Hormonální nerovnováha

Kdybych měla označit nějaké téma, které se v dotazech opakuje, tak je to hormonální nerovnováha.
Dotazy typu:
  • Máte něco na hormonální nerovnováhu?
  • Máte něco na hormonální akné?
  • Můžete mi doporučit něco na nepravidelnou menstruaci?
  • Mám potíže se štítnou žlázou, můžete mi něco doporučit?
Bohužel se tímto tématem brodím i v různých příspěvcích na FB a jiných sociálních sítích – doplňky stravy, které vyřešily mé hormonální akné, po tomto mám již pravidelnou menstruaci atd atd.

Článek si můžete i poslechnout.

Pojďme si říci jednu zásadní informaci, a to že „hormonální nerovnováha“ je důsledek toho co se děje uvnitř. Nicméně to NENÍ PŘIČINA POTÍŽÍ. Dalo by se říci, že "hormonální nerovnováha" je vrcholek, ale pro terapii se musíme dostat ke kořenům.
Hormonalni nerovnovaha

Holčičko na slovíčko

PMS, akné, opožďující se menstruace, dříve přicházející menstruace, myomy, cysty – vše můžeme hodit do balíčku hormonální nerovnováha, ale každá z těchto potíží bude mít jinou příčinu a bude vyžadovat jiný přístup (potažmo jinou bylinu).
Ženské hormony progesteronestrogen jsou nezbytně nutné pro život a zdraví každé ženy. Jejich produkce a správné fungování je závislé na stavu ledvin SHEN. Proto také byliny, které bychom dle západní medicíny popsali, že mají hormonální aktivitu, často doplňuji yin/yang ledvin nebo posilují esenci.
Co máme na mysli, když řekneme ledviny v přírodní medicíně - tomu jsme věnovali samostatný článek.
Ledviny (SHEN)

Zase sáhnu do čínské medicíny

Co se týče znalosti bylin a diagnostiky, tak nemá v přírodní medicíně konkurenci. Právě diagnostika je to klíčové slovo. Ke zvolení správného doplňku je nutné znát váš terén. Tedy PROČ se např. opožďuje menstruace zrovna u vás.
Když pominu všeobecné problémy jako stresový způsob života, chemie v potravinách a v kosmetice (hormonální disrubtory), syntetické hormony, tak mezi hlavní příčiny „hormonální nerovnováhy“ patří také přepracování (zaměření na výkon), nevhodná strava (příliš mléčných výrobků, syrová zelenina v zimě a konzumace průmyslově zpracovaných potravin).
Pří léčbě ženy také NIKDY nelze vynechat emoce. Je zároveň velmi důležité porozumět svému menstruačnímu cyklu.
Menstruaci a jejímu správnému průběhu se věnujeme na našich stránkách opravdu hodně.
 

Menstruační cyklus z pohledu čínské medicíny

Podíváme se na něj i v tomto článku. Pojďme se pro ilustraci mrknout na jeden problém, kdy je příčinou „hormonální nerovnováha“.

Vynechání menstruace (amenorea)

Je stav, kdy vám menstruace vynechá více, jak dva cykly za sebou. Tento stav se projeví na těchto „terénech“ – prázdnota krve XUE, stagnace QI (čchi), stagnace krve XUE či prázdnota esence JING.
Samozřejmě na podkladu jsou další obrazy, ale s těmito je v základu potřeba primárně počítat. Co to znamená?
Prázdnota krve XUE
Tělo nemá dostatek krve XUE, aby menstruaci spustilo. Tyto ženy jsou často bledé, mívají rozmazané vidění a jsou unavenější. Tímto syndromem často trpí ženy, které jsou podvyživené (ztratí menstruaci v důsledku hubnutí apod). Může se objevit nespavost, suchá pokožka, suché oči nebo točení hlavy. Zde by mohly pomoci produkty s obsahem anděliky čínské.
Pokud se v tomto trochu vidíte, můžete mrknout na článek:
Diagnóza TČM - Prázdnota krve - co to znamená?
Stagnace čchi
Toto je stav, kdy je tělo uvnitř tak napjaté, že nelze spustit běžné fyziologické procesy, jako je třeba spuštění menstruace. Zpočátku se menstruace třeba jen zpožďuje, ale při neřešení pak vynechá úplně.
Tyto ženy jsou pak často velmi podrážděné, mívají bolesti v pravém podžebří, mohou se jim tvořit různé cysty a fibromy. Mohou mít pocit, jak kdyby se menstruace měla spustit, ale ono nic. Na tomto terénu se také často vytváří „hormonální akné“. Zde pak mohou pomoci dvě základní směsi, a to JIAWEI XIAOYAO WAN nebo XIAOYAO WAN. Vhodná kombinace je s hořčíkem ve formě glycinátu.
Stagnace krve XUE
To si představte jakože je krev příliš sražená a nemůže téct. Z praxe je toto nejčastější terén, kdy menstruace nepřichází po vysazení antikoncepce. Mohou se objevit kolikovité bolesti v podbřišku. Často je na podkladu chlad a vyčerpání drah CHONG MAIREN MAI. Může pomoci směs WEN JING WAN v kombinaci se šalvějí červenokořennou.
Když se nedostaví menstruace po vysazení antikoncepce můžete zkusit tento přístup.
Když se nedostaví menstruace po vysazení antikoncepce
Prázdnota esence JING
Toto je stav konstituční slabosti. Esence představuje jakousi sílu, kterou v sobě máme od narození. Pokud je tato esence slabá, žena ani menstruaci dostat nemusí. Popř. ji dostane pozdě (později než vrstevnice) a je slabší. Postupně věkem ubývá. Na tento stav lze dlouhodobě nasadit směsi jako Vyživení kořenů a Posílení kořenů.
Pořád to jsou však obecná doporučení a není nad individuální přístup, kdy terapeut zhodnotí, co je potřeba udělat. Zda doplnit, uvolnit, pročistit, prohřát ….
 
Chcete-li poradit, neváhejte si u nás objednat online konzultaci. Minimálně vám pomůžeme s orientací v problému.

Čím neuděláte chybu

Já vím, že je složité se v tom vyznat. Trh s doplňky stravy a bylinami je velmi specifický. Google je nejlepší „diagnostik“ a rad ohledně bylin je nepřeberně.
 
Kdybych měla vybrat jednu bylinu, která tu je pro „hormonální vybalancování“ tak je to SHAN YAO (jam čínský). Každodenní popíjení nápoje z této byliny pravděpodobně neuděláte velkou chybu. Pro ženy je to rozhodně přínosnější než pití zeleného čaje nebo čerstvého zázvoru v zimě.
 
Určitě je dobré zmínit, že WILD YAM brání přeměně cukru na tuky a má uklidňující efekt, což jistě ocení nemálo žen.

Z naší nabídky

Příklady z praxe

Nauzea před menstruací.
 
Krvácení (špinění) mimo menstruaci.
 
Pokračování článku je viditelné pouze pro přihlášené.