Z bylinného herbáře - PŘESLIČKA ROLNÍ jako oblíbená léčivka

Přeslička rolní (Equisetum arvense L.)
 
Z celé čeledě přesličkovitých nachází použití v lékařství pouze přeslička rolní, běžný plevel mírného pásu rostoucí na kyselém podloží poblíž vodních zdrojů. Dorůstá často až do 80 centimetrů výšky. Můžeme se setkat také s lidovými názvy jako "přaslička" či "přeslice".
 
Současná fytoterapie na základě řady výzkumů a analýz potvrzuje léčivé vlastnosti především v oblasti nádorových vředů, očí a cévních kapilár. Nať z přesličky působí močopudně, a proto má význam při zánětech močových cest, prostaty, onemocněních srdce, jater i ledvinových kamenech. Podílí se na remineralizaci a antidegeneraci buněk, a tak příznivě působí na stav cév vnitřních orgánů, kůže, vlasů, nehtů a kostí. Je schopná zastavovat krvácení, ale také povzbuzuje vznik červených krvinek a hemoglobinu, čímž tvoří dobré podmínky například pro normální menstruaci.
 
Přeslička rolníMezi stěžejní účinné látky obsažené v této rostlině patří zejména flavonoidy, kyselina křemičitá a deriváty kyseliny kávové. Pouze ve stopovém množství se v ní vyskytují alkaloidy (palustrin a nikotin).
 
Přeslička rolní je vhodná jak k vnitřnímu, tak vnějšímu použití. Vnitřně se jí léčí vodnatelnost, zánět močového měchýře, ledvinové infekce, dna, krvácení (menstruační, z nosu aj.), zlomeniny, zanikající menstruace, kornatění tepen, nádorové stavy či plešatění. Zevně se využívá na rány, vředy, afty a omrzliny.
 

Jak přesličku používat

VNITŘNÍ POUŽITÍ:
Čerstvá šťáva: 2 – 3 lžičky denně.
Odvar: 260 ml denně.
Prášek: 1 – 2 g dvakrát denně před či po jídle.
Tekutý výtažek: 2 – 20 g denně.
Tinktura: 20 – 50 kapek dvakrát denně.
 
ZEVNÍ POUŽITÍ:
Odvar z jedné polévkové lžice v 250 ml: na obklady, k omývání ran aj.
 
Současně je však důležité vědět, že při delším užívání přesličky (měsíc a déle) je nutné brát současně vitamín B1, protože v její droze je přítomný enzym, který vyvolává tohoto vitamínu nedostatek.
 
 
Zdroje použité literatury:
GÓRNICKA, Jadwiga. Domácí přírodní lékárna: Rádce pro zdraví. Praha: Jan Vašut s.r.o., 2011.
Léčivé rostliny: Ottův průvodce přírodou. Praha: Ottovo nakladatelství, s.r.o., 2010.
Velká kniha bylinek. Praha: Reader´s Digest Výběr, spol. s.r.o., 2009.