Už máte pocit, že chcete „detoxikovat“?

Nastalo období odcházení zimy a začátek nového cyklu – jaro. A v našem oboru s tím přichází nejčastější otázka: „máte něco na detoxikaci?“
 
Naše vnitřní biologické hodiny jsou tak nějak nastaveny, že skutečně v tomto období potřebujeme nějaké odlehčení. Ne nadarmo jsme zavedli „suchý únor“ a tradice půstu spadá zrovna do tohoto období. Skutečně je to čas upustit balast a začít růst jako čerstvý dřevěný proutek. Právě dřevo je prvek, který toto období ovládá.

Je však skutečně nutné tělo cíleně a drasticky detoxikovat? Není. A dokonce to není ani žádoucí, protože jsme po zimě velmi často unavení a další „odvádění“ energie není na místě. Jediné, co potřebujeme, je svoji energii rozhýbat a odlehčit. Říkejme tomu třeba

#jarnirestart

játra

Jak na to?

Pojďte se s námi trochu ponořit do tajů přírodní medicíny.
 
Představte si, že naše tělo je semínko, které v zimě bylo uloženo v zemi a trpělivě čekalo až bude moci na jaře vyklíčit. První jarní sluníčko nám pomalu vlívá sílu do života, ale jsme pořád ještě slabí. Co tedy potřebujeme? Čistit se? Nemyslím si.

Potřebujeme

  • Prostor a volnost pro tu obrovskou dynamiku, kterou jarní energie přináší.
  • Úrodnou půdu, ale ani ta být nemusí. Semínko si často najde cestu i přes asfalt. Může to více bolet, ale jde to.
  • Klid a emoce, které volně proudí. Toto už platí jen pro člověka a jeho nehmotnou jaterní čchi – duši HUN.

Jak to zajístíme?

  • Pohybem – ideálně v zeleném prostředí. Kdybych měla energii dřeva popsat v jedné větě, je to – potřebuje volně proudit. Důležité je také protahovat šlachy, které jsou s čchi jater spojeny.
  • Odlehčenou stravou a ideálně bez alkoholu. Sem patří i doplňky stravy a typické jarní byliny jako medvědí česnek nebo kopřivy.
  • Křikem – vyžeňte ven všechny nastřádané emoce a zbytečně si hněvem a záští neukládejte další.

Jak poznáme, že je náš prvek dřeva zdravý?

Překypujeme enrgií a chutí do života (žádná jarní únava), září nám oči a do budoucnosti hledíme se samými pozitivy a sociálními jistotami.
 
Jestliže je prvek dřeva zesláblý, tak "vysychá". Nemá krev a jin. Často přijde určitá apatie, únava, vlasy a nehty mají tendenci se lámat a často dochází k nesnášenlivosti větru. Hlavně na jakýkoliv stres či nadměrný pohyb tělo reaguje křečemi nebo tiky.
 
Já vím, že chcete jednoduché rady a odpovědi na otázku - tak co si mám tedy nasadit? Jenže ono to tak jednoduché není. 

Hurá na studium

Pochopení často může vést k řešení. I malé změny dokáží přinést velké výsledky.
Játra

Je hlavně potřeba pochopit, co se vůbec myslím tím, když se řeknou „játra“ v tradiční přírodní medicíně.

Játra a jaro, co mají společného?

Je to hodně o pohybu. Nikdy nezapomínejte, že duchovní a tělesný pohyb patří k sobě a játra nezpracovávají jen naši potravu, ale i naše emoce.
Strava
Bára pro vás sepsala, jak by mohl vypadat jídelníček pro ten #jarnirestart a zdravý začátek nového cyklu.

Jaro na talíři: odlehčený jídelníček, zelená barva a kyselá chuť

Při potížích v oblasti trávení, které jsou ovládány dřevem, je potřeba se uvolnit a zklidnit to, co se nahromadilo v hlavě i břiše.
Byliny
Také jsme pro vás vybrali nějaké byliny, které jsou pro toto "dřevěné" období vhodné a pro naše tělo přínosné.

Sezóna - jaro

Pro uvolnění jaterní čchi jsou skvělé byliny, které mají ostrou chuť, jako třeba máta. Pokud jsou však lidé vyčerpaní a vysušení, je potřeba doplnit "šťávy", což skvěle dokáží různé červené bobule.
Oči
Jsou potíže, které se na jaře objevují častěji než kdy jindy. Jednou z nich je svědění a pálení očí. Je to alergie?

Oči svědí, jaro je tu

Oči jsou vývodem jater. Když je dřevo zdravé, oči jiskří a celý svět vidíme ve skvělých barvách. Černo-bílé viděné světa také ukazuje na nějakou disharmonii v oblasti dřeva.
Podcast
Pět prvků v širších souvislostech si můžete poslechnout v podcastu s Danielou.

O tradiční čínské medicíně, józe, funkčních houbách a životě

Dřevo kontroluje zemi, oheň kontroluje kov, země kontroluje vodu, kov kontroluje dřevo a voda kontroluje oheň. Tak jak je to v přírodě, je to i v našich tělech.

Z naší nabídky