NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) o zdravotních tvrzeních

Možná jste se v poslední době setkali s tím, že firmy prodávající doplňky stravy, stahují informace z webů a redukují texty na letácích. Nařídila jim to Evropská unie. Má chránit spotřebitele. Je tomu skutečně tak? Více o této problematice najdete v tomto článku. 

Nejdříve fakta

Dnem 14.12.2012 nabylo účinnosti nařízení Komise (EU) č. 1924/2006, (dále jen "nařízení"), kterým se zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin. Toto nařízení zásadně mění možnosti použít všeobecně známé informace u minerálů a vitamínů.
Je povoleno použít pouze zdravotní tvrzení posouzená Evropským vědeckým poradním orgánem (EFSA), který hodnotil účinky potravin a živin na naše zdraví. Evropská komise pak vydala seznam 222 zdravotních tvrzení, která smějí být použita na určité potraviny a jejich složky. Je to však pouze 10% ze všech předložených zdravotních tvrzení. Většina ze 4000 podaných zdravotních tvrzení získala negativní stanovisko. V současné době existuje ještě přibližně 1300 tvrzení (týkajících se převážně léčivých bylin), která nebyla posouzena.
 
Co je to zdravotní tvrzení?
Zdravotní tvrzení je informace týkající se zdraví, která je uvedena v reklamě či na obalu potraviny, a dává do souvislosti potravinu a zdravotní stav člověka, nebo také preventivní působení potraviny na zdraví. Příkladem zdravotního tvrzení je "vápník je dobrý na kosti" na krabici mléka či "dobré pro srdce a cévy" na doplňku stravy obsahujícím omega 3 mastné kyseliny z ryb.
 
Proč vlastně přišlo toto nařízení na svět?
Cílem tohoto nařízení bylo dát spotřebitelům větší jistotu ohledně správnosti a přesnosti zdravotních tvrzení používaných na obalech výrobků a v reklamě. Má tedy chránit spotřebitele, aby nebyl klamán.
 
A nyní trochu diskuze a vlastního pohledu
 
Nedá mi to, abych na tuto situaci nereagovala a neposkytla trochu svého pohledu. V oboru zdravé výživy a prodeje doplňků stravy se pohybuji již 12 let a toto nařízení je pro mě nepochopitelné.ano ne
 
Ochrana spotřebiteleano, jistě existují firmy, které záměrně označují přípravky klamavě, aby vzbudily dojem, že vyléčí vše od rýmy až po rakovinu. Tyto firmy praktikují podomní prodej, a nebo přesvědčují zákazníky na "předváděčkách". Ty stejně nařízení nepostihne, protože nikde informace nezveřejňují a těžko jim bude někdo dokazovat, co podaly ústně. Firmy, se kterými jsem doposud spolupracovala, se naopak snaží spotřebitelům podávat informace o tom, že správně zvolená strava pomáhá udržet zdraví a jednoznačně patří mezi základní preventivní opatření. Doplňky stravy patří mezi stravu. Je to zesílená strava, která dodá tělu potřebné látky, aby fungovalo tak, jak má. V důsledku bych řekla, že toto nařízení spotřebitele moc nechrání. Nedostanou se k němu informace, které mohou příznivě ovlivnit jeho zdraví a nemá možnost se kvalifikovaně rozhodnout. Tak trochu tam cítím lobby farmaceutických firem, pro které zdravý človek není úplně lukrativní položkou (více o této tématice najdete v knížce - Nežádoucí účinek smrt).
 
Klamavé informace na obalu a v letácích - nyní nastává problém, co tedy u bylin a vitamínů uvést. Když zpracovávám texty na náš e-shop přebírám informace od výrobců a doplňuji je o vlastní zkušenosti. Také používám herbáře, které jsou ověřené stovkami let zkušeností. U čínských bylin to jsou herbáře, které obsahují informace staré tisíce let. Opravdu máte pocit, že má Evropský vědecký poradní orgán větší pravdu?
Letáky, které neodpovídají této směrnici jsme začali nazývat jako samizdatové. Zdálo se mi škoda je spálit, když už jsme je jednou natiskli, ale co když přijde kontrola? Tohle už tu bylo.
Prosím Vás tímto, kdybyste měli kdykoliv pocit, že Vás informace na našich stránkách klamou, napište nám to
 
