Přírodní lékárna
Úvod Lékárna z přírody Menopauza není nemoc

Menopauza není nemoc

Menopauza není nemoc, je to životní fáze, přesto na ní jsou předepisovány léky.
 

Co je vlastně menopauza (klimakterium)

Je to životní fáze v cyklu ženy, kdy v jejím těle probíhají velké fyziologické změny, ke kterým se přidává psychické přizpůsobování se této situaci. V této části života již nemá na vybranou, a pokud neměla děti nebo jich měla méně, než chtěla, může to přivodit nepříjemné psychické stavy. Celkově tyto změny často vedou k úzkosti. Samozřejmě to tak není vždy, ale ženské mnohdy je to pro ženské psyché náročné období.
 
Z pohledu čínské medicíny vchází v tomto období žena do tzv. jinového cyklu (z období země, do období kovu – z období tepla a vlhka do období chladu a sucha – do podzimu). Právě rezervoár jinové složky určuje, jak se bude žena v tomto období cítit a jaké problémy mohou nastat. Trochu s nadsázkou by se dalo říci, že jak hodně si žena za svůj plodný život hmátla do rezerv složky jin, tak bude probíhat její jinová životní fáze, tedy menopauza a období po ní.
Menopauza - klimakterium

Co je Jin?

O definici JIN bych mohla přednášet hodiny a k jádru pudla se stejně nedostaneme. Nicméně je to složka, která je v organismu reprezentována prvky – samičí princip, pasivita, žena, zem, Měsíc, smrt, nehybnost, forma, voda, podzim, zima, noc, chlad, vlhko, tma, měkké, klesání, vpravo, nitro, dostředivost. Velmi zjednodušeně lze říci, že když je prázdnota JIN, tyto charakteristiky nejsou v dostatku a dojde k tomu, že pasivita přejde v aktivitu (nejčastěji je to bušení srdce), voda se mění v oheň (návaly horka do horní části těla), noc je den (nespavost nebo neschopnost usnout), nitro jde ven (velké pocení, které se dere ven). Doplňování JIN je tedy vždy základ.
 
Někdy je fascinující nad těmito souvislostmi přemýšlet. Z pohledu TČM jsou hormony charakterizovány takto:
Estrogen = YIN
Progesteron = YANG
Testosteron = extrémní YANG
Když chybí YIN, znamená to, že chybí estrogen. Estrogen se uchovává v tucích. To je často důvod, proč ženy v menopauze přibírají. Tělo si přirozeně uchovává zásoby.
 

Co nejvíce vyčerpává Jin?

Přepracování – u nadměrné fyzické práce odchází z těla Yang. Jenže to není tak úplně problém dnešní doby. U nás převládá spíše psychické přepracování, dlouhé hodiny práce u počítače a nedostatek spánku, to je vyloženě žrout yinových složek.
Porod více dětí za sebou a nedostatečné doplnění.
Emoční stres. Z praxe bych mohla potvrdit, že toto je nejvýraznější příčina, proč menopauza chodí dříve. Emoční stres doslova spaluje hormony.
Životní styl, který vyčerpává ledviny. Tam se řadí hlavně nedostatek spánku a nedodržování přirozených biorytmů. Když spíme, doplňujeme krev a tím i Yin. Bohužel se z toho často stává zamotaný kruh, protože ženy v menopauze mají často problémy se spánkem. Klidně bych mohla prohlásit, že každá žena v menopauze pozoruje změny ve spánkových návycích a určitou míru nespavost.
 

Symptomy jsou různé a každá žena to má jinak

Mezi nejčastější projevy lze zařadit
  • Návaly horka v průběhu dne s pocením hlavně v horní části těla.
  • Nespavost s pocením v noci.
  • Zimomřivost během dne a mírná bolest beder.
  • Suchost (suché vlasy, suchá pokožka, suchá vagína).
Nyní by bylo nasnadě dát nějaké doporučení co s tím Jenže to není tak úplně jednoduché. Výše uvedené symptomy mají nějaký kořen a ten je potřeba nalézt. Mohu vám dát pouze lehký návod.
 

Často je to o ledvinách

Ženy v menopauze mívají prázdnotu o yinyang ledvin a rozhodně nic nezkazíte, když je začnete doplňovat. Na to lze doporučit dvě směsi Vyrovnání cesty YIN (2 tablety večer) a Vyrovnání cesty YANG (2 tablety ráno).
 
Pokud je hlavním problémem nespavost a stavy úzkosti, tak skvěle funguje Nebeská císařovna, kdy si nasaďte 2 – 6 tablet denně v kombinaci s hořčíkem.
 
Řešíte-li hlavně suchost je to opět o yin a krvi a tam mám vyzkoušený Ženský poklad s lněným olejem.
 

Jemné zacházení je základ

Životní stadium menopauzy vyžaduje jemné zacházení. Pro mnoho žen menopauza evokuje, že jsou staré a k ničemu. V dřívějších dobách to bylo naopak. Žena byla vážená právě, až když dosáhla tohoto věku.
 
Navíc dámy, přichází vám období, kdy vás již nebudou vyčerpávat neustálé hormonální výkyvy a ztráty krve. Začněte tuto novou část života žít hlavně pro sebe.
 
Mgr. Jana Kubíčková
ProduktyZ naší nabídky
maciocia products

T30 - Vyrovnání cesty Jin 60 tbl

Balení: 60 tablet
Výrobce: PRAGON
Vyrovnání cesty Jin bylinná směs složená...
710 Kč
Magnesium glycinát SIBYL

Magnesium glycinát SIBYL 90 kapslí

Balení: 90 kapslí
Výrobce: Sibyl
Svaly - hlava - psychika - celkové uvolnění.
315 Kč
Koupit
maciocia products

T54 - Nebeská císařovna 60 tbl

Balení: 60 tablet
Výrobce: PRAGON
Nebeská císařovna je bylinná směs složená...
710 Kč
Lněný olej nové balení

Lněný olej 100 kapslí

Balení: 100 kapslí
Výrobce: SOLGAR
Čerstvý lněný olej za studena lisovaný....
690 Kč
Koupit
Tisknout stránku

Kamenná prodejna v Hradci Králové a odběrní místo v Brně

Skladem máme cca 80% sortimentu, který vidíte na eshopu. Pokud si tedy půjdete pro něco konkrétního, doporučujeme zavolat. Objednávku také můžete provést prostřednictvím e-shopu, kde vidíte dostupnost každého produktu a zadat osobní odběr. My Vás pak sami zkontaktujeme, až bude objednávka připravena k vyzvednutí.
 
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Prodejna Hradec Králové
home   Vrchlického 961
500 02 Hradec Králové
(naproti obchodu Baťa - Gočárova třída)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
PA   10:00 - 16:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
Prodejna Brno - Otveřeno od 28.9.2020
 
home   U Červeného mlýna 616/14
612 00 Brno
(prosklený rohový obchůdek, hned naproti Kauflandu)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   10:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
 

Zákon o evidenci tržeb
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.