, tak se mohou objevit na rukou nebo obličeji (nejčastěji víčkách). V případě tohoto "terénu" se mohou potíže v létě zlepšovat, protože problém je chlad uvnitř.
Co s tím?
Nastartovat jang, konkrétně jang ledvin a sleziny. To už není úplně na nějaké univerzální doporučení, je tam již nutné znát souvislosti, napište mi do ePoradny, ale prosím postupujte dle tohoto návodu: Jak správně klást dotazy do naší ePoradny - Přírodní lékárna (prirodnilekarna.cz).
Důležité je správné stravování, kdy je vše teplé, zahřívající a bez mléčných výrobků. 

Zadržování vody před menstruací

Toto souvisí s dotazem "něco na hormonální nerovnováhu", což je asi tak časté, jako "něco na zadržování vody".
 
Prožívání týdne před menstruací je dán opět terénem. Když se vrátím k první větě v tomto článku, že zadržování vody je důsledek toho, že v cirkulaci tekutin vznikají překážky, proto voda stagnuje a hromadí se na určitých místech, tak v rámci PMS za to může čchi (energie) jater.
Ano, mohou za to hormonální pochody. Nicméně, to jak tyto horomonální pochody fungují, nebo spíše nefungují, je důsledek volně proudící čchi jater.
Chcete-li svému cyklu více porozumět, můžete nastudovat tento článek:
Co s tím?
Uvolnit čchi jater :-). A jak na to? Třeba pohybem. Více choďte, běhejte, tančete, křičte a co nejméně seďte. Pomoci si můžete směsí JIA WEI XIAO YAO WAN Nasadit ji vždy od ovulace do menstruace. Pomůže uvolnit to, co si tam svým prožíváním emocí nasázíme každým dnem.
Krásným a lehkým nohou zdar.
 
 

Z naší nabídky