Další dárek z kuchařky nařízení Evropské unie

Další nařízení EU, které se nám významně připletlo do života je č. 258/7 ze dne 27. ledna 1997 o nových potravinách a nových složkách potravin.
 
Stručně řečeno je tímto nařízením harmonizováno schvalování nových potravin a nových složek potravin. Před jejich uvedením na trh musí testy prováděné Evropským úřadem pro bezpečnost potravin prokázat, že tyto produkty nepředstavují žádné riziko pro zdraví nebo životní prostředí.
eu novel food
 
Takovéto znění se jistě zdá být velmi prospěšné a chrání nás, netušící zákazníky před potravinami, které jsou cíleně pozměněny. Více o GMO potravinách najdete na wikipedii.
 
Bohužel realita je jiná. Prostřednictvím tohoto nařízení se naprosto netransparentním způsobem ztrácí z trhu osvědčené léčivé potraviny.
Jeden z posledních produktů, kterých se to dotklo, je léčivá čínská houba Coriolus Versicolor. Není to ani rok, co zmizely z trhu přípravky s obsahem nattokinázy, která dle výzkumů a tradičního lékařství má vliv na správné srážení krve. Potravinu natto postihl tzv. časový test dostupnosti, který je součástí tohoto nařízení. Posuzované látky musí být na trhu EU po dobu 15 let nebo před rokem 1997, a to ve významném množství.
 
Já chápu, že ne každý obchodník je poctivý a musí existovat pravidla je pro jeho ochranu. Dalo by snad i říci, že o nic nejde. Tak prostě přijdeme o pár produktů, ale jsme chráněni před geneticky modifikovanými potravinami a jinými "amarouny". Tato nařízení prostě napáchají trochu škody, ale mnoho užitku.
 
Podívejme se však na to z jiné stránky:
  1. Proč máme legislativu, která nám klidně vezme něco, co prokazatelně zlepšuje zdravotní stav?
  2. Má-li někdo zájem, aby něco prospěšného zmizelo z trhu, tak toho může právními kličkami dosáhnout. Líbí se Vám to?
  3. Zákonodárci mohou rozhodovat o tom, co se na náš trh dostane a co nikoliv. 
Jako občanovi ČR a EU se mi to nelíbí. Nepíši to teď z pohledu obchodníka. Je to čistě můj pohled občana. Nechci žít ve světě, kde je mi přikazováno, co mohu a nemohu jíst, co mohu a nemohu psát (viz nařízení EU o zdravotních tvrzeních). 
 
Při své práci jsem Coriolus s velkým úspěchem používala u nemocí způsobených HPV viry. Aktuálně neexistuje na trhu nic, čím by se dala houba nahradit. Bohužel mě vůbec nenapadá odpověď na otázku, co s tím? Možná jen konečně zapojit zdravý rozum a nenechat se jako stádo vést pasáčkem, který to s námi rozhodně nemyslí dobře.