Vlasy jako koruna krásy - co když ta koruna není dle našich představ?

Vlasy jsou v přírodní medicíně velkým tématem. Přijdete-li do ordinace teraputa čínské medicíny, tak jednou ze součástí diagnostiky je pozorování. Pozoruje se hlas a jeho síla, barva pokožky, nehty, postoj těla a samozřejmě vlasy. Konkrétně z vlasů a jejich vzhledu lze vyčíst opravdu hodně.

Článek si můžete i poslechnout

Vlasy vypadávají přirozeně

To je nutné si říci hned z počátku. Na jaře a na podzim můžete na svém kartáči či hřebenu vidět více vypadaných vlasů než jste zvyklí. Naše tělo je v těchto obdobích trochu oslabenější. Na jaře je unavené po zimě a na podzim si musí na chlad zvykat, což jej vyčerpává. Stejně tak jejich kvalita může být v těchto obdobích horší. Na podzim budou vlasy sušší, na jaře zase mohou být takové více rozlítanější a slabší. To lze většinou řešit vhodnými kosmetickými přípravky jako jsou vlasové oleje, zábaly a bylinné oplachy.
Všechny vlasy určitou dobu rostou, vypadají a jsou nahrazeny dalšími. V určitém rozmezí se tedy kompletně vymění.
Vlasy - padani vlasu
Na čem závisí kvalita vlasů
Terapeut čínské medicíny by odpověděl, že na stavu ledvinjater. Je však nutné si uvědomit, že to není o orgánech jako takových, ale o jejich čchi. Když se řekne oslabené ledviny, tak to neznamená, že vám ve skutečnosti tento orgán nefunguje. Znamená to, že jeho čchi je slabá a na tělesné úrovni se to může projevovat jako padání vlasů, řídnutí kostí, zhoršení sluchu, chlad v bedrech, bolesti hlavy z vyčerpání, nedostatečná a požďující se menstruace nebo jako únava se zmimořivostí. Vše souvisí se vším, proto je pozorování vlasů tak důležité. Hned na první pohled ukazují, jak na tom stav této čchi je.
 
Když bych měla být ještě konkrétnější, tak mluvíme o esenci ledvinkrvi jater. V těchto aspektech je uložena naše koruna krásy. Ještě pak rozlišujeme, zda vlasy padají z plnosti nebo z prázdnoty. Což terapeuticky znamená, zda doplňovat nebo pročišťovat. I když za každou plností, je často někde prázdnota. Vidíte? Není to úplně jednoduché a univerzální rady nemusí být vždy funkční.

Jak tedy najít vhodné řešení zrovna pro vás?

Nejčastějšími příčinami padání vlasů je vyčerpání, nedostatek vitamínů a minerálů, hormonální změny, stres, kouření, onemocnění štítné žlázy, onkologická léčba. 
 
Výměna vlasů je neustálý proces, který začíná již v průběhu embryonálního vývoje, to je v podstatě ta esence ledvin. Proto, máte-li slabší konstituci, tak vlasy nikdy nebudete mít úplně silné. Vše však jde nějak doplnit.

Hormonální změny

Úbytek estrogenu vede k tomu, že vlasy začínají ubývat. Děje se to v menopauze nebo po porodu, kdy se hladina estrogenu vrací do normálu velmi pomalu. Po porodu se k tomu ještě připojuje vyčerpání, protože u nás se kompenzace ženy po porodu moc neřeší.
Estrogen představuje element YINKREV XUE. Pokud tyto dvě složky chybí, tak se objevuje suchost (pokožky, vlasů, nehtů), rozmazané vidění, únava po menstruaci a celková únava, bledost. Může se objevit noční pocení a sucho v ústech, odpolední pocit horka, zhoršený spánek. Padání vlasů je pak jedním z projevů této prázdnoty, který vyřešíte tím, že nasadíte byliny a látky, které tyto dvě složky doplňují. Je to například andělika čínská, rehmanie lepkavá nebo kustovnice čínská.
 
U můžu je pak příčinou nadměrného vypadávání vlasů nadměrný testosteron. Jeho přebytek v podstatě ničí vlasové kořínky a vlasy pak začnou vypadávát. Nadměrný testosteron může představovat i jiné zdravotní potíže, takže je na místě návštěva lékaře.
Testosteron představuje element YANG, ten má tendenci stoupat. Může s sebou přinést vyšší krevní tlak, bolesti hlavy, výbušnost, pocit horkosti. V tomto případě může pomoci Saw palmetto. 

