Světelný kořen bylina, kterou nelze nemilovat

Bylina, které se přezdívá světelný kořen, je neoddělitelnou součástí východní i naší fytoterapie.
 

Jsou byliny, které stojí na piedestalu před ostatními. SHAN YAO mezi ně rozhodně patří.

 
Názvy pod kterými jej můžeme najít jsou: wild yam, shan yao, smldinec, discorea batatas, jam čínský, yam rhizome. Je však jedno, jak jej pojmenujeme, důležité je, co nám do těla přináší.
 

Jam čínský ve fytoterapii

První záznam o této bylině má čínská medicína, a to z roku 1116 n.l. Byla pojmenována SHAN YAO, což v doslovném překladu znamená "horský lék". 
Čínská medicína jeho účinky popisuje: YIQI YANGYIN, BU PI-FEI-SHEN. To znamená, že podporuje či, yin i yang a doplňuje slezinu, plíce a ledviny. Rozumíte-li čínské medicíně, tak již z tohoto popisu vám je jasné, že se jedná o skvělý tonizační přípravek, který je pro dnešní dobu jak seslaný na míru.
 
Jeho účinků si všimla i Evropská medicína a v roce 1924 na něj poukázal antropozof Rudolf Steiner. Ten tuto batátovou hlízu doporučoval jako důležitou součást stravy. Popsal, že v hlíze se unikátním způsobem ukládá "světelný éter", čímž se stává nejen cenným jídlem, ale i "nositelem ducha". Podle něho, světelný éter tvoří základní součást energetických sil života, které v těle potřebujeme. 
 
Měnící se podnební podmínky nám dovolují tento poklad běžně pěstovat i u nás a velmi se mu daří.
 
Shan-yao-wild-yam
 
Jedná se o nenápadný jednoletý batát, který se pěstuje jak pro běžnou konzumaci, tak pro výživové účely. 
 

Kde a jak nám pomůže

Pro výživové účely se většinou zpracovává do prášku. Ten může mít různé kvality. Ať už z důvodu různého zpracování, tak z důvodu zvolené odrůdy a jejího pěstování.
 
Máme fakt radost, že se nám podařilo sehnat prášek v raw kvalitě, který je mletý za studena a má certifikaci DEMETER. Sbírá se a zpracovává ručně na farmě Andreashof. Vše s láskou k této speciální bylině.
 
Antroposofický popis, že uchovává světelný éter, je pro nás možná trochu neuchopitelný. Podívejme se tedy opět do čínských herbářů.
 

Charakteristika

Chuť sladká, povaha vyrovnaná, tropismus ke dráze sleziny, plic a ledvin (srdce, vrstva krve tchaj-jin nohy a vrstva čchi šao-jin nohy)
 
Já bych se tu tak chtěla rozepsat o tom, že sladké a vyrovnané shanyao vstupuje do sleziny a doplňuje tak její čchi a yin. Tento nedostatek se může projevovat jako pocit slabosti, oslabené trávení, psychická vyčerpanost, nespavost či nadměrné přemítání. Jenže to by bylo na dlouho, takže jen hlavní oblasti použití:
  • Posiluje celkově trávící systém.
  • Podporuje žlázy s vnitřní sekrecí (slinivka, hypofýza, štítná žláza).
  • Stimuluje reprodukční systém žen i mužů.
  • Harmonizuje hladinu cukru v krvi.
  • Je významným tonikem při vyčerpání z hektického života dnešní doby.
  • Oslabené dýchání, dechová slabost, kašel bez hlenů.
Na pozadí jejího účinku je vždy doplnění sleziny, což dnes potřebujeme asi všichni.
 
Při užívání je důležitá pravidelnost, kdy u LICHTYAMU z Andreashof podáváme 1/4 čajové lžičky denně. Buď přímo do úst nebo do nápoje, či jídla.
 
Při terapiích se často kombinuje s jinými bylinami. Nejčastěji asi s kozincem blanitým, rehmánií lepkavou, kustovnicí nebo schizandrou. Nikdy však neuděláte chybu ani se samotným SHAN YAO.
 
 
ZDROJ
Strol, W.D, Duše rostlin, 1. vydání 2018, ISBN 978-80-906629-6-4
Ando, V., Farmakologie klasické čínské medicíny, 2007, ISBN 978-80-86198-47-7
 
 
 

Co najdete na našem eshopu