Kvasinky, kandidóza, mykóza - mnoho názvů pro jeden problém

Když mluvíme o kandidóze, nemluvíme jen o onemocnění kůže, ústní dutiny či urinogenitálních orgánů, ale o problému celého organismu, který je napaden bakterií Candida Albicans.
Má ji každý z nás od narození, někdo s ní žije v souladu, ale stále více s ní bojujeme. Její rozmnožení způsobuje infekci známou jako kandidóza nebo-li kvasinková nákaza, o jejichž příznacích každý nerad mluví.
Tento článek je již staršího data a refreshla jsem ho na základě této poradny.
 
Krásný den,
již od října mě trápí něco co se tváří jako kvasinková infekce v intimních oblastech, nicméně má gynekoložka si neví rady - už mám za sebou asi 3 cykly různých čípků na zavádění + krémů, nicméně žádný vlastně nepřinesl tíženou úlevu. Teď se na to snažím jít přírodní cestou - znovuobjevuji tea tree a levandulový olej. Na poradně na mě vyskočil dotaz se zaváděním tamponu s tea tree a byl tam také doporučen článek KVASINKY, CANDIDÓZA, MYKÓZA - mnoho názvů pro jeden problém, nicméně už se bohužel nedá otevřít. Tak bych se chtěla zeptat, zda-li by bylo možné zaslat na e-mail pokud je ještě někde uložen? Byla bych velmi vděčná, jelikož už tak trochu nevím jak dál....

Diagnostický oříšek

Kvasinkové nákazy jsou tak všeobecné, že je pro lékaře bez dalších diagnostických opatření, složité je přičíst pouze kvasinkové nákaze. A většinou je ani nepřičte. Zhodnotí příznaky jako zánět nebo infekční ložisko a nasadí antibiotika, která nemají proti této bakterii vůbec žádný účinek, často dokonce hubí spoustu dalších bakterií, vč. těch, které tělo potřebuje.
 
Přemnožení Candidy Albicans je stále častější, díky našemu životnímu stylu, stává se plíživou nákazou, která je stále vážnější, ale moderní medicína ji ignoruje a připisuje její příznaky mnoha jiným nemocem. Zdá se, že je na čase přestat kvasinkovou nákazu ignrovat, protože je příčinou silné nerovnováhy v našem organismu a její zanedbání může vyústit až v ty nezávažnější potíže.
Candidóza vzniká v mnoha případech v důsledku jiných onemocnění, při kterých dochází ke snížení imunitního systému, při častém podávání antibiotik nebo jiných syntetických léků (kortyzon, estrogenová terapie), cukrovka, zděděné nebo získané poškození imunitního systému, léčba rakoviny (ozařování, chemoterapie), poškození kůže nebo sliznice (např. při souloži), poruchy krvetvorby, pooperační stavy, nejčastěji po operacích v dutině břišní nebo užívání steroidů.

Jsme to, co jíme

Její přemnožení je však také otázka našeho jídelníčku. Z pohledu celostní medicíny je to jakési vlhko (a horko pokud to svědí), které je terénem našeho těla. Toto vlhko vytváříme nadměrným příjmem cukru, průmyslově zpracovaných potravin a nekvalitního pečiva. Vlhko je také vytvářeno nadměrnou konzumací mléčných výrobků. Což je někdy problém, protože mnohé rady vedou k tomu - jíst jogurty a různé bifido kultury. Ano, péče o střevo je důležitá, ale s těmi jogurty opatrně.
Náš článek o střevní mikroflóře
O mikrosvěte v našem střevě. A nejen tam.

Candida v ústech

Velice často se setkáváme s kandidózou ústní dutiny, kde je její vznik i nejlépe viditelný. Toto onemocnění se nazývá soor, postihuje jazyk, dásna a rty. Důsledek je pak zápach z úst, nepříjemná chuť v ústech, tvorba hnisavých a bělavých puchýřků na jazyku a sliznici úst, povleklý a oteklý jazyk, potíže při polykání, větší bělavé plochy v ústech, oteklé lymfatické uzliny pod bradou a bolestivost.
"
MUDr. Dušan Tudík, Stomatochirurg, Bratislava
Pacientů s ústní kandidózou přibývá, je to hlavně v důsledku špatné životosprávy, která vede k oslabení imunitního systému. Kandidóza v ústech je poměrně dobře rozpoznatelná, takže je možné pacientům naordinovat konkrétní léčbu. Nejdříve se lokálně ošetří místo protiplísňovými přípravky, aby se snížila bolestivost a akutní příznaky. Poté se pacient doporučí k celkovému vyšetření, kde se zjistí jak je kandidóza rozsáhlá. Nicméně je nutná úprava životosprávy – protikvasinková dieta a zvýšení imunity. V případě zánětu se ordinují i antibiotika, ale ty se snažím zvolit až v poslední řadě. Z přírodních netoxických přípravků bych doporučil kvalitní probiotika nebo bylinné čaje, které potlačují plísně.  Léčba je většinou dlouhodobá a je nutné léčit celý organismus ne jen místo postižení.

