Suchá pokožka po zimě?

Vliv zimního počasí na pokožku může být někdy devastující a naše pleť tak na jaře vypadá unaveně, je vysušená a mohou se objevit popraskané žilky. Kvalita a vzhled pokožky je dán samozřejmě i vnitřním prostředím našeho těla a dostatečným přísunem tekutin. Nicméně mráz, vítr a střídání teplot (venku / uvnitř) ji může pěkně potrápit a vhodná péče je na místě.
 
Vnějšími vlivy je často nejvíce ovlivňována pokožka rukou, plosek nohou a obličeje.
 

Na co se zaměřit

Dobré je věnovat pozornost tomu, z čeho je krém složený. Pro hydrataci pokožky je velmi důležitý tukový základ. Tam patří kvalitní rostlinné oleje, másla, vosky, sádlo nebo třeba lanolin. V zimě si můžeme dovolit i hutnější konsistenci, naopak v létě bychom měly volit konsistenci lehčí, aby se zbytečně nezanášely póry.
 
Pokud se zběžně kouknete na INCI (složení produktu), tak hydratační krémy by neměly obsahovat alkohol. Ideálně aby tam nebyl vůbec nebo alespoň na konci popisu INCI, tedy pouze v malém množství. 
 
Nezapomínejte na čištění pleti. Účinné složky, které hydratují pokožku, se mnohem lépe vstřebávají, když jsou nanášeny na očištěnou pokožku.
 

Dobrý hydratační krém obsahuje složky, které poutají vodu k pokožce. Které to jsou?

 
Sucha pokozka - hydratace pleti
 

Složky v účinných hydratačních krémech

Máte-li suchou pokožku, tak vyhledávejte krémy, které obsahují bambucké nebo kakaové máslo a přírodní oleje. Oleje mají silné antioxidační působení, které chrání pokožku před následky UV záření. Mezi takové oleje patří sezamový, jojobový, olivový, pupalková nebo mrkvový
Máte-li tendence k praskání žilek, tak je důležitou složkou krému vitamín C nebo hroznový olej.
Tyto látky patří mezi tzv. emolienty. Kůži zjemňují a zvláčňují. Mají také žádoucí hodnotu pH. 
 
Důležitou složkou jsou také látky, které na sebe v pokožce váží vodu. Mezi nejčastěji používané patří glycerin, urea nebo kyselina hyaluronová. Přírodními humektanty (látky, které na sebe váží vodu) jsou např. olej z aloe vera nebo různé hydroláty (květové vody). 
 
Další složkou jsou pak okluzivní látky, které vytvářejí ochranou vrstvu a tím zabraňují odpařování vody. V přírodní kosmetice se nejčastěji používá lanolin a různé vosky (včelí, karnaubský).
 
Vzhledem k tomu, že pokožka potřebuje k hydrataci vodu, je celkem na místě, aby krém vodu obsahoval. Samotné bezvodné produkty, např. samotné máslo nebo olej pokožku vyživí, ale nehydratují.

 

 

Hydratační krém na ruce i obličej z naší nabídky