Přírodní lékárna
Domovská stránka Lékárna z přírody Kdy hledat pomoc v přírodní medicíně

Kdy hledat pomoc v přírodní medicíně

Stále více lidí se obrací na terapeuty přírodní neboli celostní medicíny. Proč tomu tak je? Většinou proto, že jim ta oficiální medicína nedokáže pomoci. Na mnohé "civilizační" problémy neexistuje v řešení. Léky problémy spíše potlačují než že by je skutečně řešily.
 
Kdy tedy může přírodní medicíny pomoci? V případě, že si odpovíte kladně na následující body:
  1. Jsem ochoten se pro své zdraví změnit - stravu, životní tempo, myšlení ... Z nějakého důvodu jste k nemoci došli, a to je nutné změnit. 
  2. Myslíte na prevenci a nehledáte pomoc v bylinkách ve chvíli, kdy Vám lékař řekne, že pro Vás více nemůže udělat. Přírodní medicína se vyznačuje hlavně celostním přístupem a mnohe zdravotní problémy dokáže odhalit mnohem dříve, než vůbec nastanou.
  3. Víte, že zdraví je Vaše odpovědnost. Ne lékaře, ne terapeuta, ale Vaše.
 

Jak je to vlastně s tou prevencí a celostním přístupem?

Všichni si uvědomujeme, že jsme k prevenci vedeni i západní medicínou. Např. ve formě očkování, různých screeningů a vyšetření a univerzálních doporučení na správné stravování.
Je to však dostačující? O očkování se tu nechci rozepisovat, sreening odhalí nemoc až když v těle je, a univerzální rady nikdy nefungují, protože každý z nás je individuální.
 
Prevence z pohledu celostní medicíny vypadá trochu jinak. Pro ilustraci je vždy nejlepší uvést příklad. Tak zde je, dvojí pohled na jednu věc.
 

Výtažek z článku: Máte cukrovku? Hlídejte si také rakovinu.

Výsledky rozsáhlé studie vědců z Institutu pro výzkum rakoviny v německém Heidelbergu potvrdily souvislost mezi onemocněním diabetem a zvýšeným rizikem vzniku nádorového onemocnění. Nejvyšší je riziko rakoviny jater a slinivky břišní.
 
Játra a slinivka - nejvíce ohrožené orgány.
Jak potvrdily výsledky studie z Heidelbergu, diabetikům 2. typu více hrozí riziko rakoviny jater, následuje ohrožení slinivky břišní. "Obecně můžeme říci, že například výskyt nádorů jater a slinivky břišní je u diabetiku 2. typu oproti nediabetikům více než dvojnásobný," potvrzuje profesor Haluzník. Proč tomu tak je? "Svůj specifický podíl může mít jaterní steatóza (ztučnění jater), která může přecházet přes stadium steatohepatitidy až do jatrní cirhózy, při které výrazně roste riziko nádorů.
Rovněž zvýšené ukládání lipidů ve slinivce břišní může vést k jejím strukturálním změnám posilujícím riziko maligních (zhoubných) nádorů. U diabetiček 2. typu pozorujeme větší výskyt nádorů endometria, u obou pohlaví pak výskyt nádorů ledviny a poněkud méně i nádorů konečníku, tlustého střeva a močového měchýře," vyjmenovává lékař.
MOJE ZDRAVÍ, 5/2011, ISSN 977121438700303
fivelement

A teď z trochu jiného pohledu.

Základem čínské medicíny je tento pentagram, který vyjadřuje vzájemné působení orgánů, podporování, kontrolování a ovlivňování. Tato teorie je stará více než 3000 let.

Diabetes je onemocnění, které souvisí se slinivkou břišní. Budeme mluvit pouze o diabetu 2. typu. V tomto případě dochází k tomu, že tělo je resistentní vůči inzulinu. Umí ho vytvořit, ale neumí ho efektivně využít. Jedná se o jakousi poruchu trávení a většinou je důsledkem špatného životního stylu. Zároveň tam působí i jisté genetické faktory.