Jak Evropský vědecký poradní orgán testoval - zdravotní tvrzení byla posuzována nesprávným způsobem. Proces posuzování byl velmi podobný postupu, používanému při hodnocení léčiv, což je pro potraviny nevhodné. Tvrzení pro léčiva lze snadno prokázat, protože jejich účinky jsou viditelné rychleji (bohužel i ty nežádoucí). Účinky potravin a živin jsou méně výrazné a v některých případech jsou zaznamenána až po dlouhodobém užívání. Ano, zde můžete namítnout, proč užívat doplňky stravy, když léky fungují rychleji. Odpověď je jednoduchá. Léky obsahují většinou jen jednu látku z byliny. Ta je pak jako extrakt silnější, ale mnohdy s nežádoucími účinky. Proč? Příroda bylinu vymyslela tak, aby obsahovala komplex látek, které se navzájem doplňují. Takovýto komplex pak možná účinkuje pomaleji, ale o to důkladněji. Opravdu si myslíte, že jsme chytřejší než příroda? To už tu taky bylo - poručíme větru dešti. Poručili jsme?
 
Na toto téma bychom mohli diskutovat hodiny. Jsem ráda, pokud jste dočetli alespoň sem. Závěrem bych chtěla napsat mou včerejší zkušenost. Po dlouhé době jsem se podívala na večerní zprávy, které v poslední době v rámci zachování svého zdraví, ignoruji. S naprostým údivem jsem sledovala reportáž z odborné lékařské tiskové konference, kde s velkými ovacemi lékaři představili studii, která potvrzuje, že vhodně zvolená strava může příznivě ovlivnit civilizační onemocnění. NO TO JE OBJEV. Opravdu k tomu potřebujete klinické studie, výzkumy a popsané papíry, abyste tohle věděli? ....
 
Mgr. Jana Kubíčková
Chcete se k tomuto tématu vyjádřit? Napište nám. Vaše komentáře rádi zveřejníme.
Vaše názory
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.

VAŠE DOTAZY A REAKCE

Mohla byste prosím uvést nějaký příklad?
Situace je nyní taková, že aktuálně je schváleno 222 zdravotních tvrzení, nejčastěji k vitamínům a minerálům. Pokud látka obsažená v produktu není na tomto seznamu, nesmí být na produktu ani na letáku uvedeno na co vlastně je a co je jejím benefitem.
Neznamená to, že se produkt nesmí prodávat, ale na obalu nesmí být uvedeno na co je.
Schválená zdravotní tvrzení jsou u většiny vitamínů. Hořčík má schválená např. tato zdravotní tvrzení:
 • Přispívá k elektrolytické rovnováze.
 • Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.
 • Přispívá k normální činnosti nervové soustavy. 
 • Přispívá k normální činnosti svalů.
 • Přispívá k normální syntéze bílkovin.
 • Přispívá k normální psychické činnosti.
 • Přispívá k udržení normálního stavu kostí.
 • Přispívá k udržení normálního stavu zubů.
 • Podílí se na procesu dělení buněk.
To mi připadá dostatečné. Ale co byliny? Co třeba Echinacea, která patří mezi naše nejeoblíbenější byliny?
Aktuálně lze tvrdit to, co povoluje tzv. onhold seznam. O echinacei tedy možné napsat:
 • Normální funkce močových cest.
 • Imunitní systém - antioxidant.
 • Normální funkce dýchacího systému.

Toto budeme moci tvrdit, dokud to nebude zakázáno. Cokoliv jiného nelze to naznačit ani názvem, obrázkem nebo příbalovou informací. 

Všichni většinou víme na co je Echinacea, takže v tomto případě nás to nebude tolik trápit, že jej Evropský poradní orgán ještě neposoudil. Je však mnoho bylin, které mají úžasný vliv na lidský organismu, ale vy se to nedozvíte. Co třeba taková Kustovnice čínská? Moje oblíbená bylina (nebo spíše plod). Já jsem k ní uvedla to, co jsem vyčetla v různých herbářích a knihách o čínské dietetice. Věřím, že Vás to nebude klamat nebo mást.
 
____________________________________
 
 
Bohuzel, dnes je kazdy 60-ti lety politik chytrejsi, nez kolik tisic let stare, vyzkousene recepty, co pomohly jeho predkum, aby se vubec jednoho dne mohl narodit.
On je povinen vymyslet novinku, aby bylo videt, jakoze pracuje. Takze behem par mesicu (nebo par let) musi neco vymyslet HLAVNE noveho. Ne stareho, podlozeneho, vyzkouseneho. A podle takovych my dole skacem a nemame se kde ozvat a neni nikde zastani
😖😞.
Blanka.