O intimitě

Z častých onemocnění sliznice se rozhodně nedá opomenout vulvovaginální forma, kterou doprovázejí velice nepříjemné příznaky, u žen např. nesnesitelné svědění až bolest, silné bílé „tvarohovité“ výtoky, snížená schopnost vlhnout a někdy dochází k otoku zevních rodidel.
V důsledku svědění si ženy často zevní genitál poraní a v rankách se opět může usídlit infekce. Velice často dochází i ke snížení sexuální touhy. Toto přechází do psychických problémů, z pocitu neschopnosti uspokojit partnera apod. Je mylné si myslet, že toto onemocnění se týká pouze žen. U mužů se projevuje svěděním konečníků a mokvavými exémy na genitálech. Stejně tak svěděním, které se však dostavuje později než u žen.
Gynekoložka MUDr. Kouřilová považuje kvasinky za velký problém. Protože proti bakteriím máme antibiotika, ale proti kvasinkám toho zatím mnoho není, navíc náš životní styl je jen podporuje.
"
„Dříve kvasinky nebyly velký problém, ale se změnou životního stylu přibývá i kvasinkového onemocnění. Je to v důsledku špatné životosprávy, užívání hormonální antikoncepce, používání tampónů, praní spodního prádla v agresivních prášcích, používání agresivních mýdel, které snižují PH pochvy. Léčba pak musí být komplexní a je většinou dlouhodobá. Nejdříve se nasadí antimykotika, která se využívají perorálně nebo formou čípků, součástí léčby jsou i různé antimykotické krémy, které můžete koupit v lékárně. Tím snížíte akutní příznaky. Pak je nutné hledat příčinu vzniku, zvýšit imunitní systém a upravit střevní mikroflóru, která byla bakterií Candida Albicans narušena.
Nelze říci, že ženy v určitém věku jsou ohroženy více či méně, proto je dobré dodržovat prevenci v každém věku. Hlavně doporučuji používat mýdla pro intimní hygienu, nenosit silonové prádlo – hlavně tanga, vyhýbat se chlorované vodě, dodávat tělu „přátelské“ bakterie, které pomohou udržet bakterii Candida Albicans v souladu s ostatními bakteriemi.“

Jinde v těle

Kožní forma kandidózy postihuje nejčastěji prostory mezi prsty noh, mezi stehny nebo nehty. Na těle se Vám mohou objevovat bělavé šupinaté exémy, zarudnutí, některé druhy akné (léčbě vzdorující boláky apod.).
Mohou se objevit kandidózy dýchacích cest – např. plicní forma, setkáváme se i s poškozením srdečního svalu, otravou krve. Obecně řečeno může napadnout jakoukoliv tkáň nebo orgán v těle.

Léčba

V první řadě třeba odstranit příčiny vzniku – např. správná dieta, vysazení antibiotik, nahrazení syntetických léků přírodními apod. Léčbu by měl vždy řídit specialista, který rozhodne, zda stačí léčit lokálně nebo je nutná celková léčba.
 
Léčba je však velice zdlouhavá, rozhodně se neuzdravíte za 14 dní. V lepším případě se 50% kvasinek zbavíte po 5 – 6 měsících INTENZIVNÍ kůry, která obsahuje protikvasinkovou dietu, podporu imunitního systému a celkovou změnu životního stylu (hodně pohybu, žádný stres apod). Není to zas tak složité, ale vyžaduje to výdrž a píli. A pokud se léčí infekce v chronickém stádiu, doporučuje se užívat proti-kvasinkové přípravky až do konce života, nákaza se může kdykoliv vrátit a v mnohem větší míře.
Proti-kvasinkové přípravky je vhodné střídat. 
 
Léčbu kandidózy si představte jako válku vašeho těla s bakterií Candida Albicans. Lokálním ošteřením můžete vyhrát bitvu, ale nikoliv válku. Další bakterie se budou množit a „zbrojit“ v dalších částech těla a je otázkou kdy opět zaútočí, mnohokrát i agresivněji. Proto přípravky pro lokální ošetření – mastičky, gely pro intimní hyginu apod. se při léčbě používají, ale nesmí být jedinou součástí.