Neroli – něžný květ emocí

Aromaterapie není úplně doménou našeho eshopu. Určitě najdete weby, které jsou mnohem více nabyté informacemi o léčbě vůněmi. Něco málo však u nás najdete a o Neroli se nedá nenapsat. Navíc je důležité si uvědomit, že celostní léčení zahrnuje i aromaterapii a může to být třeba to, co potřebujete.
Článek od Daniely je poměrně obsáhlý, ale jeho přečtení stojí za to. Pomůže vám porozumět tomu, co pro vás esence a vůně mohou udělat.

Když máte psát o vůních, tak první co musíte udělat, tak se na ni naladit. Sedím u počítače, očichávám éterický olej neroli a hlavou mi běží vonná pyramida, informace z aromaterapeutické školy, vlastní zkušenosti – a to vše se mísí v příjemný pocit klidu, zvnitřnění a zpomalení… ano, to je neroli. O neroli se nedá psát úplně racionálně, protože přináší emoce, klid, lásku, radost, plynutí, zvnitřnění, naladění se na sebe sama.

Odkud se bere?

Neroli se získává z květů pomerančovníku hořkého (Citrus aurantium), což je citrusovník s nepoživatelnými plody – jsou příliš kyselé a tvrdé. Používají se prý jen v některých oblastech Mexika s pálivými papričkami, což zní jako kulinářský zážitek, který si v životě asi mohu odpustit.

O co méně je tento druh pomerančovníku využitelný v gastronomii, o to víc je jeho význam důležitý v aromaterapii. Jeho květy jsou totiž nositeli vzácného a poměrně drahého éterického oleje neroli, přičemž z jedné tuny květů se vydestiluje přibližně litr éterického oleje (a tomu odpovídá i cena). 

Zajímavé na hořkém pomeranči je ovšem rovněž to, že z nezralých plodů (o velikosti třešní) se kdysi dávno získával další druh éterického oleje, petitgrain (pomerančové „listí“). Časem se zjistilo, že tento způsob destilace je velice neekonomický, a tak se petitgrain začal získávat z pomerančových listů a větviček – opět ale ze stejné rostliny, z pomerančovníku hořkého.

Nicméně nejdůležitějším a nejcennějším využitím tohoto druhu pomerančovníku je dodnes získávání právě neroliového éterického oleje. Jak je zřejmé z dosud popsaných informací, jedná se o květový éterický olej, což s sebou nese zároveň informaci o tom, jak se nejčastěji využívá.

Vonná pyramida

Zkuste si představit jakoukoli kvetoucí rostlinu (viz obrázek).
  • Dolní část tvoří kořeny, které se také u určitých druhů používají pro destilaci aroma olejů – kořeny jsou „to dole“, je to základna rostliny, a proto můžeme kořeny využívat zejména pro ovlivňování fyzického těla – hrubé materie. Tyto éterické oleje musíme dávkovat velmi přesně a opatrně – protože pocházejí z kořenů, mají velmi silný účinek.
Kořeny (například andělika, kurkuma) jsou většinou přínosné pro naše ledviny, pro plíce, pro zažívání – podle tradiční čínské medicíny nám ovlivňují element vody (ledviny), kovu (plíce) a země (zažívání – slezinu a žaludek).
vonna-pyramida-neroli
  • Nať (lodyha, listy) – éterické oleje získávané z natí rostlin jsou většinou široce použitelné, jsou schopné sladit organismus v celém jeho působení. Až na některé výjimky (jedovaté EO) je můžeme přidávat do masážních směsí (vždy pozor na potenciální alergii), používat do vonných difuzérů anebo je přidávat do čisticích prostředků pro provonění domova.
  • „Nejvýše“ na rostlině většinou najdeme květy a následně plody (výjimku tvoří některé rostliny se silnou astralitou, například lilek vejcoplodý). Plody působí velmi zemitě, protože nesou genetickou informaci a jsou „plodné“ – jinými slovy zajišťují rostlině rozmnožování. Proto působí i u člověka na hmotu (lidské tělo), což je důvod, proč jejich využití leží někde mezi silnými oleji z kořenů a oleji z natí. Éterické oleje z květů jsou úplně jiné. Jejich vůně je intenzivní, někdy svou silou až nepříjemná (u některých indikací například santal), a umisťuje se v horním malém trojúhelníčku vonné pyramidy. Na stejném místě najdeme také všechny citrusy (mandarinku, bergamot, pomeranč, grep, citron), a to pro jejich schopnost rychle navodit účinek a stejně rychle zase vyprchat. Květy jsou svým působením hlubší než citrusy, které představují jen takové mávnutí účinku a jsou „pryč“.

