HPMC (hydroxypropylmethylcelulosa)

Hydroxypropylmethylcelulosa je přídatná látka, která se používá jako obalový materiál při výrobě kapslí a tobolek. Jedná se o polosyntetickou látku polymerního charakteru, tedy složenou z velkého množství menších jednotek. Již z názvu vyplývá, že je to látka odvozená od přírodního polysacharidu celulosy.
 
Jelikož je HPMC rostlinného původu, využívá se jako náhrada želatiny při přípravě kapslí a je tedy vhodná pro vegetariány i vegany. Další výhodou je, že v takových kapslích není obsažen ani žádný lepek, škrob či konzervanty.
 
Podstatné je, že tato látka má schválená dvě zdravotní tvrzení Evropské komise. První z nich říká, že konzumace HPMC s jídlem přispívá k omezení nárůstu hladiny glukózy v krvi po tomto jídle. Druhé tvrzení je, že HPMC přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Takové účinky má však pouze v případě, že se v přípravku vyskytuje v množství 4 gramy (což v normální kapsli obsaženo není).
 
HPMC má ale široké využití, používá se také pod názvem hypromelóza v očních kapkách při tzv. syndromu suchého oka (nedostatečná tvorba slz).
 
Synonyma: E464