Kurkuma – nejen žluté koření

Kurkuma (curcuma longa) není jen koření dochucující indické pokrmy. Je to především léčivá bylinka s nezastupitelným místem v celé východní medicíně, jak indické, tak té čínsko-korejsko-vietnamské.
 
Každý směr východní medicíny má své postupy jak diagnostikovat, hodnotit konstituci a následně ji léčit. Bylinky pak jsou speciálně popsány, aby bylo jasné, kdy je vhodné jej použít a kdy nikoliv. O kurkumě najdete mnoho zdrojů, které pějí chválu na její léčivé účinky, ale pozor. Její užívání má svá omezení a nevhodné nasazení může být nebezpečné.
 
Třeba už jen křiklavě žlutá barva nám může ukazovat, že to není bylinka na nějaké dlouhodobé podávání.

Článek si můžete i poslechnout

Neexistují univerzální rady a ani neexistuje univerzální bylina vhodná bez výjimky pro každého.

Nahlédnutí do čínské medicíny

Z pohledu čínského celostního přístupu má kurkuma několik charakteristik, které určují její použití. Jednou z těch hlavních je, že tzv. rozhýbává čchi a uvolňuje stísněnosti. Tento účinek souvisí s jejím spojením s drahami jater a žlučníku, které jsou v těle odpovědné za volné proudění čchi. Z našeho pohledu vnímání zdraví lze tento účinek použít např. při bolestivé menstruace (dysmenorrhoea), některých typech migrén nebo bolestech kloubů, kdy je příčinou stagnace čchi.
Curcuma-curcumin-curcumed
 
Dalším účinkem je, že pročišťuje horko a ochlazuje krev. Pro mě je toto velmi paradoxní. Jedná se totiž o poměrně pikantní koření, jehož povaha je však chladně-neutrální. Zároveň odvádí dolů. To opět můžeme využít při menstruačních potížích, kdy v rámci menstruace nebo před ní dochází ke krvácení z nosu. 
!
Tyto rozptylující účinky kurkumy mohou být problém, pokud se nasadí na terén kde je prázdnota krve nebo prázdnota čchi. Aromatické byliny ještě více vyčerpávají a mohou zhoršovat stav.

Kurkuma na problémy s "játry"

Spojení toho, že bylinka vstupuje do dráhy jater a pročišťuje horko lze využít u všech zánětlivých problémů s játry, což potvrzují i některé vědecké studie. Rakouská skupina vědců svým výzkumem potvrdila, že kurkumin (účinná látka extrahovaná z kurkumy) dokáže zredukovat různé typy zánětů, které zapříčiňují poškození a ucpávání buněk v játrech. Zkoumá se i její potenciální efekt při léčbě některých typů rakoviny.
 
Jiné výzkumy naopak před curcuminem varují a popisují možné nežádoucí účinky kurkumy/kurkuminu v podobě poškození jater. Jak je to možné? Jak může bylina "na játra" způsobovat poškození jater? Může. Může za to nevhodné nasazení, dlouhodobé užívání a nevhodný terén organismu pro její užití.
Tento stav je důsledek toho, že máme jen malé informace o skutečné léčbě bylinami. Jejich používání "na játra" "na detoxikaci" apod. je přesně to, co si byliny nezaslouží. V západním bylinkářství chybí diagnostika, takže pak je pro nás hrozně těžké posoudit vhodnost nasazení. 
Nikdo, kdo skutečně rozumí ajurvédě nebo TČM vám jednodruhovou aromatickou bylinu nenasadí na dlouho, protože zná její potenciál - povahu - pohyb - esenci.
 

Jen malé nahlédnutí do popisu bylin z pohledu TČM.

Takto se o bylinách učí terapeut čínské medicíny.
 
ZDROJ: Ando, V, Farmakologie klasické čínské medicíny, str. 659, Léčiva ochlazující krev a odstraňující sraženiny, ISBN 9788086198477
"
Yujin též dokáže rozevírat stísněnosti a zprůchodňovat stagnující čchi, proto je potřebný pro léčení stísněností, avšak rozhodně se nesmí používat lehkovážně. Jelikož jeho čchi a chuť jsou chladné, mohou poškodit tvrobu čchi v žaludku, takže ještě před tím, než se rozevře stísněnost, už se oslabí čchi žaludku, a to by bylo opouštění metody pěstování života.
Kdosi se zeptal, že jestliže yujin uvolňuje stísněnost, tak přirozené není vhodné jej používat nadměrně, avšak přidá-li se do doplňujících receptů, cožpak se nemůže běžně používat? 
Nuže, yujin se při rozevírání stísněnosti plně opírá o doplňující léčiva, bez doplňujících léčiv stísněnost nelze rozevřít. Nicméně, doplňuje-li se přílišně, pak stísnění navíc způsobí blokádu. Proto se tedy yujin může dočasně používat s doplňujícími léčivy, nemůže se však dlouhodobě používat v doplňujících recepturách"
Ben-cao xinbian, 1692 n.l.
Jak se dívat na játra z pohledu čínské medicíny najdete podrobněji v tomto článku:

Povolená zdravotní tvrzení u kurkumy

  • podporuje normální trávení
  • podporuje normální činnost jater
  • udržuje normální stav kloubů
Ano, ale pokud je nasazena na vhodný terén. Nechte si poradit. Auto si taky neopravujete na základě informací z internetu.

Není však potřeba mluvit jen o nemocech

Kurkuma použitá na pokožku dokáže omlazovat tkáně v pleti, chrání buňky před účinky volných radikálů a řeší drobné zanícení. Mizí díky ní jemné linky, vrásky a tmavé skvrny v pleti. 
 
No, a samozřejmě ani v kuchyni by chybět neměla. Květák s kurkumou je výborná vegetariánská pochoutka, kterou zvládne sníst i mužská polovička v domácnosti - výborný recept najdete v knize Koření proti choření. Ale ani v kuchyni to s ní nepřehánějte. Všeho s mírou.

Z naší nabídky

Jana1
Autor článku
 
Mgr. Jana Kubíčková
Poslední aktualizace článku 4. 11. 2022
 
 
Použité zdroje:
Ando, V, Farmakologie klasické čínské medicíny, 2007, nakladatelství Svítání, ISBN 978-80-86198-47-7
Flaws, B, TAO zdravého stravování, 2011, nakladatelství Anahita, ISBN 978-80-904775-2-0