NK buňky - vše, co potřebujete vědět o našem imunitním pilíři

V poslední době se o NK buňkách (Natural Killer Cell) hodně začalo mluvit v souvislosti s aktivitou našeho imunitního systému. Kdysi jsem se tímto tématem zabývala v rámci celostní onkologické léčby, kdy je aktivita NK buněk jedním z důležitých faktorů. Trochu jsme to téma tedy zrecyklovala, abyste měli nějaké povědomí o tom, co NK buňky jsou a jaký mají v našem těle úkol. Někdy pochopení a samotná vizualizace dělá zázraky :-)
Známe mnoho typů bílých krvinek. Z nich jsou NK buňky jedny z nejběžnějších. Reprezentují do 15% všech bílých krvinek. Jsou velmi důležité, protože na rozdíl od ostatních bílých krvinek jsou schopné pracovat nezávisle, nevyžadují si speciální instrukce od imunitního systému, aby rozpoznaly nebo napadly cizorodé buňky.
Z tohoto důvodu jsou často považovány za první linii obrany těla proti rakovině a virovým onemocněním.

NK buňky patří do skupiny lymfocytů

Lymfocyty jsou nositeli specifické imunity. Po prvním střetnutí s cizorodou látkou zachovávají dlouhodobé informace, a proto jsou schopné při opakovaném střetnutí s tím samým antigenem reagovat rychleji a intenzivněji.
NK cell - NK bunky - M
Lymfocyty projevují svoji ochrannou schopnost dvěma způsoby:
  • humorální imunitou, tzn. tvorbou protilátek
  • buněčnou imunitou, cytotoxicitou
NK buňky patří mezi buňky s cytotoxickou aktivitou. Podle některých studií jedna NK buňka je schopna „postupně“ zabít v průměru 27 nádorových nebo virem infikovaných buněk, přičemž zabití jedné takové buňky jí trvá asi 5 minut.
Jak již bylo výše řečeno, NK buňky, na rozdíl od jiných buněk, působí absolutně samostatně a na svoji činnost nepotřebují dostávat signály od jiných imunitních buněk.
Pro obranyschopnost organizmu nemá zvláštní význam jejich absolutní počet, ale jejich aktivita = cytotoxicita.

Aktivace NK buněk

Když se NK buňky zaktivují, stávají se „chmatavé“ v procesu hledej a znič. Při střetnutí s rakovinovou či virovou buňkou se aktivované NK buňky připojí k membráně a dají infikované buňce „injekci“ cytoplasmatických granulí, které téměř okamžitě rozpustí zaměřenou buňku. Za méně jak 5 minut je nežádoucí buňka mrtvá a NK buňka se vrhne na další oběť. 
NK cell - NK bunky - Isoprinosine
Aktivita NK buněk je pro boj s infikovanou buňkou velmi důležitá. Při mnohých patologických procesech, kam patří např. i imunosupresivní léčba jako chemoterapie nebo ozařování, prudce klesá výkonnost celého imunitního systému, a tím se snižuje i aktivita NK buněk. Nízká aktivita NK buněk je pak rizikový faktor, který se projeví tím, že imunítní systém není schopen zvládat "infekční nálož". V rámci onkologického onemcnění, je pak nízká aktivita NK buněk, rizikovým faktorem pro vznik metastáz.
 
I v přírodě najdeme látky, které si kladou za cíl zvýšit aktivitu NK buněk. Které to jsou? To sem bohužel nemůžeme uvést. Legislativa. 

Máte-li jakékoliv reakce na článek nebo nám chcete něco sdělit, využijte online formulář.

Vaše názory
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.