Mapa obličeje, aneb co ukazuje akné

Akné může mít mnoho příčin, na dvou věcech se však shodneme vždy. Je to nepříjemné, nehezké a obtěžující a rozhodně to ukazuje na něco, co se děje uvnitř.
 
Pokud se vám pupínky objevují stále na jednom místě, např. nad nosem mezi obočím, je dobré se zasoustředit na orgán, který je zrovna s touto částí obličeje spojen. Připravili jsme pro vás celkem jednoduchou mapu a vybrali základní bylinku či doplněk stravy, které můžete pro vnitřní harmonizaci zkusit.
 
Je-li akné hojné a tvoří se bolavé furnunkly, boláky či cysty, tak je to trochu složitější než tato mapa, ale začít se někde musí. 
 
Tato mapa se týká především kopulovitých pupínků s bílým vrškem nebo malých červených pupínků.
facial reflexology

Východní medicína a akné

Z pohledu čínské medicíny se vždy jedná o nějaké "vlhké horko" nebo "horko", které je potřeba vyloučit či zchladit. Dle toho jsem i vybírala byliny, které jsou uvedeny obrázku (v závorce).
 
 
Giovanni Maciocia ve svém díle Diagnostika v čínské medicíně uvádí:
 
Vřídky nad jařmovým obloukem vždy ukazují na jedovatou horkost v žaludku.
 
Vřídky na nose jsou z vlhka a horka ve slezině a plících.
 
Vřídky v oblasti bradavkového výběžku kosti spánkové ukazují na vlhkou horkost v dráze žlučníku či oheň jater.
 
 
Správnou diagnózu a navržení léčby vážnějších případů může navrhnout praktik čínské medicíny po důkladné diagnostice. 
 
 

Kosmetika a akné

Na toto téma by mohl být samostatný článek se spoustou tipů "jak na to".
 
Já vám zde mohu dát několik základních doporučení a více se tomu pověnuji zase někdy příště.
  • Čištění - na čistění jsou skvělé hydroláty (na zánětlivou pokožku pak hlavně Hydrolát z levandule nebo z heřmánku). Pokud vám vyhovuje spíše čistění ve sprše, pak mohu doporučit Hydratační a zklidňující pěnu na obličej.
  • Ošetření - neaplikujte na pokožku příliš, ať neucpáváte póry. V tomto případě méně, znamená více. Na aknózní a podrážděnou pokožku je skvělá kombinace meruňkový olej a trochu bambuckého másla (smícháte si to dle potřeby v dlani a v tenké vrstvě ráno a večer aplikujete). Poměr je na vás, chce to vyzkoušet.
  • Ošetření akutní - jednoznačně zinkovka. Zinkovou mast můžete koupit v lékárně, ale obsahuje zbytečné konzervnaty. Pro její výrobu vám postačí zinc oxide propolisová tinktura. Vzniklou kašičku naďubkejte na vřídky a nechte nějakou dobu působit. Pak stáhněte namočeným tampónem. Kromě toho, že to působí hojivě, tak to zabrání v rýpání. Můžete z toho udělat i masku (1 - 2 x týdně).
Používejte 100% přírodní kosmetiku. Různé přidatné chemické látky pokožku většinou spíše dráždí. 
 
A ta hlavní rada? Nerýpat, nerýpat, nerýpat ...

Z naší nabídky