Působení květů

Nejenže se květy nacházejí nejvýše ve vonné pyramidě, ony také představují „hlavu“ člověka. K hlavě patří myšlenky, které nám často způsobují různé (většinou nepříjemné) emoce spojené s přemítáním. Květy tedy působí na „hlavu“ – na místo, kde si způsobujeme dlouhodobý stres. Samozřejmě zde bychom mohli mluvit rovněž o krátkodobém přirozeném stresu, na nějž tělo reaguje přirozeně pokynem „bojuj“, nebo „uteč“, ale nyní se bavíme o o tom typu stresu, který je založen na moderním způsobu života a jehož součástí jsou myšlenkové pochody. Ty pak tento stres výrazně zesilují skrze přemítání, analýzu–syntézu atd.

Jak to dělají?

Svou „horní“ notou ovlivňují psychiku, a to dlouhodoběji než citrusy, které ihned vyprchají. Květy jsou schopné jít v naší psychice do hloubky, a pokud poškození psychiky není závažné, jsou schopné nás dostat k jádru problému, ten doslova vymýt a zanechat člověka jako tabulu rasu – čistou tabuli, na niž můžeme začít znovu psát emocionální témata (tentokrát možná s lepší schopností emoce zpracovávat tak, aby se neusazovaly a neškodily nám).

Jemný květ neroli

Už když se podíváte na květ neroli, uvidíte jeho jemnost, subtilnost, éteričnost. Je bílý, křehký, ale má velmi intenzivní vůni (obzvlášť v podobě éterického oleje). Toto spojení křehkosti a účinnosti nás vede k využití – neroli umí čistit emoční prožitky. Skrze toto čištění může přispět ke zmírnění depresivních stavů (nikdy ale nevysazujte antidepresiva bez porady s lékařem!). Napomáhá koncentraci, harmonizuje. Silou své vůně však rovněž dodává psychickou sílu a klid.
Neroli je spíš ženská vůně s ženským působením (na rozdíl třeba od santalu). Proto jej můžeme využít i v situacích, kdy cítíme, že si držíme v těle nezpracované emoce. Ostatně podle tradiční čínské medicíny sídlí emoce v játrech, a právě játra umí neroli uvolňovat, takže pak emoce snáze (a často bouřlivěji) vyvěrají ven. No a kdyby vás nezaujala žádná z těchto schopností neroli, určitě by vás mohlo potěšit, že se jedná o silné ženské afrodiziakum.
Neroli

Co s ním?

Jak tedy můžeme neroli využít? Osobně nosím malou lahvičku s jedním mililitrem čistého éterického oleje neroli stále s sebou. Společně s ním mám v kabelce santal a růži (vše v 1ml balení). Zatímco santal mi dodává „mužnost“ v jednání a určitou sílu, růže probouzí mé ženství, které často trpí pracovním stylem života, jejž vedu. Neroli je jiné – občas je použiju jako voňavku (prostě si pár kapkami potřu hruď nebo zápěstí), případně si aspoň čichnu. Vůně mě ihned vrátí k sobě, připomene mi „tady a teď“, povzbudí ženství.

S čím neroli kombinovat?

Pokud si chcete s neroli více pohrát, můžete je použít jako součást krémů, případně voňavek založených na bázi neutrálního rostlinného oleje a éterických olejů. Pak je dobré vědět, jaké jsou osvědčené kombinace:
  • Neroli a bergamot budou působit hodně povzbudivě, ale bergamot rychle vyprchá. Pozor na množství, aplikujte jen kapičku. Směs neroli a bergamotu nepoužívejte na kůži, pokud nemáte rektifikovaný bergamot, z nějž byl odstraněn bergapten, který způsobuje fototoxicitu (na kůži by vám mohly naskákat pigmentové skvrny, jichž se špatně zbavuje).
  • Neroli a cedr bude uzemňovat, zároveň „mužský“ cedr posílí výkonnost, ale ochrání psychiku.
  • Neroli a levandule po aplikaci této kombinace se zabalte do teplé deky a vnímejte zklidnění bez pohybu, bez práce, jen čistý odpočinek a relaxaci.
  • Neroli a santal tohle bude výbušná kombinace, vhodná pro ženské naladění pro intimní chvilky. Používejte jako afrodiziakum, ale pozor – příliš silná várka může být nepříjemná pro vašeho partnera! Radši mu napřed dejte směs očichat.
  • Neroli a jasmín zatímco neroli je ženské, jasmín je mužský. Tahle kombinace posiluje harmonii jinu a jangu a hodí se pro harmonizaci prostoru, kde bydlí muž a žena.

Tip na závěr

A co vřele doporučuji ženám? Pořiďte si květovou vodu z neroli. Květová voda vzniká jako vedlejší produkt destilace éterického oleje, je jemná, dá se použít jako pleťová voda nejen po odlíčení, ale také pro osvěžení během dne. Jemnost neroli vám dovolí dokonce i to, abyste si s vodou pravidelně stříkaly oči, aniž by je podráždil éterický olej.
Autorka článku
Mgr. Daniela Pilařová
danielaenterprise@seznam.cz
 
ZDROJ
Woodward, V. A.: Voňavá lékárna, Praha 2012
Nováková, B.: Aromaterapie v péči o duši, skriptum Institutu aromaterapie, Praha 2012
Ekokoza.cz: články o pomerančovníku hořkém

Z naší nabídky