Děti a doplňky stravy

Dotazy týkající se toho, zda je tento či onen výrobek vhodný pro děti se začínají množit. Souvisí to s přípravou dětské imunity na zátěž, které budou vystaveni ve školkovém či školním kolektivu.
Jedno ze základních pravidel práce s dětmi je, že jejich trávení je citlivější a emoce intenzivnější.

Článek si můžete i poslechnout.

Ze studia si pamatuji jednu základní poučku, a to že děti nejsou zmenšeninou dospělých. Tím jsem tak trochu pediatrii v čínské medicíně odsunula stranou, protože jsem si říkala, že už nemám kapacitu učit se něco dalšího, co se týká těchto "malých lidí", jak jsou ve starých spisech popisovány. Nicméně mě toto téma dohnalo. Držím se zlatého pravidla, že by člověk neměl léčit svoji rodinu, takže to přenechávám jiným. Navíc zdraví dítěte velmi úzce souvisí s matkou a jejími emocemi a chováním, což také nejsem schopna objektivně posoudit.
Nicméně jsem si uvědomila, jak může být matka ze zdraví, nebo spíše nemoci, svého dítěte "zoufalá" a jak je těžké získat nadhled a klid. Třeba vám těchto pár rad pomůže.

Jsme to co jíme

U dětí to platí obzvlášť. Jejich trávení je velmi citlivé a slabší, než u dospělého. Často mají zvýšenou propustnost střeva, takže se "toxiny" z jídla mnohem více dostávají do těla. To pak může být i příčina vzniku ekzémů. 
Imunita u deti
Nespěchejte se zkoušením nových potravin. Mléčné výrobky nemusí být hlavní součást stravy. Snažte se, ať jí co nejvíce vařených a teplých potravin. Vhodné jsou dýně, batáty, cukety, květák, brokolice zeleninové i masové vývary, quinoa. Skvělé jsou kompoty, které můžete i rozmixovat, pokud je dítko ještě ne tekuté stravě. Žádná velká hitparáda nejsou brambory, volte spíše ty batáty.
 
Vyhýbejte se cukru. Všechny ty mléčné dezerty, které mají děti tak rády, jsou pro jejich střeva trochu jedem. Když už podávat mléko, tak alespoň teplé v nějaké kaši. Vaše mateřské mléko také nebylo studené, tak proč teď dávat studený jogurt. Ideálním základem pro kaši jsou zpočátku jáhly a rýže. Později pak ovesné vločky nebo krupice.
 
Ideálním základem je rýžová kaše congee (recepty najdete na internetu).
 
Postupně se nebojte ani luštěnin. Když je budete dlouho namáčet, tak ztratí svoji nadýmavou povahu.
Dětské zdraví je postaveno na tom co jí a co dýchá, ale také tím na co se dívá a do sebe vstřebává.
Když mluvíme o jídle, tak to platí i pro doplňky stravy. Ty jsou součástí jídla a měly by být speciálně upraveny pro jemné dětské trávení. Ať už svým složením bylin, tak tím, že neobsahují zbytečné chemické přídatné látky. To se těmi chemickými šmakuládami platí i pro dětskou kosmetiku.
 
Zde jsem vám vypíchla ty, které toto splňují a můžete jej na "dětskou imunitu" v pohodě použít.
 
Dětská imunita je zde v uvozovkách, protože u dětí nemusí být časté infekce projevem "slabé imunity". To ještě vysvětlím níže.

Naše tipy

Fáze života - DÍTĚ

Cyklus života, dle teorie TČM, je takový, že začíná jangem ve dřevě a končím jinovou energií ve vodě. Co to znamená?
 
Jang a dřevo představují - růst, rychlost, horkost, aktivitu, směr nahoru a ven. Toto je nutné k tomu, aby se dítě vše naučilo, a to poměrně rychle. Nikdy v životě se toho už nenaučíte tolik, jako malé dítě. Nicméně tím, že jang a dřevo představují tyto aspekty, tak to také znamená horečku, bouřlivé průběhy infekcí, výsevy na pokožce (směr ven), ale i angíny a laryngitidy. Víte, že u dětí dokáže teplota vylítnout nahoru velmi rychle, ale také velmi rychle dokáže klesnout. Celkem platí, že čím je dítě neposednější (aktivnější), tím má větší sklon k velkým projevům (je více jangové).
 
Možná teď chápete, proč děti nechtějí spát přikryté. Nechte je tak.
 
Toto je velmi důležité si uvědomit, protože pak to "něco na imunitu" nemá vůbec žádný význam a mělo by znít spíše "něco na zchlazení". 
 
První co je důležité je omezit sladkosti a různé konzervančí látky. Ty jsou velmi horkým urychlovačem a to nechcete.
 
Důležitý je noční spánek, protože v noci se aktivují a doplňují složky YIN, které jsou chladící a zvlhčující. 

Pro "horké" děti

Určitě se tomuto tématu budu věnovat podrobněji, protože porozumění tomu, že dítě není zmenšený dospělý, přináší do výchovy klid a pochopení.

K pochopení toho, co přinášejí jednotlivé cykly našeho života z pohledu TČM, zkoukněte toto video převzaté z YouTube kanálu UZDRAV SAM SEBE.