Z bylinného herbáře - ANNONA MURICATA (graviola)

Graviola – věčný lék z dávných časů

Annona Graviola, známá též pod jménem Guanabana, je malý nenápadný strom pocházející z tropické části Peru. Na první pohled zaujme košatou rozvětvenou korunou a zářivě zelenými listy. Právě v nich tkví její kouzlo, díky němuž byla známa již v předkolumbovské éře. Místní obyvatelé ji hojně využívali v etnické medicíně. Získané poznatky následně předávali po generace, díky čemuž se dostaly až k nám. Ne nadarmo v současné době Graviola opět nabývá na popularitě. Reprezentuje nezastupitelnou funkci přírody v našich životech, na niž řada z nás zapomíná. Graviola se vrací, aby nám tento fakt připomněla.

 

Pro účely zdraví se používají listy, hlavně ty starší. Suší se tradičně pomalu ve stínu a pak se z nich připravuje odvar, který má lehce nasládlou chuť.

Sladká chuť odkazuje na doplňující účinky gravioly.

graviola-annona-list

Žlutozelený plod z jižních koutů naší planety

Graviolu najdeme i v oblastech Amazonie, karibských Antil, Střední Ameriky a severní části Jižní Ameriky. Označení má různá, ať již to je Soursop, Prickly Custard Apple nebo Guanabana, vždy se jedná o jednu a tutéž rostlinu. Graviola se vyznačuje velkými a lesklými tmavě zelenými listy a žlutozelenými plody, které v sobě údajně kombinují chuť jahod a banánů. V Evropě však běžně nejsou k dostání, neboť špatně snášejí dopravu a rychle se kazí.

Odkaz našich předků

Léčivé účinky stromu Gravioly jsou lidmi využívány již po staletí. Naši předkové objevili mimořádné vlastnosti, jimiž oplývají hlavně zmiňované listy, ale běžně se používají všechny části stromu.

Přírodní medicína v různých koutech světa

Kůra, listy a kořeny působí jako přirozené sedativum a uleví od potíží způsobených cukrovkou.
 
Obyvatelé Peruánských And popíjí čaj z listů, aby si ulevili při kataru, tedy zánětu sliznicových membrán.
 
V brazilské Amazonii jej využívají při eliminaci problémů s játry. Proti neuralgii, revmatismu a artritických bolestech, zabírá zevně podávaný olej z listů a nezralých plodů smíchaný s olejem olivovým.
 
Domorodci na Jamajce a Haiti řeší podáváním kůry a listů úpravu srdečního tepu, kašel, chřipku, astma, astenii, hypertenzi a parazity.

Výjimečné vlastnosti nelze laboratorně nahradit

Díky těmto mimořádným vlastnostem si Gravioly povšimli vědci a od roku 1940 je tak soustavně podrobována intenzivnímu zkoumání. Její užívání se proto postupně rozšiřuje po celém světě. Zajímavé je, že látky obsažené v listech se dosud nepodařilo laboratorně nahradit. Zde se ukazuje mocné kouzlo matky přírody.

Lék na rakovinu?

Je dokázáno, že Graviola disponuje složkami označovanými jako annonacenové acetogeniny, jejichž účinky jsou námětem řady vědeckých studií. Vědci předpokládají, že tyto látky mohou hrát velmi důležitou roli při léčbě rakoviny. Jde o to, že mají selektivně ničit rakovinné buňky bez toho, aby ničily ty zdravé.
 
Zde vědu čeká ještě dlouhé zkoumání a vždy je potřeba si uvědomit, že přírodní medicína je o komplexním přístupu. Každý bylinnář, šaman, dvorní lékář atd. nepoužíval byliny na nemoc, ale na člověka.

Zde se hodí dát odkaz na článek, jak se námořnící snažili dovézt lék na syfilis, který do Evropy koncem 15. století sami přivezli.

Chci si přečíst článek

Posila a regenerace pro poškozené buňky

Látky obsažené v listech Gravioly fungují speciálním mechanismem. Dokáží selektivně nacházet a vybírat poškozené buňky v těle. Ty zregenerují a posílí natolik, že je postupně obnovena jejich původní funkce. Celý organismus je tak přirozenou cestou stimulován k samoozdravnému procesu.

Potenciál do budoucna

Graviola se momentálně stává oblíbenou jako doplněk stravy s možnými příznivými účinky na organizmus. Může posilovat jeho obranné funkce, napomáhat jeho správné činnosti a zmírňovat následky špatné skladby stravy a nezdravého životního prostředí. Kromě toho uklidňuje, čímž napomáhá k udržení psychické rovnováhy.
Čím je tedy Graviola výjimečná?
  • Má antivirové, antimikrobiální a antiparazitické účinky.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Příznivě upravuje hodnoty cukru a tuku v krvi.
  • Zmírňuje následky špatné skladby stravy a nezdravého životního prostředí.
  • Detoxikuje a čistí.
  • Zvyšuje odolnost imunitního systému a významně posiluje celkovou vitalitu organismu.
  • Ideální podpůrná terapie při onkologických onemocněních.

Většina popisovaných účinků se stahuje k listům.