Chřipka klepe na dvěře

A už je to zase tady. Media nás ze všech stran informují, že chřipka klepe na dveře. Je to pravda? Máme se začít bát?
 
Faktem je, že v zimních měsících lidé onemocní respiračními infekty častěji než v létě. Každý respirační infekt však není chřipkou. Jsou to většinou infekty, jejichž příčinou jsou jiné viry než virus chřipky.
 

Pohled celostní lékařky na prevenci chřipky.

Proč jsme v zimě více nemocní?

Důvodů je více. Jedním z nich je nedostatek slunečního světla, což zhoršuje naší nálady a také způsobuje nedostatek vitaminu D. To pak vede ke snížení funkce imunitního systému. No a když k tomu přidáme, že nedodržujeme přírodní biorytmy, snažíme se i v zimě pokračovat v hektickém tempu dnešní doby, místo abychom zvolnili a odpočívali, stejně jako odpočívá příroda, tak nemoc opravdu klepe na dvěře (nebo možná na dřevo).
 
A do toho všeho nás ještě začnou masírovat media zprávami o chřipce a o tom, co vše nám může způsobit. Není nadsázkou, když řeknu, že propadneme davové psychoze. V podstatě uvěříme tomu, že musíme dostat. A když tomu věříme, tak ji dostaneme. Čemu věříme, to se stává skutečností.
 
Prevence chřipky

Důležité je mít zdravý imunitní systém. 

Na jeho funkci má vliv to, jak žijeme, jak se stravujeme, jak myslíme, jaké máme postoje,  jaké máme vztahy, jak reagujeme na různé životní situace, které se našemu egu nelíbí (pokud je odmítáme, je to pro nás stres, který výrazně snižuje imunitu). A taky jak se hýbeme, zda chodíme do přírody, zda odpočíváme, relaxujeme atd atd.
 
Stres dne v určité míře prožíváme všichni. Potraviny, které kupujeme v supermarketech, také nejsou úplně nejzdravější a nejkvalitnější. Proto je určitě dobré imunitní systém v zimních měsících posílit a dopřát mu. Imunitní systém můžeme posílit například doplňky stravy. Ty které jsou pro mě takový základ v posilování obranyschopnsoti, jsou kolostrum nebo extrakty z různých východoasijských hub (hlíva, cordyceps, reishi, shiitake atd). Je to zdravější a účinnější než očkování proti chřipce. Kolostrum mohou i malé děti a můžete u něj zvolit cucací formu nebo kapsle, které otevřete přidáte do jídla.
 

A pokud přece jen onemocníme?

Tak vyležet, odpočívat a použít recepty našich babiček. Není třeba hned běžet pro antibiotika, která na virové infekty stejně nezabírají a jen vedou k problémům resistence různých bakterií na antibiotika.
Pamatujme, že teplota je přirozenou součástí léčebného procesu v těle, proto bychom ji neměli hned srážet. Pokud teplota přeleze než 38,5 st C , je vhodné udělat zábal.
 
Tělo je moudré a dobře ví, co dělá.
Přeji vám hodně zdraví, užívejte si zimních radovánek, ale také odpočívejte a hlavně nezapomeňte, že veselá mysl, půl zdraví.
 
MUDr. Svatava Zatloukalová