____________________________________

 

Dobrý den,

s Vašimi výrobky a službami jsem velmi spokojena, začínali jsme ImunoBranem a nyní kupujeme opakovaně Colostrum. Nebýt článků, které jste na stránkách měli a také ohlasů pacientů, nekoupila bych je, proto mě mrzí, že s ohledem na zákony EU nemůžete studie zprostředkovávat. Věřím, že zdravý rozum nakonec zvítězí.

Přeji hodně úspěchů P.D

____________________________________

 

Dobrý den, četla jsem Váš článek ohledně obecných tvrzení o působení přírodních produktů. Plně s Vámi souhlasím a mám pocit, že se svět opravdu sune k tzv. „Novému řádu“ (najdete na „Blistech“), kdy jednotlivé osoby budou řídit celý svět. Zní to směšně že? Bohužel to bude nová totální globální totalita. Nevěřila jsem tomu, že v Americe se na zahrádkách nesmí normálně pěstovat ani běžné bylinky na zahrádkách. Podle těchto náznaků to vypadá, že se k tomu opravdu pomalu, ale jistě posunujeme. Ne, necítím se jako blázen, snažím se zachovat si selský rozum, ale ten zůstává stát…..

Vkládám: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Evropska-unie-chce-pry-fakticky-zakazat-zahradkareni-a-male-farmareni-292176

Srdečně zdaví – J. V.

____________________________________

Je to normální?

Dnes jsme si dlouze telefonovaly s majitelkou tohoto webu s potravinovými doplňky a bylinkami a bavily se o útrapách s legislativou týkající se označování účinků preparátů a jejich vlivu na zdraví, o úřadech, které jí brání dobře dělat práci a prodávat tolik účinné doplňky stravy stimulující imunitu, především u onkologických pacientů.

Musí začít odstraňovat informace o účincích, kazuistiky nemocných pacientů, vědecké studie, které "naše EU" v zájmu "ochrany zdraví spotřebitelů" nehodlá brát na vědomí.

Výsledkem bude mnoho ztracených pacientů, kteří budou relevantní poznatky sbírat ze zahraničních webů, a ti co nevládnou cizí řečí, budou louskat nepřesný význam z google překladače a věřit, že obsah správně pochopili.

Myslím, že i úředníkům je jasné, že to takhle nějak dopadne. Potom je nasnadě otázka proč? Odpověď je prostá. Nikoli ochrana zdraví, ale plná kontrola nad našimi životy, naše plná závislost a odevzdanost dokonalému soukolí lékař-lékárna-lékař-lékárna-lékárna-nemocnice-lékárna-lékárna-lékárna-nemocnice-a těsně před důchodem krematorium.

Na stránkách ministerstva se uvádí, že v případě vlivu doplňků na zdraví je možné uvádět jediný schválený výraz, a to "NORMÁLNÍ". Tak se nedivme, až uvidíme v účincích výrazy "Normální energie", "Normální nálada" nebo "Normální potence".

Týká se to bohužel i samostatných bylinek, o kterých se předávají zkušenosti od našich babiček, jsou jich plné herbáře a i každé malé dítě ví, že když ho bolí bříško, dostane normální heřmánkový čaj. Zkrátka ze zkušeností empirických. Fungují po staletí, ale jejich problémem je, že jsou levné a můžou vést k naší nezávislosti.

Nedá mi to, nepřipomenout jednu "hlášku" z filmu Věra Chytilové Kurvahošigutntag: Bolek Polívka sedí s jistou dámu v restauraci a ona tvrdí, že v Boha nevěří, protože ho nikdy neviděla. A on odpovídá velmi, velmi neslušně... - jistě si vzpomenete!

Ale já věřím. Věřím ve zdravý rozum (možná bych měla napsat "normální rozum", abych se nedostala do problémů), věřím, že se z tohoto útlaku začneme probírat a "normálně", úplně "normálně", si to nenecháme líbit. 

Makia Mana Garden (www.zahrada-sazenice.cz) - Pěstování starých odrůd bylinek, původních odrůd zeleniny a dalších netradičních rostlin pro Vaši nezávislost

(Pozn.: nejsem odpůrcem Evropské unie, má v mnohém nesporné výhody, ale takto nešťastně formulovaná nařízení komplikují život a práci poctivým lidem a pouze podporují rozkvět farmaceutického průmyslu).