Vyčerpání, stres, nedostatek vitamínů a minerálů

Toto vše má v podstatě jednoho jmenovatele - PRÁZDNOTU. Jinak řečeno, různé příčiny vedou ke stejnému důsledku, něco nám chybí. Zde je to často právě o čchi a esenci ledvin. Tu si vyčerpáváme tím, jak žijeme. V důsledku to povede i k hormonálním změnám, protože jakmile začne chybět čchi a esence ledvin, začne chybět i krev jater. A je tu onemocnění štítné žlázy. Je to taková nabalující se sněhová koule.
Co vyčerpává ledviny a jejich čchi nejvíce? Neustálé prožívání strachů a obav, nespokojenost ve vztazích (myslí se tím i vztah sám k sobě), nedůvěra ve své schopnosti, slabá vůle, ztráta cíle nebo slepá poslušnost (fanatismus), vystavování se chladu (hlavně chlad od noh), dlouhé stání, plýtvání s energií nadměrným sportováním, které neodpovídá vaší konstituci, nadměrným sportováním v zimě, kdy má naše tělo odpočívat.
Jak to tedy vypadá, když chybí esence ledvin? Vlasy předčasně šedivějí, lámou se a vypadávají. Mohou se objevit problémy se zuby a kvalitou kostí, snižuje se chuť na sex a objevuje se bolest a slabost v bedrech. Později se může objevit tinitus (pískání v uších) a ochablost dolních končetin.
Už nevím, co byl zdroj tohoto, ale ledviny také oslabuje - frustrace z nedosažených cílů, chronické přepracovávání "abych za něco stál", nedostatečné uznání identity rodiči. Se tak trochu divím, že máme na hlaě vůbec nějaké vlasy :-)
Ledviny a jejich čchi nejvíce doplníte slanými tekutinami, tou nejlepší je dlouho vařený vývar z morku kostí. Byliny, které doplňují slabé ledviny jsou rdesno mnohokvěté, cordyceps, jam čínský nebo přeslička.

Vitamíny, které s vlasy souvisí

Abychom nezapomněli na ty vitamíny, tak určitě zinek a vitamíny řady B. Přirozeně je najdete např. v mateří kašičce, který je i silným doplňovačem YIN
Důležitou látkou je pak aminokyselina L-methionin.
 

Co funguje vždy

Bylinny odvar z kopřivy po každém mytí vlasů. 

2 polévkové lžíce čerstvé nebo sušené kopřivy louhujte alespoň 20 minut v 0,5 vody. Nechte vychladnout a po každém umytí vlasů jím přelijte vlasy. Již neoplachujte. Podobně funguje výluh z kořene lopuchu, ale ta kopřiva je dostupnější.

Zamyslet se nad kosmetikou

Vlasy mohou trpět intenzivním fénováním a nešetrným rozčesáváním. Barvení, odbarvování a trvalá zasahují do struktury vlasů. Někdo na to může trpět více, někdo méně. Hlavně při odbarvování peroxidy melanin vlasu oxdiuje a vlas je náchylný k narušení, předčasně se pak štěpí a láme. Tomu lze hodně předejít olejovými zábaly. 
 
Jsem velkým zastáncem čísté přírodní kosmetiky, ale u vlasů to ne vždy platí. Určitě nepoužívat šampóny se silikony a SLS, ale kvalitní kosmetika od kadeřníka je někdy na místě. 

Poradit se s kadeřníkem

Kromě péče zevnitř, je na místě kvalitní péče. Kvalitní kadeřnické salóny disponují i různými diagnostickými přístroji, které pomohou odhalit to, co není oku viditelné. Speciální vyživovací kúry mohou posílit vlasový folikul poškozený barvením nebo dlouhodobu nemocí. Mělo by to jít však ruku v ruce s vnitřní péči. Je-li tam vyčerpání, tak sice folikul na chvíli posílíte, ale dlouhodobě nebude vyživován a budete zase na začátku.
 

Z naší nabídky

Máte otázky? 

Data vložená do tohoto formuláře jsou přísně důvěrná. Vyplněním a odesláním souhlasíte se zpracováním vložených údajů.
 
V rámci nového nařízení EU - GDPR nám poskytujete citlivé informace o vašem zdravotním stavu, což vyžaduje váš vědomý souhlas se zpracováním těchto údajů.
 
Abyste věděli s čím souhlasíte, zde je popis jak takové zpracování u nás probíhá. Formulář přijde na email Mgr. Jany Kubíčkové. Tam je do doby, než na něj odpoví a ihned poté je vymazán. Vzhledem k tomu, že odpovídá z emailu, zůstává viset v odeslané poště. Na vaši žádost jej odtamtud můžeme kdykoliv vymazat. Automaticky to však neděláme. Doručená data jsou nějakou dobu také v systému eshopu, odkud jsou pravidelně vymazávána - automaticky. Nemáme jakýkoliv zájem tyto informace schraňovat.
Více o ochraně osobních údajů na tomto eshopu najdete ZDE.
 
Pokud se vám po přečtení všech těchto nutných formalit nepřitížilo, pošlete nám váš dotaz. 
 
Dříve jsme dotazy a odpovědi po souhlasu zveřejňovali, aby byli přístupné i ostatním (dost často se opakují). To však již dělat nemůžeme. To ale nevadí, to nejdůležitější tam již je z dob před GDPR. 
 *
 *
 *
Další souhlasy či nesouhlasy
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.