Léčivé houby - o elixíru zdraví s tisíciletou tradicí TČM

Věděli jste, že tradice čínské medicíny je stará přes 4 000 let a osvědčené léčebné postupy se používají v původních i moderních formách dodnes? Čínská medicína využívá léčivé síly bylin a hub. A právě houby jsou významným prvkem tohoto tradičního systému péče o zdraví. Jejich účinky na lidský organismus jsou velmi rozmanité.
 

Proudí správně vaše energie jin a jang?

Čínská medicína vnímá člověka jako jeden celek, ve kterém proudí energie "čchi" – která má jinovou a jangovou kvalitu. Jang představuje mužskou energii síly - rozptyluje a stoupá, jin zase tu tvořivou ženskou - ta se zanořuje a klesá. Pokud jsou tyto proudy energií ve vzájemné harmonii, cítíme se a jsme zdraví.   

Nemoc z pohledu čínské medicíny

Příčinou nemocí je v čínské medicíně narušení rovnováhy energií jin a jang. K nesouladu může docházet z mnoha důvodů. K nejčastějším patří stres, nezdravý životní styl, průmyslově zpracovaná strava, nepřiměřené emoce nebo dlouhodobé užívání léků. Toto narušení se projevuje tělesnými i psychickými potížemi, které mohou přerůst až do závažných nemocí. Úkolem čínské medicíny je nerovnováhu v organismu odstranit a harmonizovat tělo i mysl.
Ganoderma lucidum and shiitake

Houby v čínské medicíně a postoj EU

Nejvyhledávanějšími houbami jsou cordyceps, shiitake, reishi a maitake. Zajímavostí je, že houby byly v Číně i Japonsku dlouho vnímány jako byliny. Zkušenosti a znalosti jejich příznivého vlivu na zdraví se předávaly z generace na generaci po tisíce let. Až současné vědecké výzkumy odhalily jejich pravé tajemství a analyzovaly v houbách složky, které stojí za jejich blahodárnými účinky.
Druhou zajímavostí je, že komisi EU nepřesvědčila tisíciletá tradice ani výsledky vědců a podle nového nařízení EU nepovoluje uvádět kompletní škálu zdravotních účinků u potravinových doplňků, které extrakty z hub obsahují.
 

Vzácný extrakt z hub Shiitake, Reishi a Maitake

Komu by se chtělo – v dnešní moderní době – houby sbírat, sušit a vyrábět z nich léčebný prášek. Díky moderním postupům si dnes můžeme dopřát extrakty z hub v jedné tabletě a využít tak všechny příznivé účinky najednou. Každá z hub je výjimečná svými účinky na lidské zdraví. Společně tvoří silný zdroj vitality a vyrovnanosti organismu. Pojďme se na jednotlivé houby podívat blíže, i když EU by s tímto popisem jistě nesouhlasila :-)

Houba shiitake: booster imunity i afrodisiakum

Houba shiitake se díky svým účinkům na zdraví právem zařadila mezi superpotraviny. Shiitake je japonský název houby, která je u nás známá pod jménem houževnatec jedlý, latinsky Lentinus edodes.
Houba shiitake je v čínské medicíně ceněna pro své povzbuzující a posilující účinky. V Japonsku se dokonce výtažky z této houby, pod názvem lentinan, využívají při konvenční léčbě rakoviny. Výzkumy odhalily, že houby shiitake obsahují velmi vysoké množství antioxidantu L- ergothionin, který chrání buňky před předčasným stárnutím.
 
Nejvýznamnější účinky houby shiitake podle čínské medicíny:
 • snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá při hypertenzi,
 • upravuje hladinu cholesterolu,
 • působí jako prevence rakoviny, snižuje nežádoucí účinky chemoterapie,
 • předchází cévní mozkové příhodě,
 • snižuje únavu a příznivě působí při únavovém syndromu,
 • posiluje obranyschopnost,
 • má afrodiziakální účinky,
 • je významným zdrojem vitamínu C, D, selenu, železa a zinku.

Houba reishi: japonský elixír dlouhověkosti

Proč se této houbě v čínské medicíně říká houba nesmrtelnosti? Houba reishi je považována za zdroj dlouhověkosti a vitality již několik tisíc let. Věhlas houby reishi se rozšířil z Japonska do západních zemí. Reishi si mnohé domácnosti dokonce sami pěstují. U nás houbu známe pod názvem lesklokorka lesklá, latinsky Ganoderma lucidum.
 
Důvody, proč je v čínské medicíně houba reishi tolik ceněná:
 • aktivuje imunitní systém,
 • podporuje funkce mozku,
 • upravuje hladinu cholesterolu,
 • napomáhá funkci oběhové soustavy,
 • posiluje funkci ledvin,
 • zpomaluje stárnutí organismu.

Houba maitake: bojovník s toxiny a nadváhou

Poslední, ale stejně významná houba z naší silné trojky nese název maitake. Maitake v překladu znamená tančící houba. Je často využívána v kuchyni, důležitější jsou však její léčebné účinky. Obsahuje vysoké množství alfa i beta glukanů, které pomáhají chránit organismus. Maitake výborně působí jako prostředek detoxikace těla. Navíc má schopnost odvádět z těla vlhkost v podobě tuků. U nás je známá jako trsnatec lupenitý, latinsky Grifola frondos.
 
Proč je houba maitake tolik oblíbená?
 • pomáhá v boji s nadváhou,
 • zvyšuje imunitu,
 • čistí organismus od toxinů,
 • snižuje únavu.
Extrakt z hub shitake, reishi a maitake v jedné tabletě je elixírem zdraví, kterému důvěřují tisíce lidí po celém světě. Využijte vzácné poznatky tradiční čínské medicíny a harmonizujte své tělo pro posílení svého zdraví a lepší pocit.

Z naší nabídky