____________________________________

Myslím si, že EU by se měla starat o jiné věci a ne do všeho strkat ten svůj byrokratický nos. A naši páni EU poslanci by neměli být papežtějží než papež.

_____________________________________

Od té doby, co jsme zvolili léčbu prostřednictvím Oberonu a výrobků Diochi, nemáme žádné problémy. Dceři bude brzy 11 a antibiotika měla jen jednou. Devět let zpět si zaléčujeme běžné, např. repspirační choroby, sami. Bylinky si pěstujeme buď sami nebo nakupujeme ve zdravé výživě. Zdravá, vyvážená a pestrá strava je základem zdraví. Bohužel v ČR obsadila potravina v myslích mainstreamové populace pouze spodní příčku na žebříčku hodnot a je daleko pod spotřebním zbožím. Pokud chceme prožít aktivní a zdravý život, musíme se vyhnout stádnému nazírání podporovanému reklamou, vyhýbat se supermarketovým zběsilostem (pokud možno) a lékárnám, když máme chřipku nebo nás bolí hlava. Nařízení EU považuji za zlovolnost hrazenou právě farmaceutickými lobby, které vidí v přírodních látkách snadno dostupnou a levnou konkurenci. Zdravím. Simona B.

P.S. Sirup lahodné chuti je prostě úžasný.

______________________________________

Také si myslím, že toto opatření rozhodně není ku prospěchu občanů, které má "chránit".
Považuji to za zlovůli EU, která by se pro "dobro věci" měla starat o jiné věci a která by měla svou přebujelou byrokracii spíš omezovat, než dále a dále zvyšovat.
Byrokratická deformace až demence. Čím víc byrokracie, tím méně zdravého selského rozumu. Nebo ještě hůř... Tomu, že tohle autoři vyplodili z čistě idealistického přesvědčení v dobro tohoto nařízení věřím asi tolik, jako jsem věřila v idealismus socialistických papalášů.

______________________________________

Dobrý den, velice hezky jste vystihla danou problematiku. Potřebují farmaceutické firmy a lékaři zdravé lidi? Nedává to přece logiku (nebo možná dává). Z čeho by pak žili? Ale začíná to být až příliš okaté a lidé si skutečně nenechají vše líbit, postupně prozřou. Klaním se odborníkům, operatérům, ostatním lékařům, kteří skutečně chtějí léčit, zachraňují životy a dělají svou práci pod vlivem svého nejlepšího vědomí a svědomí. Bohužel byznyslékářství se trochu rozmáhá. Vám děkuji, že k tomuto prozření přispíváte. Važme si darů přírody, přece tu nejsou náhodou.

______________________________________

Pěkný článek. Místo přírody věříme "odborníkům". Často stačí diplom a padáme na zadky. Slepá důvěra a vlastní rozum a cit jsou někde daleko. Je to hrůza. Já jen pevně věřím, že se to zlepšuje a víc a víc lidí otevírá oči, protože už jsme fakt úplně mimo. Co mi má jakej chytrák povídat, chce jen moje peníze a ani ne moje peníze, ale mojí svobodu a dokud jim budeme všichni věřit a chovat se jak stádo ovcí, tak se to asi nezmění. Z čim většího nadhledu na to člověk kouká, tím víc směšný se mu to jeví. Fuj! Víc takovejhle eshopů! Hodně štěstí přeju! Filip 

_______________________________________

Nevím, co myslely naše vůdčí osobnosti svobodou a demokracií počátkem 90-tých let. Já mám spíše pocit, že v mnohých ohledech jsem byla svobodnější za minulého režimu. Nikdo mě netlačil do všelijakých "výhodných" akcí, ze kterých se pak vykubal nekonečný papírovací kolotoč, zabírající můj volný čas. Totéž mi bere hledání léčivých účinků bylinných přípravků. Je opravdu sprosté, když lékař nedokáže stanovit diagnozu umořeného pacienta ani po 10-ti letech, pacient tak po celou dobu nemá cílený lék, tudíž je tlačen zdravotnictvím zkoušet bezpočet chemických léků s nežádoucími i žádoucími vedlejšími účinky. A když už mu nic jiného nezbývá - protože má k tomu časem ještě zničená játra a ledviny - a rád by se uchýlil k méně škodlivé léčbě rostlinné, má zakázáno se cokoli o ní dozvědět. Nepodobá se to spíše než demokracii otrokářskému řádu?  Mirka