Přírodní lékárna
Domovská stránka Lékárna z přírody MAGAZÍN Lékárna z přírody Crohnova choroba - co to je a jak mohou pomoci přírodní preparáty

Crohnova choroba - co to je a jak mohou pomoci přírodní preparáty

Crohnova choroba je chronické vředové onemocnění jednoho i více úseků trávicího traktu, kdy se může šířit ve všech vrstvách střevní stěny (sliznice, podslizniční vrstva, svalová a pojivová vrstva). Může postihnout celou trávicí soustavu od ústního otvoru až ke konečníku, včetně přilehlých uzlin. Nicméně postižení úst a jícnu je velmi vzácné.
 
Nejčastěji je popisována tato choroba v oblasti napojení tenkého střeva na tlusté (ileocekální oblast), neboli na konci tenkého střeva (terminální ileum). V některých případech je postižen jenom konečník.
Typické pro Crohnovu chorobu je, že postihuje vždy pouze určitý úsek tenkého či tlustého střeva, úseky mezi jednotlivými nemocnými oblastmi mohou být zcela zdravé (tím se mimo jiné liší od ulcerózní kolitidy).
střevo
 
Pro „Crohna“ je také typické, že zánět postihuje střevo do hloubky v celé šířce střevní stěny. Proto je zde sklon ke tvorbě píštělí a abscesů.
Píštěle - jsou spojky mezi střevem a dalšími orgány, mohou spojovat jednotlivé střevní kličky mezi sebou, střevo na kůži, močový měchýř či pochvu.
Absces  - je dutina vyplněná hnisem, která může vznikat v celém těle, nejčastěji však mezi střevními kličkami, v břišní dutině, okolo konečníku.
Vzhledem k tomu, že zánět prochází celou střevní stěnu a má po léčbě sklon k jizvení, dochází ke zúžení střeva (stenosa) nebo k úplné neprůchodnosti střevní. Postižené střevní kličky mají tendenci se spojovat, čímž vznikají srůsty mezi jednotlivými střevními úseky a tím další možnosti zúžení.

Příčiny vzniku Crohnovy choroby

Crohnova choroba není nakažlivá a její příčina není dosud plně objasněna.
Nejčastěji se v literatuře uvádí:
 • Genetické vlivy (asi u 5% pacientů se nemoc vyskytuje v příbuzenstvu).
 • Infekční původ – za příčinu bývá považována i řada mikroorganismů včetně plísní, bakterií a virů. Nejčastěji je zmiňována bakterie Helicobacter pylori, který způsobuje zánět žaludeční sliznice.
 • Porucha obranyschopnosti – zvýšená propustnost střevní sliznice (tzv. leaky gut syndrom).
 • Dlouhodobé působení jiných nepříznivých faktorů (užívání syntetických léků, potravinové alergie, ale také to co dýcháme).
 • Podle výzkumů hraje roli i poškození volnými radikály a nedostatek vitamínů C a E.
Bohužel právě fakt, že není známa přesná příčina onemocnění znamená, že není znám ani lék. Současná léčba není tedy kauzální (léčící příčinu), ale symptomická (léčí se pouze příznaky onemocnění, případně následky a komplikace).
 

Příznaky onemocnění Crohnovou chorobou

 • Úporný průjem, který může být trvalý (někdy s přestávkami) a může obsahovat krev.
 • Bolest břicha.
 • Teplota kolem 38°C.
 • Poruchy vstřebávání a následná podvýživa.
 • Steatorea (výskyt tuků ve stolici).
 • Ztráta energie a ospalost.
 • Ztráta chuti k jídlu a tělesné hmotnosti.
 • Chronické krvácení může při této nemoci způsobit anémii související s deficitem železa. Kromě vředů a zánětů se může Crohnova choroba projevovat zůžením průchodnosti střev.

Léčba

Běžně se podávají léky - kortikoidy, aminosalicyláty, antibiotika či metotrexát.
V posledních letech se stává dostupnější tzv. biologická léčba, která zasahuje na konkrétních místech zánětlivého procesu. To rozhodně přináší výhodu menšího výskytu nežádoucích účinků v průběhu terapie. Prvním biologickým léčivem schváleným pro léčbu Crohnovy nemoci byl v roce 1998 infliximab. Pro nasazení biologické léčby musí být splněna určitá kritéria nemoci (více vám zodpoví váš ošetřující lékař).
Přistupuje se i na chirurgickou léčbu různého rozsahu.
 

Celostní (přírodní) léčba

Celostní léčba je zaměřena dvěma směry. 
 1. Vždy by se měla nalézt příčina. Tedy je důležité odpovědět si na otázku PROČ. Spouštěčem zánětu bývá často špatná životospráva, dlouhodobý stres, dlouhodobá léčba ATB. Pan doktor Hnízdil na to má ještě krásnou otázku - z čeho v životě se můžete posr ...? VŽDY je tam nějaký spouštěč, který je potřeba odstranit nebo eliminovat.
 2. Regenerace střeva

Regenerace střeva

Na přírodní (doplňkovou) medicínu se lidé často obracejí až ve chvíli, kdy jsou z běžného postupu flustrovaní a mají pocit, že by mohli pro uzdravení udělat něco sami. Střevo již bývá v této fázi narušené a zjizvené. Některé změny jsou již nevratné, ale cílená regenerace může velmi zkvalitnit život nemocného a udržet zánět pod kontrolou. Pokud si člověk odpoví na výše zmíněné PROČ a ze života to odstraní, může dojít k úplnému uzdravení.
 
