Otrava jídlem a cestovní nevolnosti

Toto je hodně letní téma. Týká se totiž cestování a zkoušení nových potravin, ale zároveň i podnebí. V horku a vlhku totiž mají potraviny mnohem větší tendenci se kazit. Horko a vlhko v podnebí se pak násobí i v našich tělech. Prostě jsme součástí přírody. Nelze nás od těchto procesů oddělit.

Přečtěte si - Léto z pohledu TČM.

Často už s tím tak trochu počítáme a před cestami do exotických krajin preventivně jíme probiotika. Určitě to není od věci, a může to naše trávení posílit. Já mám nejraději Colostrum CANDIDA, protože kromě probiotik posílí i imunitu, což se často hodí. Stres před odjezdem s námi občas také umí zamávat. Nicméně co když to nakonec nestačí a dovolenou by vám mělo zkazit urputné zvracení a průjmy?

Přibalte si směs Šavle malého samuraje.

Tuto krabičku doporučuji mít i doma v lékárničce, ale určitě si ji přibalte na cestu na dovolenou. On i ten název je takový určující „šavle malého samuraje“.
Otrava jidlem

Byliny, které obsahuje, se používají při napadení chladným větrem, který vstoupí na terén vlhkosti. Tohle se velmi těžko vysvětluje našemu západnímu mozku, ale tento stav se pak projeví jako nevolnost, zvracení, průjem, bolesti hlavy, nadýmání nebo hlasité kručení v břiše. Typický je pak akutní vodnatý průjem. Střídá se zimnice s mírnou teplotou. Mohou se objevit bolesti svalů a velká únava.

Terapie pak musí být celkově zklidnit střední ohniště (osa slezina – žaludek – játra), vyloučit škodlivinu a přeměnit vlhkost.

Směs doporučuji nasadit hned při prvních příznacích nevolnosti a vůbec se nebojte zvýšených dávek. U dospělého dávám klidně 6 tablet každé 2-3 hodiny. U dětí pak polovinu.

Nezapomínejte hodně pít. Ideálně teplé bylinné čaje (máta, fenykl, šalvěj) nebo jen teplou převařenou vodu. Dopřejte si trochu Coca Coly, ale ne z postmixu. Ideálně ze skla.

Otrava zkaženou rybou

Zkažená ryba může způsobit běžnou otravu, ale také stav připomínající anafylaktický šok. U ryb hrozí otrava hlavně z důvodu špatného skladování nebo pak nedostatečné tepelné úpravy.
 
Problém je histamin.
Pokud se po výlovu ryby patřičně nezchladí, tak se v nich začne tvořit vyšší množství histaminu. Nejvíce se to týká makrel, tuňáků nebo sleďů. Problém je v tom, že se toxické množství histaminu může tvořit dříve, než na rybě uvidíte, že je zkažená. Příjem nadměrného množství histaminu v rybě může způsobit projevy jako svědění kůže, bolesti hlavy nebo vyrážku, ale také může způsobit stav, který připomíná silnou alergickou reakci (anafylaktický šok) a je nutné vyhledat lékaře. Toxická reakce se u zdravého člověka projeví cca do půl hodiny od konzumace.
Ve Vietnamu se používá na ryby koření Perila křovitá. Má totiž velmi štiplavou chuť a je aromatická. Tím otevírá póry a odvádí škodlivinu. Čímž vlastně pomáhá zklidnit případné projevy nadměrného příjmu histaminu nebo jiné toxicity pocházející z ryby. Nic o nějakém histaminu nevěděli, přesto použili správnou bylinu. Tohle mě nikdy nepřestane na historii a souvislotech bylinné medicíny fascinovat. 

My, z pohledu dnešní farmakologie, používáme perilu na snížení alergických projevů, protože pomáhá snižovat produkci histaminu. Je tedy možné ji použít i v případě, že by se u vás projevily méně závažné projevy otravy rybou. U výrazné nevolnosti a velké ztrátě tekutin VŽDY VYHLEDEJTE LÉKAŘSKOU POMOC.

Tak dovoleným zdar :-)