Lékárnička pro dovolenkové případy

Lékárnička zabalená na dovolenou

V první řadě si nachystejte léky, které užíváte pravidelně, a to na celou dobu pobytu, včetně lehké nadzásoby pro případ nečekaných událostí. S těmi by měli počítat hlavně alergici, diabetice a kardiaci. Správně sestavená lékárnička na cestách mnohdy znamená o starost méně.
 

Co vás může na dovolené nejčastěji "potkat"

Zažívání

Zejména pro děti přibalte tabletky, žvýkačky či lízátka, které zabraňují nevolnosti při jízdě, plavbě, letu. Doporučuje se hlavně zázvor, který má na kinetózu příznivý vliv. Můžete udělat třeba zázvorovou limonádu z Rochcester GINGER. Děti také uvítají lízátka při cestovní nevolnosti. Výborně fungují i homeopatické přípravky, s kterými vám poradí ve specializovaných lékárnách.
 
Podle lékařů trpí kinetózou přibližně 5% cestujících automobilem či autobusem, ale pouze do 1% osob cestujících vlakem nebo letadlem. Vznik tohoto jevu je spojen s rovnovážným ústrojím, orgánem, který je lokalizován ve vnitřním uchu.
Nevolno začne být jakmile to, co vidí oči, neodpovídá pocitům, které zaznamenává orgán rovnováhy vnitřního ucha. V automobilu a autobuse, zvláště při jízdě na zadních sedadlech, vnímají oči vnitřek dopravního prostředku a mozek dostává signál, že je organismus v klidu. Vnitřní ucho naopak dodá mozku informace, že organismus je v pohybu. Důsledkem těchto protichůdných informací je nevolnost až zvracení během cestování.
 
Základem dobré připravenosti je černé uhlí. Při opačném problému (zácpě) přibalte CARBOFIT.
Jedete-li do exotických krajin, na které není naše střevní bakteriální zologická zahrada připravená, je dobré užívat již tak 14 dnů před dovolenou probiotika (Swiss probiotika nebo probiotika v kombiaci s kolostrem - Colostrum CANDIDA). Dětem můžete podávat speciální probiotika pro děti a nebo se celá rodina může podělit o kolostrum.
 
cestovní medicína

Drobná poranění

Cestovní lékárnička by měla disponovat různými velikostmi náplastí, s polštářkem i bez, pokud možno voděodolnými. Kromě klasických obvazů je dobré využít i tekutý obvaz, který se nastříká přímo na ránu např. Akutol sprej na poranění (koupíte v lékárně). O dezinfekci se velmi dobře postará i Tea Tree Oil či levandule (esenciální olej však NIKDY nepoužívejte na pokožku neředěný - ideální je dát vodu do rozprašovače a do toho kápnout pár kapek oleje).
 
Tea tree oil působí dobře i jako přírodní antiperspirant. Říká se, že jeho specifická vůně odrazuje hlavně klíšťata.
 
Na zklidnění místa, kde se nějaký otravný hmyz již zakousl, opět dobře funguje levandule v praktickém roll-onu.
 

Nachlazení, horečka, bolest

To jsou časté neduhy na cestách. Letní horko může být opravdu nebezpečným patogenem, pokud je ho hodně a přijde třeba ještě na horký terén a angína na sebe nenechá dlouho čekat. Nepostradatelnou součástí letní lékárničky je Šaolinový olej. Můžete jej použít jak na bolesti, různé pohmožděniny, unavené a přetažené svaly, ale i na protažení nosu při rýmě - aplikujte pod nos pomocí prstů. Bolesti v krku může zmírnit Anginal ústní sprej. Pokud víte, že na různé letní rýmy trpíte, není od věci zabalit si bylinnou směs Vyvanutí dračí jeskyně, zjistila jsem, že dobře zabírá i na sluneční kopřivku.
Nepostradatelnou součástí lékárničky jsou léky proti bolesti a horečce (analgetika, antipyretika) s účinnou složkou paracetamolem (hodí se i pro děti) ve formě tablet či šumivého nápoje (infomace podá váš lékárník).Není na škodu, vzít si s sebou oční kapky. 
V lékárničce by jednozančně neměl chybět SAMAHAN. Ten však nechte doma, pokud jedete na Srí Lanku, tam jej koupíte na každém rohu.
 

Gynekologické problémy a močové cesty

Důležitá je prevence – tedy nepobývat v mokrých plavkách, nesedat na studenou zem, v chladných nocích oblékat ponožky a mít zakryté ledviny. Pokud již problém nastane, je dobré mít po ruce brusinky nebo přípravky s D-manosou.Nepříjemné kvasinky jsou také nevítanou letní návštěvou a zde bych opět doporučila Colostrum CANDIDA.
 

Solární alergie

Specifickým problémem bývá solární alergie - vyrážka ze slunečního záření v podobě drobných, ale nepříjemně bolestivých a svědivých puchýřků. Mám zkušenosti, že tento problém zmizí, pokud se nepoužívají chemické opalovací krémy. Kopřivka je mnohdy spíše z konaktu sluníčka a chemických složek na pokožce. Můžete tedy použít krémy s minerálními filtry např. Mercola opalovací krém a nebo si jednoduše vyrobit krém sami.
 
Kokosový olejZinc oxide najdete na našem eshopu. Kvalitní olivový olej lze dnes koupit i v supermarketu.
 

Nohy se potí, bolí a natékají

Nepříjemnému pocení a nehezkým plísním můžete předejít pomocí Tea Tree Oil spray nebo Krému proti zápachu nohou.  
 
Pokud trpíte tím, že Vám při cestě natékají nohy doporučujeme před odjezdem trochu popracovat s krevním oběhem. Výborně fungují přípravky s obsahem nattokinázy, které jsou bohužel aktuálně považované z tzv. NOVEL FOOD, takže nejsou v EU k dispozici (to by se mělo od roku 2018 změnit). Dobře může zafungovat i zvýšená dávka kvalitního vitamínu C (až 2000 mg denně) nebo přípravek ANTHOGENOL.
 
 
Máte-li vy nějaký osvědčený tip, co by nemělo chybět v cestovní lékárničce, podělte se o něj s námi.
Vaše názory
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.