Co se týče doplňků stravy, tak na "crohna" doporučujeme především přípravky vyrobené z COLOSTRA, které mají nezanedbatelný účinek na regeneraci slizniční bariéry střeva. Což je u Crohnovy choroby velmi důležité. Ideální je kombinace s bifidobacteriemi (tzv. „hodné“ střevní bakterie), jejichž deficinence u Crohnovy choroby je prokázána. Kombinaci kolostra a probiotik najdete v produktu Colostrum CANDIDA.
 
Při tvorbě píštělí doporučujeme užívání zinku v chelátové vazbě (30 – 50 mg denně).
 
U lidí s Crohnovou chorobu dochází také k nedostatku vitaminu K, který je obsažen ve vojtěšce. Vojtěška (alfalfa) je také známá vysokým obsahem vitaminu A, E, D a vitaminu B6 – pyridoxinu.
 
V léčebných postupech apelujeme i na změnu životního stylu a biologického rytmu. Příjem dostatečného množství tekutiny (nejlépe neperlivé vody a bylinné nedráždivé čaje). Jezte pravidelně a v malých dávkách. Jídlo si rozdělte nejméně do 5 dávek v intervalu 3 – 3,5 hodiny.
 
U Crohnovy choroby se uplatňujte tzv. bezezbytková dieta , která není nijak přísná, ale je nutné dodržovat určité zásady.
 
Zařaďte do  jídelníčku hodně vařené zeleniny (nedoporučují se papriky, okurky, cibule, česnek). Obohaťte svoji výživu o papáju. Z ovoce lze jíst oloupaná jablka, oloupané broskve, vše je vhodné nějak tepelně upravit. Můžete žvýkat několik semen na podporu trávení.
Během akutního stádia jezte organicky vyprodukovanou stravu, v páře vařenou zeleninu a dobře uvařenou hnědou rýži, proso (jáhly) a ovesné vločky.
Z mas jsou vhodné všechny libové druhy, jako je drůbež, králík, telecí, ryby a některé druhy vepřového a hovězího. Maso by mělo být vařené nebo dušené, rozhodně ne smažené. Dlouhodobě vylučujte nakládaná masa (uzené, zvěřina).
Jako přílohy jsou vhodné brambory, těstoviny nebo menší porce rýže. Zcela nevhodné jsou luštěniny. Pečivo se doporučuje spíš bílé, jako jsou rohlíky, veky či housky, a ne příliš čerstvé. Celozrnné chleby obsahují velké množství nestravitelných zbytků.
 
Mezi jídla, která jsou nevhodná, patří potraviny obsahující vyšší množství nestravitelných zbytků. V rostlinné stravě je to především vláknina, u živočišných produktů jde o různé kližky a šlachy.
 
Úplně vyřaďte:
 • Mléčné výrobky včetně sýrů.
 • Nakládané zelí a kvasnicové výrobky.
 • Dráždivé, silně kořeněné, nadýmavé, tučné a zejména s přepalovaným tukem a individuálně nesnášené.
 • Alkohol (malé množství piva nebo sklenička červeného po jídle je dovolena), nepijte bílé víno a destiláty.
 • Nekuřte (nemůžete-li bez kouření vydržet, nekuřte nalačno).
 • Kofein, čokoláda, nápoje sycené oxidem uhličitým, kukuřice.
 • Margaríny.
 • Nevhodné ovoce pro pacienta s crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou jsou druhy s pecičkami a slupkami.
Další zajímavé informace najdete na stránkách České gastroenterologické společnosti.
 
 
Zdroje:
Informační brožura Všeobecné zdravotní pojišťovny
http://www.ordinace.cz/
Časopis VADEMECUM zdraví
Tisknout stránku

Kamenná prodejna v Hradci Králové a odběrní místo v Brně

Skladem máme cca 80% sortimentu, který vidíte na eshopu. Pokud si tedy půjdete pro něco konkrétního, doporučujeme zavolat. Objednávku také můžete provést prostřednictvím e-shopu, kde vidíte dostupnost každého produktu a zadat osobní odběr. My Vás pak sami zkontaktujeme, až bude objednávka připravena k vyzvednutí.
 
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Prodejna Hradec Králové
home   Vrchlického 961
500 02 Hradec Králové
(naproti obchodu Baťa - Gočárova třída)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT   Poradny - na objednání
PA   Poradny - na objednání
Odběrné místo Brno
 home     
Jana Babáka 2733/11
612 00 Brno
(administrativní budova - Budova E, kancelář 308)
 map-maker Zobrazit na mapě >
 
Otevírací doba 
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT   Dle telefonické dohody
PA   Dle telefonické dohody

Zákon o evidenci tržeb
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.