Diabetes 2. typu bývá často spojen s dalšími poruchami, mezi něž patří zvýšená hladina krevních tuků, kyseliny močové, vysoký krevní tlak a obezita. Tyto jednotky se velmi často sdružují a jsou také souhrnně nazývány jako tzv. metabolický syndrom. A jsme zase u trávení.

V terminologii čínské medicíny je cukrovka pojmenová jako žíznivé plýtávní nebo také syndrom žíznivého plýtvání a je způsoben kolapsem YIN ledvin, plic nebo žaludku. Tam je příčina. O tom, že máme nějaké oslabení na energetické úrovni těchto orgánů většinou nikdo z nás neví. My poznáme až tu nemoc. Postupné oslabování těchto orgánů se projevuje častým močením, bílkovinou v moči, po vypití doušku tekutiny ihned nutkání na toaletu, suchá kůže na obličeji a mírná bledost. Suché ušní boltce. Páteř a záda slabá, ruce a nohy pociťují chlad, poté se pocit chladu v různých částech přesouvá do celého těla. Tyto syndromy, jejichž popis je starý více než 3000 let velmi připomíná diagnostické syndromy diabetu.

Důsledek je takový, že kolaps YIN těchto orgánů způsobí výrazné oslabení sleziny (ta je v TCM spojena se slinivkou) a ta přestane vykonávat svoji obvyklou činnost.

A teď už lze číst v pentagramu. Slezina-slinivka = element ZEMĚ podporuje (rodí) funkci plic a tlustého střeva = element KOVU. Kontroluje funkci ledvin a močového měchýře = element VODY. Ty pokud nedostávají dost esence z potravy slábnou a v důsledku se v budoucnu objeví nemoc. 

Ve pentagramu je vidět i velmi úzký vztah mezi slezinou a játry. Element dřeva by měl kontrolovat element země. "Přešvihlá" kontrola jater může začít potlačovat slezinu. Nebo naopak - příliš aktivní a vlhká slezina začne "ponižovat a utlačovat" játra a žlučník a posunutí nemoci na sebe nenechá dlouho čekat.

Co říci závěrem

Čínská medicína nemá k dispozici věděcky vyhlížející studie. Staří číňané vědeli o anatomii velmi málo a celá medicína je založena na fylozofii a propojení člověka s přírodou. Nicméně již tenkrát věděli o syndromu spojeném se žízní. Nebyl pojmenován jako cukrovka nebo diabetes, ale měl stejné příznky a důsledky. Čínská medicína má však jednu ohromnou výhodu oproti té západní. Když u Vás čínský terapeut diagnostikuje oslabení YIN ledvin, plic nebo žaludku může správnou léčbou předejít vzniku diabetu. To naše oficiální medicína neumí a nikdy umět nebude.

Pro velké množství lidí má však čínská medicína jednu velkou nevýhodu, a to že vyžaduje velkou spolupráci. Nestačí spolknout zázračnou tabletku na tlak a cholesterol a dát si knedlo, vepřo, zelo. Je potřeba změnit pohled na život, emoce, stravu ..... A jsme zpět u prvních třech bodů. To už jsou pak na každém z nás.

 

Tisknout stránku

Kamenná prodejna v Hradci Králové a odběrní místo v Brně

Skladem máme cca 80% sortimentu, který vidíte na eshopu. Pokud si tedy půjdete pro něco konkrétního, doporučujeme zavolat. Objednávku také můžete provést prostřednictvím e-shopu, kde vidíte dostupnost každého produktu a zadat osobní odběr. My Vás pak sami zkontaktujeme, až bude objednávka připravena k vyzvednutí.
 
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Prodejna Hradec Králové
home   Vrchlického 961
500 02 Hradec Králové
(naproti obchodu Baťa - Gočárova třída)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT   Poradny - na objednání
PA   Poradny - na objednání
Odběrné místo Brno
 home     
Jana Babáka 2733/11
612 00 Brno
(administrativní budova - Budova E, kancelář 308)
 map-maker Zobrazit na mapě >
 
Otevírací doba 
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT   Dle telefonické dohody
PA   Dle telefonické dohody

Zákon o evidenci tržeb
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.