Na osteoporózu platí prevence

Osteoporóza je název diagnózy, kdy dochází k ubývání kostní hmoty.
Vývoj kostní hmoty v průběhu života
Období mineralizace kostí (cca do 22 let) je jednoznačně nejdůležitějším obdobím vývoje ve vztahu k budoucímu riziku vzniku osteopenie a rozvoje osteoporózy skeletu. V roce 1977 definoval Marge Drugay osteoporózu jako dětské onemocnění s geriatrickými následky. Proto by výživa adolescentů měla být bohatá především na vápník a je nutné dodržovat také přiměřený příjem tuků. Adekvátní příjem minerálů a vitamínů lze zajistit pestrou stravou, pomocí doplňků stravy a podpořit vývoj skeletu dostatečným pohybem. Pohyb je pro vývoj kostí maximálně důležitý.

Prostě, co se v mládí naučíme, ve stáří jako když najdeme.

Článek si můžete i poslechnout

Většina z nás, však na své zdraví začne myslet ve chvíli, kdy lékař vyřkne nějakou diagnózu. Je to pro nás asi trochu přirozené, ale přeci jen .... Konkrétně ženy, by počínající menopauzou, měly na své kosti myslet mnohem více, než před tím. Proč? Může za to, mimo jiné, úbytek estrogenu a také snížené množství pohybu.
 
Osteoporoza

Příčiny ubývání kostní hmoty 

K narušení kostní hmoty u žen dochází v období těhotenství (obzvlášť ve 3. trimestru) a následně období laktace. Toto období by ženy neměly podceňovat a své deficity doplnit. Nejen kvůli kostem.
 
Dalším obdobím úbytku mineralizované kostní hmoty u žen je menopauza. Klinické studie potvrdily, že hladina estrogenu ovlivňuje demineralizaci kostí. U postmenopauzálních žen je kostní ztráta až 4% ročně, v souvislosti se snížením hladiny estrogenu.
 
Z těchto důvodů osteoporózou trpí mnohem více ženy, než muži.
 
Jednou z příčin osteoporózy je nedostatečný pohyb v přírodě, tím nedostatek slunečního světla na kůži (nestimuluje se vlastní tvorba vitamínu D). Dle posledních výzkumů má lidstvo alarmující nedostatek vitaminu D. Tento vitamin je velmi důležitý pro celkovou látkovou výměnu a bez sluníčka se prostě netvoří. Bohužel suplementace doplňky stravy nemusí být dostatečná, pokud není podávána správně, ve vhodných formách a kombinacích.
 
Také určité léky jako kortison, betablokátory, antiepileptika a thyreostatika zapříčiňují ubývání kostní hmoty.
 
Patříte-li do některé z těchto skupin, nepodceňujte užívání vápníku v kvalitní formě. Pro ženy v menopauze by tam neměl chybět bór.
 

Trochu pohled s "ptačí perspektivy"

Kostní hmota souvisí s SHEN QI (energie ledvin), konkrétně s YIN (jin). Jin je látka, která ženám začne po menopauze ubývat. Její preventivní doplňování je základním předpokladem pro předejití mnoha komplikacím, jako je vysušování sliznic, řídnutí kostí nebo návaly horka.
 

Více v tomto článku: Menopauza není nemoc.

 
Co se děje, když začne ubývat YIN? Dochází k nedostatečnému ochlazování a je těžké se zklidnit. Celkově chybí takový vnitřní klid a člověk se cítí jakoby roztřeseně a úzkostlivě. Objevuje se pocit horka, pocení a zčervenalý obličej. Mohou začít řídnout kosti a objevuje se bolest v oblasti beder. Dochází k vysušování sliznic a člověk je mnohem více citlivý vůči zvukům a vnímá hučení v uších.
 
Na osteoporózu se doporučuje užívat přípravky s obsahem vápníku, ale po přečtení řádků výše, možná cítíte, že to není úplně dostačující. Rozhodně to není celostní přístup.
 

Shrnutí - co je tedy dobré pro vaše kosti?

Začněte si pravidelně dopřávat kvalitní vápník, hořčík a vitamín D. Nemusíte pořád, ale doplňujte ho. Kosti to mají rády, a když zvolíte vhodnou formu, poděkují vám.
 
Chcete-li předejít velkému ubývání YIN, obohaťte svoji stravu o byliny, které YIN doplňují. Nevadí, že jsou v tabletách. Pořád je to strava, kterou v rámci svého životního cyklu potřebujete.
 
Zařaďte do svého pravidelného režimu pohyb, a to jak venku na sluníčku, tak třeba lehké jógové posilování doma. Kosti milují, když mají pohyb. Ten však musí být v rovnováze, takže žádné velké přepínání a běhání maratonů.
 
Pozor na fosfáty, které jsou oblíbené přísady potravinářského průmyslu. Tyto soli se váží s ionty vápníku na kalciumtrifosfáty, které se v těle nemohou zhodnotit. Při vysokém přísunu například hotových pokrmů, sladkostí nebo nápojů jako je kola, vytáhnou lačné fosfátové molekuly své vápníkové partnery přímo z krve a kostí. Je celkem ospravedlnitelné u potravin zatížených fosfáty (především obohacených o fosfáty), hovořit o velkých rizikových faktorech osteoporózy. Vyvarujte se limonádám, hotovým kakaovým nápojům, barevné bonbony a želé. Nejezte žádné hotová (konzervovaná) jídla.

Z naší nabídky